Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sokos1 είπε

μου ήρθε εμαηλ απο ΚΟΚΟΤΑΣ κλιματισμό οτι ξεκινάει τα PANASONIC και ειναι Made in Malaysia.

τι λένε οι ειδικοί μας εδώ (αν και είχα μια άσχημη εμπειρία απο Panasonic πέρσυ του Κοτσώβολου εισαγωγή εσπασε η μεγάλη περσίδα), αλλά σαν μηχανημά ειναι άψογο..
ήσυχο και πολύ καλό στην ψύξη..

Να το πάρεις!!! Να κάνεις ριβιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Μπορείς να έχεις άποψη για το μοντέλο που είχες/ έχεις . Τα άλλα μοντέλα της αγοράς που δεν είχες ποτέ πώς τα κρίνεις και τα τσουβαλιάζεις όλα;  Εντύπωση μου κάνει επίσης από ποια δεδομένα έβγαλες το συμπέρασμα ότι υπάρχει διαφορά και είναι και χαοτική ............
 

Ναι αλλά και εσύ προτείνεις Inventor χωρίς να παρουσιάζεις κανένα στοιχείο πραγματικής κατανάλωσης και γράφημα από Τp-link HS-110.

Επίσης, αναφέρεις όλα τα θετικά, χωρίς να αναφέρεσαι στα αρνητικά τών Inventor όπως:

- Αυξημένος θόρυβος στην εξωτερική/εσωτερική μονάδα

- τριγμούς τον πλαστικών

-  έλλειψη EUROVENT οπότε δεν ξέρουμε αν αυτά που ανακοινώνει η Inventor είναι αληθή 

- Κινεζοφασόν κατασκευή και προώθηση από εμπορική εταιρεία που απλά βάζει την 'στάμπα' της επάνω στο κλιματιστικό.

- Αυξημένο ποσοστό βλαβών στα μηχανήματα που κάνουν αναγκαία την ύπαρξη 10ετούς εγγύησης για να αντιμετωπιστούν τα πολλαπλά προβλήματα.

- Αυξημένο ως πολύ αυξημένο κόστος για κινεζοφασόν που μπορεί να αγοράσει κάποιος πολύ φτηνότερα από άλλη μάρκα.

Γιατί δεν αναφέρεις σε υποψήφιους αγοραστές όλα τα παραπάνω αρνητικά των Inventor;

Ετσι κλείνεις και στόματα, σωστά;

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη μητρική εταιρία Matsushita προτιμάνε να κάνουν χαρακίρι παρά να πουλήσουν προιόντα ανάξια του ονόματος και της ιστορίας τους.

Καμιά σχέση με το σκουπιδαριό την Toshiba που ακόμα και σήμερα φτιάχνει τους πιο αναξιόπιστους μηχανικούς δίσκους (δουλεύω ΙΤ σε εταιρία με χιλιάδες υπολογιστές σε πελάτες οπότε έχουμε επαρκές δείγμα για να βγάλουμε συμπεράσματα) και βάζει το όνομα της στις άθλιες τηλεοράσης της τούρκικης Vestel.

Επίσης τα Toshiba laptops ήταν κάποτε ο ορισμός της ποιότητας, μετά αποφάσισαν σιγά σιγά να αποχωρήσουν από τον κλάδο όπως και η Sony me ta Vaio και τα 2 τελευταία χρόνια τους έβγαζαν fanless σκουπίδια που υπερθερμαίνονταν και σέρνονταν με μοβ οθόνες και επίσης μεντεσέδες που έσπαγαν  λόγω άθλιου σχεδιασμού.

Μπορεί να είναι καλή στα κλιματιστικά αλλά σας εκλιπάρω σταματήστε να τη θεοποιείτε σαν brand, βγάζω σπυράκια!

Ακόμα ένα αξεπέραστο θρυλικό αριστούργημα της Matshushita corp:

https://en.wikipedia.org/wiki/Technics_SL-1200

Οι γνώστες καταλαβαίνουν για τι μιλάω

Επεξ/σία από kstgr
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Τώρα σοβαρά μιλάς; Θα συγκρίνεις ιαπωνική ποιότητα με κλιματιστικά του κιλού; Τόσο καιρό, εγώ και άλλοι εδώ τι γράφουμε; 

Από κατανάλωση, θόρυβο , κακής ποιότητας πλαστικά και άλλα πολλά...

