Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, yositosi είπε

και παλι παίζει!!! Αν τα έχεις τα φράγκα και αν σιχαίνεσαι να μπλέκεις με after sales, τότε πολύ απλά παίρνεις το ρίσκο σου και πας σε αυτόν που θεωρείς ή φημίζεται ότι έχει την καλύτερη "ποιότητα/αξιοπιστία" (πετάς και μια αντιυπερτασική προστασία στον πίνακα φυσικά)!

Στην τελική, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, που δεν γουστάρω να μπλέκω με after sales, να το βράσω αν μια συσκευή έχει θέματα αλλά θα πρέπει να μπλέκω με τεχνικούς κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς να πληρώνω.

Προσωπικά πάλι , πιστεύω ότι η εγγύηση μπαίνει ως παράγοντας βαρύτητας στην τελική απόφαση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Είχα φασόν κινεζικό όποτε επέτρεψε μου να έχω άποψη.  Η διαφορά είναι χαοτική 

Με μπερδεύεις γέροντα΄...

Συμπιεστές Toshiba = GMCC = MIDEA 100%.

Λευκές συσκευές Toshiba πλέον ιδιοκτησία MIDEA 100%.

Μαύρες συσκευές Toshiba = Vestel = πλέον Hisense 100%

Σαν σε πολλά "φασονατζίδικα" ένα ένα έπεσαν τα διάφορα divisions!!!

Και επειδή φωτιά στη φωτιά λένε... ας σε τρολάρω και εγώ λιγάκι! Ματσουσίτα τον λένε τον μπαμπά σας :P :P :P . Επιδεικτικά και εριστικά! :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, guzel είπε

Φυσικά. Είχα πει και τότε ότι ήθελαν καθάρισμα

Καθάρισμα από τι;

->>>>

επειδή δεν θα απαντήσεις, όταν τις καθαρίζεις από σκουριά, σημαίνει ότι σκούριασαν.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Προσωπικά πάλι , πιστεύω ότι η εγγύηση μπαίνει ως παράγοντας βαρύτητας στην τελική απόφαση.

Εννοείται ρε φίλε ότι μπαίνει, απλά το θέμα είναι τι κριτήρια έχει ο καθένας! Να σου το πάω πχ αλλού... Λευκές συσκευές για εμένα BSH στο σπίτι μου για έναν λόγο... Ξέρω ότι θα με σκίσσουν όταν τους χρειαστώ, αλλά ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα ανταλλακτικό θα βρω και δεν θα πρέπει να μπλέκω με το να βγάζω/βάζω συσκευές (αυτό το ανέβασε κατέβασε με σκοτώνει)! Τζάμπα δεν είναι,  μεγάλη εγγύηση δεν ειναι, αλλα ΕΓΩ το κοιτάω!

Άλλος κοιτάει μόνο τιμή, άλλος κοιτάει μόνο απόδοση! ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ τους προμηθευτές υπάρχει και ένα αγοραστικό κοινό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

Με μπερδεύεις γέροντα΄...

Συμπιεστές Toshiba = GMCC = MIDEA 100%.

Λευκές συσκευές Toshiba πλέον ιδιοκτησία MIDEA 100%.

Μαύρες συσκευές Toshiba = Vestel = πλέον Hisense 100%

Σαν σε πολλά "φασονατζίδικα" ένα ένα έπεσαν τα διάφορα divisions!!!

