Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, savoukos είπε

Καλησπέρα και πάλι.Μετά από αρκετό διάβασμα και μελέτη είμαι ανάμεσα στα 3 καθώς απέκλεισα εντελώς τα inventor.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-mission-ii-mb-09n8d6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3224090

https://www.plaisio.gr/daikin-comfora-atxp-arxp25m-klimatistiko-9-000-btu-h_3051501

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc25b-klimatistiko-9-000-btu-h_3185915.

Ποιό προτείνετε ?

p.s κυρίως για ψύξη...αλλά δν σημαίνει ότι η θέρμανση δεν μας νοίαζει καθόλου...(θα ξανάρθει κ χειμώνας)

Midea Mission ii . Ανώτερο σε καταναλώσεις απο τα δύο Daikin  και καλύτερη εγγύηση . Η Daikin δίνει 3 χρόνια . Η Midea 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και επέκταση +7 χρόνια στο συμπιεστή εφόσον κάνει ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια!Μετα απο σχεδον 1 χρονο με τη χειροτερη εμπειρια απο πλευρας λειτουργιας και προπαντως service σε κλιματιστικο Cooper and Hunter απο Leroy Merlin,επιτελους μετα απο παρεμβαση του συνηγορου του καταναλωτη καταφερε να γινει επιστροφη του κλιματιστικου και να εχω επιστροφη χρηματων...Και τα λεω ολα αυτα γιατι κοιταξα να γλιτωσω 100-120 ευρω και κατεληξα να τραβηξω ολη αυτη την ταλαιπωρια.Οποτε ηρθε η ωρα για την αγορα νεου κλιματιστικου για το υπνοδωματιο(9000 BTU)Στο σαλονι εχω ενα 12αρι Midea Blanc και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο την αποδοση και τον θυρυβο.Για το υπνοδωματιο εννοειται θα ηθελα κατι αθορυβο και απο πλευρας αποδοσης ολα καλα θα ειναι μιας και ειναι 20 τετραγωνικα.Καλυτερα να δωσω καποια χρηματα παραπανω και να παω σε σιγουρη επιλογη κλιματιστικου παρα να τρεχω παλι.Εχει στο Media Markt 20% με καρτες Eurobank οποτε ειδα οτι εχει καποιες καλες τιμες σε 9αρια αλλα πραγματικα,εκτος απο το κλιματιστικο που εχω ηδη και βγηκε καλο δεν εχω ιδεα απο κλιματιστικα.Θα ηθελα να εχει wifi μονο για να μπορω να το ανοιγω απο τη δουλεια.Ολες οι προτασεις ειναι ευπροσδεκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, energy52 είπε

Βρε να λες εισαι τυχερος που χε την τοσιμπαρα εκεινη την περιοδο ο κωτσοβολος και στο δωσανε  αλλιως..ποιος ξερει με τι θα σουνα φορτωμενος τωρα😄

Με χρέη στην ΔΕΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Αφρόκρεμα, ποιότητα αξιοπιστία, απόδοση, κατανάλωση και 7 χρόνια εγγύηση 

Για τα φίλτρα:

ΦΊΛΤΡΑ ΑΈΡΑ IAQ ΚΑΙ ULTRA PURE 

Εξασφαλίζουν καθαρή ατμόσφαιρα, απαλλαγμένη από σκόνη, μυρωδιές, μικροοργανισμούς και λεπτά σωματίδια.

Το φίλτρο Ultra Pure προσφέρει καθαρισμό ΡΜ2.5 μέχρι και 94%.

Το PM2.5 αναφέρεται σε σωματιδιακή ύλη (Particulate Matter) που προέρχεται από ατμοσφαιρική ρύπανση και έχει διάμετρο μικρότερη από 2.5 μm. Μελέτες έχουν δείξει ότι υπάρχει στενή σχέση μεταξύ της έκθεσης σε λεπτά σωματίδια και των πνευμονικών παθήσεων. Το φίλτρο Ultra Pure της Toshiba συγκρατεί έως και το 94% της PM2.5, δημιουργώντας υγιεινή ατμόσφαιρα στο σπίτι.

(1) Department of Microbiology, Faculty of Medicine Siriraj Hospital Mahidol University, BKK, Thailand (2) Betagro Science Center Co., Ltd., 900017366 (3) Nantong deli purification equipment factory Co, Ltd.

Το φίλτρο Τριπλής ∆ράσης TOSHIBA IAQ, χάρη στα ένζυμα Ag και Leuconostoc που περιέχει, εμποδίζει την αναπαραγωγή επιβλαβών βακτηριδίων, προσφέρει προστασία ενάντια της μούχλας και της ανάπτυξης μικροοργανισμών.

Τα προηγούμενα shorai δεν ειχαν το ULTRA PURE ειναι νεα εισαγωγη στο edge. Εγω καταλαβαινω οτι δεν χρειαζεται ιονιστης ΑΠΛΑ

IAQ και ULTRA PURE ειχαν και τα προηγουμενα Σοραι.
Τα ειχαν μεχρι και τα SEYIA.

Απλως το premium ειχε ΚΑΙ ιονιστη.

