Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

 

Στις συννημένες φωτό βλέπετε τα διαγράμματα. Μια ευθεία γραμμή από το Τοσίμπα, καρεκλίτσες από το ινβέντορ αλλα με καλά νούμερα το οποίο με ξάφνιασε.

 

Αντώνη, δεν βλέπω συννημένες φώτο!

Εχεις διαγράμματα για τα 2 μηχανήματα απο tp link hs-110? Γιατί κλείνω χρόνο στο insomnia και διάγραμμα από Inventor ακόμα να δω...απαγορεύεται δια ροπάλου...λολ!

Και ποιά μηχανήματα συγκρίνεις;

Omnia 9αρη με MIRAI Plus 10αρη;

Διότι αυτό που περιγράφεις είναι on-off συμπεριφορά απο το Omnia και σωστό ινβερτάρισμα απο το ΤΟΣΗΙΒΑ, που είναι και το ζητούμενο! 

Είμαι σίγουρος οτι με το upload διαγράμματος απο tp-link, και με συνολικά watt ανα μηχάνημα, θα δούμε το OMNIA να είναι αρκετά πιο ενεργοβόρο απο το MIRAI.

Απο θόρυβο και ποιότητα λειτουργίας εξωτερική-εσωτερική μονάδα πως τα κρίνεις;

Διότι απο το δικό μου MIRAI Plus Θεωρώ οτι η λειτουργία του είναι αρκετά πιο ομαλή απο το DAIKIN...λογικά απο το OMNIA θα έχει κλάσεις καλύτερη ραφηναρισμένη λειτουργία, σωστά; 

Απο τριγμούς κατά την λειτουργία στην θέρμανση, τι γίνετε;

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Από πότε δεν είναι ; 🤔

Καλά, κοροιδευομαστε τώρα? Δηλαδή επειδή ένα κλιματιστικό χρειάζεται δεύτερο αισθητήρα για να λειτουργήσει σωστά λόγω σχεδιασμού (υψηλό φορτίο σχεδιασμού) θα το πασαρουμε ως καινοτομία? Όχι τίποτα άλλο, αλλά κράζουμε μόνο τον guzel εδώ μέσα ότι γράφει ανακρίβειες και τα παρουσιάζει όπως τον συμφέρει.

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Από όταν δεν συμφέρει στη σύγκριση με ένα κλιματιστικό που προτείνεται και δεν το έχει to Follow me η ifeel κτλ.

Κατά τα άλλα μιλάμε για δυνατό προσόν κατά την ταπεινή μου άποψη, καθώς αφήνοντας το κοντρόλ στο ύψος του κομοδίνου δίνεις τη δυνατότητα στο κλιματιστικό να λειτουργήσει τόσο όσο χρειάζεται για να μην έχεις ζεστό κεφάλι και παγωμένα πόδια.

Μπορεί βέβαια αυτό να σημαίνει ότι αντί για 22 που έχεις ζητούμενη στο κεφάλι να έχεις 23-24 και στα πόδια 21 (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ). Ενδεχομένως εκεί να οφείλεται και η καλύτερη αίσθηση θαλπωρής που μου δίνει κάποιες φορές το Omnia σε σχέση με το Mirai. Oπου φέτος το χειμώνα όταν έμπαινα στο δωμάτιο της μπέμπας να παίξουμε, μόλις έπεφτα στο πάτωμα αμέσως καταλάβαινα τη διαφορά θερμοκρασίας και δυσφορούσα, μου έριχνε και κανα δυο δροσερά ρευματάκια eκει στα 260W και με αποτελείωνε. 

H λύση ήταν προφανώς να επιλέγω παραπάνω θερμοκρασία για να εξισσοροπηθεί το πράγμα, επιλογή που όμως εκμηδένιζε την καλύτερη κατά 40-50W κατανάλωσή του.

(αυτά όσον αφορά την αίσθηση ζεστασιάς για την οποία αγοράζει κλιματιστικό το 99% του κόσμου και όχι για να κραδαίνει  μετρήσεις στο Ινσόμνια μετρώντας ποιος την έχει μεγαλύτερη την οικονομία και μικρότερη την κατανάλωση).

