Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που ρώταγα είναι αν στη γενική περίπτωση ένα inverter μηχάνημα έχει dc μοτεράκια παντού (συμπιεστή, ανεμιστήρες) ή παίζει ανάλογα το μοντέλο (δλδ πχ dc συμπιεστή , ac ανεμιστήρες). Και αν είναι ac, πως ρυθμίζουν την ταχύτητα περιστροφής.

Είναι τεχνικό και θα πρέπει να το ψάξω μάλλον μόνος μου. Απλά είχα την πεποίθηση ότι τα inverters είναι εξ ορισμού με dc μοτέρ παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, liakjim said:

Αυτό που ρώταγα είναι αν στη γενική περίπτωση ένα inverter μηχάνημα έχει dc μοτεράκια παντού (συμπιεστή, ανεμιστήρες) ή παίζει ανάλογα το μοντέλο (δλδ πχ dc συμπιεστή , ac ανεμιστήρες). Και αν είναι ac, πως ρυθμίζουν την ταχύτητα περιστροφής.

Είναι τεχνικό και θα πρέπει να το ψάξω μάλλον μόνος μου. Απλά είχα την πεποίθηση ότι τα inverters είναι εξ ορισμού με dc μοτέρ παντού.

Αν έχεις προσέξει κάποια μηχανήματα λένε απέξω dc inverter το δικό μου το kuro γράφει απέξω all dc inverter μήπως εννοει κάτι τέτοιο που λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

One of the most common inverter ac available in Pakistan is the DC compressor inverter air conditioner which comprises of only one DC (Direct Current) part which will be the compressor. (IZURU) All the remaining parts will be non-dc.

Although it is the cheapest inverter ac in Pakistan but the energy efficiency will not be very significant especially if you compare it with a 3DC or a full dc  inverter air conditioner.

3DC Rated Inverter Air Conditioner

3DC Inverter Air Conditioners are one of the best options in terms of value. 3DC Rated Inverter AC comprises of 3 major components in an air conditioner that are DC (Direct Current) which helps in achieving maximum energy efficiency.

The 3 major components that are DC(Direct Current) can consist of Compressor, Outdoor Motor and Indoor Motor.

4DC & 5DC Rated Full Inverter AC

These are considered to be the best inverter ac in Pakistan. Full DC Inverter AC can save you up to 15% more than a 3DC inverter ac and 20-25% more than a conventional DC compressor ac.

5D DC Inverter Air Conditioner consist of 5 major parts that are DC which consist of Compressor, Outdoor Motor, Electronic expansion valve, Indoor Vane Motor & Indoor Motor. This helps the air conditioner to achieve maximum efficiency and also improving the life cycle of the air conditioner.

Τα izuru είναι DC inverter, τα Kuro 3DC, Τα shorai 4DC/5DC. Η Toshiba το γράφει κιόλας για το 4DC

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν έχεις προσέξει κάποια μηχανήματα λένε απέξω dc inverter το δικό μου το kuro γράφει απέξω all dc inverter μήπως εννοει κάτι τέτοιο που λες 

Ναι αυτό λέω, θα μου έκανε εντύπωση αν κάτι ήταν μη dc παντού. Είναι σκουριασμένη η ηλεκτροτεχνία μου από το 98...😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι αυτό λέω, θα μου έκανε εντύπωση αν κάτι ήταν μη dc παντού. Είναι σκουριασμένη η ηλεκτροτεχνία μου από το 98...😄

το απόσπασμα παραπάνω από τον @guzelσου τα καλύπτει όλα τα ερωτήματα. Βασικά καταλήγουμε στο "κόστη κατασκευής". Σε entry level μοντέλα, ειδικά σε υλοποιήσεις promo, τα κόστη παλεύονται να μείνουν όσο πιο χαμηλά γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yositosi είπε

το απόσπασμα παραπάνω από τον @guzelσου τα καλύπτει όλα τα ερωτήματα. Βασικά καταλήγουμε στο "κόστη κατασκευής". Σε entry level μοντέλα, ειδικά σε υλοποιήσεις promo, τα κόστη παλεύονται να μείνουν όσο πιο χαμηλά γίνεται

Γι'αυτό και όταν θα μιλάμε για κλιματιστικά δε πρέπει να μιλάμε μόνο για μάρκες αλλά για εκδόσεις ,όταν θα το καταλάβουμε όλοι αυτό τότε θα μπορούμε να ανταλλάξουμε σωστές απόψεις περί λειτουργίας κλιματιστικών 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γι'αυτό και όταν θα μιλάμε για κλιματιστικά δε πρέπει να μιλάμε μόνο για μάρκες αλλά για εκδόσεις ,όταν θα το καταλάβουμε όλοι αυτό τότε θα μπορούμε να ανταλλάξουμε σωστές απόψεις περί λειτουργίας κλιματιστικών 

Golden rule! Αν και πολλές φορές αυτή η πληροφόρηση δεν ειναι διαθέσιμη παρά μονο αν πάρεις στα χέρια σου και λύσεις ένα μηχανάκι  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yositosi είπε

το απόσπασμα παραπάνω από τον @guzelσου τα καλύπτει όλα τα ερωτήματα. Βασικά καταλήγουμε στο "κόστη κατασκευής". Σε entry level μοντέλα, ειδικά σε υλοποιήσεις promo, τα κόστη παλεύονται να μείνουν όσο πιο χαμηλά γίνεται

Του Πακιστάν;

Μάλιστα...

