Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

και πως θα τραβάει αέρα από πάνω αν πας και το σφηνώσεις μέσα σε μια τρύπα;;;;;

Να προσθέσω και τη πιθανότητα αεροδυναμικού θορύβου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Να προσθέσω και τη πιθανότητα αεροδυναμικού θορύβου . 

πρόσθεσε ότι θέλεις|! Το μηχάνημα θα πνιγεί, δεν θα αποδίδει σωστά, παίζει να κάνει και θόρυβο, γενικά από παντού είναι μια εντελώς λανθασμένη προσέγγιση τοποθέτησης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dhmhtrhs79 είπε

Το πολυ 30εκ

Καταρχάς θα σου ελεγα να κοιτάξεις 24άρι . Δηλαδή 30 εκατοστά είναι όλο το ύψος ;  Αν δεν υπάρχει λύση να τοποθετήσεις αλλού το κλιματιστικό τότε μην πάρει καθόλου split μηχάνημα . Με ένα εκατοστό κενό απο πάνω δεν θα αποδίδει . Τελείως λάθος επιλογή θα κάνεις  να πάρεις κλιματιστικό τοίχου . 

Ίσως πρέπει να κοιτάξεις λύσεις σε κλιματιστικά τύπου κονσόλας ή δαπέδου οροφής . 

https://www.skroutz.gr/c/1701/epaggelmatika-klimatistika-inverter/f/486131_486142_831508/orofis-24000-btu-dapedou.html?o=δαπεδου+οροφης&order_by=pricevat&order_dir=asc

ή ντουλάπας αυτού του τύπου:

https://www.skroutz.gr/s/18931873/Inventor-V4MRFI-24-V4MRFO-24.html

https://www.skroutz.gr/s/19210889/Midea-MFYA-24ARFN1-QRDOW-MOCA3OU-24HFN1-QRDO.html

https://www.skroutz.gr/s/10168556/Haier-AP24DF1HRA-1U24SE3ERA.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνατε τη καρδιά περιβολι! Ωστοσο θεωρω οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα γιατι το επιτρεπομενο υψος που αναφερω ειναι κ λιγο πλασματικο καθως το μεγαλύτερο μερος της πανω επιφανειας του κλιματιστικου θα εχει περισσότερα εκατοστα διαθεσιμα. Απλα στην άκρη του τοιχου που θα κουμπωσει υπαρχει γυψοσανιδα με σποτακια. Σιγουρα δεν ειναι το ιδανικο αλλα δεν ειναι κ τοσο στριμωγμενο οσο ακουγεται. Σε λιγο παω σπιτι κ θα στειλω φωτο να το δειτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dhmhtrhs79 είπε

Μου κάνατε τη καρδιά περιβολι! Ωστοσο θεωρω οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα γιατι το επιτρεπομενο υψος που αναφερω ειναι κ λιγο πλασματικο καθως το μεγαλύτερο μερος της πανω επιφανειας του κλιματιστικου θα εχει περισσότερα εκατοστα διαθεσιμα. Απλα στην άκρη του τοιχου που θα κουμπωσει υπαρχει γυψοσανιδα με σποτακια. Σιγουρα δεν ειναι το ιδανικο αλλα δεν ειναι κ τοσο στριμωγμενο οσο ακουγεται. Σε λιγο παω σπιτι κ θα στειλω φωτο να το δειτε. 

Φωτό και διαστάσεις της κατασκευής να καταλάβουμε πόσο θα καλύπτεται το μηχάνημα απο πάνω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dhmhtrhs79 είπε

Μου κάνατε τη καρδιά περιβολι! Ωστοσο θεωρω οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα γιατι το επιτρεπομενο υψος που αναφερω ειναι κ λιγο πλασματικο καθως το μεγαλύτερο μερος της πανω επιφανειας του κλιματιστικου θα εχει περισσότερα εκατοστα διαθεσιμα. Απλα στην άκρη του τοιχου που θα κουμπωσει υπαρχει γυψοσανιδα με σποτακια. Σιγουρα δεν ειναι το ιδανικο αλλα δεν ειναι κ τοσο στριμωγμενο οσο ακουγεται. Σε λιγο παω σπιτι κ θα στειλω φωτο να το δειτε. 