Εντάξει Αντώνη, με ισοπεδωσε τό σκεπτικό σου! Έχεις δηλαδή ένα κλιματιστικό που μπορεί και συμπεριφέρεται κατά το δοκούν αλλά εσύ μνημονεύεις ένα άλλο κλιματιστικό που επειδή δεν μπορεί να πέσει όσο χαμηλά πέφτει το άλλο για να σου δώσει κρύα ρεύματα είναι καλύτερο!! Δεν μας είπες όμως Αντώνη, σε ένα ζευγάρι ηλικιωμένων ή ανθρώπων που δεν ψάχνονται για κλιματιστικό εσύ θα πρότεινες κλιματιστικό με  follow me? Να ψάχνει η γιαγιά το κουμπί να το ενεργοποιήσει, να βρει μία θέση για το κοντρόλ να μην το χτυπάει απευθείας γιατί θα μπερδεύεται αλλά και να έχει και απευθείας επαφή με το κλιματιστικό γιατί αλλιώς δεν θα δουλεύει!! Ή θα της πάρεις κάτι χωρίς follow me να το πατάει και να ξενοιαζει?

Αυτό είναι το "feature" που συζητάμε τόση ώρα. Και όσο για τα κρύα ρεύματα, που εδώ μέσα μόνο παρουσιάζονται ως αρνητικό, πρέπει να αποφασίσεις ή θα κάνεις την μέγιστη οικονομία και θα ανεχτείς ορισμένες φορές την αίσθηση αυτή ( φαντάζομαι ότι ρόλο σε αυτό παίζει η διαρρύθμιση του χώρου) ή θα βάλεις έναν βαθμό πάνω και θα έχεις αίσθηση θαλπωρής.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html
Έχει wifi ενσωματωμένο . 
Γεννήτρια ιόντων . 
Εξτρα φίλτρα.
Αυτοκαθαρισμό στην ψύξη (στέγνωμα του μηχανήματος απο υγρασία) 
Δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στο χειριστήριο  (follow me) 
Eγγύηση 10 χρόνια σε όλο το μηχάνημα. Δεν χρειάζονται συντηρήσεις . 
Καλύτερη τιμή: 400 με πρόγραμμα επσιτροφής της Eurobank στα Mediamarkt https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-premium-pr1vi32-12wfc-pr1vo32-12-με-ιονιστή-1223082.html

ή 421 ευρώ απο εδώ:
  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410212/inventor-premium-pr1vi32-12wf-pr1vo32-12-12-000btu.html?ref=bestprice.gr

Αλλη επιλογή με λιγότερα features: 

https://www.skroutz.gr/s/18496502/TCL-Elite-Plus-TAC-12CHSA-XA412.html
Έχει wifi.
Έχει φίλτρο ιονισμού (αναλώσιμο. Το αλλάζεις τυπικά κάθε χρόνο ) 
Δεν έχει έξτρα φίλτρα .
Δεν έχει follow me . 
Δεν έχει λειτουργία αυτοκαθαρισμού . 
Eγγύηση 10 χρόνια σε όλο το μηχάνημα. Δεν χρειάζονται συντηρήσεις . 
Καλύτερη τιμή: 357 ευρώ  https://www.alphaclimagr.gr/product/1409390/tcl-elite-plus-tac-12chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr


και τα δύο σε οικονομία στην ψύξη είναι τα ίδια . 

Προσοχή απο που θα επιλέξεις να αγοράσεις TCL: ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ TCL
Για την προστασία του καταναλωτικού κοινού ο όμιλος Τουρνικιώτη, ο μοναδικός επίσημος αντιπρόσωπος της TCL στην Ελλάδα, στην τηλεόραση, τον κλιματισμό και τους αφυγραντήρες, ενημερώνει ότι ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα ELECTROHOLIC.GR, MPAKIS.GR, IKING.GR, BUYCHOICE.GR, NEVER-OFFLINE.GR ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή* του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL που εμφανίζονται σε αυτά. Η παγκόσμια δύναμη TCL, μόνο με την 10ετη* εργοστασιακή εγγύηση του Oμίλου Τουρνικιώτη.
*η 10ετής εγγύηση αφορά μόνο τα προϊόντα κλιματισμού και αφυγραντήρων.
https://www.tclgreece.gr/product-category/klimatismos/



 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Καλά, κοροιδευομαστε τώρα? Δηλαδή επειδή ένα κλιματιστικό χρειάζεται δεύτερο αισθητήρα για να λειτουργήσει σωστά λόγω σχεδιασμού (υψηλό φορτίο σχεδιασμού) θα το πασαρουμε ως καινοτομία? Όχι τίποτα άλλο, αλλά κράζουμε μόνο τον guzel εδώ μέσα ότι γράφει ανακρίβειες και τα παρουσιάζει όπως τον συμφέρει.

Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει το επιθετικό ύφος.

Στην τελική πέρασα ένα χειμώνα με 2 κλιματιστικά όπου το ένα το είχε και το άλλο όχι.

Δεν ξέρω ποιοι είναι οι λόγοι / περιορισμοί που το ένα έχει υψηλό φορτίο σχεδιασμού και το άλλο όχι, αλλά ως χρήστης είπα αυτά που διαπίστωσα.

Μακάρι να είχα τη δυνατότητα όπως έγραψα να δοκίμαζα και ένα άλλο και να έβλεπα αν σε μικρό χώρο των 15τμ που έχω και είναι η πλειονότητα νομίζω του μέσου σπιτιού με καλούτσικες μονώσεις, κάποιο άλλο μηχάνημα θα έπαιζε και με μεγάλο scop και με χαμηλά btus . Ως τότε λέω απλά αυτά που είδα.

Συμφωνώ με το επιχείρημα για τη δυσκολία που φέρνει το follow me στους ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν πως λειτουργεί αλλά κρίνοντας από τα πεθερικά μου (80 κι 72ετών) που τους εκπαίδευσα σε 5 λεπτά με το follow me του ariston , δεν είναι και κάτι τραγικό.

Επίσης μου φαίνεται άκομψο να πρέπει να έχω +1 ή +2 το daikin για να έχω την ίδια θερμική άνεση με το carrier , εκμηδενίζοντας έτσι από τη μία το κέρδος του scop και έχοντας και τη πιθανότητα υπερθέρμανσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Καλά, κοροιδευομαστε τώρα? Δηλαδή επειδή ένα κλιματιστικό χρειάζεται δεύτερο αισθητήρα για να λειτουργήσει σωστά λόγω σχεδιασμού (υψηλό φορτίο σχεδιασμού) θα το πασαρουμε ως καινοτομία? Όχι τίποτα άλλο, αλλά κράζουμε μόνο τον guzel εδώ μέσα ότι γράφει ανακρίβειες και τα παρουσιάζει όπως τον συμφέρει.

Εντάξει Αντώνη, με ισοπεδωσε τό σκεπτικό σου! Έχεις δηλαδή ένα κλιματιστικό που μπορεί και συμπεριφέρεται κατά το δοκούν αλλά εσύ μνημονεύεις ένα άλλο κλιματιστικό που επειδή δεν μπορεί να πέσει όσο χαμηλά πέφτει το άλλο για να σου δώσει κρύα ρεύματα είναι καλύτερο!! Δεν μας είπες όμως Αντώνη, σε ένα ζευγάρι ηλικιωμένων ή ανθρώπων που δεν ψάχνονται για κλιματιστικό εσύ θα πρότεινες κλιματιστικό με  follow me? Να ψάχνει η γιαγιά το κουμπί να το ενεργοποιήσει, να βρει μία θέση για το κοντρόλ να μην το χτυπάει απευθείας γιατί θα μπερδεύεται αλλά και να έχει και απευθείας επαφή με το κλιματιστικό γιατί αλλιώς δεν θα δουλεύει!! Ή θα της πάρεις κάτι χωρίς follow me να το πατάει και να ξενοιαζει?

Αυτό είναι το "feature" που συζητάμε τόση ώρα. Και όσο για τα κρύα ρεύματα, που εδώ μέσα μόνο παρουσιάζονται ως αρνητικό, πρέπει να αποφασίσεις ή θα κάνεις την μέγιστη οικονομία και θα ανεχτείς ορισμένες φορές την αίσθηση αυτή ( φαντάζομαι ότι ρόλο σε αυτό παίζει η διαρρύθμιση του χώρου) ή θα βάλεις έναν βαθμό πάνω και θα έχεις αίσθηση θαλπωρής.

