Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, yositosi είπε

εξαρτάται ποια variant είχε φέρει ο Τουρνικιώτης. Στη σελίδα του γενικά μόνο Elite εχει πλεον. Μήπως ήταν παλαιότερες εισαγωγές?

image.png.c94f2c6ec938975666d3ab09e08ac179.png

Ο κατάλογος είναι αυτός https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2020/05/TCL-RAC-COMMERCIAL-CATALOGUE-2020Greek_ver2_low.pdf

Το site δεν έχει ενημερωθεί για να καλύψει το miracle II.

57 λεπτά πριν, billathens! είπε

@Dare-Devil

Κυρίως ψύξη, σίγουρα θερμανση θα ανοίξει πολύ λιγοτερες φορές. 

Επειδή δεν είναι δικό μου το σπίτι και το ένα υπνοδωμάτιο λόγω κατασκευής δεν εχει μπαλκόνι, είναι πολύ δύσκολο να μπει μονάδα απέξω +ανεβαίνει το κόστος αγοράς 2 κλιματιστικων. 

Δεν θα δουλεύει υπερωρίες, κυρίως το βράδυ ή σε κάνα μεσημεριανό ύπνο. 

Αν υπάρχει κάποια πρόταση θα το εκτιμούσα. 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Με 2 τέτοια θα είσαι άρχοντας https://www.alphaclimagr.gr/product/1409384/tcl-elite-plus-tac-09chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html

Είναι λάθος να έχεις 1 κλιματιστικό για 2 υπνοδωμάτια.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μη μπορεί να μπει κάπου η εξωτερική μονάδα.

Αθόρυβα, αποδοτικά, οικονομικά, wifi, 10 χρόνια εγγύηση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερωτηση για SCOP k SEER

Βλέπω π.χ. στο Daikin ATXC35B:

SEER Ψύξης 6,78 W/W
SCOP Θέρμανσης 4,26 W/W
 
Και στο Daikin ATXC25B (9000BTU)
SEER Ψύξης 6,74 W/W
SCOP Θέρμανσης 4,41 W/W
 
Αυτή ειναι απόδοση βάσει κάποιας μονάδας; π.χ. BTU?
 
Δλδ. ναι μεν το 9αρι εχει 4.41 που ειναι μεγαλύτερο από το 4.26 του 12αριου αλλά στην τελική και πάλι το 12αρι θα βγαζει περισσότερη ζέστη, απλώς ειναι λιγότερο αποδοτικό του 9αριου. Σωστα;
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Ερωτηση για SCOP k SEER

Βλέπω π.χ. στο Daikin ATXC35B:

SEER Ψύξης 6,78 W/W
SCOP Θέρμανσης 4,26 W/W
 
Και στο Daikin ATXC25B (9000BTU)
SEER Ψύξης 6,74 W/W
SCOP Θέρμανσης 4,41 W/W
 
Αυτή ειναι απόδοση βάσει κάποιας μονάδας; π.χ. BTU?
 
Δλδ. ναι μεν το 9αρι εχει 4.41 που ειναι μεγαλύτερο από το 4.26 του 12αριου αλλά στην τελική και πάλι το 12αρι θα βγαζει περισσότερη ζέστη, απλώς ειναι λιγότερο αποδοτικό του 9αριου. Σωστα;
 
 

είναι δείκτες ΑΠΟΔΟΣΗΣ (σχέση απόδοσης / κατανάλωσης) και όχι άμεσα ποσοτικό νούμερο! Επομένως πρέπει να κοιτάς πάντα και το τελικό capacity απόδοσης (σε απλά Ελληνικά "πόσο σηκώνει") το εκάστοτε μοντέλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Ερωτηση για SCOP k SEER

Βλέπω π.χ. στο Daikin ATXC35B:

SEER Ψύξης 6,78 W/W
SCOP Θέρμανσης 4,26 W/W
 
Και στο Daikin ATXC25B (9000BTU)
SEER Ψύξης 6,74 W/W
SCOP Θέρμανσης 4,41 W/W
 
Αυτή ειναι απόδοση βάσει κάποιας μονάδας; π.χ. BTU?
 