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία;

Edit α οκ το λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, dhmhtrhs79 είπε

Καλησπερα, διαβαζω καιρο το νημα αλλα θα ηθελα μια βοήθεια. Θελω να αλλαξω το κλιματιστικο στο σαλονι-καθιστικο-κουζινα (ενιαίος χωρος περιπου 50τμ ολο μαζι) με μετρια μονωση σε περιοχη με πολυ υγρασία κοντα σε θαλασσα κ αρκετες απωλειες λογω εσωτερικης σκαλας (μεζονετα). Με ενδιαφερει να ειναι οσο το δυνατόν πιο οικονομικο κ αποδοτικο στη θέρμανση γιατι μεχρι τωρα κρυωνουμε το χειμωνα. Δουλεύω συνδυασμο καλοριφέρ και a/c αλλα 1ον στο πετρελαιο κανω τσιγγουνιες (το αναβω λιγο) λογω κοστους κ 2ον το υπαρχον κλιματιστικο δεν επαρκει, ειναι ενα samsung 12αρι inverter (το ειχαν βαλει οι δικοι μου παλαιοτερα). Δεν εχω μεγαλες απαιτησεις, στο υπολοιπο σπιτι εχω 4 inventor omnia 9000 (κρεβατοκαμαρες κ δωμα) και ειναι μια χαρα. Επειδη ομως στα 18αρια κ στα 24αρια ανεβαινουν οι τιμες ακομα κ στα φασον ελεγα να παρω κατι πιο καλο και πιο αποδοτικο που θα κανει αποσβεση στη χρηση κ να μη το λυπάμαι να δουλευει πολλες ωρες μηπως γλιτωνω το πολυ πετρέλαιο. 

Λογικα θελω 24αρι ΟΜΩΣ

Το σημειο εγκαταστασης ειναι πολυ μικρο, δεν επαρκει ο χωρος, απο κατω εχει πολυ κοντα κουρτινοξυλο και απο πανω το σοβατεπι. Το υφισταμενο samsung εχει υψος 26 εκατοστά και ετσι οπως το κοβω οριακα να χωραει κατι με 29-30 ποντους υψος. Το μοναδικο 24αρι που πληρει το κριτηριο αυτό ειναι το fujitsu αλλα με τρομαζει ο θορυβος που ολοι λενε οτι κανει κ τα defrost. Αν το αποκλεισω παω μονο σε 18αρια και εχω καταληξει σε 3 μοντελα. Παλι το fujitsu σε 18αρι (τουλάχιστον πιο ησυχο) το Mitsubishi MSZ/MUZ-AP50VG (με λιγοτερα btu σε θέρμανση ομως) και το Hitachi RAS-X18EAG/RAC-X18EAG που δείχνει ιδανικο καθως ειναι σε πολύ καλη τιμη (τιμη inventor) το πιο μικρο σε υψος (28εκ) βγαζει πολλα btu σε θερμανση (για 18αρι) και έχει πολυ καλα νουμερα καταναλωσης κ αποδοσης. Αλλα δεν εχει κριτικες κ δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν τα νουμερα στη πραξη (εχει βεβαια eurovent). 

Θα έπαιρνα shorai αλλα δεν χωραει. 

Εγγυησεις κ λοιπες ευκολιες τις παραχωρω (αλλιώς θα επαιρνα παλι inventor) προκειμενου να παρω κάτι πιο αποδοτικο, αθορυβο κ οικονομικο σε χρηση. 

Α, υπαρχει κ η λυση να αφησω το 12αρι εκει και να βαλω αλλο ενα στην αλλη ακρη του χωρου αλλα σαν ιδεα δεν μου αρέσει να εχω 2 ac στον ιδιο χωρο. 