Και ο @energy52 inventor είχε, αν δε κάνω λάθος εσύ του το είχες προτείνει.Δεν πληρώσατε μαζί τον λογαριασμό της ΔΕΗ υποθέτω. 

Σε ποια σύγκριση αναφέρεσαι  χωρίς δεδομένα , χωρίς failure rates μοντέλων και κατασκευαστών;  Με συγχωρείς αλλά δε βλέπω καμία σύγκριση. Αλλο πράγμα να θεωρείς ότι ενδεχομένως μια εταιρεία είναι ανώτερη απο κάποια άλλη και άλλο πράγμα να μιλάς απόλυτα και με σιγουριά . 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Σε ποια σύγκριση αναφέρεσαι  χωρίς δεδομένα , χωρίς failure rates μοντέλων και κατασκευαστών;  Με συγχωρείς αλλά δε βλέπω καμία σύγκριση. Αλλο πράγμα να θεωρείς ότι ενδεχομένως μια εταιρεία είναι ανώτερη απο κάποια άλλη και άλλο πράγμα να μιλάς απόλυτα και με σιγουριά . 

Αφού προτείνεις INVENTOR δεξιά και αριστερά, οφείλεις να φέρεις δείγματα καταναλώσεων με tp-link για να δει ο κόσμος τι ακριβώς τους προτείνεις να αγοράσουν. 

Πρέπει να δείξεις υπευθυνότητα γιατί στέλνεις κόσμο σε μια εταιρεία που θα τον ρημάξει η ΔΕΗ με τον λογαριασμό!  

Απο ΤOSHIBA/DAIKIN/FUJITSU έχουμε τόνους μετρήσεων , οπότε μην βάζεις μουτράκια...

Φέρε καταναλώσεις με tp-link για INVENTOR και κλείσε στόματα...(και το δικό μου!)

Επεξ/σία από CorumD
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αφού προτείνεις INVENTOR δεξιά και αριστερά, οφείλεις να φέρεις δείγματα καταναλώσεων με tp-link για να δει ο κόσμος τι ακριβώς τους προτείνεις να αγοράσουν. 

Πρέπει να δείξεις υπευθυνότητα γιατί στέλνεις κόσμο σε μια εταιρεία που θα τον ρημάξει η ΔΕΗ με τον λογαριασμό!  

Απο ΤOSHIBA/DAIKIN/FUJITSU έχουμε τόνους μετρήσεων , οπότε μην βάζεις μουτράκια...

Φέρε καταναλώσεις με tp-link για INVENTOR και κλείσε στόματα...

Νομίζω ότι είναι άσκοπο όλο αυτό.

Τα seer και τα scop υπάρχουν οπότε οι στιγμιαίες καταναλώσεις που φέρνουμε στον χώρο μας είναι άχρηστες.

Και η κουτσή Μαρία ξέρει ότι αν τα inventor δεν είχαν εγγύηση δεν θα τα αγόραζε κανένας. Ή αν δεν ξέρει, τα λέμε εμείς.

Και επίσης μη ξεχνάμε ότι το 95% του κόσμου, πάει να κάνει φθηνά τη δουλίτσα του.

Οπότε λέμε τις επιλογές Χ, Ψ, Ζ , τα ελαττώματα/προτερήματα της κάθε μιας και άσε τον υποψήφιο αγοραστή να αποφασίσει αν θα δώσει βαρύτητα στο Χ, στο Ψ ή το Ζ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kstgr είπε

Στη μητρική εταιρία Matsushita προτιμάνε να κάνουν χαρακίρι παρά να πουλήσουν προιόντα ανάξια του ονόματος και της ιστορίας τους.

Καμιά σχέση με το σκουπιδαριό την Toshiba που ακόμα και σήμερα φτιάχνει τους πιο αναξιόπιστους μηχανικούς δίσκους (δουλεύω ΙΤ σε εταιρία με χιλιάδες υπολογιστές σε πελάτες οπότε έχουμε επαρκές δείγμα για να βγάλουμε συμπεράσματα) και βάζει το όνομα της στις άθλιες τηλεοράσης της τούρκικης Vestel.