Δλδ. ναι μεν το 9αρι εχει 4.41 που ειναι μεγαλύτερο από το 4.26 του 12αριου αλλά στην τελική και πάλι το 12αρι θα βγαζει περισσότερη ζέστη, απλώς ειναι λιγότερο αποδοτικό του 9αριου. Σωστα;
 
 

Τα seer/scop είναι δείκτες απόδοσης και δείχνει βάσει προτύπου, πόσες κιλοβατώρες θα κάψει σε ένα έτος (πιο πολύπλοκο αλλά οκ).

Το κακό είναι ότι δεν είναι σε στάνταρ φορτίο, οπότε τελικά οι κιλοβατώρες είναι ψιλοάχρηστες για σύγκριση, συνεπώς κοιτάμε τους δείκτες. 

Για τη ζέστη/ψύξη , κοιτάμε τα εύρη σε btus ή πιο σωστά, τα capacity/temperatures (δίνονται σε πίνακα ή καμπύλη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ο κατάλογος είναι αυτός https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2020/05/TCL-RAC-COMMERCIAL-CATALOGUE-2020Greek_ver2_low.pdf

Το site δεν έχει ενημερωθεί για να καλύψει το miracle II.

Με 2 τέτοια θα είσαι άρχοντας https://www.alphaclimagr.gr/product/1409384/tcl-elite-plus-tac-09chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html

Είναι λάθος να έχεις 1 κλιματιστικό για 2 υπνοδωμάτια.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μη μπορεί να μπει κάπου η εξωτερική μονάδα.

Αθόρυβα, αποδοτικά, οικονομικά, wifi, 10 χρόνια εγγύηση.

Παιδιά καλησπέρα,

Ακόμα να έρθουν να μου βάλουν το 22άρι Daikin και αποφάσισα να πάρω άλλα 2 κλιματιστικά, ένα για το υπνοδωμάτιο μου (13 τ.μ.) και ένα για του μικρού (10 τ.μ.). Χθες άνοιξα το Fair Line (9άρι on-off μάπα σκέτη) στην κρεβατοκάμαρα μας το οποίο είχε πάρει ο ιδιοκτήτης (και το είχα εγκαταστήσει εγώ) αλλά είναι τόσο θορυβώδες μέσα-έξω που δεν μπορούσα να κοιμηθώ! Το είχα ξεχάσει πόσο άθλιο ήταν. Του μικρού είναι ενα 9άρι no-name Chinese (ταμπελάκι ούτε για πλάκα) που είχα πάρει πριν από 10 χρόνια και αν και δουλέυει ακόμα είναι πολύ καταπονημένο καθώς και θορυβώδες (όχι σαν το Fair Line βέβαια). Σήμερα θα του βάλω το HS110 έτσι για να δω καταναλώσεις.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μια καλή απόδοση στην ψύξη το βράδυ για 5-6 ώρες (το παρόν βάζω στους 25-26 στο low), στην θέρμανση για τον χειμώνα 5-6 ώρες το βράδυ ή και λιγότερο γιατί παίζω και καλοριφέρ, να είναι αρκετά αθόρυβο και να έχει και καλή ποιότητα αέρα γιατί η σύζυγος είναι μέσ τις αλλεργίες χειμώνα-καλοκαίρι. Του μικρού το δωμάτιο τον χειμώνα έχει πολύ καλύτερη θέρμανση οπότε, εάν ανάβω καλοριφέρ, θα το έχω για 2-3 ώρες το πολύ και το καλοκαίρι θα το ανοίγω 4-5 ώρες το βράδυ πάλι στους 25-26 στο low.

Πιστεύω το Elite Plus TAC-09 XA412 που έχει βάλει πιο πάνω o @liakjim είναι value for money στα 308 ευρώ αφού ακόμα πονάω με τα 870 που έδωσα για το Daikin.

Τέλος, μήπως ξέρετε πώς κάνει τον ιονισμό αυτό το μοντέλο; Έχει γεννήτρια ιόντων ή το κάνει με φίλτρα; Βοηθάει στις αλλεργίες και την ποιότητα αέρα; Ή μήπως να πήγαινα σε κάποιο Inventor που έχει φίλτρα HEPA;

