Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, CorumD είπε

Δηλαδή θέλεις το φασόν να μην το λέω φασον; Πως θα το πω δηλαδή;

Φασόν να το πεις.

Το γιατί το αναφέρεις ως πρόβλημα σε σχέση με του κατασκευαστή είναι που δεν καταλαβαίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Παντως για τα control to Kuro και το Nemesis Pro εχουν ισως τα κορυφαια κινεζικα.
Το καλυτερο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι τα ARC466A της Νταικιν.

Ένα παράπονο έχω μόνο από το δικό μας. Θεωρώ λίγο χαμηλή την φωτεινότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φασόν να το πεις.

Το γιατί το αναφέρεις ως πρόβλημα σε σχέση με του κατασκευαστή είναι που δεν καταλαβαίνω.

Δεν αναφέρω πουθενά αυτά που λες. 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ποια ακριβώς είναι αναληθή; Εγώ, σε αντίθεση με σένα, δεν αλλάζω γνώμη κάθε μέρα της εβδομάδoς, τα αναληθή στα επιστρέφω! Πες μας, το FUJITSU είναι καλό σήμερα, η δεν είναι πια;

Έχω ήδη αναφέρει τα αναληθή.

Προβλήματα έχουν και τα "ιαπωνέζικα" . Βλέπε πλακέτες σε heavy, πλαστικά που διαλύονται, σκουριές σε daikin (δες το σκρουτζ) και δεν ξέρω τι άλλο. Στοιχεία δεν έχω και ούτε εσύ φαντάζομαι.

Το Fujitsu είναι καλό εκεί που είναι και κακό εκεί που είναι . Νομίζω πως τα έχω πει 1 εκατομμύριο φορές. Οπότε μάλλον κάτι δεν διαβάζεις ή δεν καταλαβαίνεις σε αυτά που διαβάζεις ή δεν θες να καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω ήδη αναφέρει τα αναληθή.

Προβλήματα έχουν και τα "ιαπωνέζικα" . Βλέπε πλακέτες σε heavy, πλαστικά που διαλύονται, σκουριές σε daikin (δες το σκρουτζ) και δεν ξέρω τι άλλο. Στοιχεία δεν έχω και ούτε εσύ φαντάζομαι.

Το Fujitsu είναι καλό εκεί που είναι και κακό εκεί που είναι . Νομίζω πως τα έχω πει 1 εκατομμύριο φορές. Οπότε μάλλον κάτι δεν διαβάζεις ή δεν καταλαβαίνεις σε αυτά που διαβάζεις ή δεν θες να καταλάβεις.

Τα κορεάτικα όμως οεο; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, CorumD είπε

Από τα Κινέζικα που παρουσιάζεις μου αρέσει το MIDEA MISSION( κορυφαία SEER/SCOP και το 'γνήσιο' Κινέζικο από κατασκευαστή) και το TCL(κορυφαία εγγύηση 10 ετών και καλές εντυπώσεις στο forum.) TO Inventor ARIA είναι φασόν MIDEA. To παίρνεις για την εγγύηση που είναι πολύ καλή στα 10 χρόνια.

 

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Δεν αναφέρω πουθενά αυτά που λες. 

Σαν να λες : γνήσιο = καλό. Φασόν = κακό.

Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostakiss είπε

επειδη προκειται για προσωπικη χρηση,προτιμω κατι πιο σοβαρο ,σαν brand

Επώνυμα είναι τα Haier . Στη Haier ανήκουν οι εταιρείες General Electric apliances , Hoover , Hotpoint , Candy και Fisher & Paykel

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σαν να λες : γνήσιο = καλό. Φασόν = κακό.

Όχι;

Συνήθως το φασον είναι παλιότερο μοντέλο του "γνήσιου" η κάτι θα του λείπει, η σε κάτι θα είναι υποδεέστερο.. Ομως εξίσου καλά δεν νομίζω να είναι.. (προσωπική άποψη)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, CorumD είπε

  Έχει 3 χρόνια εγγύηση αλλά όσο είμαι στο forum, δεν έχει βγάλει ζημιά κανένα DAIKIN.

μαλλον δεν εχεις διαβασει ολα τα ποστ εχω αναφερει εγω εδω οτι daikin siesta sensira 22 αρι του κουνιαδου μου εκαψε πλακετα 10 ημερων κλιματιστικο , συγκεριμενα αυγουστο ειχε γινει αυτο και γαμηθηκαμε στη ζεστη που δεν ειχε αλλο κλιματιστικο το σπιτι 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Ένα παράπονο έχω μόνο από το δικό μας. Θεωρώ λίγο χαμηλή την φωτεινότητα!

Σε σχεση με τι?
Γιατι αν δεις τι κοντρολ κυκλοφορουν τα τελευταια χρονια...
Και 0.5C scaling...

Στα 90s επαιζαν φοβερα κοντρολ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

μαλλον δεν εχεις διαβασει ολα τα ποστ εχω αναφερει εγω εδω οτι daikin siesta sensira 22 αρι του κουνιαδου μου εκαψε πλακετα 10 ημερων κλιματιστικο , συγκεριμενα αυγουστο ειχε γινει αυτο και γαμηθηκαμε στη ζεστη που δεν ειχε αλλο κλιματιστικο το σπιτι 

Οπότε, ενα DAIKIN....σε σύνολο πόσων μηχανημάτων; Αρα , η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Εξάλλου είναι γνωστό στην αγορά αν τα DAIKIN είναι καλοφτιαγμένα η όχι. Το βίντεο των Ρώσσων, το είδατε καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

μαλλον δεν εχεις διαβασει ολα τα ποστ εχω αναφερει εγω εδω οτι daikin siesta sensira 22 αρι του κουνιαδου μου εκαψε πλακετα 10 ημερων κλιματιστικο , συγκεριμενα αυγουστο ειχε γινει αυτο και γαμηθηκαμε στη ζεστη που δεν ειχε αλλο κλιματιστικο το σπιτι 

Και το καλυψε η εγγύηση κανονικά ,όλα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Σε σχεση με τι?
Γιατι αν δεις τι κοντρολ κυκλοφορουν τα τελευταια χρονια...
Και 0.5C scaling...

Στα 90s επαιζαν φοβερα κοντρολ.

 

Δεν το συγκρίνω με κάποιο. Απλά θα ήθελα καλύτερη φωτεινότητα. Είχα ένα παλιό A/C δεκαετίας 90 και ήταν τούβλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Και το καλυψε η εγγύηση κανονικά ,όλα καλά;

ναι δεν υπηρχε θεμα ουτως η αλλως γιατι αυτος που το περασε ειναι ξαδερφος του κουνιαδου μου ηρθε ειδε αλλαξε πλακετα και εφυγε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Συνήθως το φασον είναι παλιότερο μοντέλο του "γνήσιου" η κάτι θα του λείπει, η σε κάτι θα είναι υποδεέστερο.. Ομως εξίσου καλά δεν νομίζω να είναι.. (προσωπική άποψη)

Δεν στηρίζεται όμως κάπου έτσι;

Δλδ , τι διαφορά έχει πχ το Inventor King από το Midea Oasis plus;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...