1. Καταρχήν, δεν ήθελα να σε ισοπεδώσω. :)

2. Δεν είπα ότι είναι καλύτερο, ειπα ότι κάποιες φορές η αίσθηση που δίνει είναι καλύτερη. (μάλιστα το κάποιες ήταν και πριν bold)

3. Για την τελευταία σου παράγραφο δεν έχω καταλήξει 100% σε συμπέρασμα. Διαρύθμιση χώρου δεν πάιζει σε υπνοδωμάτιο. Νομίζω ότι προτιμώ όντως να βάζω το Μιράι ένα 1-2 βαθμούς επάνω για την ίδια αίσθηση χάνοντας όμως σε οικονομία γιατί κερδίζω σε βελούδινη λειτουργία, θορύβους κτλ.

4. Για τη γιαγιά όντως θα πρότεινα κάτι απλό ή θα επέλεγα κάτι με WIFI για να το κάνω εγώ από μακριά ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΤΟ Toshiba εν  ετει 2020!

Αντιλαμβάνεσαι πόσο πιο ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ θα ήταν το τοσίμπα/φουτζίτσου/μίτσου με μόνο αυτά τα 2 χαρακτηριστικά παραπάνω?

Εν τέλει δεν υπάρχει ιδανικό κλιματιστικό, υπάρχουν προτεραιότητες διαφορετικές για καθέναν από εμάς, και συσκευές για όλα τα μυαλά 😃

Δογματισμούς και παρωπίδες δεν πολυαντέχω.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει το επιθετικό ύφος.

Στην τελική πέρασα ένα χειμώνα με 2 κλιματιστικά όπου το ένα το είχε και το άλλο όχι.

Δεν ξέρω ποιοι είναι οι λόγοι / περιορισμοί που το ένα έχει υψηλό φορτίο σχεδιασμού και το άλλο όχι, αλλά ως χρήστης είπα αυτά που διαπίστωσα.

Μακάρι να είχα τη δυνατότητα όπως έγραψα να δοκίμαζα και ένα άλλο και να έβλεπα αν σε μικρό χώρο των 15τμ που έχω και είναι η πλειονότητα νομίζω του μέσου σπιτιού με καλούτσικες μονώσεις, κάποιο άλλο μηχάνημα θα έπαιζε και με μεγάλο scop και με χαμηλά btus . Ως τότε λέω απλά αυτά που είδα.

Συμφωνώ με το επιχείρημα για τη δυσκολία που φέρνει το follow me στους ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν πως λειτουργεί αλλά κρίνοντας από τα πεθερικά μου (80 κι 72ετών) που τους εκπαίδευσα σε 5 λεπτά με το follow me του ariston , δεν είναι και κάτι τραγικό.

Επίσης μου φαίνεται άκομψο να πρέπει να έχω +1 ή +2 το daikin για να έχω την ίδια θερμική άνεση με το carrier , εκμηδενίζοντας έτσι από τη μία το κέρδος του scop και έχοντας και τη πιθανότητα υπερθέρμανσης.

Συμφωνώ απόλυτα, όμως δεν γίνεται να παρουσιάζεις την έλλειψη του συγκεκριμένου χαρακτηριστικού ως μειονέκτημα σε σχέση με κάποιο άλλο. Είναι απλά διαφορετικός τρόπος λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Συμφωνώ απόλυτα, όμως δεν γίνεται να παρουσιάζεις την έλλειψη του συγκεκριμένου χαρακτηριστικού ως μειονέκτημα σε σχέση με κάποιο άλλο. Είναι απλά διαφορετικός τρόπος λειτουργίας.

Και βέβαια γίνεται μιας και έχω αποδείξει ότι η έλλειψή του δημιουργεί υπό συνθήκες πρόβλημα -> βλέπε on-off σε carrier αλλά και σε daikin.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

 

Δογματισμούς και παρωπίδες δεν πολυαντέχω.

Αντώνη, επαναλαμβάνω διότι μπορεί να μην είδες τις ερωτήσεις μου. Είναι σημαντικές για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα για το Inventor Omnia vs TOSHIBA MIRAI.

