Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με απόδειξη και μια επισήμανση για όσους έχουν toshiba κόβουν ξεχωριστό παραστατικό με την επωνυμία comfort team όπου εκεί ο ψυκτικός βάζει την σφραγίδα του και όλα τα σχετικά με την εργασία που εκτέλεσε για λόγους εγγύησης 

Από γραμμή δροσιάς έκανες την συντήρηση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Artakos είπε

Χωρις ελεφαντακι δουλειά δεν γινεται, το λεκανακι το αφαιρεσαν?

ειχαν λυσει αρκετα πραγματα το μονο που ειμαι σιγουρος οτι δεν εβγαλαν ειναι η φτερωτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε σπίτι που έχει fancoils για θέρμανση ψύξη, να υποθέσω ότι ο καλύτερος τρόπος συντήρησης/καθαρισμού είναι και πάλι με το "ελεφαντάκι" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τι είναι το ελεφαντάκι; Το σύστημα με τα νάυλον και την αποχέτευση σε κουβά;

Κόστος;

Η σακούλα που βάζουν. Έχω και εγώ σαν αυτή:  https://www.aliexpress.com/item/33056876140.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.73405d16z86C9g&algo_pvid=82c57606-3697-4326-8020-6fe674036a07&algo_expid=82c57606-3697-4326-8020-6fe674036a07-13&btsid=0ab6d67915907471285227632e7fd5&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πολύ καλή τιμή!

Εγκατασταθηκε το daikin perfera πρωτες εντυπωσεις πολυ αθορυβη μοναδα ....   Αρνητικη εντυπωση!!!! Πολυ μεγαλη καταναλωση αναμονης 4,7w !!!! To mitsubishi pπου εχω διπλα ειναι στα 0,6 w !!!! Νεωτερα  στις επομενες μερες

IMG_20200529_140230-1-min.jpg

IMG_20200529_140210-min.jpg

Και αλλη μια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εγκατασταθηκε το daikin perfera πρωτες εντυπωσεις πολυ αθορυβη μοναδα ....   Αρνητικη εντυπωση!!!! Πολυ μεγαλη καταναλωση αναμονης 4,7w !!!! To mitsubishi pπου εχω διπλα ειναι στα 0,6 w !!!! Νεωτερα  στις επομενες μερες

IMG_20200529_140230-1-min.jpg

IMG_20200529_140210-min.jpg

Και αλλη μια 

Καλορίζικο! Το 25αρι πήρες? Που είναι κατασκευασμένο? Έχει μία επιλογή για το wifi controller να σβήσουν τα λαμπάκια που έχει. Δοκίμασε το μήπως πέσει η αναμονή. Μιας και έχεις και πριζακι θα ήθελα αν μπορείς να συγκρίνεις κατανάλωση πρίζας με του WiFi module. Εγώ έχω μόνο το 2ο και θέλω να δω πόση ακρίβεια έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εγκατασταθηκε το daikin perfera πρωτες εντυπωσεις πολυ αθορυβη μοναδα ....   Αρνητικη εντυπωση!!!! Πολυ μεγαλη καταναλωση αναμονης 4,7w !!!! To mitsubishi pπου εχω διπλα ειναι στα 0,6 w !!!! Νεωτερα  στις επομενες μερες

IMG_20200529_140230-1-min.jpg

IMG_20200529_140210-min.jpg

Και αλλη μια 

Αυτή είναι μια πραγματικά μερακλιδικη εγκατάσταση. Μπράβο!!!

Μη κοιτάς καθόλου την κατανάλωση αναμονής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθαρισμός μιας μονάδας μπορεί να γίνει και χωρίς το ελέφαντακι, αλλά με συνέπεια να μην μπορεί να καθαριστεί η φτερωτή, μετά από κάποια χρόνια χρειάζεται καθαρισμό και αυτη.

Το.everbright NCH είναι περισσότερο απολυμαντικό και λίγο καθαριστικό, προτείνεται σε εσωτερικές μονάδες για απολύμανση και στις εξωτερικές shinyside NCH η άλλο που πρέπει να είναι μόνο καθαριστικό και αφαιρετικό καθώς η απολύμανση δεν εχει νόημα στους συμπυκνωτες. 