Επίσης τα Toshiba laptops ήταν κάποτε ο ορισμός της ποιότητας, μετά αποφάσισαν σιγά σιγά να αποχωρήσουν από τον κλάδο όπως και η Sony me ta Vaio και τα 2 τελευταία χρόνια τους έβγαζαν fanless σκουπίδια που υπερθερμαίνονταν και σέρνονταν με μοβ οθόνες και επίσης μεντεσέδες που έσπαγαν  λόγω άθλιου σχεδιασμού.

Μπορεί να είναι καλή στα κλιματιστικά αλλά σας εκλιπάρω σταματήστε να τη θεοποιείτε σαν brand, βγάζω σπυράκια!

Ακόμα ένα αξεπέραστο θρυλικό αριστούργημα της Matshushita corp:

https://en.wikipedia.org/wiki/Technics_SL-1200

Οι γνώστες καταλαβαίνουν για τι μιλάω

Το αν φτιάχνει και σκληρούς δίσκους για gamers δεν σημαίνει ότι την ενδιαφέρει κιολας, απλά μπορεί να κάνει και αυτό, όπως βγάζει και μπαταρίες ΑΑ. Τώρα αν εσένα δεν σου αρέσουν οι δίσκοι της, βάλε Hitachi.

Σε όλους τους τομείς είναι παρούσα και αυτό είναι το σημαντικό. Απο ενέργεια, μετακινήσεις, ηλεκτρικές συσκευές .. γενικά είναι παντου! 

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι είναι άσκοπο όλο αυτό.

Τα seer και τα scop υπάρχουν οπότε οι στιγμιαίες καταναλώσεις που φέρνουμε στον χώρο μας είναι άχρηστες.

Και η κουτσή Μαρία ξέρει ότι αν τα inventor δεν είχαν εγγύηση δεν θα τα αγόραζε κανένας. Ή αν δεν ξέρει, τα λέμε εμείς.

Και επίσης μη ξεχνάμε ότι το 95% του κόσμου, πάει να κάνει φθηνά τη δουλίτσα του.

Οπότε λέμε τις επιλογές Χ, Ψ, Ζ , τα ελαττώματα/προτερήματα της κάθε μιας και άσε τον υποψήφιο αγοραστή να αποφασίσει αν θα δώσει βαρύτητα στο Χ, στο Ψ ή το Ζ .

Φθηνά τη δουλίτσα του;;;; Εγώ βλέπω ινβεντορ με 1000-1300 ευρώ... 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Το αν φτιάχνει και σκληρούς δίσκους για gamers δεν σημαίνει ότι την ενδιαφέρει κιολας, απλά μπορεί να κάνει και αυτό, όπως βγάζει και μπαταρίες ΑΑ. Τώρα αν εσένα δεν σου αρέσουν οι δίσκοι της, βάλε Hitachi.

Σε όλους τους τομείς είναι παρούσα και αυτό είναι το σημαντικό. Απο ενέργεια, μετακινήσεις, ηλεκτρικές συσκευές .. γενικά είναι παντου! 

Γιατί είναι σημαντικο για τον τομέα του οικιακού κλιματισμού ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι είναι άσκοπο όλο αυτό.

Τα seer και τα scop υπάρχουν οπότε οι στιγμιαίες καταναλώσεις που φέρνουμε στον χώρο μας είναι άχρηστες.

Και η κουτσή Μαρία ξέρει ότι αν τα inventor δεν είχαν εγγύηση δεν θα τα αγόραζε κανένας. Ή αν δεν ξέρει, τα λέμε εμείς.

Και επίσης μη ξεχνάμε ότι το 95% του κόσμου, πάει να κάνει φθηνά τη δουλίτσα του.

Οπότε λέμε τις επιλογές Χ, Ψ, Ζ , τα ελαττώματα/προτερήματα της κάθε μιας και άσε τον υποψήφιο αγοραστή να αποφασίσει αν θα δώσει βαρύτητα στο Χ, στο Ψ ή το Ζ .

Εσυ προτείνεις FUJITSU η CARRIER η DAIKIN διότι τα έχεις. Τα έχεις δουλέψει, τα έχεις μετρήσει και αναφέρεις τα υπέρ και κατά του κάθε μηχανήματος. Ενας υποψήφιος αγοραστής παίρνει μια σωστή και έντιμη εικόνα.

Ο Daredevil δεν παρουσιάζει την ίδια έντιμη εικόνα. 

