Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τις συμβουλές σας για την αγορά 2 κλιματιστικών.

Το πρώτο θα μπει σε χώρο γραφείου 30τ.μ (14.000 σωστά;) και το δεύτερο σε σαλόνι περίπου 50τ.μ (24.000 σωστά;)

Η χρήση τους θα είναι light, δηλαδή καμιά δεκαριά μέρες στους καύσωνες το καλοκαίρι και λίγο τις πολύ κρύες μέρες του χειμώνα ως ενίσχυση της θέρμανσης. Είμαι σε μονοκατοικία στη Βόρεια Ελλάδα με εξωτερική μόνωση και ενδοδαπέδια θέρμανση (η οποία δουλεύει 24/7 το χειμώνα).

Δεν έχω τη διάθεση να το πολυψάξω το θέμα, γι' αυτό ζητώ τη γνώμη σας για 2 μηχανήματα αξιόπιστα VFM (να μην είναι δηλαδή της πλάκας ούτε state of the art).

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/5/2020 στις 9:46 ΜΜ, F117 είπε

Καλησπέρα...ρωτάω πάλι....

Επειδή έχουμε μπει στο εξοικονομώ θα μπει και a/c .... για ψύξη αλλά και για θέρμανση...δεν πιστεύω οτι θα βάλουμε κάτι αλλο για θέρμανση...τεσπα...θα δείξει!

Το σπίτι έχει 3 δωμάτια και στο οποία θέλω να βάλω a/c...

2 υ/δ (12-13τμ το κάθε ένα...) και 1 σαλονι-κουζινα (33τμ)...

Για τα υ/δ λέω 9άρι είναι αρκετό...και για σαλονι-κουζινα ένα 18άρι.... το ταβάνι του σπιτιου είναι στα 2.5μ...

Αυτό που σκεφτόμουν είναι να αγοράσω Πολυδιαιρούμενα Κλιματιστικά ......multi split... δηλαδή έξω να έχει μία εξωτερική μονάδα...πιο μεγάλη εννοείται ... και για τις 3 εσωτερικές μονάδες...

Έχει κανείς εμπειρία απο τέτοια a/c??

Αυτά που έβλεπα είναι το Inventor U5MRSL32(4)-36 και εσωτερικά AR2MVI - 09WiFi και AR2MVI - 18WiFi

Ξαναρωταω...

θα έχουν υψηλή κατανάλωση δλδ τα inventor? Τι προτείνεται για multi...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakis1978nov είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τις συμβουλές σας για την αγορά 2 κλιματιστικών.

Το πρώτο θα μπει σε χώρο γραφείου 30τ.μ (14.000 σωστά;) και το δεύτερο σε σαλόνι περίπου 50τ.μ (24.000 σωστά;)

Η χρήση τους θα είναι light, δηλαδή καμιά δεκαριά μέρες στους καύσωνες το καλοκαίρι και λίγο τις πολύ κρύες μέρες του χειμώνα ως ενίσχυση της θέρμανσης. Είμαι σε μονοκατοικία στη Βόρεια Ελλάδα με εξωτερική μόνωση και ενδοδαπέδια θέρμανση (η οποία δουλεύει 24/7 το χειμώνα).

Δεν έχω τη διάθεση να το πολυψάξω το θέμα, γι' αυτό ζητώ τη γνώμη σας για 2 μηχανήματα αξιόπιστα VFM (να μην είναι δηλαδή της πλάκας ούτε state of the art).

Σας ευχαριστώ πολύ

Γιατί θες να ενισχύσεις την ενδοδαπεδια; Δεν έχει πολύ νόημα.

Όσο για τους χώρους, μπορείς να τρέξεις το παρακάτω εργαλείο ανά χώρο;

 

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι 17-20 χρονών το μηχάνημα  , έχει μεταλλικό κάλυμμα στον ανεμιστήρα .............

Sorry δεν έκανα παράθεση μιλάω για τα 2 διαβρωμένα Panasonic που έχουν βάλει φώτο

Επεξ/σία από Trusted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Trusted είπε

Αυτό είναι 17-20 χρονών το μηχάνημα  , έχει μεταλλικό κάλυμμα στον ανεμιστήρα .............

Sorry δεν έκανα παράθεση μιλάω για τα 2 διαβρωμένα Panasonic που έχουν βάλει φώτο

Και το Samsung στον επάνω όροφο μεταλλικό εχει αλλά όπως φαίνεται δεν έχει την κατάρευση του Panasonic .

