Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, kostakis1978nov είπε

Πριν από λίγο γύρισα από Κωτσόβολο. Μου πρότειναν το παρακάτω κλιματιστικό για το 12.000

Daikin ATXC35B/ARXC35B Siesta Sensira 12.000

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira?cmicc=skroutz

Το δωμάτιο είναι 28 τ.μ. θα με καλλύψει αυτό ή να δω σίγουρα 14.000;

Για το 24.000 μου πρότειναν τα παρακάτω 3:

Toshiba Mirai Plus 24TAVG-E/24TKVG-E

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198888-toshiba-mirai-plus-24tavg-e-24tkvg-e?cmicc=skroutz

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ HJ71VA Σειρά Smart

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/152752-mitsubishi-msz-hj71va-smart?cmicc=skroutz

Fujitsu ASYG 24KLCA / AOYG 24KLTA

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca?cmicc=skroutz

Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

Πιο πίσω σου έβαλα το παρακάτω λινκ

https://www.elith.gr/calc/index.php

Θα μας βοηθήσει να δούμε με κάποια μικρή αλλά ικανοποιητική ακρίβεια, τι πρέπει να πάρεις .

Τρέξτο 2 φορές , μια φορά για κάθε χώρο και πες μας 2 κουβέντες παραπάνω, πχ πόλη που μένεις, αν θα είναι επικουρική η χρήση κτλ

Λες ότι το θες για ενίσχυση της επιδαπέδιας. Το σύστημα έχει υπολογιστεί να θέλει ενίσχυση; Έχεις μελέτη θερμικών απωλειών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πιο πίσω σου έβαλα το παρακάτω λινκ

https://www.elith.gr/calc/index.php

Θα μας βοηθήσει να δούμε με κάποια μικρή αλλά ικανοποιητική ακρίβεια, τι πρέπει να πάρεις .

Τρέξτο 2 φορές , μια φορά για κάθε χώρο και πες μας 2 κουβέντες παραπάνω, πχ πόλη που μένεις, αν θα είναι επικουρική η χρήση κτλ

Λες ότι το θες για ενίσχυση της επιδαπέδιας. Το σύστημα έχει υπολογιστεί να θέλει ενίσχυση; Έχεις μελέτη θερμικών απωλειών;

Το θέλω κυρίως για ψύξη το καλοκαίρι και όχι για θέρμανση το χειμώνα. Ανέφερα την ενδοδαπέδια για να τονίσω ότι για θέρμανση τελείως βοηθητικά θα χρησιμοποιηθεί. Δεν χρειάζεται κάποια ενίσχυση η ενδοδαπέδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aektzhs18 είπε

Παιδιά να ρωτήσω .

Ήρθε σήμερα ένας (επαγγελματιας) ψυκτικός για να μου κάνει τοποθέτηση ένα κλιματιστικό inverter τον ρώτησα πόσα λεπτά χρειάζεται για να κάνεις κενό και μου λέει δεν χρειάζεται κενό το κάνω διαφορετικά . Επέμενα να κάνει κενο και μου λέει δεν είναι το πρώτο που βάζω . Τελικά δεν έκανε κενό γίνεται αυτό ?θα έχω πρόβλημα?120 ευρωπουλα

Λοιπόν, επειδή ήταν τεμπέλης και προχειράντζας και βιαστικός, σε ξεγέλασε . Σου έκανε εκδιώξη με το φρέον δλδ έδιωξε τον αέρα που είναι μέσα στους σωλήνες με το ανοίξει το φρέον μέχρι να του έρθει από την άλλη μεριά.

Μέθοδος που καταρχάς δεν προβλέπεται από τους κατασκευαστές , ειδικά για το r32.

Έχει αμφίβολα αποτελέσματα και έχεις και ως αποτέλεσμα απώλεια φρέον.

Θα έπρεπε να τον διώξεις χωρίς 2η κουβέντα.

