Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

19 db και οχι κατω απο 19
Παιζει στα ισα με το Inventor premium στον θορυβο

proof οτι το καταργει

Για τα φιλτρα σου απαντησαν απο τη 'γραμμη δροσιας'?
Το Edge γιατι δεν παει 17 μετρα που φανταστηκες οτι παει το Premium?
Γιατι ο Κωτσοβολος δινει 100 δωροεπιταγη στο Μιραι αφου στα επωνυμα δινει μονο 50?
Τι μας κρυβουν?

Κάτι συμβαίνει με τους Ελοχίμ και Νεφελίμ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχει νόημα η αγορά τόσο ακριβού προϊόντος για λίγη χρήση. 

Και αυτό πολύ είναι https://www.skroutz.gr/s/2775684/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF50VE.html

το Midea Mission II 18000btu που αναφερεται σε προηγούμενα Posts;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

19 db και οχι κατω απο 19
Παιζει στα ισα με το Inventor premium στον θορυβο

proof οτι το καταργει

Για τα φιλτρα σου απαντησαν απο τη 'γραμμη δροσιας'?
Το Edge γιατι δεν παει 17 μετρα που φανταστηκες οτι παει το Premium?
Γιατι ο Κωτσοβολος δινει 100 δωροεπιταγη στο Μιραι αφου στα επωνυμα δινει μονο 50?
Τι μας κρυβουν?

Λιγότερο από 19db γράφει η εταιρεία, οπότε θα πιστέψω την εταιρεία που έχει και eurovent...

Η inventor ότι και να γράφει..... 

Τώρα για το άλλο, κάνε υπομονή μέχρι αρχές Ιούνη και θα το διαπιστώσεις :p 

Επεξ/σία από guzel
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλοι μου, δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολη η επιλογή κλιματιστικού. 

Πρίν 10-11 χρόνια που αγόρασα ένα 9άρι toyotomi, πήγα στο κατάστημα, είχε τέσσερα κλιματιστικά  και πήρα το ένα. 

Τώρα είναι 1014 μοντέλα και είναι κάπως μπλέξιμο.... 😱

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχει νόημα η αγορά τόσο ακριβού προϊόντος για λίγη χρήση. 

Και αυτό πολύ είναι https://www.skroutz.gr/s/2775684/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF50VE.html

τα Mitsubishi έχουν καλό aftersale στην Ελλάδα; εγγύηση;

Επεξ/σία από eleni-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Λιγότερο από 19db γράφει η εταιρεία, οπότε θα πιστέψω την εταιρεία που έχει και eurovent...

Η inventor ότι και να γράφει..... 

H Toshiba δινει 19db τα παρακατω τα φανταζεσαι
1662662569_Screenshot_2020-05-25EDGE-Toshiba.png.69503e6739eefa8bedf8ae1c0b585325.png

 

Συνεχιζεις να παραπληροφορεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Όπως και να χει τα δύο μεγαλύτερα εργοστάσια οικιακού κλιματισμού στο κόσμο έιναι η Gree και η Midea  απο όσο ξέρω .

Μέχρι πόσα λεφτά και για τί χρήση το θες ; Ψύξη ή θέρμανση ; Στη θέρμανση θα το δουλεύεις καθημερινά αρκετές ώρες ;

https://www.haieraircondition.gr/uploads/catalogues/2019/HAIER CAT_2019_GR_To_Upload.pdf
Στο site δεν το έχουν  αλλά στο προιοντικό κατάλογο του 2019 υπάρχει . Tundra Plus σελίδα 4 του pdf . 

Εξαρτάται. Εξαρτάται τί όρους θα θέσει και κατά πόσο άμεσο είναι το συνεργαζόμενο service . Αυτές οι εγγυήσεις που δίνουν τα καταστήματα είναι συμφωνίες με εταιρείες που παρέχουν service όχι με τις αντιπροσωπείες . 

Όπως είπες . Κάτι λέει αλλά δεν ξέρουμε τί λέει . Δεκάδες πράγματα διαμορφώνουν μια τιμή . Η τιμή δεν αποδεικνύει αυτό που υποστηρίζεις . 
 

Μέχρι περίπου 400 ευρώ.  Το θέλω κυρίως για ψύξη στο εξοχικό, σε χώρο 20 τετραγωνικά. Το χειμώνα έχω κεντρική θέρμανση.  Θα δουλεύει μερικές εβδομάδες κάθε καλοκαίρι, για 5-6 ώρες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αυτο ειναι ακριβως ιδιο με αυτο
1778794594_Screenshot_2020-05-25EDGE-Toshiba(1).png.fc187bd65d9bbfe32338ed6adf10da39.png

Παραπλανηση
Εχει το Εdge φιλτρα αερα ΙΑQ και ULTRA PURE?

Δεν το γράφει η inventor φίλε μου, το γράφει η Toshiba που γενικά είναι συγκρατημένη στα χαρακτηριστικά που δίνει και τα οποία είναι πιστοποιημένα από ανεξάρτητο φορέα. Μάλιστα η εξωτερική με το silent mode πάει στα 38db.. 

Φέρε μετρήσεις που δείχνουν κάτι διαφορετικό - όπως κάναμε και εμείς με άλλα κλιματιστικά - και τότε να μιλήσουμε για παραπλάνηση και θα είμαι μαζί σου να το φωνάζω.

