Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Geo_Papa είπε

Καλησπέρα σας παιδιά. Θα ήθελα την γνώμη σας. 

Σκέφτομαι για σαλόνι να πάρω το Midea Mission II MB-18N8D0 - στα 819 με δωρεάν τοποθέτηση. Νομίζω οτι στα χρήματα αυτά είναι απο τα καλύτερα που παίζουν. Πιο πολύ μ ενδιαφέρει η ψύξη βέβαια. Για υπνοδωμάτιο όμως δν μπορώ να καταλήξω. Σκεφτόμουν το αντίστοιχο της Midea το 9αρι αλλά στα 520 με τοποθέτηση ίσως μπορώ να βρω κάτι καλύτερο. Μου είπαν για hitachi οτι είναι τα καλύτερα σε υπνοδωμάτια αλλά δν μπορώ να πώ οτι μ έπεισαν. Ίσως και το Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32 να είναι μια καλή επιλογή στα 404ευρώ (70 τοποθέτηση και ίσως καμία δωροεπιταγή).

Έχει βγάλει και ο Κωτσόβολος ένα μορις στα 350 με δωρεάν τοποθέτηση. Μορις σε ψυγείο και πλυντήριο δν είχα ποτέ πρόβλημα βέβαια. 

Καλημέρα παιδιά. Συγνώμη που το ξαναβάζω, απλά μπας και το δει κανένας παραπάνω και με βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μακριά από ΟMNIA ECO, κρακ κρουκ και ότι μπορεί να φανταστείς από θόρυβους σε εσωτερική και εξωτερική μονάδα, από άλλο πλανήτη.Από απόδοση μια χαρά και κατανάλωση μια χαρά αλλά... 

Ρε συ δεν μπορει να λες ότι τα φασόν δεν είναι οικονομικά.

Είναι δογματικό και απέχει πολύ από την πραγματικότητα η οποία είναι ότι ίσως δεν είναι τόσο οικονομικά όσο τα κορυφαία. Το Ομνιά μου με όλα του τα στραβά καίει παραπλήσια με το τοσίμπα και κάποιες και υπό συνθήκες και πιο ευχάριστα. Και σου μιλάω για 24/7, έτσι? Αν υπάρχει κάποια μικρή διαφορά φαντάσου πόσο κλείνει η ψαλίδα σε περιστασιακή χρήση. Ωστόσο για τους υπόλοιπους λόγους δε θα το αγόραζα ξανά.

Και πάμε και ένα ερώτημα γενικής φύσεως για τη λειτουργία του τους.

Το βράδυ εδώ μεσόγεια πέφτει η θερμοκρασία κοντά στους 20, το σπίτι έχει πια κρατήσει τους 26, θέλω λίγη δροσούλα παραπάνω, τι του ζητάω από τη στιγμή που η ζητούμενη θαναι παραπάνω από την εξωτερική ή δεν παίζει κάποιο ρόλο? Προς το παρόν αν ζητήσω 25 ας πούμε λειτουργούν για λίγο και πέφτουν σε ανεμιστήρα (και το όμνια και το τοσίμπα).

Ανοικτό παράθυρο δεν παίζει για προφανής λόγους.

Αντώνη καλημέρα! Στην ψύξη δεν υπάρχουν διαφορές , αλλά στην θέρμανση έχουμε δει σημαντικές αποκλίσεις. Πχ: Παρόμοια κλιματιστικά 9000BTU, με το Ιαπωνέζικο(DAIKIN) να καίει 20% λιγότερο και σε πιο απαιτητικό χώρο απο το φασόν(Carrrier Crystal).

Αλλά το θέμα είναι αλλού.

Όλο το χειμώνα κυριολεκτικά ΞΕΣΚΙΣΑΜΕ  στις μετρήσεις τα ίδια και ίδια κλιματιστικά(DAIKIN/FUJITSU/TOSHIBA) τα οποία έτσι και αλλιώς, ξέρουμε ότι αποδίδουν από πολύ καλά έως άριστα.