Με καλύπτει και η τελευταία παράγραφος; Χωρίς κανένα λινκ για το τελευταίο; Έχουμε parts list;

Νόμιζα ότι τα αφήσαμε πίσω μας αυτά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Του Πακιστάν;

Ναι του Pakistan, μην τρελαίνεσαι. Μείνε στο θεωρητικό σκέλος που πρακτικά σου αναλύει ποιές εναλλακτικές υλοποιήσεις θα μπορούσαν να υπάρχουν σε μια συσκευή. 

Το mechanical layout (τα components μπορεί) δεν αλλάζει από αγορά σε αγορά στους επωνύμους. Αλλάζουν τα επίπεδα εξοπλισμού, ή η συμβατότητα με σχετικές απαιτούμενες πιστοποιήσεις αγορών. Απλά μοντέλα που εκεί μπορεί να είναι πιο συχνά (σαν πακέτο εννοώ), εδώ μπορεί να είναι λιγότερο λόγω διαφορετικών αναγκών της εκάστοτε αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ναι του Pakistan, μην τρελαίνεσαι. Μείνε στο θεωρητικό σκέλος που πρακτικά σου αναλύει ποιές εναλλακτικές υλοποιήσεις θα μπορούσαν να υπάρχουν σε μια συσκευή. 

Το mechanical layout (τα components μπορεί) δεν αλλάζει από αγορά σε αγορά στους επωνύμους. Αλλάζουν τα επίπεδα εξοπλισμού, ή η συμβατότητα με σχετικές απαιτούμενες πιστοποιήσεις αγορών. Απλά μοντέλα που εκεί μπορεί να είναι πιο συχνά (σαν πακέτο εννοώ), εδώ μπορεί να είναι λιγότερο λόγω διαφορετικών αναγκών της εκάστοτε αγοράς.

Να γιατί πάλι είμαστε στον αέρα.

 

48 λεπτά πριν, guzel είπε

Τα izuru είναι DC inverter, τα Kuro 3DC, Τα shorai 4DC/5DC. Η Toshiba το γράφει κιόλας για το 4DC

 

22 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

To Kuro είναι 4dc

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Να γιατί πάλι είμαστε στον αέρα.

Δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή να σου πω για το κάθε μοντέλο (δεν ξέρω αν μπορώ να μάθω και για το κάθε μοντέλο βασικά), και ναι θα συμφωνήσω ότι αν είναι να γίνονται τέτοιες αναφορές θα πρέπει να είναι στοιχειωδώς τεκμηριωμένες (είτε να το έχει ανοίξει κάποιος να το έχει δει πχ, είτε να έχει το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ BOM από το μοντέλο που εισάγεται Ελλάδα, είτε να το έχει κάπου γραπτά από τον επίσημο αντιπρόσωπο).

Διαφορετικά να'χαμε να λέγαμε παραφιλολογία και υποθέσεις!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To shorai το αναφέρει ξεκάθαρα. Εχει μπει και εδώ στο thread. Aν το ψάξετε θα το βρείτε εύκολα. 

Το izuru παρομοίως έχει ταμπελακι πάνω στο κλιματιστικό για DC Inverter 

Στο kuro πρέπει να προσδιοριστεί το ALL DC (δικός της όρος?). Παντως τότε ο υπεύθυνος που μας είχε προτείνει το kuro είχε πει για 3dc. To all-dc παραπέμπει σε 5DC ολότελα, αλλά προσωπικά δεν το πιστεύω όπως δεν πιστεύα και την κατανάλωση των 0.5w (izuru) και τελικά αποδείχτηκε ότι δεν ίσχυε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή να σου πω για το κάθε μοντέλο (δεν ξέρω αν μπορώ να μάθω και για το κάθε μοντέλο βασικά), και ναι θα συμφωνήσω ότι αν είναι να γίνονται τέτοιες αναφορές θα πρέπει να είναι στοιχειωδώς τεκμηριωμένες (είτε να το έχει ανοίξει κάποιος να το έχει δει πχ, είτε να έχει το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ BOM από το μοντέλο που εισάγεται Ελλάδα, είτε να το έχει κάπου γραπτά από τον επίσημο αντιπρόσωπο).

Διαφορετικά να'χαμε να λέγαμε παραφιλολογία και υποθέσεις!

Το πραγματικό πρόβλημα είναι οι εμμονές π.χ έχει γράψει κάποιος μερικές σελίδες ποιο πίσω δύο  μοντέλα της toyotomi hiro και izuru , που θέλει να διαλέξει ο άνθρωπος ένα από αυτά , του γράφω εγώ (αυτά είναι παλιές σειρές εάν είναι να πας σε toyotomi να πας στη σειρά kuro) βασιζόμενος πρώτα στην εμπειρία που έχω εγώ από την λειτουργία του συγκεκριμένου κλιματιστικού αλλά και από τις αναφορές δύο μελών εδώ ότι τα izuru hiro είναι μάπα , πετάγεται ο άλλος χωρίς καμία εξήγηση για τον άνθρωπο που θέλει να δώσει τα λεφτά του για να πάρει κάτι και του λέει μακριά από toyotomi χωρίς καμία διευκρίνιση  , πείτε μου τώρα εσείς την λογική σε αυτό 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από κινητό τώρα.

Πάντως αν το Ιζουρου μεταβάλλει στροφές εσωτερικού και εξωτερικού φαν αυτόματα δε βλέπω λόγο να μη θεωρείται τουλάχιστον 3dc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...