Το καλό είναι ότι είναι καλύτερα από το να μην έκανε τίποτα. Οπότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Προσωπικά θα το κυνήγαγα, μαύρισμα όπου βρεις, παράπονα στο αφεντικό αν έχει και τηλέφωνο να έρθει τουλάχιστον να πάρει πιέσεις , να μαζέψει στη μονάδα το φρέον και να κάνει κενό.

Επίσης καλό είναι που τουλάχιστον έχει βάλει σχετικά ικανοποιητικό μήκος. Θα θέλαμε πάνω από 3μέτρα. Αν είναι 2.5 και 0.5 της μονάδας είμαστε οκ.

Τώρα για το μηχάνημα.

Πήρες ένα δυνατό μηχάνημα που όμως έχει μικρή εγγύηση και σε θέρμανση θα δεις αν έχεις μετρητή κατανάλωσης, ότι αρνείται να πέφτει σε watts. Θα ζεσταθείς φουλ αλλά με τίμημα την υψηλότερη κατανάλωση από ένα καλό 24άρι.

Αυτά. Καλοδούλευτο και πες μας αν θες κάποια ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aektzhs18 είπε

Παιδιά να ρωτήσω .

Ήρθε σήμερα ένας (επαγγελματιας) ψυκτικός για να μου κάνει τοποθέτηση ένα κλιματιστικό inverter τον ρώτησα πόσα λεπτά χρειάζεται για να κάνεις κενό και μου λέει δεν χρειάζεται κενό το κάνω διαφορετικά . Επέμενα να κάνει κενο και μου λέει δεν είναι το πρώτο που βάζω . Τελικά δεν έκανε κενό γίνεται αυτό ?θα έχω πρόβλημα?120 ευρωπουλα

Όλοι σχεδόν οι ψυκτικοι έτσι λένε. 120ευρω για 24αρι και 3 μέτρα σωληνα..... τραγικοί.... Εγώ για το ένα 24αρι είχα δώσει 100ευρω με 4 μέτρα σωλήνα και αντλία κενου.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostakis1978nov είπε

Το θέλω κυρίως για ψύξη το καλοκαίρι και όχι για θέρμανση το χειμώνα. Ανέφερα την ενδοδαπέδια για να τονίσω ότι για θέρμανση τελείως βοηθητικά θα χρησιμοποιηθεί. Δεν χρειάζεται κάποια ενίσχυση η ενδοδαπέδια.