Επισης προς ενημερωση δικια σου και του αντιπροσωπου  το Leuconostoc ειναι βακτηριο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Artakos είπε

Δεν εχεις αδικο,το δικο μου aria 24 δεν πεφτει σε θερμανση κατω απο 750, ψυξη δεν το εχω βαλει ακομα ουτε δοκιμαστικα γιατι το sonoff μου κανει κολπα και ανανεώνεται στην καταναλωση μπορει και καθε 5λεπτο...

Δεν πέφτει ή στα 750 κλείνει ο συμπιεστής ; Έχει μεγάλη διαφορά .  Αν κάθεται στα 750 και δουλεύει πολύ απλά αυτές είναι οι ανάγκες του χώρου σου . 
Στη θέρμανση το δοκίμασες με follow me ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dio7 είπε

Καλησπερα παιδια!Μετα απο σχεδον 1 χρονο με τη χειροτερη εμπειρια απο πλευρας λειτουργιας και προπαντως service σε κλιματιστικο Cooper and Hunter απο Leroy Merlin,επιτελους μετα απο παρεμβαση του συνηγορου του καταναλωτη καταφερε να γινει επιστροφη του κλιματιστικου και να εχω επιστροφη χρηματων...Και τα λεω ολα αυτα γιατι κοιταξα να γλιτωσω 100-120 ευρω και κατεληξα να τραβηξω ολη αυτη την ταλαιπωρια.Οποτε ηρθε η ωρα για την αγορα νεου κλιματιστικου για το υπνοδωματιο(9000 BTU)Στο σαλονι εχω ενα 12αρι Midea Blanc και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο την αποδοση και τον θυρυβο.Για το υπνοδωματιο εννοειται θα ηθελα κατι αθορυβο και απο πλευρας αποδοσης ολα καλα θα ειναι μιας και ειναι 20 τετραγωνικα.Καλυτερα να δωσω καποια χρηματα παραπανω και να παω σε σιγουρη επιλογη κλιματιστικου παρα να τρεχω παλι.Εχει στο Media Markt 20% με καρτες Eurobank οποτε ειδα οτι εχει καποιες καλες τιμες σε 9αρια αλλα πραγματικα,εκτος απο το κλιματιστικο που εχω ηδη και βγηκε καλο δεν εχω ιδεα απο κλιματιστικα.Θα ηθελα να εχει wifi μονο για να μπορω να το ανοιγω απο τη δουλεια.Ολες οι προτασεις ειναι ευπροσδεκτες.

Ψύξη και θέρμανση; Budget ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν πέφτει ή στα 750 κλείνει ο συμπιεστής ; Έχει μεγάλη διαφορά .  Αν κάθεται στα 750 και δουλεύει πολύ απλά αυτές είναι οι ανάγκες του χώρου σου . 
Στη θέρμανση το δοκίμασες με follow me ; 

Με follow me παει τοσο,

Χωρις αυτο κανει on-off

5 ώρες πριν, liakjim είπε

@Rnd1978

το scene με το rm mini 3 δουλεύει άψογα και χωρίς το ενδιάμεσο βήμα του off.

Και πάλι ευχαριστώ.

Πλέον έχω έστω και με πατέντα, αυτόματη εναλλαγή σε ανεμιστήρα για να φύγει η υγρασία.

Screenshot_2020-05-20-18-06-46-251_cn_com.broadlink.econtrol_plus.jpg.338722a957bf57888964db3fa2910fd4.jpg

Δουλεψα το δικο μου κατα το κλεισιμο με το self clean,

1 σβηνει ο συμπιεστης

2δουλευει στην πρωτη σκαλα καθ'όλη την διαρκεια του μισαωρου ο ανεμιστηρας ο μεσα

3 στο 2λεπτο πανω ξεκιναει και ο εξω για περιπου 20δευτ, με αναποδη φορα,δηλ ρουφαει αερα 

3λεπτα πριν κλεισει το μισαωρο βαζει θερμανση για 10/15 δευτερα και σβηνει

Πολυ καλη υλοποίηση δεν πρεπει να μενει ιχνος υγρασιας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Midea Mission ii . Ανώτερο σε καταναλώσεις απο τα δύο Daikin  και καλύτερη εγγύηση . Η Daikin δίνει 3 χρόνια . Η Midea 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και επέκταση +7 χρόνια στο συμπιεστή εφόσον κάνει ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 

 

ευχαριστώ για την ενημέρωση και τον χρόνο σου..εκεί έκλεινα κ εγώ.

 

1 ώρα πριν, CorumD είπε

Το MIDEA είναι πιο αποδοτικό στην ψυξη, αλλα τα DAIKIN είναι καλυτερα στην θέρμανση. Απο θόρυβο, τα DAIKIN είναι πιο αθόρυβα, εσωτερικά και εξωτερικά. Το ATXC είναι το γνωστό, low-end μοντέλο της DAIKIN. Το ΑΤΧP είναι απο την μεσαία κατηγορία της DAIKIN....μπορεί να έχει παρόμοια SEER/SCOP αλλα θεωρητικά είναι αλλη κατηγορία(ανώτερη). Εχει οριζόντιο και κάθετο Swing, και 5 ταχύτητες αντι για 3. Επίσης η ροη του αέρα είναι λίγο καλύτερη. Δεν ξέρω αν ολα αυτά μπορουν να δικαιολογήσουν +100 ευρώ απο το ATXC....μπορεί... 

