Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους. Παρακαλω καποια γνωμη γιαιτ μυριζει ασχημα οταν ξεκιναει το κλιματιστικο Fujitsu ASYG18LFC 18αρι. Ακριβως σα να εισαι σε ...κοτετσι με πολλες κοτουλες για να καταλαβετε τι εννοω.Μπορω να κανω κατι εγω, η να φερω τεχνικο για συντηρηση.Ειναι σχετικα νεο 2 ετων. Ευχαριστω

Μούχλα μάλλον, όταν είναι στην ψύξη και το κλείσεις δεν μπαίνει σε αυτόματη διαδικασία καθαρισμού; Αφήνει ένα πολύ μικρό κενό η περσίδα και δουλεύει σε πολύ μικρή ταχύτητα ο ανεμιστηρας για κανένα μισάωρο για να διώξει υγρασία 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους. Παρακαλω καποια γνωμη γιαιτ μυριζει ασχημα οταν ξεκιναει το κλιματιστικο Fujitsu ASYG18LFC 18αρι. Ακριβως σα να εισαι σε ...κοτετσι με πολλες κοτουλες για να καταλαβετε τι εννοω.Μπορω να κανω κατι εγω, η να φερω τεχνικο για συντηρηση.Ειναι σχετικα νεο 2 ετων. Ευχαριστω

Φέρε τεχνικό να κάνει σωστή απολύμανση στοιχείου, καθαρισμό ανεμιστήρα και λεκάνης συμπηκνωμάτων .  Αυτά να ζητήσεις . Όχι μόνο απολύμανση στοιχείου και πλύσιμο φίλτρων . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, guzel είπε

Μούχλα μάλλον, όταν είναι στην ψύξη και το κλείσεις δεν μπαίνει σε αυτόματη διαδικασία καθαρισμού; Αφήνει ένα πολύ μικρό κενό η περσίδα και δουλεύει σε πολύ μικρή ταχύτητα ο ανεμιστηρας για κανένα μισάωρο για να διώξει υγρασία 

Δεν το κάνουν τα Fujitsu δυστυχώς...😞

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα σωστά seer, scop του Finlux ( και πάλι υπό αμφισβήτηση)

https://zora.bg/download/product/public/fdci-18lk46gfh/file_5e184ae5dbefc.pdf

Screenshot-30.png.b0171ceaa631207fedb360eedbbb79d0.png

Τί φάση με το ενεργειακό ταμπελάκι ; Τί ξεφτίλα είναι αυτή ;  😒

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το κάνουν τα Fujitsu δυστυχώς...😞

Tip: Καν το χειροκίνητα . Γύρνα το κλιματιστικό στο fan λίγο πριν το κλείσεις για 5 λεπτά . Αυτά που έχουν λειτουργία αυτοκαθαρισμού απλά σε γλιτώνουν απο το κόπο . Όταν πατήσεις το power off γυρνάνε αυτόματα σε λειτουργία φαν για συγκεκριμένα λεπτά και μετά κλείνουν μόνα τους . 
Aυτό κάνω και στο αμάξι γιατί αν δεν το κάνω 5-10 φορές συνεχόμενα μετά αρχίζουν οι μυρωδιές μόνιμα . Ακόμα και κλειστό το fan επειδή πάντα σε υψηλές ταχύτητες περνάει όσο να ναι αέρας απο τους αεραγωγούς φέρνει μια μικρή μπόχα  και ο μόνος τρόπος να το επαναφέρω μετά είναι κάποιο spray απολύμανσης αεραγωγών . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τί φάση με το ενεργειακό ταμπελάκι ; Τί ξεφτίλα είναι αυτή ;  😒

Έλα μου ντε. Που κάνουμε καταγγελία ;

Λάθος είναι και το ταμπελάκι του crystal III στον Κωτσόβολο. Τους έστειλα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που κάνουμε καταγγελία ;

Ιδέα δεν έχω .  Για τηλεπικοινωνίες γνωρίζω γιατί μου χρειάστηκε κάποτε  :P   😈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τί φάση με το ενεργειακό ταμπελάκι ; Τί ξεφτίλα είναι αυτή ;  😒

Tip: Καν το χειροκίνητα . Γύρνα το κλιματιστικό στο fan λίγο πριν το κλείσεις για 5 λεπτά . Αυτά που έχουν λειτουργία αυτοκαθαρισμού απλά σε γλιτώνουν απο το κόπο . Όταν πατήσεις το power off γυρνάνε αυτόματα σε λειτουργία φαν για συγκεκριμένα λεπτά και μετά κλείνουν μόνα τους . 

Λίγα δεν είναι τα 5 λεπτά; Το shorai μπαίνει στο mode για 30 λεπτά (τα έχω μετρήσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ιδέα δεν έχω .  Για τηλεπικοινωνίες γνωρίζω γιατί μου χρειάστηκε κάποτε  :P   😈

Το έγραψα στη συζήτηση του skroutz μπας και το δει κάποιος

https://www.skroutz.gr/s/9632358/Finlux-FDCI-24LK46GFH/discussion

https://www.skroutz.gr/s/8744782/Finlux-FDCI-18LK46GFH/discussion

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Λίγα δεν είναι τα 5 λεπτά; Το shorai μπαίνει στο mode για 30 λεπτά (τα έχω μετρήσει)

Eντάξει μπορεί να είναι λίγα αλλά σκέψου ο άλλος να θέλει να φύγει απο το σπίτι του και να πρέπει να κατσει 30 λεπτά να περιμένει χωρίς αυτό το feature 🤣. Στο αμάξι που έχω ίδια θέματα αρκούν 5 λεπτά .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

To κάνω. Είναι μπελάς.