 

Δεν μπορώ πάντως να απαντώ σε κάθε τι που φαντάζεσαι, κάνουμε κατάχρηση στην συζήτηση. Πάρε τέλος για τα 17 μέτρα:

Τα 7 που γράφει το edge νομίζω ότι απλά περιγράφει και προμοτάρει τη νέα λειτουργία του hada care. Σε άλλη θέση,υποθέτω συνεχίζουν τα 17 μέτρα να υφίστανται κανονικά. 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν το γράφει η inventor φίλε μου, το γράφει η Toshiba που γενικά είναι συγκρατημένη στα χαρακτηριστικά που δίνει και τα οποία είναι πιστοποιημένα από ανεξάρτητο φορέα. Μάλιστα η εξωτερική με το silent mode πάει στα 38db.. 

Φέρε μετρήσεις που δείχνουν κάτι διαφορετικό - όπως κάναμε και εμείς με άλλα κλιματιστικά - και τότε να μιλήσουμε για παραπλάνηση. 

H Τοσιμπα λεει 'down to 19db'
Στα specs λενε 19db.
Επειδη καποιος μεταφραζει το 'down to'  σε 'κατω απο' δε σημαινει οτι ισχυει.
https://www.toshiba-aircon.co.uk/product/r32-ras-shorai-edge-high-wall/

2:16 του βιντεο

Για τα φιλτρα σου απαντησαν απο τη 'γραμμη δροσιας'?
Το Edge γιατι δεν παει 17 μετρα που φανταστηκες οτι παει το Premium?  Επειδη το Premium δεν παει 17
Γιατι ο Κωτσοβολος δινει 100 δωροεπιταγη στο Μιραι αφου στα επωνυμα δινει μονο 50? Γιατι λες μπαρουφες.
Το Εdge εχει και IAQ και ULTRA PURE? Οχι γραφει οτι θελει ο εδω αντιπροσωπος.
Ποσα db κατεβαινει το Edge? 19db. Oi μονοι που διαφωνουν ειναι ο εδω αντιπροσωπος και εσυ.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, guzel είπε

Λιγότερο από 19db γράφει η εταιρεία

Στείλτους ένα ελληνο-αγγλικό λεξικό τώρα που έχεις γίνει κολλητάρι...

56 λεπτά πριν, eleni-gr είπε

 

Πόση χρήση; ΑΝ ελάχιστη, ας αγόραζες το morris https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210657-morris-wfin50140

 Έχει χρησιμοποιηθεί εδώ με καλά αποτελέσματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες (πραγματικά με όλο το σεβασμό) δεν βαρεθήκατε;;; Λέει ο ένας, τσιμπάει ο άλλος... και πηγαινοέρχεται το όλο σκηνικό :( :( :( 

Πραγματικά είναι μεγάλο κρίμα για όλους τους υπόλοιπους! 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

H Τοσιμπα λεει 'down to 19db'
Στα specs λενε 19db.
Επειδη καποιος μεταφραζει το 'down to'  σε 'κατω απο' δε σημαινει οτι ισχυει.
https://www.toshiba-aircon.co.uk/product/r32-ras-shorai-edge-high-wall/

Για τα φιλτρα σου απαντησαν απο τη 'γραμμη δροσιας'?
Το Edge γιατι δεν παει 17 μετρα που φανταστηκες οτι παει το Premium?  Επειδη το Premium δεν παει 17
Γιατι ο Κωτσοβολος δινει 100 δωροεπιταγη στο Μιραι αφου στα επωνυμα δινει μονο 50? Γιατι λες μπαρουφες.
Το Εdge εχει και IAQ και ULTRA PURE? Οχι γραφει οτι θελει ο εδω αντιπροσωπος.
Ποσα db κατεβαινει το Edge? 19db. Oi μονοι που διαφωνουν ειναι ο εδω αντιπροσωπος και εσυ.

Σου έχω απαντήσει ήδη.

Ξαναλέω στη Toshiba δεν αρέσουν οι φανφάρες , αν δεις στα specs δίνουν 40db ενώ θα μπορούσαν να είχαν βάλει το silent mode των 38db.

Outdoor unit down to 38dB(A) in silent mode

Ότι γράφει να είσαι σίγουρος ότι ισχύει. Και τα 17 ισχύουν, σου έβαλα και βίντεο. Τα 7 που γράφει είναι για τέρμα πάνω η λειτουργία hada care (το γράφει κιόλας) εκτός αν πιστεύεις ότι μίκραναν τον ανεμιστηρα.

 

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yositosi είπε

ρε παίδες (πραγματικά με όλο το σεβασμό) δεν βαρεθήκατε;;; Λέει ο ένας, τσιμπάει ο άλλος... και πηγαινοέρχεται το όλο σκηνικό :( :( :( 

Πραγματικά είναι μεγάλο κρίμα για όλους τους υπόλοιπους! 

Συγνωμη φιλε αλλα δεν μπορω την επαρση και την παραπληροφορηση.
Επισης δεν εχω γραψει ποτε κατι που δεν ισχυει η αν ποτε το εχω κανει εκ παραδρομης το εχω διορθωσει.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...