Για την ιστορία το Panasonic λειτουργει και γίνεται και συντήρηση κάθε χρόνο :lol:

Τα Panasonic είναι 10 -11 χρόνων, σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη τους.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, guzel είπε

Και το Samsung στον επάνω όροφο μεταλλικό εχει αλλά όπως φαίνεται δεν έχει την κατάρευση του Panasonic .

Για την ιστορία το Panasonic λειτουργει και γίνεται και συντήρηση κάθε χρόνο :lol:

Τα Panasonic είναι 10 -11 χρόνων, σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη τους.

Οι βίδες έχουν σκουριάσει;

Αν ναι, να το προσέξεις γιατί ίσως από ΄κει να ξεκινάει το κακό.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, F117 είπε

Ξαναρωταω...

θα έχουν υψηλή κατανάλωση δλδ τα inventor? Τι προτείνεται για multi...?

Όσο υψηλότερο είναι το seer scop τόσο πιο οικονομικό είναι ένα κλιματιστικό ανεξαρτήτως μάρκας 

Η κατανάλωση όμως επηρεάζεται από τον χώρο που τοποθετείται αλλά η γενική αρχή είναι ότι ένα κλιματιστικό με υψηλό seer scop θα είναι οικονομικό σε σχεση με κάποιο που έχει χειρότερους δείκτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όσο υψηλότερο είναι το seer scop τόσο πιο οικονομικό είναι ένα κλιματιστικό ανεξαρτήτως μάρκας 

Η κατανάλωση όμως επηρεάζεται από τον χώρο που τοποθετείται αλλά η γενική αρχή είναι ότι ένα κλιματιστικό με υψηλό seer scop θα είναι οικονομικό σε σχεση με κάποιο που έχει χειρότερους δείκτες 

Και πως σας φαίνονται τα συγκεκριμένα? Σε σχέση πάντα με την τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, F117 είπε

Και πως σας φαίνονται τα συγκεκριμένα? Σε σχέση πάντα με την τιμη

Η τιμή είναι κάτι που πρέπει να αναλυθεί για ποιο λόγο είναι εκεί που είναι,  οπότε απλά να πούμε ότι καλή είναι η τιμή η όχι είναι λίγο άτοπο και στην τελική αυτό που μετράει είναι πόσα λεφτά είσαι εσύ διατεθειμένος να δώσεις σταθμίζοντας τα θελω με τα πρέπει υπολογίζοντας το τι στανταρ έχεις βάλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως γράφω θα είναι και για ψύξη και για θέρμανση...θέλω 2 9αρια και 1 18αρι...σε multi για χωροταξικούς λόγους...

Όσο αναφορά τα λεφτά...είμαι στο εξοικονομώ....οπότε ακούω προτάσεις...αυτά πεσαν στο μάτι μου κ όλο inventor διαφημίσεις κτλπ...

Αυτά βγαίνουν στα 2200... Δεν θα πάω στα 4000...πάει πολύ...αλλά θα ήθελα να ακούσω κ άλλες προτάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, F117 είπε

Όπως γράφω θα είναι και για ψύξη και για θέρμανση...θέλω 2 9αρια και 1 18αρι...σε multi για χωροταξικούς λόγους...

Όσο αναφορά τα λεφτά...είμαι στο εξοικονομώ....οπότε ακούω προτάσεις...αυτά πεσαν στο μάτι μου κ όλο inventor διαφημίσεις κτλπ...

Αυτά βγαίνουν στα 2200... Δεν θα πάω στα 4000...πάει πολύ...αλλά θα ήθελα να ακούσω κ άλλες προτάσεις...

Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που έχουν ασχοληθεί πολύ περισσότερο από μένα οπότε περιμενε από αυτούς προτάσεις , εγώ έχω τρεις μάρκες κλιματιστικών στο σπίτι μου που το καθένα έχει την δικιά του λειτουργία στους χώρους μου .Αν θα έπρεπε να το ιεραρχησω κάπως ώστε να σου δώσω μια αίσθηση ικανοποίησης από την λειτουργία τους στους δικούς μου χώρους και πάντα με τα δικά μου κριτήρια θα τα έβαζα με την εξής σειρά Toshiba shorai 18 μετά το Toyotomi kuro 9 αρι και μετά το daikin atxc 25 

Αλλά αυτό είναι με βάση τις δικές μου παρατηρήσεις στους χώρους μου και με βάση τα δικά μου στανταρ που έχω θέσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, F117 είπε

Όπως γράφω θα είναι και για ψύξη και για θέρμανση...θέλω 2 9αρια και 1 18αρι...σε multi για χωροταξικούς λόγους...

