Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ερώτηση εκεί στους 26 που το είχες βάλει ζήτηση η πραγματική μέσα πόση ήταν τι απόκλιση είχε ?

Καρφί πάει ώς τώρα. Θα πρέπει να το παρακολουθήσω περισσότερο βέβαια μιας και δεν έχει δουλέψει πολύ σε ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, liakjim είπε

A ωραία, και έψαχνα τόση ώρα να βρω eurovent για το M . Υπάρχει του Ν .

Σε ψύξη ισοπαλία σε EER, αλλά σε COP το edge είναι αρκετά μπροστά σε σχέση με το daikin Screenshot-67.png.9bf97c7ed4acfe7d43bb8e99826148bd.pngScreenshot-66.png.3b8653f2d1bdb89beb885bd68b4b81e7.png

Βάζω και το mitsubishi σε θέρμανση .

Ψιλο-ισοπαλία σε θέρμανση αν και επειδή το mitsubishi το υπολογίζει σε μεγαλύτερο φορτίο άρα σε δυσμενέστερη κατάσταση, νομίζω ότι του δίνω ένα μικρό προβάδισμα (αν και παρόμοια)

Screenshot-68.png.c290247ea6872a90bae4fca0b90b0056.png

Εντελώς περίεργο. Σε εμένα όπως έδειξα κατευθείαν έπεσε σε 130W και κάτω, μέχρι που το έσβησα. Αθόρυβη σκάλα ανεμιστήρα, χωρίς eco.

Ας κοιτάξετε όντως πιέσεις και δεν ξέρω τι άλλο, μήπως έχεις τίποτα εμπόδια και χτυπάει ο αέρας και κάνει γκελ, να παίξεις με τις περσίδες ή δεν ξέρω τι άλλο. Ή μήπως έχεις τρύπα στον τοίχο από εκεί που περνάει ο σωλήνας και σου φέρνει ζεστό αέρα (όπως σε εμένα παλιότερα που μου έφερνε κρύο). 

Πάντως σαν μηχάνημα το έδειξα σαν δυνατότητες ότι δεν έχει πρόβλημα σε ψύξη. Και με χαμηλή εξωτερική , δεν είχε απαιτήσεις ο χώρος.

Σε real συνθηκες με τα input που εχουμε δει ειναι χειροτερο το edge.

1362771294_ATXM60NVSEDGE22.jpg.c8afd1832843fee2cb938fb099b1bb57.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά χάζευα το daikin ururu sarara το 18άρι.

Πραγματικά είναι ένα εντυπωσιακότατο τεχνολογικό επίτευγμα.

Αν κάποιος έχει το χρήμα και τον καλύπτουν τα 4.77KW σε ψύξη στους 40C , τιμή πιο πάνω πχ από το 22άρι edge και αν τον φτάνουν τα 5.45KW σε θέρμανση στους 0C δλδ πάλι πιο πάνω από το 22άρι edge

Screenshot-69.png.f4e1f26c29df9db70475c9f72e2b8161.png

 

τότε όχι μόνο θα έχει ρύθμιση υγρασίας σε θέρμανση/ψύξη (δλδ climate control -> πραγματικό κλιματιστικό) αλλά θα απολαμβάνει και φανταστική οικονομία σε ψύξη και σε θέρμανση.

Πραγματικά είναι η ιαπωνική τεχνολογία συμπυκνωμένη σε ένα μηχάνημα. Πραγματικά εκπληκτικό. Είναι να τους βγάζεις το καπέλο. Μακάρι να είχα το σπίτι με μόνο τέτοια μέσα. Δεν πέφτει και το άτιμο ούτε μισό ευρώ.

(ururu αριστερά , edge δεξιά):

Screenshot-71.png.84460f8c6943b78b60b4513859800597.pngScreenshot-70.png.41f71d1ae117859180449f4d660c0f68.png

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Σε real συνθηκες με τα input που εχουμε δει ειναι χειροτερο το edge.

1362771294_ATXM60NVSEDGE22.jpg.c8afd1832843fee2cb938fb099b1bb57.jpg

Τεράστια η διαφορά.

Είναι τελικά να απορεί κανείς τι είναι αυτό που προσομοιάζει περισσότερο την κατανάλωση που θα δει ο υποψήφιος κάτοχος, οι πίνακες με τα cop ή το scop ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ururu είναι άλλη κατηγορία. Για σουίτα στο Μ. Βρετανια.

 

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Τεράστια η διαφορά.