Επεξ/σία από MAN0U
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MAN0U είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Ακόμα να έρθουν να μου βάλουν το 22άρι Daikin και αποφάσισα να πάρω άλλα 2 κλιματιστικά, ένα για το υπνοδωμάτιο μου (13 τ.μ.) και ένα για του μικρού (10 τ.μ.). Χθες άνοιξα το Fair Line (9άρι on-off μάπα σκέτη) στην κρεβατοκάμαρα μας το οποίο είχε πάρει ο ιδιοκτήτης (και το είχα εγκαταστήσει εγώ) αλλά είναι τόσο θορυβώδες μέσα-έξω που δεν μπορούσα να κοιμηθώ! Το είχα ξεχάσει πόσο άθλιο ήταν. Του μικρού είναι ενα 9άρι no-name Chinese (ταμπελάκι ούτε για πλάκα) που είχα πάρει πριν από 10 χρόνια και αν και δουλέυει ακόμα είναι πολύ καταπονημένο καθώς και θορυβώδες (όχι σαν το Fair Line βέβαια). Σήμερα θα του βάλω το HS110 έτσι για να δω καταναλώσεις.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μια καλή απόδοση στην ψύξη το βράδυ για 5-6 ώρες (το παρόν βάζω στους 25-26 στο low), στην θέρμανση για τον χειμώνα 5-6 ώρες το βράδυ ή και λιγότερο γιατί παίζω και καλοριφέρ, να είναι αρκετά αθόρυβο και να έχει και καλή ποιότητα αέρα γιατί η σύζυγος είναι μέσ τις αλλεργίες χειμώνα-καλοκαίρι. Του μικρού το δωμάτιο τον χειμώνα έχει πολύ καλύτερη θέρμανση οπότε, εάν ανάβω καλοριφέρ, θα το έχω για 2-3 ώρες το πολύ και το καλοκαίρι θα το ανοίγω 4-5 ώρες το βράδυ πάλι στους 25-26 στο low.

Πιστεύω το Elite Plus TAC-09 XA412 που έχει βάλει πιο πάνω o @liakjim είναι value for money στα 308 ευρώ αφού ακόμα πονάω με τα 870 που έδωσα για το Daikin.

Τέλος, μήπως ξέρετε πώς κάνει τον ιονισμό αυτό το μοντέλο; Έχει γεννήτρια ιόντων ή το κάνει με φίλτρα; Βοηθάει στις αλλεργίες και την ποιότητα αέρα; Ή μήπως να πήγαινα σε κάποιο Inventor που έχει φίλτρα HEPA;

Φίλτρο ιονισμού.

Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά αυτά. Δεν ξέρω καν αν θα έπρεπε να λένε ότι έχουν ιονιστή. Μάλλον όχι.

Όχι μόνο πιάνουν το πχ 1/20 της επιφάνειας, αλλά θέλουν και άλλαγμα, οπότε έχουν σταθερή ροή στον χρόνο;

Αλλά και το 1/20 να έχουν, αν έχεις 300m3/hr παροχή, τότε 15κυβικά περνάνε από εκεί μέσα. Άρα ένα δωμάτιο των 60κυβικών το περνάνε σε 4 ώρες θεωρητικά. Λέω θεωρητικά, γιατί στην πράξη, θα περάσουν όλα τα μόρια του αέρα από το 1/20; Δεν νομίζω.

Από την άλλη, τα σκατουλάκια που έχουν τα άλλα για γεννήτριες ιονισμού κάνουν κάτι ;

Έχω αφυγραντήρα  με ιονιστή και δεν βλέπω καμιά διαφορά. Ούτε καν στα watts. Ούτε ένα watt δεν είναι. Των κλιματιστικών δεν είναι και πολύ μεγαλύτερο. Άντε 5W;;; Κάνουν κάτι;

Ίσως ο @yositosi να την έχει ψάξει.

ΥΓ Μια χαρά πρέπει να είναι το ΧΑ412.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φίλτρο ιονισμού.

Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά αυτά. Δεν ξέρω καν αν θα έπρεπε να λένε ότι έχουν ιονιστή. Μάλλον όχι.

Όχι μόνο πιάνουν το πχ 1/20 της επιφάνειας, αλλά θέλουν και άλλαγμα, οπότε έχουν σταθερή ροή στον χρόνο;

Αλλά και το 1/20 να έχουν, αν έχεις 300m3/hr παροχή, τότε 15κυβικά περνάνε από εκεί μέσα. Άρα ένα δωμάτιο των 60κυβικών το περνάνε σε 4 ώρες θεωρητικά. Λέω θεωρητικά, γιατί στην πράξη, θα περάσουν όλα τα μόρια του αέρα από το 1/20; Δεν νομίζω.