Όσο αναφορά τα λεφτά...είμαι στο εξοικονομώ....οπότε ακούω προτάσεις...αυτά πεσαν στο μάτι μου κ όλο inventor διαφημίσεις κτλπ...

Αυτά βγαίνουν στα 2200... Δεν θα πάω στα 4000...πάει πολύ...αλλά θα ήθελα να ακούσω κ άλλες προτάσεις...

Δεν θυμάμαι να έχει κάποιος εμπειρία από multi.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι συνήθως έχουν μικρότερους δείκτες απόδοσης από τα απλά splits.

Απλά βολεύουν χωροταξικά.

Θα σε προέτρεπα να έβλεπες όλες τις λύσεις της αγοράς και να διαλέξεις χαρακτηριστικά / επιδόσεις (seer/scop) , όπως κάνουμε και στα splits , έχοντας στο μυαλό ότι όταν ψάχνουμε για κάτι που θα δουλέψει πολλές ώρες, τόσο αξίζει να επενδύσουμε σε αρχική κόστος κτήσης υψηλό και άρα επιδόσεις, ώστε να πετύχουμε οικονομία μακροπρόθεσμα από τη χρήση. Αν θα δουλέψει πολύ , μη τσιγκουνευτείς με λίγα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, F117 είπε

Όπως γράφω θα είναι και για ψύξη και για θέρμανση...θέλω 2 9αρια και 1 18αρι...σε multi για χωροταξικούς λόγους...

Όσο αναφορά τα λεφτά...είμαι στο εξοικονομώ....οπότε ακούω προτάσεις...αυτά πεσαν στο μάτι μου κ όλο inventor διαφημίσεις κτλπ...

Αυτά βγαίνουν στα 2200... Δεν θα πάω στα 4000...πάει πολύ...αλλά θα ήθελα να ακούσω κ άλλες προτάσεις...

Γενικότερα τα Multi χάνουν αρκετά σε αποδοτικότητα σε σχέση με τα μεμονωμένα split. Εχεις μια μονάδα "γαιδουρεμένη" η οποια έχει την ισχύ να σύρει περισσότερες της μιας εσωτερικές! Όταν δουλεύεις την μια εσωτερική, τότε έχεις ένα "κτήνος" να αναγκάζεται να λειτουργήσει για μια μονάδα μόνο (άρα υπολειτουργεί πολύ και άρα χάνεις σε αποδοτικότητα). Όταν από την άλλη τρέχεις όλες τις μονάδες στο φουλ, πάντα ο κανόνας λέει ότι στο τέλος έχεις λιγότερο αποδοτική λειτουργία από ότι αν είχες αντίστοιχες ξεχωριστές μονάδες. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος για τον οποίο εμπορικά δεν έχουν πολυ-πετύχει. 

Από την άλλη φυσικά έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν μπλέκεις με πολλές εξωτερικές μονάδες, και φυσικά αν δεν υπάρχει καν σαν επιλογή το σενάριο τοποθέτησης περισσοτέρων εξωτερικών, τότε αποτελούν μονόδρομο.

Πάντως έχω την εντύπωση (αλλά μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν το έχω πολυψάξει για να είμαι ειλικρινής), ότι σε Multi-split καλό είναι οι απαιτήσεις σου από όλες τις μονάδες να είναι σε αντίστοιχα ή έστω κοντινά BTU και όχι πχ 9+9+18

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, F117 είπε

Όπως γράφω θα είναι και για ψύξη και για θέρμανση...θέλω 2 9αρια και 1 18αρι...σε multi για χωροταξικούς λόγους...

Όσο αναφορά τα λεφτά...είμαι στο εξοικονομώ....οπότε ακούω προτάσεις...αυτά πεσαν στο μάτι μου κ όλο inventor διαφημίσεις κτλπ...

Αυτά βγαίνουν στα 2200... Δεν θα πάω στα 4000...πάει πολύ...αλλά θα ήθελα να ακούσω κ άλλες προτάσεις...

με eurovent και 5 χρόνια εγγύηση σε ολα, δε ξέρω τιμή ζητά προσφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...