Και ρωτώ: 

Που είναι οι μετρήσεις από τα Κινέζικα; Δηλαδή δεν υπάρχει ένας κάτοχος Ινβεντορ με μία HS-110 έξυπνη πρίζα να δούμε τι ψάρια πιάνουν στην πράξη;

Λέω κάτι παράλογο βρε παιδιά;

Σε κλιματιστικό forum είμαστε...Δεν θέλετε να δείτε στοιχεία και γραφήματα λειτουργίας και κατανάλωσης από κλιματιστικά που ενδιαφέρεστε να αγοράστε; 

Δηλαδή θα ελέγχουμε μόνο τα Ιαπωνέζικα, αλλά στα Κινέζικα(και προπαντός τα Κινέζικα φασόν) θα πηγαίνουμε τυφλά με βάση τα 10 χρόνια εγγύησης και όχι την ποιότητα του  μηχανήματος από μετρήσεις; 

Είναι λογική αυτή;

Τέλος, αν με βλέπεις εμφατικό με τα φασόν Αντώνη, με έχουν κάνει οι συμπεριφορές ατόμων στο forum, που όπου θέλουν είναι super κριτικοί(και επιθετικοί) και όπου δεν θέλουν, κάνουν τα στραβά μάτια η σιωπούν σε μια 'παράξενη' κατάσταση.

Ποιά;

Tο θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχει στημένος εμπορικός εκπρόσωπος εταιρίας εδώ στο forum χρόνια τώρα.

Να δίνει συμβουλές αλλά ταυτόχρονα να καθοδηγεί πωλήσεις προς την εταιρία του.

Δηλαδή αν στήσουν και οι άλλες εταιρίες αντίστοιχους εκπροσώπους, τι θα γίνει εδώ μέσα;

Αύτο είναι περισσότερο το θέμα, και οχι αν ενα κλιματιστικό ειναι Ιαπωνέζικο, Κινεζικο η Κινέζικο φασον.

Στην τελική, στην αγορά έχουν θέση όλα τα μηχανήματα, σύμφωνα με τις ανάγκες και την τσέπη του καθενός.

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, takos0001 είπε

Καλημέρα. Έχει κανείς προσωπική άποψη για αυτό;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy

Δεν βρίσκω πολλές κριτικές στο skroutz. Η τιμή του μαζί με εγκατάσταση είναι VFM κατά την γνώμη σας;

Για ψύξη;

18 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αντώνη καλημέρα! Στην ψύξη δεν υπάρχουν διαφορές , αλλά στην θέρμανση έχουμε δει σημαντικές αποκλίσεις. Πχ: Παρόμοια κλιματιστικά 9000BTU, με το Ιαπωνέζικο(DAIKIN) να καίει 20% λιγότερο και σε πιο απαιτητικό χώρο απο το φασόν(Carrrier Crystal).

Αλλά το θέμα είναι αλλού.

Όλο το χειμώνα κυριολεκτικά ΞΕΣΚΙΣΑΜΕ  στις μετρήσεις τα ίδια και ίδια κλιματιστικά(DAIKIN/FUJITSU/TOSHIBA) τα οποία έτσι και αλλιώς, ξέρουμε ότι αποδίδουν από πολύ καλά έως άριστα.

Και ρωτώ: 

Που είναι οι μετρήσεις από τα Κινέζικα; Δηλαδή δεν υπάρχει ένας κάτοχος Ινβεντορ με μία HS-110 έξυπνη πρίζα να δούμε τι ψάρια πιάνουν στην πράξη;

από μετρήσεις; 
 

Από inventor aria έχεις κατά 99%. -> φασόν midea , σχεδόν ίδιο με carrier. Δεν είμαι μέσα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για ψύξη;

Κυρίως με ενδιαφέρει η θέρμανση (όχι ότι δεν θα δουλεύει και για ψύξη)

Επεξ/σία από takos0001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, takos0001 είπε

Κυρίως με ενδιαφέρει η θέρμανση (όχι ότι δεν θα δουλεύει και για ψύξη)

Έχεις κάρτα eurobank; https://www.mediamarkt.gr/el/product/_daikin-sensira-12-atxc35b-arxc35b-1223551.html?gclid=CjwKCAjwqpP2BRBTEiwAfpiD--ImAXEJX_6HrTKm0WWit91RnOTcHCjO9R_ztO5e4LyWIuuJi1kRMxoCKioQAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μου το πρότεινες και χτες το DAIKIN. Είναι εκτός budget αυτή τη στιγμή... Δεν έχω Eurobank. Για το Carrier Legacy έχεις άποψη; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, takos0001 είπε

Μου το πρότεινες και χτες το DAIKIN. Είναι εκτός budget αυτή τη στιγμή... Δεν έχω Eurobank. Για το Carrier Legacy έχεις άποψη; Ευχαριστώ.

