Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, pareisaktos said:

Τι έγινε ρε παιδιά; που πηγαν όλα τα haier tundra green;

ενα πηρα εγω πριν μερικα λεπτα απο κο***α  599eyr, 3% επιστροφη , ατοκες δοσεις,wifi module, δωρεαν μεταφορικα.

 

ψαχνω και καποιον σοβαρο για τοποθετηση τωρα (θεσσαλονικη)

Επεξ/σία από kostakiss
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ενα πηρα εγω πριν μερικα λεπτα απο κο***α  599eyr, 3% επιστροφη , ατοκες δοσεις,wifi module, δωρεαν μεταφορικα.

ψαχνω και καποιον σοβαρο για τοποθετηση τωρα (θεσσαλονικη)

καλοριζικο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες, τώρα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω ... αδειούχο πιστοποιημένο ψυκτικό! Για την εγκατάσταση, ξέρει κανείς κάποιον καλό από Χανιά μεριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pareisaktos είπε

Τι έγινε ρε παιδιά; που πηγαν όλα τα haier tundra green;

Απο ότι βλέπω στο forum, οι περισσότεροι ξέρουμε κακούς τεχνικούς να προτείνουμε, λολ! Οι καλοί τεχνικοί σπανίζουν δυστυχώς...

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι πριν κλείσει κάποιος τον τεχνικό, του λέει ακριβώς τι θέλει και οτι δεν θα πληρώσει αν δεν γίνουν τα πάντα. 

Ο τεχνικός θα τα ακούσει και θα έρθει η θα κλείσει το τηλέφωνο!

Και μια παρατήρηση για να είμαστε δίκαιοι. Αν θέλουμε τέτοιες καλές εγκαταστάσεις, απαιτούν χρόνο και καλά υλικά. Ο τεχνικός θέλει να κερδίσει, οπότε μην περιμένουμε ότι θα μας κάνει και την καλύτερη τιμή.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Πήρα το Inventor Aria AR3VI32-09WF/AR3VO32-09 από Media με την επιστροφή της Eurobank και το Σάββατο περιμένω για την εγκατάστασή του. Μελετάω το installation manual (https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/ARIA/Inventor-ARIA-installation-manual-aria-ENG-GR.pdf) αλλά δεν βλέπω να αναφέρει κάπου για ελάχιστο μήκος σωληνώσεων; Χάνω κάτι;

Επιπλέον, εάν έχω καταλάβει καλά τα βασικά που πρέπει να προσέξω είναι:
- Μήκος σωληνώσεων (εάν υπάρχει όριο)
- Σωστές αποστάσεις
- Χρησιμοποίηση αντλίας κενού
- Αντικραδασμικά στην εξωτερική μονάδα
Υπάρχει κάτι επιπλέον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Locko είπε

Καλημέρα,

Πήρα το Inventor Aria AR3VI32-09WF/AR3VO32-09 από Media με την επιστροφή της Eurobank και το Σάββατο περιμένω για την εγκατάστασή του. Μελετάω το installation manual (https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/ARIA/Inventor-ARIA-installation-manual-aria-ENG-GR.pdf) αλλά δεν βλέπω να αναφέρει κάπου για ελάχιστο μήκος σωληνώσεων; Χάνω κάτι;

Επιπλέον, εάν έχω καταλάβει καλά τα βασικά που πρέπει να προσέξω είναι:
- Μήκος σωληνώσεων (εάν υπάρχει όριο)
- Σωστές αποστάσεις
- Χρησιμοποίηση αντλίας κενού
- Αντικραδασμικά στην εξωτερική μονάδα
Υπάρχει κάτι επιπλέον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

3 μέτρα είναι η ιδανική σωλήνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Locko είπε

Καλημέρα,

Πήρα το Inventor Aria AR3VI32-09WF/AR3VO32-09 από Media με την επιστροφή της Eurobank και το Σάββατο περιμένω για την εγκατάστασή του. Μελετάω το installation manual (https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/ARIA/Inventor-ARIA-installation-manual-aria-ENG-GR.pdf) αλλά δεν βλέπω να αναφέρει κάπου για ελάχιστο μήκος σωληνώσεων; Χάνω κάτι;

Επιπλέον, εάν έχω καταλάβει καλά τα βασικά που πρέπει να προσέξω είναι:
- Μήκος σωληνώσεων (εάν υπάρχει όριο)
- Σωστές αποστάσεις
- Χρησιμοποίηση αντλίας κενού
- Αντικραδασμικά στην εξωτερική μονάδα
Υπάρχει κάτι επιπλέον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν ο κομπρεσσορας μπει στο δαπεδο μπορεί να γλιτώσεις την χρήση αντι-κραδασμικων, μιας και τα χρεώνουν έξτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

"Δυστυχως" οδηγουμαι σε κινεζικο. Budget 550ε μαζι με εγκατασταση.