Δεν εχεις rm mini 3? φτιάξε ενα scene πως το λενε να αλλαζει mode και να κλείνει μετα απο 5 -10  λεπτα.. :)

Και το Ανάποδο (να γυρναει απο fan απο σε ψύξη) οταν το ανοιγεις..

Παλι εχω αμφιβολίες για το Finlux 24000 .. 5.38 SCOP? Και της Θερμης ζωνης να είναι .. παλι πολλα ειναι.. (για Greeoειδές, αν θυμαμαι καλα).. Αν ειναι για Average..αστο :P

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους. Παρακαλω καποια γνωμη γιαιτ μυριζει ασχημα οταν ξεκιναει το κλιματιστικο Fujitsu ASYG18LFC 18αρι. Ακριβως σα να εισαι σε ...κοτετσι με πολλες κοτουλες για να καταλαβετε τι εννοω.Μπορω να κανω κατι εγω, η να φερω τεχνικο για συντηρηση.Ειναι σχετικα νεο 2 ετων. Ευχαριστω

Μήπως το ορίζεις σε σχετικά υψηλή τιμή θερμοκρασίας; Αυτό (χαμηλό ποσοστό υγροποίησης στο στοιχείο της εσωτερικής και άρα ελλειπές "ξέπλυμα), σε συνδυασμό με τις βρωμιές τα κάνει τα πράγματα λίγο άσχημα.

Όπως σου προανέφεραν ήδη και τα υπόλοιπα παιδιά, προτείνεται ένας πλήρης καθαρισμός (που σημαίνει αποσυναρμολόγηση μονάδας για καθαρισμό φτερωτής αλλά και λεκάνης. Εναλλακτικά και σαν μια πρώτη δοκιμή πάντως μπορείς να δεις αν στρώνει κάπως η κατάσταση βάζοντας το μηχάνημα να δουλέψει με το παρακάτω σενάριο...

1. Φουλ λειτουργία στη χαμηλότερη δυνατή ρύθμιση θερμοκρασίας

2. Ανοιχτές μπαλκονόπορτες ώστε να αναγκαστεί η μονάδα να λειτουργήσει σε πλήρη φορτία

3. Το αφήνεις έτσι για κανένα μισάωρο με μία ώρα

4. Μετά το γυρνάς σε λειτουργία ανεμιστήρα (full mode) για κανένα τέταρτο με 20 λεπτο ώστε να στεγνώσουν τα πάντα

Με αυτό τον τρόπο θα έχεις υψηλή υγροποίηση στο στοιχείο οπότε τα νερά που θα τρέχουν θα πάρουν βρωμιές από εκεί πάνω, ενώ παράλληλα θα τρέξει πράγμα και από το λεκανάκι (αν μπορείς να το κάνεις και με ένα φάρμακο επανω στα στοιχεία τότε ακόμα καλύτερα), ενώ μετά με τον ανεμιστήρα θα στεγνώσουν όλα.

Φυσικά, αν και ακραίο, έχω δει περίπτωση χοντρομ@λ@κίας στην τοποθέτηση, όπου μια μικρή κλίση, σε συνδυασμό με πολύ οριακά σχεδιασμένο λεκανάκι, οδηγούσε στην κατακράτηση νερού σε αυτό και εν συνεχεία στην δημιουργία οσμών! Αυτό το σενάριο χλωμό όμως το βλέπω γιατί λογικά από τους πρώτους μήνες λειτουργίας θα είχες θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Inventor - GE - Haier

302542359_inventorIDU-frontclosed.jpg.e331b582d82adc5bdf982b9bd8dbe289.jpg

Έλα μωρέ τώρα που θα συγκρίνεις τα κινέζο φασόν με τους κατασκευαστές από αυτά τα τρία όποιο είναι φασόν θα χαλάει συνέχεια θα κάνει θόρυβο δε θα κατεβαίνει χαμηλά θα σου ανεβάζει κλίμακα στην εφορία υπάρχει η υποψία ότι το φασόν μπορεί να διασπείρει τον κορονοϊο και υπάρχει και μια υποψία ότι αυτά φταίνε για τα μνημόνια και για τα ελληνοτουρκικα θέματα που υπάρχει ένταση τώρα τελευταία 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έλα μωρέ τώρα που θα συγκρίνεις τα κινέζο φασόν με τους κατασκευαστές από αυτά τα τρία όποιο είναι φασόν θα χαλάει συνέχεια θα κάνει θόρυβο δε θα κατεβαίνει χαμηλά θα σου ανεβάζει κλίμακα στην εφορία υπάρχει η υποψία ότι το φασόν μπορεί να διασπείρει τον κορονοϊο και υπάρχει και μια υποψία ότι αυτά φταίνε για τα μνημόνια και για τα ελληνοτουρκικα θέματα που υπάρχει ένταση τώρα τελευταία 

Φήμες λενε οτι και η Diamond (εξυπνο λάστιχο, έξυπνο κολαν, έξυπνη λάμπα κτλ..) θα φέρει και το έξυπνο κλιματιστικό.. Ετοιμάσου για αγορά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...