Από την άλλη, τα σκατουλάκια που έχουν τα άλλα για γεννήτριες ιονισμού κάνουν κάτι ;

Έχω αφυγραντήρα  με ιονιστή και δεν βλέπω καμιά διαφορά. Ούτε καν στα watts. Ούτε ένα watt δεν είναι. Των κλιματιστικών δεν είναι και πολύ μεγαλύτερο. Άντε 5W;;; Κάνουν κάτι;

Ίσως ο @yositosi να την έχει ψάξει.

ΥΓ Μια χαρά πρέπει να είναι το ΧΑ412.

Για εμένα τα φίλτρα ιονισμού είναι κομματάκι Marketing. Κάτι ψιλά σίγουρα κάνουν, αλλά να'χαμε να λέγαμε! Επίσης ναι εννοείται ότι ισχύει ότι με το που μιλάς για οποιασδήποτε μορφής φίλτρο, τότε μιλάς για αναλώσιμο με μια " χρονική καμπύλη απόδοσης" που ειναι φθίνουσα.

Οι ιονιστές και αυτοί μικρής απόδοσης. Και εδώ κάτι κάνουν αλλά όχι αμάν και ντε (ούτως ή άλλως το να έχεις μια τεράστια γεννήτρια παραγωγής ιόντων δεν θα ήταν και κάτι καλό και δεν θα ήταν και εντός των νομίμων ορίων). Βοηθάει μεν αλλά όχι δεν είναι κάτι που θα σου κάνει μια κοσμογονική διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φίλτρο ιονισμού.

Δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά αυτά. Δεν ξέρω καν αν θα έπρεπε να λένε ότι έχουν ιονιστή. Μάλλον όχι.

Όχι μόνο πιάνουν το πχ 1/20 της επιφάνειας, αλλά θέλουν και άλλαγμα, οπότε έχουν σταθερή ροή στον χρόνο;

Αλλά και το 1/20 να έχουν, αν έχεις 300m3/hr παροχή, τότε 15κυβικά περνάνε από εκεί μέσα. Άρα ένα δωμάτιο των 60κυβικών το περνάνε σε 4 ώρες θεωρητικά. Λέω θεωρητικά, γιατί στην πράξη, θα περάσουν όλα τα μόρια του αέρα από το 1/20; Δεν νομίζω.

Από την άλλη, τα σκατουλάκια που έχουν τα άλλα για γεννήτριες ιονισμού κάνουν κάτι ;

Έχω αφυγραντήρα  με ιονιστή και δεν βλέπω καμιά διαφορά. Ούτε καν στα watts. Ούτε ένα watt δεν είναι. Των κλιματιστικών δεν είναι και πολύ μεγαλύτερο. Άντε 5W;;; Κάνουν κάτι;

Ίσως ο @yositosi να την έχει ψάξει.

ΥΓ Μια χαρά πρέπει να είναι το ΧΑ412.

Άρα άνθρακας (pun intended) ο "χρυσός" των φίλτρων ενεργού άνθρακα και οι ιονιστές μέσα στα A/C;

Επεξ/σία από MAN0U
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Άρα άνθρακας (pun intended) ο "χρυσός" των φίλτρων ενεργού άνθρακα και οι ιονιστές μέσα στα A/C;

όχι υποχρεωτικά φίλε μου! Δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο... Όταν υπάρχει κάτι, τότε σίγουρα κάνει κάτι παραπάνω από το να μην υπάρχει τίποτα. Από την άλλη θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι πρωταρχικά αγοράζεις κλιματιστικό, και σίγουρα όχι καθαριστή αέρα!

Για να το θέσω γενικότερα,

...ένας αφυγραντήρας με φίλτρα είναι ένας ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ που κάνει και μια ελαφρά βελτίωση του αέρα

...ένα κλιματιστικό με φίλτρα είναι ένα ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ που κάνει και μια ελαφρά βελτίωση του αέρα

...ένας καθαριστής αέρα είναι μια συσκευή που καθαρίζει τον αέρα!