Τι προτεινετε; Μήπως εχει κανεις το hitachi να μας πει; 

24αρια μεχρι 30 ποντους υψος
https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=18641350%2C14978825%2C18329982%2C18330346

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=14681453%2C6655925

ισως μου διαφευγουν 1-2 ακομη

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dhmhtrhs79 είπε

Ωστοσο θεωρω οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα

Στη μέτρηση των cm όλοι έτσι την πατάμε.. Άλλο λέει, άλλο πιστεύουμε.

Βρες άλλο σημείο να το βάλεις φίλε μου.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Στελνω φωτο. Ξαναλεω οτι δεν μιλάω για ιδανικές καταστασεις αλλα εστω αν μπορω να χωρεσω ενα δυνατοτερο μηχανημα απο το υπάρχον. Η αληθεια ειναι οτι το υπάρχον samsung εχει εκκεντρικο σχεδιασμό που ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση βολευει δηλ. και το πανω μέρος του ειναι γυρτο και η περσιδα του προεξεχει προς τα εξω και ψηλα. Γιατι περα απο ολα τα αλλα υπάρχει κ ο κινδυνος η  εξοδος του νεου κλιματιστικου να πεφτει στην ιδια ευθεια με το κουρτινοξυλο. Το υψος του samsung ειναι 26 για αυτο λεω το καινουριο αντε να ειναι 2-3 ποντους παραπάνω δεν παει. 

IMG_20200528_161348.jpg

IMG_20200528_161420.jpg

Επεξ/σία από dhmhtrhs79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dhmhtrhs79 είπε

Καλησπερα, διαβαζω καιρο το νημα αλλα θα ηθελα μια βοήθεια. Θελω να αλλαξω το κλιματιστικο στο σαλονι-καθιστικο-κουζινα (ενιαίος χωρος περιπου 50τμ ολο μαζι) με μετρια μονωση σε περιοχη με πολυ υγρασία κοντα σε θαλασσα κ αρκετες απωλειες λογω εσωτερικης σκαλας (μεζονετα). Με ενδιαφερει να ειναι οσο το δυνατόν πιο οικονομικο κ αποδοτικο στη θέρμανση γιατι μεχρι τωρα κρυωνουμε το χειμωνα. Δουλεύω συνδυασμο καλοριφέρ και a/c αλλα 1ον στο πετρελαιο κανω τσιγγουνιες (το αναβω λιγο) λογω κοστους κ 2ον το υπαρχον κλιματιστικο δεν επαρκει, ειναι ενα samsung 12αρι inverter (το ειχαν βαλει οι δικοι μου παλαιοτερα). Δεν εχω μεγαλες απαιτησεις, στο υπολοιπο σπιτι εχω 4 inventor omnia 9000 (κρεβατοκαμαρες κ δωμα) και ειναι μια χαρα. Επειδη ομως στα 18αρια κ στα 24αρια ανεβαινουν οι τιμες ακομα κ στα φασον ελεγα να παρω κατι πιο καλο και πιο αποδοτικο που θα κανει αποσβεση στη χρηση κ να μη το λυπάμαι να δουλευει πολλες ωρες μηπως γλιτωνω το πολυ πετρέλαιο. 

Λογικα θελω 24αρι ΟΜΩΣ

Το σημειο εγκαταστασης ειναι πολυ μικρο, δεν επαρκει ο χωρος, απο κατω εχει πολυ κοντα κουρτινοξυλο και απο πανω το σοβατεπι. Το υφισταμενο samsung εχει υψος 26 εκατοστά και ετσι οπως το κοβω οριακα να χωραει κατι με 29-30 ποντους υψος. Το μοναδικο 24αρι που πληρει το κριτηριο αυτό ειναι το fujitsu αλλα με τρομαζει ο θορυβος που ολοι λενε οτι κανει κ τα defrost. Αν το αποκλεισω παω μονο σε 18αρια και εχω καταληξει σε 3 μοντελα. Παλι το fujitsu σε 18αρι (τουλάχιστον πιο ησυχο) το Mitsubishi MSZ/MUZ-AP50VG (με λιγοτερα btu σε θέρμανση ομως) και το Hitachi RAS-X18EAG/RAC-X18EAG που δείχνει ιδανικο καθως ειναι σε πολύ καλη τιμη (τιμη inventor) το πιο μικρο σε υψος (28εκ) βγαζει πολλα btu σε θερμανση (για 18αρι) και έχει πολυ καλα νουμερα καταναλωσης κ αποδοσης. Αλλα δεν εχει κριτικες κ δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν τα νουμερα στη πραξη (εχει βεβαια eurovent). 