1. Ποια μηχανήματα συγκρίνεις; Inventor Omnia 9αρη vs TOSHIBA MIRAI Plus 10αρη;

2. Που είναι οι συνημμένες φώτο που αναφέρεις;

3. Έχεις στατιστικά διαγράμματα από top-link has-110 να δούμε με αριθμούς και γραφήματα την συμπεριφορά του Ιnventor και του MIRAI για να δούμε τι γίνετε με στοιχεία;

4. Ποιότητα λειτουργίας Inventor vs TOSHIBA;

- Ποιο είναι πιο αθόρυβο; Εξωτερική ΚΑΙ Εσωτερική μονάδα;

- Ποιο έχει καλύτερα πλαστικά και ποιότητα κατασκευής; 

- Από τριγμούς τι γίνετε στα 2 κλιματιστικά;

Για να μπορέσει κάποιος που μπαίνει να έχει σφαιρική εικόνα και για τα 2 Αντώνη.

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Συμφωνώ απόλυτα, όμως δεν γίνεται να παρουσιάζεις την έλλειψη του συγκεκριμένου χαρακτηριστικού ως μειονέκτημα σε σχέση με κάποιο άλλο. Είναι απλά διαφορετικός τρόπος λειτουργίας.

Ένα οποιοδήποτε χαρακτηριστικό εφόσον αποτελεί "sales point" για την εκάστοτε εταιρεία τότε αποτελεί feature. Βασικά πολλά πράγματα που υπήρχαν και 10 χρόνια πριν, αλλά κανείς δεν τα ανέφερε, ξαφνικά τώρα στην προσπάθεια εμπορικής διαφοροποίησης υπερμεγενθύνονται.

Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι ανάλογα με τις ανάγκες/προτεραιότητες του εκάστοτε καταναλωτή αποτελούν features, των οποίων βέβαια η αξία αλλάζει ανάλογα με την προτεραιότητα που δίνει ο καθένας, αλλά και επί της ουσίας ανάλογα με την ΣΥΝΟΛΙΚΗ απόδοση/συμπεριφορά της εκάστοτε συσκευής.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Αντώνη, επαναλαμβάνω διότι μπορεί να μην είδες τις ερωτήσεις μου. Είναι σημαντικές για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα για το Inventor Omnia vs TOSHIBA MIRAI.

1. Ποια μηχανήματα συγκρίνεις; Inventor Omnia 9αρη vs TOSHIBA MIRAI Plus 10αρη;

2. Που είναι οι συνημμένες φώτο που αναφέρεις;

3. Έχεις στατιστικά διαγράμματα από top-link has-110 να δούμε με αριθμούς και γραφήματα την συμπεριφορά του Ιinventor και του MIRAI για να δούμε τι γίνετε με στοιχεία;

3. Ποιότητα λειτουργίας Inventor vs TOSHIBA;

- Ποιο είναι πιο αθόρυβο; Εξωτερική ΚΑΙ Εσωτερική μονάδα;

- Ποιο έχει καλύτερα πλαστικά και ποιότητα κατασκευής; 

- Από τριγμούς τι γίνετε στα 2 κλιματιστικά;

Για να μπορέσει κάποιος που μπαίνει να έχει ολοκληρωμένη εικόνα φιλέ και για τα 2.

1. Σωστά, Inventor Omnia 9αρι VS Toshiba Mirai plus 10αρι.

2. 26 Ιανουαρίου μπορείς να βρεις την πλήρη ανάρτηση με σχεδιαγράμματα.

3. Πολλάκις έχω γράψει ότι το Toshiba είναι καλύτερη κατασκευή χωρίς θορύβους, hands down.-

4. Για αυτό άλλωστε αν υπήρχε κλιματιστικό με την κατασκευή του μιράι και την απόδοση του χωρις τα κρύα ρεύματα (θες με follow me, θες με κάμερα δε με απασχολεί), με WIFI  σε νορμάλ τιμή θα το αγόραζα χθες και ας το κατασκεύαζαν οι ΜΑΣΑΪ στην Αφρική.

5. Επιμένω ότι η ανέφικτη μίξη των δύο θα έδινε ένα υπέροχο κλιματιστικό. Εως ότου αποφασίσουν οι μεν να συγκλίνουν με τους δε, εμείς θα παλεύουμε με τα υπέρ και τα κατά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ένα οποιοδήποτε χαρακτηριστικό εφόσον αποτελεί "sales point" για την εκάστοτε εταιρεία τότε αποτελεί feature. Βασικά πολλά πράγματα που υπήρχαν και 10 χρόνια πριν, αλλά κανείς δεν τα ανέφερε, ξαφνικά τώρα στην προσπάθεια εμπορικής διαφοροποίησης υπερμεγενθύνονται.

Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι ανάλογα με τις ανάγκες/προτεραιότητες του εκάστοτε καταναλωτή αποτελούν features, των οποίων βέβαια η αξία αλλάζει ανάλογα με την προτεραιότητα που δίνει ο καθένας, αλλά και επί της ουσίας ανάλογα με την ΣΥΝΟΛΙΚΗ απόδοση/συμπεριφορά της εκάστοτε συσκευής.

Μόνο που εδώ είμαστε τεχνολογικό φόρουμ για ανταλλαγή βοήθειας και συμβούλων νομίζω και όχι merchandiser center της εκάστοτε εταιρίας. Φυσικά και συμφωνώ 100% με την άποψη σου, από εποχές αφυγραντήρω που σε διάβαζα και άλλαζαν τρόπο λειτουργίας στους ανεμιστήρες εν μια νυκτί 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

1. Σωστά, Inventor Omnia 9αρι VS Toshiba Mirai plus 10αρι.

2. 26 Ιανουαρίου μπορείς να βρεις την πλήρη ανάρτηση με σχεδιαγράμματα.

3. Πολλάκις έχω γράψει ότι το Toshiba είναι καλύτερη κατασκευή χωρίς θορύβους, hands down.-

4. Για αυτό άλλωστε αν υπήρχε κλιματιστικό με την κατασκευή του μιράι και την απόδοση του χωρις τα κρύα ρεύματα (θες με follow me, θες με κάμερα δε με απασχολεί), με WIFI  σε νορμάλ τιμή θα το αγόραζα χθες και ας το κατασκεύαζαν οι ΜΑΣΑΪ στην Αφρική.

5. Επιμένω ότι η ανέφικτη μίξη των δύο θα έδινε ένα υπέροχο κλιματιστικό. Εως ότου αποφασίσουν οι μεν να συγκλίνουν με τους δε, εμείς θα παλεύουμε με τα υπέρ και τα κατά.

εδώ λες ε ;

 

22 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Φυσικά και συμφωνώ 100% με την άποψη σου, από εποχές αφυγραντήρω που σε διάβαζα και άλλαζαν τρόπο λειτουργίας στους ανεμιστήρες εν μια νυκτί 😎

Αφού συμφωνείς με την άποψη του @yositosi (και εγώ), τότε ας σταθούμε στο τόσο καλά διατυπωμένο παρακάτω:

"Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι ανάλογα με τις ανάγκες/προτεραιότητες του εκάστοτε καταναλωτή αποτελούν features, των οποίων βέβαια η αξία αλλάζει ανάλογα με την προτεραιότητα που δίνει ο καθένας, αλλά και επί της ουσίας ανάλογα με την ΣΥΝΟΛΙΚΗ απόδοση/συμπεριφορά της εκάστοτε συσκευής. "

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ναι ρε φίλε, δεν έχω ιδεα πώς γίνεται η παράθεση ολόκληρης της ανάρτησης.

Πατάς το πορτοκαλί σημαδάκι πάνω δεξιά στην ανάρτηση με δεξί κλικ και κόπι πάστε τον σύνδεσμο 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

 

4. Για αυτό άλλωστε αν υπήρχε κλιματιστικό με την κατασκευή του μιράι και την απόδοση του χωρις τα κρύα ρεύματα (θες με follow me, θες με κάμερα δε με απασχολεί), με WIFI  σε νορμάλ τιμή θα το αγόραζα χθες και ας το κατασκεύαζαν οι ΜΑΣΑΪ στην Αφρική.

 

Αν έχεις ζεστάνει καλά τον χώρο δεν έχεις κρύα ρεύματα, αν έχεις απλά ανεβάζεις θερμοκρασία ή αλλάζεις θέση στις περσίδες για να μην σε χτυπάει ο αέρας.

Το τραγικό είναι ότι ακόμη και με το "feature" δεν καταφέρνουν να δουλέψουν σωστά, ίσως λίγο καλύτερα.. Είχα και εγώ ifeel και δεν είδα κάποια ουσιαστική διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...