Αρχικα πηγαινα για Daikin ATXC που 569 -20% eurobank επεφτε εντος budget απο mediamarkt. Ο εγκαταστατης μου το απερριψε λεγοντας μου οτι αν και κορυφαια εταιρεια να μη παω στις φτηνες σειρες της, δεν εχουν καμια σχεση με τις καλες. Δεν το ενστερνιζομαι ουτε θελω να το διαδοσω, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να το σεβαστω στη συγκεκριμενη υλοποιηση.

Το Fujitsu KPCA ειναι 599 -20% παλι πεφτει οριακα εντος budget αλλα ειναι καπως αδυναμο για 12αρι, για ενα χωρο που κανονικα θελει 14αρι (και ο λογος που παω σε 12αρι ειναι γιατι θα μετακομισω σε βαθος 6μηνου και δε θελω να δεσμευτω με ενα 18αρι πχ, ενω το 12αρι παει και σε υπνοδωματιο)

Ειδα καποια mitsubishi αλλα τα οικονομικα δεν ειχαν καλα χαρακτηρηστικα και δεν ειχε νοημα.

Toshiba δυστυχως απλησιαστα οικονομικα και λιγο πιο δυσευρετα.

Κατεληξα λοιπον στο Tundra Green Β λογω συμπιεστη Mitsubishi που και δυνατο ηταν για 12αρι  (12300). και συμπαθητικο SEER (6.8) και 5 χρονια εγγυηση και στα 400ε περιπου. Εμοιαζε ιδανικο. 

Δυστυχως μετα απο 2 μερες ψαξιμο, το μοντελο εχει καταργηθει.

Η καλυτερη προσφορα λοιπον στην οποια εχω ξεμεινει ειναι απο Κοτσοβολο : Inventor Passion Eco 12αρι στα 489ε με μεσα την εγκατασταση.

Οσο εψαξα τα inventor, το PassionEco και το Corona (ιδιος συμπιεστης?) ειναι τα πιο "δυνατα" για 12αρια ενω τo Aria πχ φαινεται λιγο πιο αδυναμο.

Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο εντος budget μιληστε τωρα, αλλιως σωπαστε για παντα, γιατι απογευμα παω να ψωνισω

Δείξε στον εγκαταστάτη σου το κάτωθι screnshot, όπου το ATXC25B (κίτρινη γραμμή) σε δωμάτιο με 20% μεγαλύτερες απώλειες από το Carrier (κινέζικο φασόν midea με πράσινη γραμμή) και μάλιστα με ρύθμιση 23C αντί για 22C το carrier με follow me , δλδ έναν βαθμό πάνω, έκαψε λιγότερο από τα μισά καίγοντας ~1.5KWh από τις 00:00 και μετά έναντι ~3.8KWh του Carrier και αυτά με εξωτερική υψηλή , κοντά στους 12C:

Δεν ξέρω τι λέει ο τύπος, αλλά όποιος θέλει οικονομία σε θέρμανση ας προτιμήσει το daikin και ας είναι και φθηνή σειρά:

Screenshot-40.png.a84992a1f4c7050eb4157479c025eac0.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δείξε στον εγκαταστάτη σου το κάτωθι screnshot, όπου το ATXC25B (κίτρινη γραμμή) σε δωμάτιο με 20% μεγαλύτερες απώλειες από το Carrier (κινέζικο φασόν midea με πράσινη γραμμή) και μάλιστα με ρύθμιση 23C αντί για 22C το carrier με follow me , δλδ έναν βαθμό πάνω, έκαψε λιγότερο από τα μισά καίγοντας ~1.5KWh από τις 00:00 και μετά έναντι ~3.8KWh του Carrier και αυτά με εξωτερική υψηλή , κοντά στους 12C:

Δεν ξέρω τι λέει ο τύπος, αλλά όποιος θέλει οικονομία σε θέρμανση ας προτιμήσει το daikin και ας είναι και φθηνή σειρά:

Screenshot-40.png.a84992a1f4c7050eb4157479c025eac0.png

Προσωπικά δεν νομίζω να είναι "δίκαιη" και "ασφαλής" η σύγκριση κατανάλωσης ενος κλιματιστικου με follow me και ενος χωρίς follow me.. Ανάλογα με την θέση (απόσταση/ύψος/επιφάνεια) του τηλεχειριστηρίου μπορει να αλλαξει πάρα πολυ η κατανάλωση με follow me (είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπικά δεν νομίζω να είναι "δίκαιη" και "ασφαλής" η σύγκριση κατανάλωσης ενος κλιματιστικου με follow me και ενος χωρίς follow me.. Ανάλογα με την θέση (απόσταση/ύψος/επιφάνεια) του τηλεχειριστηρίου μπορει να αλλαξει πάρα πολυ η κατανάλωση με follow me (είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω)

Έχω δείξει νομίζω ότι αμφότερα πετυχαίνουν την ζητούμενη θερμοκρασία στον χώρο. Στο carrier ήθελε να πειραματιστώ με τη θέση του τηλεχειριστηρίου.