Είναι τελικά να απορεί κανείς τι είναι αυτό που προσομοιάζει περισσότερο την κατανάλωση που θα δει ο υποψήφιος κάτοχος, οι πίνακες με τα cop ή το scop ; 

Το πριζακι κατανάλωσης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, guzel είπε

Σε ελληνικό κλίμα είναι ιδανικότερη επιλογή.

Είναι ;

Συμφώνως scop σε θερμό είναι, με πίνακες όχι.

Προσωπικά πιστεύω περισσότερο το scop μιας και υποτίθεται ότι το πρότυπο έχει απλώσει τα cops με συντελεστή βαρύτητας σε όλο το φάσμα όπου ο κάθε συντελεστής προκύπτει από στατιστικά στοιχεία του καιρού στο εκάστοτε μέρος.

Είναι πάντως πολύ ενδιαφέρον , μιας και τα επιμέρους cops στα data sheets που είναι και πάνω κάτω στο ίδιο input , δίνουν άλλη εικόνα πχ το daikin στους 7 με 290W δίνει μέσα 1.66KW ενώ το edge πολύ λιγότερο. Μη πω για τους 12C. Τα βλέπουμε τα νούμερα.

Αυτό που θα ήθελα να δω, είναι το αντίστροφο, δλδ αν θέλω πχ 1.5KW στον χώρο, πόσα input θα έδινε το καθένα;

Εκεί έρχεται το πριζάκι που λες, αλλά δεν βλέπω με ποιον τρόπο το edge με το μεγαλύτερο scop στο πρότυπο θα έκαιγε λιγότερο. Μάλλον το αντίθετο.

Όσο πιο πολύ το σκαλίζω, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι.

ΥΓ

@Rnd1978 θυμάσαι αυτό που έλεγες για το skroutz;

Κοίτα επιθετική διαφήμιση η fgeurope!!!

Screenshot-72.png.32961f01bc22afeb39626bc791274fa5.png

 

Υπερτιμημένο!!!!

Με την ορθογραφία όμως δεν τα πάνε καλά...😅

Screenshot-73.png.a2be8a18ac9c5302563f48928691618a.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2020 στις 11:09 ΜΜ, mmike2503 είπε

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανείς σε toshiba daiseikai 9 να αναβοσβηνει συνέχεια και γρήγορα το ledακι του ιονισμού στην εσωτερική μονάδα?

Υποτίθεται ότι αυτό ανάβει μόνιμα όταν πατάς το κουμπί PURE. 

Εμένα είτε έχω ενεργοποιήσει το pure είτε όχι αναβοσβηνει σαν τρελό όλη την ώρα.

Νόμιζα ότι είναι ένδειξη σφάλματος και έτρεξα το check με τους κωδικούς σφάλματος από το τηλεκοντρόλ αλλά δεν χτύπησε σε κανέναν κωδικό

 

Στις 15/6/2020 στις 11:45 ΜΜ, mmike2503 είπε

Το θυμάμαι αυτό που έχει αναφερθεί για καμμένα led αλλά δεν παίζει να είναι αυτό.

Έχω παρατηρήσει ότι αν κατεβάσω την ασφάλεια ή το κλείσω για πολλή ώρα δεν το κάνει. 

Αν το αφήσω να δουλεύει για πάνω από μία ώρα ή το κλείσω για 5 λεπτά το κάνει πάλι.

Και δεν είναι καμμένο αλλά ανάβει μόνιμα με το που ανάβω τη μονάδα και μετά από 1 ώρα αρχίζει και αναβοσβηνει συνέχεια.

Κάλεσα τη γραμμή της toshiba το μεσημέρι αλλά η τηλεφωνήτρια δεν είχε ιδέα. Θα με καλέσει είπε κάποιος τεχνικός κάποια στιγμή.

Προγραμματισμένη την έχουν βάλει την βλάβη;

Παρομοίως και εγώ με το 18άρι shorai .

Το δουλεύω πάντα με τον ιονιστή γιατί αφού τον έχει ας το έχω στο on, αλλά την Δευτέρα άρχιζε να αναβοσβήνει και το δικό μου led του ιονιστή.

Ακολούθησα τα του manual - κλείσιμο μονάδας, αναμονή λίγα λεπτά και μετά πάλι on - και στην μία ώρα άρχισε πάλι.

Το επανέλαβα, πάλι τα ίδια.

Την τρίτη φορά δεν ενεργοποίησα τον ιονιστή και έκτοτε δεν το ξαναέκανε.

Τετάρτη τηλεφώνησα στην comfort team, Πέμπτη μου πήραν από το συνεργείο της Πάτρας για πληροφορίες και σήμερα Παρασκευή μου τηλεφώνησε ο τεχνικός.