Θα έπαιρνα shorai αλλα δεν χωραει. 

Εγγυησεις κ λοιπες ευκολιες τις παραχωρω (αλλιώς θα επαιρνα παλι inventor) προκειμενου να παρω κάτι πιο αποδοτικο, αθορυβο κ οικονομικο σε χρηση. 

Α, υπαρχει κ η λυση να αφησω το 12αρι εκει και να βαλω αλλο ενα στην αλλη ακρη του χωρου αλλα σαν ιδεα δεν μου αρέσει να εχω 2 ac στον ιδιο χωρο. 

Τι προτεινετε; Μήπως εχει κανεις το hitachi να μας πει; 

Σε ποια περιοχή, πόλη μένεις;

6 λεπτά πριν, dhmhtrhs79 είπε

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Στελνω φωτο. Ξαναλεω οτι δεν μιλάω για ιδανικές καταστασεις αλλα εστω αν μπορω να χωρεσω ενα δυνατοτερο μηχανημα απο το υπάρχον. Η αληθεια ειναι οτι το υπάρχον samsung εχει εκκεντρικο σχεδιασμό που ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση βολευει δηλ. και το πανω μέρος του ειναι γυρτο και η περσιδα του προεξεχει προς τα εξω και ψηλα. Γιατι περα απο ολα τα αλλα υπάρχει κ ο κινδυνος η  εξοδος του νεου κλιματιστικου να πεφτει στην ιδια ευθεια με το κουρτινοξυλο. Το υψος του samsung ειναι 26 για αυτο λεω το καινουριο αντε να ειναι 2-3 ποντους παραπάνω δεν παει. 

IMG_20200528_161348.jpg

IMG_20200528_161420.jpg

Γιατί να πρέπει να μπει εκεί οπωσδήποτε; Το δωμάτιο δεν έχει άλλους τοίχους; Ο τοίχος τι έχει δεξιά αριστερά;

 

1 ώρα πριν, guzel είπε

Shorai Edge 10αρι 699 απο 779

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-10000-btu-ras-10j2avsg-e-ras-b10j2kvsg-e

Shorai Edge 18αρι 979 απο 1149 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

Shorai Edge 22αρι 1099 απο 1299

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-22j2avsg-e-ras-b22j2kvsg-e

πολύ καλές προσφορές 👍 

έχει προσφορές και στα premium. 949 στο 18αρι shorai premium 

έχει αγοράσει κανείς απο εκεί?

Αυτές είναι πολύ δίκαιες τιμές.

Προσπαθώ να βάλω τον εαυτό μου στο δίλημμα premium ή edge. Νομίζω θα πήγαινα στο premium. Οριακά. 49-51%.

Το 22αρι premium πόσο το έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε ποια περιοχή, πόλη μένεις;

Γιατί να πρέπει να μπει εκεί οπωσδήποτε; Το δωμάτιο δεν έχει άλλους τοίχους; Ο τοίχος τι έχει δεξιά αριστερά;

Αυτές είναι πολύ δίκαιες τιμές.

Προσπαθώ να βάλω τον εαυτό μου στο δίλημμα premium ή edge. Νομίζω θα πήγαινα στο premium. Οριακά. 49-51%.