οκ, τρέξε αν θες το εργαλείο και πες μας και την πόλη σου. Επίσης πόση χρήση θα έχει και το μπάτζετ ανά μηχάνημα και αν θα πρέπει να αγοραστούν οπωσδήποτε από μεγάλη αλυσίδα. Τέλος τι χαρακτηριστικά ψάχνεις πχ εγγύηση, wifi κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα κληματιστικό Inventor Premium 18αρι. Το πήρα από το ΠΛΑΙΣΙΟ 845 € με τοποθέτηση και δώρο 32αρα τηλεόραση. Η τοποθέτηση έγινε με αντλία κενού, Ζήτησα από τον τεχνικό να βάλει 3 μέτρα σωλήνες από τη εσωτερική μονάδα, τελικά έβαλε 2 μ.  συν 0.60μ. τής εσ. μονάδας 2,60 σύνολο, αν δεν το ζητούσα η απόσταση θα ήταν 1μ.. Τώρα για την λειτουργία του δεν μπορώ να πω πολλά μία μέρα το δοκίμασα με εξωτερική θερμοκρασία 34c, εσωτερική 27c σε θερμόμετρο πάνω στο τραπεζάκι του σαλονιού. Ζητούμενη θερμοκρασία έβαλα 25c σύντομα η εσωτερική έπεσε σε 24,5, και συνέχιζε δυνατά,. Επειδή ήθελα 25c στο χώρο ανέβασα τη ζητούμενη σε 28c, εκεί κρατούσε γύρω στους 25c στο χώρο που είναι 42τ.μ. ενιαίο. Από θόρυβο η εσωτερική μονάδα δεν είναι ενοχλητική, στη χαμηλή σκάλα ακούγεται λίγο, στην αθόρυβη δεν ακούγεται τίποτα. Η εξωτερική μονάδα βρίσκεται στον τοίχο ακριβός πίσω από την εσωτερική, δίπλα σε παράθυρο, μέσα δεν ακούγεται τίποτα. Και έξω μια χαρά είναι ένας μικρός θόρυβος, και χωρίς αντικραδασμικά. Και το wifi μια χαρά δουλεύει, για την εφαρμογή στο play store δεν είδα καμιά καλή κρητική όλοι λένε ότι δεν συνδέεται, αλλά συνδέθηκε αμέσως. Μετρήσεις θα κάνω όταν έρθει η συσκευή που παρήγγειλα.
Δοκίμασα το εργαλείο για τις απώλειες του χώρου και έβγαλε για τα 42τ.μ. - 137κ.μ.   9737w,   33224btu . εκεί που ζητούσε θερμοκρασία έβαλα 21c.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα. Μια απορία για τους ποιό έμπειρους που κάνουν και μετρήσεις, οπότε χοντρικά ενδεχομένως να έχουν μια ιδέα. Έχω το  tcl  το 12άρι, είχα γράψει 2 3 αράδες μερικές σελίδες ποιό πάνω μ εντυπώσεις, το έχω σ ένα υπνοδωμάτιο και στην ψύξη είμαι ευχαριστημένος, κάνει ψυγείο το δωμάτιο. Θα ήθελα να ρωτήσω: Έχει 3 επίπεδα στην ταχύτητα του ανεμιστήρα, δυνατό, μέτριο, χαμηλό,  +1 για τον ύπνο που δεν έχω χρησιμοποιήσει και μια επιλογή  auto. Εγώ που χρησιμοποιώ  το χαμηλό επίπεδο παίζει να καταναλώνω περισσότερο ρεύμα μέχρι να πετύχω τη ζητούμενη θερμοκρασία στο δωμάτιο, επειδή  προφανώς στο χαμηλό επίπεδο θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος; Υπάρχει σωστός τρόπος χρήσης στην ψύξη, ωστε να καίω τα λιγότερα και να πετυχαίνω το ζητούμενο αποτέλεσμα; Εϊναι για παράδειγμα καλύτερη επιλογή να δουλεύω στο φουλλ για λίγο μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία κι ύστερα να το ρίχνω στο χαμηλό για να τη διατηρεί; Να το αφήνω ίσως στο  auto; Πείτε μου μια γνώμη αν θέλετε... Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Παίδες καλησπέρα. Μια απορία για τους ποιό έμπειρους που κάνουν και μετρήσεις, οπότε χοντρικά ενδεχομένως να έχουν μια ιδέα. Έχω το  tcl  το 12άρι, είχα γράψει 2 3 αράδες μερικές σελίδες ποιό πάνω μ εντυπώσεις, το έχω σ ένα υπνοδωμάτιο και στην ψύξη είμαι ευχαριστημένος, κάνει ψυγείο το δωμάτιο. Θα ήθελα να ρωτήσω: Έχει 3 επίπεδα στην ταχύτητα του ανεμιστήρα, δυνατό, μέτριο, χαμηλό,  +1 για τον ύπνο που δεν έχω χρησιμοποιήσει και μια επιλογή  auto. Εγώ που χρησιμοποιώ  το χαμηλό επίπεδο παίζει να καταναλώνω περισσότερο ρεύμα μέχρι να πετύχω τη ζητούμενη θερμοκρασία στο δωμάτιο, επειδή  προφανώς στο χαμηλό επίπεδο θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος; Υπάρχει σωστός τρόπος χρήσης στην ψύξη, ωστε να καίω τα λιγότερα και να πετυχαίνω το ζητούμενο αποτέλεσμα; Εϊναι για παράδειγμα καλύτερη επιλογή να δουλεύω στο φουλλ για λίγο μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία κι ύστερα να το ρίχνω στο χαμηλό για να τη διατηρεί; Να το αφήνω ίσως στο  auto; Πείτε μου μια γνώμη αν θέλετε... Ευχαριστώ πολύ. 