Μιλάει μόνο για τα υπέρ τών Inventor χωρίς να αναφέρεται ποτέ στα αρνητικά. 

Για μένα, πρέπει να αναφέρετε και στα αρνητικά...τότε θα θεωρώ έντιμη την στάση του απέναντι στους ανθρώπους που μπαίνουν στο forum.

Δεν γίνεται να προτείνουμε προιόντα μιας εταιρείες και να υπάρχει σχεδόν παντελή έλλειψη στοιχείων γύρω από την κατανάλωση τους!

Αλλά βέβαια δεν απαντάει και συνεχίζει το σεντόνι διαφήμισης των Inventor...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, guzel είπε

Φθηνά τη δουλίτσα του;;;; Εγώ βλέπω ινβεντορ με 1000-1300 ευρώ... 

Συμφωνώ ότι δεν θα τα έδινα ούτε με σφαίρες, αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να πούμε ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή με τα 1,2,3 πράγματα που τα ακολουθεί.

Αντικειμενικά όμως και όχι ισοπεδωτικά. πχ το nemesis pro φαίνεται στα μικρά ότι είναι πολύ αξιόλογο. Στα μεγάλα δεν ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συμφωνώ ότι δεν θα τα έδινα ούτε με σφαίρες, αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να πούμε ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή με τα 1,2,3 πράγματα που τα ακολουθεί.

Αντικειμενικά όμως και όχι ισοπεδωτικά. πχ το nemesis pro φαίνεται στα μικρά ότι είναι πολύ αξιόλογο. Στα μεγάλα δεν ξέρουμε.

Στα χαρτιά ολα μπορεί να είναι αξιόλογα...

Αφου δεν έχει EUROVENT πιστοποίηση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...δείξε μου μια ρημάδα κατανάλωση απο tp-link!!!!

Θέλω στοιχεία, όχι αριθμούς SEER/SCOP από μια εταιρεία που ΔΕΝ εμπιστεύομαι(όπως η INVENTOR).

Βρε παιδία, σας παρακαλώ...σας εκλιπαρώ...φέρτε καταναλώσεις από Inventor και κλείστε μας τα στόματα...διοτί μέχρι τώρα η INVENTOR έχει κλείσει μόνο σπίτια από την υπερκατανάλωση των κλιματιστικών της.

 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CorumD είπε

Στα χαρτιά ολα μπορεί να είναι αξιόλογα...

Αφου δεν έχει EUROVENT πιστοποίηση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...δείξε μου μια ρημάδα κατανάλωση απο tp-link!!!!

Θέλω στοιχεία, όχι αριθμούς SEER/SCOP από μια εταιρεία που ΔΕΝ εμπιστεύομαι(όπως η INVENTOR).

Από μικρό έχουμε το kuro που είναι ολόιδιο.

Από μεγάλα δεν έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, guzel είπε

Φθηνά τη δουλίτσα του;;;; Εγώ βλέπω ινβεντορ με 1000-1300 ευρώ... 

Δεν αναφέρεσαι σε ένα μέσο μοντέλο όμως της εν λόγω εταιρείας, που κατά κύριο λόγο είναι entry level ως mid level

Γενικότερα και σε όλες των περιπτώσεων (και αφορά όλους τους εισαγωγείς) θα πρέπει πάντα να συνυπολογίζουμε ότι...

1. το μαρκετινγκ και η διαφήμιση κοστίζουν! Το κόστος κάπου θα μετακυλιστεί!

2. Οι εγγυήσεις όταν δίνονται απλόχερα επίσης κοστίζουν και ως εκ τούτου θα πρέπει και αυτό το κόστος να μετακυλιστεί

Σε αυτά στο τέλος προσθέτεις φυσικά και τον παράγοντα "επιθυμητο markup" το οποίο θέτει ο εκάστοτε εισαγωγέας για τα προιόντα του, και το οποίο θα καθορίσει την τελική τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από μικρό έχουμε το kuro που είναι ολόιδιο.

Από μεγάλα δεν έχουμε.

Βρε φίλε liakjim...δεν θέλω ολόιδιο...θέλω κλιματιστικό με στάμπα INVENTOR.

Πώς να το κάνω πιο λιανά; Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Από αυτά που υποτίθεται πουλιούνται κατά χιλιάδες! Eνα για το forum δεν υπάρχει βρε Daredevil?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...