Το 22αρι premium πόσο το έχει;

1249 από 1299, γυφτιές εδώ 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dhmhtrhs79 είπε

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Στελνω φωτο. Ξαναλεω οτι δεν μιλάω για ιδανικές καταστασεις αλλα εστω αν μπορω να χωρεσω ενα δυνατοτερο μηχανημα απο το υπάρχον. Η αληθεια ειναι οτι το υπάρχον samsung εχει εκκεντρικο σχεδιασμό που ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση βολευει δηλ. και το πανω μέρος του ειναι γυρτο και η περσιδα του προεξεχει προς τα εξω και ψηλα. Γιατι περα απο ολα τα αλλα υπάρχει κ ο κινδυνος η  εξοδος του νεου κλιματιστικου να πεφτει στην ιδια ευθεια με το κουρτινοξυλο. Το υψος του samsung ειναι 26 για αυτο λεω το καινουριο αντε να ειναι 2-3 ποντους παραπάνω δεν παει. 

IMG_20200528_161348.jpg

IMG_20200528_161420.jpg

Μπορείς να μετρήσεις το σοβατεπί πόσο βγαίνει έξω; Το ίδιο και το κουρτινόξυλο. Το λέω γιατί το asyg έχει μεγάλο πρόβολο.

IMG-20200528-163432.jpg

 

1 λεπτό πριν, guzel είπε

1249 από 1299, γυφτιές εδώ 

To 22αρι edge είναι μια πολύ καλή αγορά λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μετρήσεις το σοβατεπί πόσο βγαίνει έξω; Το ίδιο και το κουρτινόξυλο. Το λέω γιατί το asyg έχει μεγάλο πρόβολο.

IMG-20200528-163432.jpg

To 22αρι edge είναι μια πολύ καλή αγορά λοιπόν.

16 εκατοστα ειναι το σοβατεπι  και 17 το κουρτινοξυλο. Μένω Αρτεμιδα (Λουτσα) 500 μετρα απο τη θαλασσα χωρις οπτικη επαφη ομως. Ο χειμωνας ειναι δυσκολος για Αττικη. Μερικες φορες πεφτει κ στο 0 η θερμοκρασια. Χοντρικα εχουμε 5-7 βαθμους λιγοτερο απο κεντρο Αθηνας χειμωνα-καλοκαιρι. Παντως αλλου δεν μπορεί να μπει το κλιματιστικό. Στα περισσοτερα σημεια ειναι το ιδιο σοβατεπι κ η μονη πλευρα που ειναι ελευθερη ειναι ο τοιχος που γειτνιαζει το διπλανο οικοπεδο, δεν μπορω να βγω εξω απο εκει. Θα έστελνα φωτο ολου του χωρου αλλα αυτη τη στιγμη υπαρχουν γυναικες παιδια κτλ.!!! 

Εκτος απο το fujitsu παντως καλοβλεπω το hitachi θα χωραει κ σιγουρα ειναι πολυ κοντα στις διαστασεις του τωρινου. Απλα μου κανει εντύπωση η τιμη κ τα στοιχεια αποδοσης (25000btu θερμανση για 18αρι και χαμηλα kw). Παραείναι καλα για αληθινα. 

https://www.skroutz.gr/s/12665521/Hitachi-RAS-X18EAG-RAC-X18EAG.html?o=Ras-x18eag#specs

Επεξ/σία από dhmhtrhs79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, guzel είπε

 

 

4 ώρες πριν, guzel είπε

Shorai Edge 10αρι 699 απο 779

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-10000-btu-ras-10j2avsg-e-ras-b10j2kvsg-e

Shorai Edge 18αρι 979 απο 1149 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

Shorai Edge 22αρι 1099 απο 1299

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-22j2avsg-e-ras-b22j2kvsg-e

πολύ καλές προσφορές 👍 

έχει προσφορές και στα premium. 949 στο 18αρι shorai premium 

έχει αγοράσει κανείς απο εκεί?

Εγώ παρήγγειλα χθές αλλά φυσικά δεν το έχω παραλάβει, το shorai edge 13 στα 769€.Χωρίς περαστικά βέβαια αφού μένω Χανιά και δεν συνεργάζεται με κάποιον εδώ. Σήμερα με πήραν τ/Φ ότι κανόνισαν παράδοση στην οικία μου. blockquote widget

Επεξ/σία από SHARKY75
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...