να σου πώ δν ξέρω αν αξίζει κ εγώ...αλλά μάλλον για το Midea  με βλέπω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ψύξη και θέρμανση; Budget ;

Και τα δυο με ενδιαφερουν,το budget θα ελεγα μεχρι 500-550,γενικα οσο χρειαστει για να παρω κατι 100% αξιολογο να εχω το κεφαλι μου ησυχο..

Αυτο που ειδα σαν καλη λυση ειναι το Midea mission https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mb-09n8d6-i-mission-wifi-1211227.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC που βγαινει στα 415.

Επεξ/σία από dio7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Ειχαν απλως το ελεγαν

Plasma filter:Pure Mode: Electrostatic filter system.

1734723393_Screenshot_2020-05-21Seiya-500kW-R32-SET80-HomeRAS-18J2KVG-E-RAS-18J2AVG-Eenpdf.png.2632f841438fef21284de84b50a847be.png

 

Tο pure mode είναι ο ιονιστης στα premium.

Το Ultra pure φίλτρο είναι  νέα εισαγωγή 

The Ultra Pure filter offers up to 94% purification of PM2.5.

PM2.5 refers to particulate matters coming from atmospheric pollution that have a diameter of less than 2.5 micrometers (μm). Studies have found a close link
between exposure to fine particles and lung disease or worsen chronic disease.
Toshiba Ultra-Pure filter captures up to 94% of PM2.5,creating healthy living spaces at home.

(1) Department of Microbiology, Faculty of Medicine Siriraj Hospital Mahidol University, BKK, Thailand (2) Betagro Science Center Co., Ltd., 900017366 (3) Nantong deli purification equipment factory Co, Ltd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Tο pure mode είναι ο ιονιστης στα premium.

Το Ultra pure φίλτρο είναι  νέα εισαγωγή 

The Ultra Pure filter offers up to 94% purification of PM2.5.

PM2.5 refers to particulate matters coming from atmospheric pollution that have a diameter of less than 2.5 micrometers (μm). Studies have found a close link
between exposure to fine particles and lung disease or worsen chronic disease.
Toshiba Ultra-Pure filter captures up to 94% of PM2.5,creating healthy living spaces at home.

(1) Department of Microbiology, Faculty of Medicine Siriraj Hospital Mahidol University, BKK, Thailand (2) Betagro Science Center Co., Ltd., 900017366 (3) Nantong deli purification equipment factory Co, Ltd.

Κανεις λαθος.
Στο screnshot που εβαλα εχει ξεχωριστα τον ιονιστη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dio7 είπε

Και τα δυο με ενδιαφερουν,το budget θα ελεγα μεχρι 500-550,γενικα οσο χρειαστει για να παρω κατι 100% αξιολογο να εχω το κεφαλι μου ησυχο..

Δυστυχώς τα επώνυμα δεν έχουν wifi από την μάνα τους αλλά είναι wifi ready. Οπότε ή το αγοράζεις και το τοποθετείς έξτρα ή αγοράζεις ένα rx mini που είναι πομπός υπερύθρων για να το χειρίζεσαι απομακρυσμένα. Αν το θες και για θέρμανση νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι το Daikin ftxc/atxc25. Πολύ καλό στην θέρμανση, ικανοποιητικό στην ψύξη. Αν θέλεις μεγάλη εγγύηση και wifi αποτ την κούτα κοιτάς σε κινέζικο ή κινεζοφασον όπως το crystal III ή το Inventor aria. Τα κινέζικα είναι πιο φασαριοζικα από το νταικιν και στη θέρμανση κάνουν θόρυβο από διαστολές. Ζυγίζεις και αποφασίζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Δυστυχώς τα επώνυμα δεν έχουν wifi από την μάνα τους αλλά είναι wifi ready. Οπότε ή το αγοράζεις και το τοποθετείς έξτρα ή αγοράζεις ένα rx mini που είναι πομπός υπερύθρων για να το χειρίζεσαι απομακρυσμένα. Αν το θες και για θέρμανση νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι το Daikin ftxc/atxc25. Πολύ καλό στην θέρμανση, ικανοποιητικό στην ψύξη. Αν θέλεις μεγάλη εγγύηση και wifi αποτ την κούτα κοιτάς σε κινέζικο ή κινεζοφασον όπως το crystal III ή το Inventor aria. Τα κινέζικα είναι πιο φασαριοζικα από το νταικιν και στη θέρμανση κάνουν θόρυβο από διαστολές. Ζυγίζεις και αποφασίζεις

Midea οχι ε;Που εχει και ενσωματωμενο wifi(φασον ειναι και αυτο νομιζω)..To Daikin Sensira 9 ATXC25B/ ARXC25B βγαινει στα 399,πιο φθηνο απο το Midea.

Επεξ/σία από dio7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...