Και επειδή φωτιά στη φωτιά λένε... ας σε τρολάρω και εγώ λιγάκι! Ματσουσίτα τον λένε τον μπαμπά σας :P :P :P . Επιδεικτικά και εριστικά! :D 

Δεν ξέρω yositosi...έλα να δείς και να ακούσεις τον κομπρέσσορα TOSHIBA MIRAI plus και μετά πήγαινε να ακούσει τον MIDEA Mission που έχει ο απέναντι...Το δικό μου είναι αθόρυβο, το MIDEA το ακούς απο απέναντι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε καινούργια τηλεόραση ΠΑΝΤΑ παίρνεις την 5ετη εγγύηση και με έξτρα πληρωμή...χαλάν ΣΥΝΕΧΩΣ ανεξάρτητα απο μάρκα...πολυ προβληματικές οι καινούργιες τεχνολογίες εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Δεν ξέρω yositosi...έλα να δείς και να ακούσεις τον κομπρέσσορα TOSHIBA MIRAI plus και μετά πήγαινε να ακούσει τον MIDEA Mission που έχει ο απέναντι...Το δικό μου είναι αθόρυβο, το MIDEA το ακούς απο απέναντι...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι τον τρολάρω εεε??!!! Τα TOSHIBA τα θεωρώ από τα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κλιματιστικά της αγοράς! Απλά λίγο η έπαρση πες το, λίγο το τρολάρισμα πες το, λίγο οι "χαρακτηρισμοί" (απαξιωτικοί ή φανφάρικοι") με κάνουν να βγάζω αλεργίες!!! ;) 

Τώρα για τα μηχανήματα γενικότερα, μην μου συγκρίνεις μήλα με αχλάδια! Η Midea πχ έχει από entry level ως mid-high level (για τα δεδομένα της αγοράς πάντα μιλάω) μοντέλα στην γκάμα της. Η Χ toshiba/Daikin/Panasonic Κλπ κλπ (μην κολλάμε στα ονόματα) έχουν από mid ως high level! Ενα mid με ένα entry οποιουδήποτε κατασκευαστή είναι ΜΗ συγκρίσιμα! Αν συγκρίνεις όμως ιδίας κατηγορίας, τότε έχει περισσότερη βάση αν και φυσικά εκεί τα κόστη έρχονται πολύ πιο κοντά, λόγος και για τον οποίο γενικότερα γίνονται ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εισαγωγές "ακριβότερων" Κινέζικων μοντέλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, yositosi είπε

Με μπερδεύεις γέροντα΄...

Συμπιεστές Toshiba = GMCC = MIDEA 100%.

Λευκές συσκευές Toshiba πλέον ιδιοκτησία MIDEA 100%.

Μαύρες συσκευές Toshiba = Vestel = πλέον Hisense 100%

Σαν σε πολλά "φασονατζίδικα" ένα ένα έπεσαν τα διάφορα divisions!!!

Και επειδή φωτιά στη φωτιά λένε... ας σε τρολάρω και εγώ λιγάκι! Ματσουσίτα τον λένε τον μπαμπά σας :P :P :P . Επιδεικτικά και εριστικά! :D 

Ντροπή πλέον. Το αν μια εταιρεία έχει στρατηγική συνεργασία με άλλη δε σημαίνει ότι έχει κλείσει τα εργοστάσια της και παίρνει φασονακια. Σοβαρεψου όταν μιλάς για Toshiba σκέψου απλά τι φτιάχνει κάθε μέρα και όχι μόνο στον κλιματισμό αλλά γενικά...

σε λίγο φωτογραφίες από Panasonic 

Επεξ/σία από guzel
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι βίδες έχουν σκουριάσει όπως στο shorai του @guzel ;;;; Δεν βλέπω κάτι τέτοιο!

σε αυτό που είναι του 2007 δεν έχουν σκουριάσει ακόμα, τα toshiba στα πόσα χρόνια σκουριάζουν;

1.JPG.c5ca7e6be4baf6cdec2b960841156e9a.JPG2.JPG.b5ea7cb31bf09c514eaf2c4a5b728709.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω Panasonic 12αρι (δεν είμαι σπίτι να δώ μοντέλο), περίπου 8 χρόνια τώρα. Δεν έχω μετρήσει κατανάλωση, αλλά συγκριτικά κοιτώντας τους λογαριασμούς ρεύματος, είναι ελάχιστη η αύξηση απο το κλιματιστικό. (Βέβαια και ο χώρος δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις θέρμανσης, αν και 30 περίπου τμ, με σχετικά καλές μονώσεις κλπ). Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι δεν ακόυγεται καθόλου. Ούτε τριξίματα ούτε τίποτα, σε αντίθεση με το Toyotomi το οποίο ακούγεται για περίπου 1 λεπτό μόλις κλείνει απο θέρμανση.