Κοίτα, είναι ίδιο σασί με το crystal II που έχω . Η σημαντική διαφορά είναι ότι δεν έχει wifi.

Επίσης είναι σημαντικά πιο θορυβώδες. Προσωπικά δεν θα έβαζα κλιματιστικό με 31dB στη 2η σκάλα σε υπνοδωμάτιο.

Αν θες δεν την κριτική μου εδώ https://www.skroutz.gr/s/18541081/Carrier-Crystal-II-42QHB09D8SA-38QHB09D8S.html#reviews

Αν θες όσο καλύτερη οικονομία γίνεται σε θέρμανση , θα πρότεινα να περίμενες καμιά προσφορά για το daikin μιας και έχει σαφώς καλύτερο scop.

Για το 9άρι daikin που έχω, έχω γράψει εδώ https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html#reviews

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κοίτα, είναι ίδιο σασί με το crystal II που έχω . Η σημαντική διαφορά είναι ότι δεν έχει wifi.

Επίσης είναι σημαντικά πιο θορυβώδες. Προσωπικά δεν θα έβαζα κλιματιστικό με 31dB στη 2η σκάλα σε υπνοδωμάτιο.

Αν θες δεν την κριτική μου εδώ https://www.skroutz.gr/s/18541081/Carrier-Crystal-II-42QHB09D8SA-38QHB09D8S.html#reviews

Αν θες όσο καλύτερη οικονομία γίνεται σε θέρμανση , θα πρότεινα να περίμενες καμιά προσφορά για το daikin μιας και έχει σαφώς καλύτερο scop.

Για το 9άρι daikin που έχω, έχω γράψει εδώ https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html#reviews

Ευχαριστώ πολύ. Είσαι πολύ κατατοπιστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ψάχνω ένα μεγάλο κλιματιστικό για το σαλόνι 24άρι.

Ήμουν μεταξύ του Midea Mission II MB-24N8D0 και Inventor Nemesis Pro N2VI32 - 24WiFi/ N2VO32.

Στο χώρο που θα εγκατασταθεί υπάρχει μια ιδιαιτερότητα που με αναγκάζει να βγάλω τους σωλήνες από την κάτω μεριά του κλιματιστικού και να ταξιδέψουν 20-30cm προς τα κάτω πριν βγουν έξω προς το μπαλκόνι.

Δυστυχώς το Inventor Nemesis Pro έχει εγκοπές για έξοδο μόνο αριστερά και δεξιά.

Γνωρίζει κανείς αν το Midea Mission II έχει εγκοπές και στην κάτω πλευρά ??

Η μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο αξιόλογο 24αρι με εγκοπές για έξοδο των σωληνώσεων στην κάτω πλευρά ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Καλησπερα στην παρεα.

Πρεπει να κινηθω για αγορα 16-18.000 btu κλιματιστικου. Θα μπορουσα να εχω καποιες προτασεις? Δεν υπαρχει συγκεκριμενο budget, αλλα με ενδιαφερει το value4money.

Δηλαδη γενικα δεν ειμαι της λογικης να παρω κατι της πλακας σε μια συσκευη που θα την κρατησεις πανω απο 10 χρονια, αλλα οχι και να δωσω πολλα χρηματα για πολυτελη χαρακτηριστικα ή για την τελειοτητα στην καταναλωση που ομως δε θα κανει αποσβεση ουτε σε 30 χρονια πχ. Η χρηση θα ειναι 95% ψυξη.

Πολυ προχειρα, καπου διαβασα οτι τα Haier Tundra ειναι mitsubishi εσωτερικα, και βλεπω οτι δεν ειναι πανακριβα, εχει νοημα η αγορα ενος τετοιου ή πχ οι σχετικοι θα ενημερωσετε οτι ειναι mitsubishi 5 γενιες πισω?

Οτι προταση δεκτη!

Toshiba edge https://toshiba-aircon.gr/product/edge/

Λογικά θα παίξει γύρω στα 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...