Ο καθαρισμός της φτερωτής μπορεί να γίνει με μερικό λύσιμο και αφαίρεση μερών χωρίς να χρειαστεί να βγει εντελώς έξω, ψεκαζεται από τις περσιδες με ζεστο νερό και χημικό και η βρώμα πέφτει στο ελέφαντακι. 

Η τιμή που εκαναν οι ψυκτικοι είναι εξαιρετική. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Ο καθαρισμός μιας μονάδας μπορεί να γίνει και χωρίς το ελέφαντακι, αλλά με συνέπεια να μην μπορεί να καθαριστεί η φτερωτή, μετά από κάποια χρόνια χρειάζεται καθαρισμό και αυτη.

Το.everbright NCH είναι περισσότερο απολυμαντικό και λίγο καθαριστικό, προτείνεται σε εσωτερικές μονάδες για απολύμανση και στις εξωτερικές shinyside NCH η άλλο που πρέπει να είναι μόνο καθαριστικό και αφαιρετικό καθώς η απολύμανση δεν εχει νόημα στους συμπυκνωτες. 

Ο καθαρισμός της φτερωτής μπορεί να γίνει με μερικό λύσιμο και αφαίρεση μερών χωρίς να χρειαστεί να βγει εντελώς έξω, ψεκαζεται από τις περσιδες με ζεστο νερό και χημικό και η βρώμα πέφτει στο ελέφαντακι. 

Η τιμή που εκαναν οι ψυκτικοι είναι εξαιρετική. 

Θεσσαλονίκη ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εγκατασταθηκε το daikin perfera πρωτες εντυπωσεις πολυ αθορυβη μοναδα ....   Αρνητικη εντυπωση!!!! Πολυ μεγαλη καταναλωση αναμονης 4,7w !!!! To mitsubishi pπου εχω διπλα ειναι στα 0,6 w !!!! Νεωτερα  στις επομενες μερες

IMG_20200529_140230-1-min.jpg

IMG_20200529_140210-min.jpg

 

18 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Καλορίζικο! Το 25αρι πήρες? Που είναι κατασκευασμένο? Έχει μία επιλογή για το wifi controller να σβήσουν τα λαμπάκια που έχει. Δοκίμασε το μήπως πέσει η αναμονή. Μιας και έχεις και πριζακι θα ήθελα αν μπορείς να συγκρίνεις κατανάλωση πρίζας με του WiFi module. Εγώ έχω μόνο το 2ο και θέλω να δω πόση ακρίβεια έχει. 

25ρι τουρκια μερια απο το τηλεκοντρολ το κανω αυτο ? Θερμανση τωρα σε eco silent mode για 20 C  130 w !!!!! Καλοοοοο

IMG_20200529_140154-min.thumb.jpg.a50876a9cfe356da5c1090d89eb101ed.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lofarek είπε

25ρι τουρκια μερια απο το τηλεκοντρολ το κανω αυτο ? Θερμανση τωρα σε eco silent mode για 20 C  130 w !!!!! Καλοοοοο

Όχι, μέσα από την εφαρμογή της Daikin ( Daikin online controller) ένα power saving mode αν θυμάμαι. Αν δεν κάνω λάθος αφορά μόνο το WiFi module. Από το κοντρόλ μπορείς να ρυθμίσεις ή να απενεργοποιήσεις τα led στην φάτσα του κλιματιστικού που δείχνουν λειτουργία πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Μετά από ψάξιμο και αφού ήρθε ψυκτικός στο σπίτι μου είπε ότι 12.000 ΒΤΥ θα με καλύψουν στο χώρο μου.

Θα πάρω το TCL ERA PLUS , στα 400 ευρώ εν τέλει με 10 χρονάκια εγγύηση.

Για όλους εσάς που θέλετε κάποιο TCL παραθέτω την παρακάτω εικόνα από την επίσημη ιστοσελίδα για αποφυγή μπλεξίματος.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και για τη βοήθεια που δίνετε μέσα από αυτό το thread.

 

tcll.png

Επεξ/σία από metaxamoto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...