Θα προσπαθήσω φέτος το χειμώνα να προσθέσω το HS110 για να έχουμε και μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, guzel είπε

Είχα φασόν κινεζικό όποτε επέτρεψε μου να έχω άποψη.  Η διαφορά είναι χαοτική 

Μπορείς να έχεις άποψη για το μοντέλο που είχες/ έχεις . Τα άλλα μοντέλα της αγοράς που δεν είχες ποτέ πώς τα κρίνεις και τα τσουβαλιάζεις όλα;  Εντύπωση μου κάνει επίσης από ποια δεδομένα έβγαλες το συμπέρασμα ότι υπάρχει διαφορά και είναι και χαοτική ............
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Ντροπή πλέον. Το αν μια εταιρεία έχει στρατηγική συνεργασία με άλλη δε σημαίνει ότι έχει κλείσει τα εργοστάσια της και παίρνει φασονακια. Σοβαρεψου όταν μιλάς για Toshiba σκέψου απλά τι φτιάχνει κάθε μέρα και όχι μόνο στον κλιματισμό αλλά γενικά...

Σε χάνω... (in general)... γιατί όχι τίποτα άλλο αλλά είμαι σοβαρός και επειδή αναφέρθηκα σε πολύ συγκεκριμένα τμήματα!

Οι συμπιεστές http://www.gmcc-welling.com/Homeen/About/us/ic/1.html

Οι τηλεοράσεις https://www.theverge.com/2017/11/14/16649374/toshiba-china-hisense-sharp-tv-deal-signed

Oι λευκές συσκευές https://www.nationthailand.com/breakingnews/30282939 

Αν το να σου αγοράζουν το brand το θεωρείς στρατηγική συνεργασία τότε πάω πάσο και βαράω και παλαμάκια!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Μπορείς να έχεις άποψη για το μοντέλο που είχες/ έχεις . Τα άλλα μοντέλα της αγοράς που δεν είχες ποτέ πώς τα κρίνεις και τα τσουβαλιάζεις όλα;  Εντύπωση μου κάνει επίσης από ποια δεδομένα έβγαλες το συμπέρασμα ότι υπάρχει διαφορά και είναι και χαοτική ............
 

Τώρα σοβαρά μιλάς; Θα συγκρίνεις ιαπωνική ποιότητα με κλιματιστικά του κιλού; Τόσο καιρό, εγώ και άλλοι εδώ τι γράφουμε; 

Από κατανάλωση, θόρυβο , κακής ποιότητας πλαστικά και άλλα πολλά...

Και ο @energy52 inventor είχε, αν δε κάνω λάθος εσύ του το είχες προτείνει.Δεν πληρώσατε μαζί τον λογαριασμό της ΔΕΗ υποθέτω. Αν θυμάμαι καλά το κλιματιστικό του δεν κατέβαινε κάτω από 800w.. Για αυτό και το ξηλωσε. Όπως έκανα εγώ και άλλα παιδιά εδώ μέσα.

 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ήρθε εμαηλ απο ΚΟΚΟΤΑΣ κλιματισμό οτι ξεκινάει τα PANASONIC και ειναι Made in Malaysia.

τι λένε οι ειδικοί μας εδώ (αν και είχα μια άσχημη εμπειρία απο Panasonic πέρσυ του Κοτσώβολου εισαγωγή εσπασε η μεγάλη περσίδα), αλλά σαν μηχανημά ειναι άψογο..
ήσυχο και πολύ καλό στην ψύξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...