Χααα! Φίλε μου έκανες το Million dollar question! 

ΑΝ είχες On/off μηχανάκι τότε τα πράγματα θα ήταν ξεκάθαρα. Full speed να τελειώνουμε. Ενα Inverter ομως μπορεί και παίζει από χαμηλή ως υψηλή συχνότητα... Τα σημεία στα οποία έχεις τη βέλτιστη αποδοτικότητα (EER) καθορίζονται με καμπύλες απόδοσης οι οποίες όμως είναι ευμετάβλητες ανάλογα με τις συνθήκες και δεν τις έχει κανείς πέραν του εργοστασίου. Στην προκειμένη όμως επειδή το TCL έχει μεγάλο πραγματικό εύρος, η ουσία είναι ότι μέσες άκρες για εσένα είναι ένα και το ίδιο (ή έστω πολύ κοντά)

Μοναδικός ασφαλής τρόπος ειναι να βάλεις μετρητή στη γραμμή, και να δοκιμάσεις στο χώρο σου, να δεις σε αντίστοιχες χρήσεις ΣΥΝΟΛΙΚΑ τη κατανάλωση θα έχεις για αντίστοιχα χρονικά διαστήματα (αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι θα δεις αισθητές διαφορές).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

 

εστειλα μειλ στην ινβεντον να μου πει πόσα μέτρα χαλκοσωληνα χρειάζεται στην εγκατάσταση για το Haier Tundra Green AS50TDBHRA και με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν 7 μέτρα , αλλά διευκρίνισαν ότι το καλύτερο είναι ότι ορίζει ο κατασκευαστής, βέβαια στο μανουαλ δε βρήκα κάτι σχετικό .

 

τα φώτα σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

Καλημέρα ,

εστειλα μειλ στην ινβεντον να μου πει πόσα μέτρα χαλκοσωληνα χρειάζεται στην εγκατάσταση για το Haier Tundra Green AS50TDBHRA και με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν 7 μέτρα , αλλά διευκρίνισαν ότι το καλύτερο είναι ότι ορίζει ο κατασκευαστής, βέβαια στο μανουαλ δε βρήκα κάτι σχετικό .

τα φώτα σας 

είσαι σίγουρος ότι σου είπαν κάτι τέτοιο? Μήπως κατάλαβες κάτι λάθος, ή κατάλαβε κάτι λάθος? Λογική δεν έχει πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, yositosi said:

είσαι σίγουρος ότι σου είπαν κάτι τέτοιο? Μήπως κατάλαβες κάτι λάθος, ή κατάλαβε κάτι λάθος? Λογική δεν έχει πάντως!

Φαινόταν ότι δεν ήταν βέβαιη γ αυτό ρωτάω κ εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Φαινόταν ότι δεν ήταν βέβαιη γ αυτό ρωτάω κ εδώ 

https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/Tundra_Green_IM_EN+GR.pdf
κοιτά στη σελίδα 24

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Φαινόταν ότι δεν ήταν βέβαιη γ αυτό ρωτάω κ εδώ 

3 μέτρα μπούσουλας και είσαι οκ. Δεν ειναι και φθηνός ο χαλκοσωλήνας ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, yositosi said:

είσαι σίγουρος ότι σου είπαν κάτι τέτοιο? Μήπως κατάλαβες κάτι λάθος, ή κατάλαβε κάτι λάθος? Λογική δεν έχει πάντως!

Φαινόταν ότι δεν ήταν βέβαιη γ αυτό ρωτάω κ εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...