Δυστυχώς ΟΛΑ σε ΕΝΑ δεν παίζει, τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που θα προσπαθήσει το εκάστοτε τμήμα marketing να σε πείσει προκειμένου να σου δημιουργήσει ένα sales point και να σε ψήσει να κάνεις την αγορά ;) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Άρα άνθρακας (pun intended) ο "χρυσός" των φίλτρων ενεργού άνθρακα και οι ιονιστές μέσα στα A/C;

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Πάντως και τα φίλτρα άνθρακα, σαν τσιρότα είναι. Πιάνουν κλάσμα της επιφάνειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Θέλω να πάρω κλιματιστικό απο 18:000 και πάνω, γι αυτό τι γνώμη έχετε Mitsubishi SRK/SRC 50 ZS-S; Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και να είναι λίγο μοντέρνο. Μέγιστο ποσό που μπορώ να δώσω είναι 1000 ευρο. Γενικά δεν με ενδιάφερει να είναι "εξυπνο" ή να έχει τις πάρα πολλές λειτουργίες γιατί θα το χρησιμοποιήσουν οι γονείς μου. Θέλω μόνο κάτι αξιόπιστο και με καλη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Πάντως και τα φίλτρα άνθρακα, σαν τσιρότα είναι. Πιάνουν κλάσμα της επιφάνειας.

Όντως, αυτά τα φίλτρα άνθρακα τα είδα και σε ενα Toyotomi Hiro Eco 12αρι (εμ, δεν είχα ανακαλύψει αυτό το φόρουμ να ξεστραβωθώ) που πήρα πέρυσι για το δωμάτιο της μικρής και μόλις κατάλαβα τι είναι ξενέρωσα τελείως με το μέγεθός τους διότι ήταν ακόμα ένας λόγος που με έσπρωξε στην αγορά του.

Με λίγα λόγια, θα επικεντρωθώ στα άλλα σημαντικά χαρακτηριστικά που όντως κάνουν την διαφορά στα κλιματιστικά (απόδοση, οικονομία, θόρυβος, αξιοπιστία, κτλ.) και στην τελική παίρνω έναν ιονιστή/καθαριστή αέρα ξεχωριστά.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από MAN0U
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, souxoumouxou είπε

Καλησπέρα, 

Θέλω να πάρω κλιματιστικό απο 18:000 και πάνω, γι αυτό τι γνώμη έχετε Mitsubishi SRK/SRC 50 ZS-S; Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και να είναι λίγο μοντέρνο. Μέγιστο ποσό που μπορώ να δώσω είναι 1000 ευρο. Γενικά δεν με ενδιάφερει να είναι "εξυπνο" ή να έχει τις πάρα πολλές λειτουργίες γιατί θα το χρησιμοποιήσουν οι γονείς μου. Θέλω μόνο κάτι αξιόπιστο και με καλη απόδοση.

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MAN0U είπε

Άρα άνθρακας (pun intended) ο "χρυσός" των φίλτρων ενεργού άνθρακα και οι ιονιστές μέσα στα A/C;

Να πως δουλεύει το μάρκετινγκ

Βλέπεις αυτό και νομίζεις ότι είναι τεράστια φίλτρα

image.png.30ac46282db6b82b3aaad15cc69c2900.png

Στην πράξη είναι πολύ πιο μικρά.

 

8 λεπτά πριν, souxoumouxou είπε

Καλησπέρα, 

Θέλω να πάρω κλιματιστικό απο 18:000 και πάνω, γι αυτό τι γνώμη έχετε Mitsubishi SRK/SRC 50 ZS-S; Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και να είναι λίγο μοντέρνο. Μέγιστο ποσό που μπορώ να δώσω είναι 1000 ευρο. Γενικά δεν με ενδιάφερει να είναι "εξυπνο" ή να έχει τις πάρα πολλές λειτουργίες γιατί θα το χρησιμοποιήσουν οι γονείς μου. Θέλω μόνο κάτι αξιόπιστο και με καλη απόδοση.

Μόνο ψύξη ή και θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, souxoumouxou είπε

Καλησπέρα, 

Θέλω να πάρω κλιματιστικό απο 18:000 και πάνω, γι αυτό τι γνώμη έχετε Mitsubishi SRK/SRC 50 ZS-S; Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και να είναι λίγο μοντέρνο. Μέγιστο ποσό που μπορώ να δώσω είναι 1000 ευρο. Γενικά δεν με ενδιάφερει να είναι "εξυπνο" ή να έχει τις πάρα πολλές λειτουργίες γιατί θα το χρησιμοποιήσουν οι γονείς μου. Θέλω μόνο κάτι αξιόπιστο και με καλη απόδοση.

Shorai edge, δύσκολα θα βρεις κάτι ποιοτικότερο στη τιμή του. Έχει και 7 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...