Πάντως αν θυμάσαι, αν αφαιρέσω το follow me , θα γίνει ακόμα πιο επιβαρυντική η κατάσταση για το carrier.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locko είπε

Καλημέρα,

Πήρα το Inventor Aria AR3VI32-09WF/AR3VO32-09 από Media με την επιστροφή της Eurobank και το Σάββατο περιμένω για την εγκατάστασή του. Μελετάω το installation manual (https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/ARIA/Inventor-ARIA-installation-manual-aria-ENG-GR.pdf) αλλά δεν βλέπω να αναφέρει κάπου για ελάχιστο μήκος σωληνώσεων; Χάνω κάτι;

Επιπλέον, εάν έχω καταλάβει καλά τα βασικά που πρέπει να προσέξω είναι:
- Μήκος σωληνώσεων (εάν υπάρχει όριο)
- Σωστές αποστάσεις
- Χρησιμοποίηση αντλίας κενού
- Αντικραδασμικά στην εξωτερική μονάδα
Υπάρχει κάτι επιπλέον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημέρα 

Να σου κάνουν όλες τις λειτουργίες επίδειξη όπως και να δουλέψουν οι περσίδες πάνω κάτω αυτόματα για λίγη ώρα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχω δείξει νομίζω ότι αμφότερα πετυχαίνουν την ζητούμενη θερμοκρασία στον χώρο. Στο carrier ήθελε να πειραματιστώ με τη θέση του τηλεχειριστηρίου.

Πάντως αν θυμάσαι, αν αφαιρέσω το follow me , θα γίνει ακόμα πιο επιβαρυντική η κατάσταση για το carrier.

Το οτι έχει  αρκετά παραπάνω απο διπλάσια κατανάλωση το carrier (σε σχέση με το Daikin), και σχεδόν διπλάσια σε σχέση με το 24 Fuji,ευθύνεται η θέση του τηλεχειριστηρίου οπως και γενικά ο τρόπος λειτουργίας follow me σε σχέση με τον "κανονικό τρόπο". Δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε.. Εαν το είχες με τον κανονικό τρόπο και ίδια θερμοκρασία τότε μπορει μεν να ειχαν διαφορά αλλα σίγουρα αρκετά μικρότερη... Και δεν ειμαι fan των κινεζοφασον.. αλλα είναι άδικη η σύγκριση :P

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δείξε στον εγκαταστάτη σου το κάτωθι screnshot, όπου το ATXC25B (κίτρινη γραμμή) σε δωμάτιο με 20% μεγαλύτερες απώλειες από το Carrier (κινέζικο φασόν midea με πράσινη γραμμή) και μάλιστα με ρύθμιση 23C αντί για 22C το carrier με follow me , δλδ έναν βαθμό πάνω, έκαψε λιγότερο από τα μισά καίγοντας ~1.5KWh από τις 00:00 και μετά έναντι ~3.8KWh του Carrier και αυτά με εξωτερική υψηλή , κοντά στους 12C:

Δεν ξέρω τι λέει ο τύπος, αλλά όποιος θέλει οικονομία σε θέρμανση ας προτιμήσει το daikin και ας είναι και φθηνή σειρά:

Screenshot-40.png.a84992a1f4c7050eb4157479c025eac0.png

Μη ασφαλής και αποδεκτή σύγκριση.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το οτι έχει σχεδον διπλάσια κατανάλωση το carrier,ευθύνεται η θέση του τηλεχειριστηρίου οπως και γενικά ο τρόπος λειτουργίας follow me σε σχέση με τον "κανονικό τρόπο". Δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε.. Εαν το είχες με τον κανονικό τρόπο και ίδια θερμοκρασία τότε μπορει μεν να ειχαν διαφορά αλλα σίγουρα αρκετά μικρότερη...

Ο κανονικός τρόπος θα μου έδινε κάτι τέτοιο, δεν χρειάζεται να τα ξαναπούμε:

Screenshot-15.png.08c66777df8fa6651bc8b266ad996f5a.png

 

Τέσπα , έδειξα τι κάνουν 2 κλιματιστικά σε χώρους με μεσοτοιχία και οι μονάδες στο ίδιο μπαλκόνι χθες το βράδυ και με τις συνθήκες που περιέγραψα.Ο χώρος με το daikin ήταν εμφανώς πιο ζεστός. Και μόνο που μπαινόβγαινες στους 2 χώρους, ήταν εμφανέστατη η διαφορά.

Το Χ2 μπορεί να μην είναι πάντα Χ2, δεν θέλω να υπονοήσω ότι το daikin είναι 100% πιο αποδοτικό, αλλά το COP του daikin είναι εκεί να δώσει το παραπάνω ανεξαρτήτως αν είναι φθηνή σειρά ή όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...