Κανόνισα για αύριο Σάββατο το ραντεβού και θα δούμε τι θα δείξει η νεκροψία, αν και στο τηλέφωνο μου είπε ότι μάλλον τα κακάρωσε η μονάδα ιονισμού (υποθέτω το παπαράκι tvn 9€ που έδειξε ο liakjim)

Θα σας ενημερώσω.

ΥΓ Καλή σας ημέρα :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, halvas69 είπε

Προγραμματισμένη την έχουν βάλει την βλάβη;

Παρομοίως και εγώ με το 18άρι shorai .

Το δουλεύω πάντα με τον ιονιστή γιατί αφού τον έχει ας το έχω στο on, αλλά την Δευτέρα άρχιζε να αναβοσβήνει και το δικό μου led του ιονιστή.

Ακολούθησα τα του manual - κλείσιμο μονάδας, αναμονή λίγα λεπτά και μετά πάλι on - και στην μία ώρα άρχισε πάλι.

Το επανέλαβα, πάλι τα ίδια.

Την τρίτη φορά δεν ενεργοποίησα τον ιονιστή και έκτοτε δεν το ξαναέκανε.

Τετάρτη τηλεφώνησα στην comfort team, Πέμπτη μου πήραν από το συνεργείο της Πάτρας για πληροφορίες και σήμερα Παρασκευή μου τηλεφώνησε ο τεχνικός.

Κανόνισα για αύριο Σάββατο το ραντεβού και θα δούμε τι θα δείξει η νεκροψία, αν και στο τηλέφωνο μου είπε ότι μάλλον τα κακάρωσε η μονάδα ιονισμού (υποθέτω το παπαράκι tvn 9€ που έδειξε ο liakjim)

Θα σας ενημερώσω.

ΥΓ Καλή σας ημέρα :rolleyes:

Κάτι ξέρει που ξηλώσε τον ιονιστή στο edge μου φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, halvas69 είπε

Προγραμματισμένη την έχουν βάλει την βλάβη;

Παρομοίως και εγώ με το 18άρι shorai .

Το δουλεύω πάντα με τον ιονιστή γιατί αφού τον έχει ας το έχω στο on, αλλά την Δευτέρα άρχιζε να αναβοσβήνει και το δικό μου led του ιονιστή.

Ακολούθησα τα του manual - κλείσιμο μονάδας, αναμονή λίγα λεπτά και μετά πάλι on - και στην μία ώρα άρχισε πάλι.

Το επανέλαβα, πάλι τα ίδια.

Την τρίτη φορά δεν ενεργοποίησα τον ιονιστή και έκτοτε δεν το ξαναέκανε.

Τετάρτη τηλεφώνησα στην comfort team, Πέμπτη μου πήραν από το συνεργείο της Πάτρας για πληροφορίες και σήμερα Παρασκευή μου τηλεφώνησε ο τεχνικός.

Κανόνισα για αύριο Σάββατο το ραντεβού και θα δούμε τι θα δείξει η νεκροψία, αν και στο τηλέφωνο μου είπε ότι μάλλον τα κακάρωσε η μονάδα ιονισμού (υποθέτω το παπαράκι tvn 9€ που έδειξε ο liakjim)

Θα σας ενημερώσω.

ΥΓ Καλή σας ημέρα :rolleyes:

Για δες στη σελ 80 και κάτω αν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει αυτό https://www.manualslib.com/download/1408389/Toshiba-Ras-18pkvsg-E.html

Έχει και Self-Diagnosis με το τηλεκοντρολ

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Αααα, έχεις το premium ε ; @rbx1000 μήπως έχει το service manual του premium;

15 λεπτά πριν, halvas69 είπε

Ευχαριστώ liakjim , το είχα κάνει και δεν έβγαλε τίποτα.

Είναι από το απλό shorai το manual , ίσως του premium να λέει κάτι άλλο μιας και το απλό δεν έχει (νομίζω) ιονιστή .

Δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Βέβαια υπομονή. Θα το βρει ο τεχνικός. Στην εγγύηση είσαι , οπότε οκ. Συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

ΥΓ Αααα, έχεις το premium ε ; @rbx1000 μήπως έχει το service manual του premium;

Το πρώτο shorai δεν εχει ιονιστή.Μόνο τις φιλτράρες 🤭 Τιποτα δεν εμαθες πια;;;; 😜

Ο ιονιστης μπήκε στο premium και ξαναβγηκε στο edge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Το ururu είναι άλλη κατηγορία. Για σουίτα στο Μ. Βρετανια.

στους σοβαρούς χώρους μπαινει και σοβαρός κλιματισμός (και ακριβότερος από ururu), όχι σπλιτάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...