Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ρε μήπως ξεχνάς τα παράθυρα ανοιχτά με το σοραι αναμμένο και δροσίζει το νησί;

Με 16.480btus (4.83KW) υπολειπόμενα στους 40C, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να τα κρατήσει ερμητικά κλειστά:

17603411_Annotation2020-06-19202707.jpg.9f006d99a00a71cc488b06226a82678b.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ναι, συγκεκριμενα το daikin , toyotomi ειναι και στη λειτουργια quiet

Στο quiet δηλαδή να δουλεύει όσο αργά μπορεί ο εσωτερικός ανεμιστήρας θα φυσάει τοπικά δροσερό αέρα και πιθανόν να μπερδεύεται ο αισθητήρας στο Daikin αφού δεν φεύγει μακριά ο αέρας από την μονάδα. Στο Kuro αυτό δεν ισχύει αφού δουλεύεις με το ifeel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, anelehto είπε

Προτάσεις για 9άρι χωρίς πολύ θόρυβο μέσα (τουλάχιστον στη χαμηλή σκάλα) και έξω;
Μόνο για ψύξη.

24/7 χρήση ή περιστασιακά; Μπάτζετ;

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Στο quiet δηλαδή να δουλεύει όσο αργά μπορεί ο εσωτερικός ανεμιστήρας θα φυσάει τοπικά δροσερό αέρα και πιθανόν να μπερδεύεται ο αισθητήρας στο Daikin αφού δεν φεύγει μακριά ο αέρας από την μονάδα. Στο Kuro αυτό δεν ισχύει αφού δουλεύεις με το ifeel.

 Δεν ισχύει αυτό που λες.

Ορίστε με quiet

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Στο quiet δηλαδή να δουλεύει όσο αργά μπορεί ο εσωτερικός ανεμιστήρας θα φυσάει τοπικά δροσερό αέρα και πιθανόν να μπερδεύεται ο αισθητήρας στο Daikin αφού δεν φεύγει μακριά ο αέρας από την μονάδα. Στο Kuro αυτό δεν ισχύει αφού δουλεύεις με το ifeel.

ναι το i feel σε τετοιες καταστασεις ειναι πλεονεκτημα , αν και σημερα το daikin δειχνει σημαδια κανονικοτητας , οσο φευγει απο οριακες συνθηκες και αυξανει το θερμικο φορτιο συμπεριφερεται πιο λογικα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

24/7 χρήση ή περιστασιακά; Μπάτζετ;

 Δεν ισχύει αυτό που λες.

Ορίστε με quiet

Πες μου αν κάπου έχω λάθος στον συλλογισμό μου,εξήγησε μου. Τώρα το γιατί σε εσένα έπαιζε εκείνη την στιγμή σωστά και ας ήταν στο quiet ενώ στου dimou όχι .. μπορεί να γίνεται για πολλούς λόγους. Δεν εννοώ ότι πάντα αν βάλεις στο Quiet θα έχει περίεργη συμπεριφορά το κλιματιστικό, αλλά υπό κάποιες συνθήκες μπορεί να γίνει.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πες μου αν κάπου έχω λάθος στον συλλογισμό μου,εξήγησε μου. Τώρα το γιατί σε εσένα έπαιζε εκείνη την στιγμή σωστά και ας ήταν στο quiet ενώ στου dimou όχι .. μπορεί να γίνεται για πολλούς λόγους. Δεν εννοώ ότι πάντα αν βάλεις στο Quiet θα έχει περίεργη συμπεριφορά το κλιματιστικό, αλλά υπό κάποιες συνθήκες μπορεί να γίνει.

εμενα εχει γενικα περιεργη συμπεριφορα οποτε μη το παιρνετε ως κριτηριο , 

παντως αναψα τα κλιματιστικα στις 12:30 και μεχρι τωρα με εσωτερικη γενικα 26,5 μεσα στο σδπιτι εχουν καψει το daikin 1,78kw toyotomi1,65 toshiba 2,33

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα τις πρώτες μετρήσεις χθες στο Aria. 29 εξωτερική - 29 εσωτερική και ζητούμενη 25 με Follow Me ενεργοποιημένο. Κατέβηκε το δωμάτιο πρώτα μέχρι τους 23-24 βαθμούς και όταν σταθεροποιήθηκε στους 25, έπεσε στα 8W.

image.png.4b8e53675f1e776d51940d81a2943604.png

 

Επεξ/σία από Locko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα inventor/midea να πω οτι χωρις follow me δουλευει Καλύτερα(πεφτει σε ποιο χημηλα watt)

Dimostr μηπως να το δοκιμαζες να δεις εαν πεφτει και αλλο και δεν κανει αυτες τις κορυφες;

6 λεπτά πριν, Locko είπε

Έκανα τις πρώτες μετρήσεις χθες στο Aria. 29 εξωτερική - 29 εσωτερική και ζητούμενη 25. Κατέβηκε το δωμάτιο πρώτα μέχρι τους 23-24 βαθμούς και όταν σταθεροποιήθηκε στους 25, έπεσε στα 8W.

image.png.4b8e53675f1e776d51940d81a2943604.png

Σιγουρα πεφτει ποιο κατω, πιθανολογω οτι ο ανεμιστηρας ηταν στο auto? Στην εφαρμογη θα σου εδειχνε οτι κατέβηκε στους 23 γιαυτο εκοψε,το 25 που το ειδες? Εχεις θερμομετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Artakos είπε

Στα inventor/midea να πω οτι χωρις follow me δουλευει Καλύτερα(πεφτει σε ποιο χημηλα watt)

Dimostr μηπως να το δοκιμαζες να δεις εαν πεφτει και αλλο και δεν κανει αυτες τις κορυφες;

τωρα που μιλαμε παιζει στα 175 watt αλλα η εξωτερικη ειναι στους 30 και εν τω μεταξυ τωρα εσβησε το toyotomi που το εχω με i feel τις κορυφες τις εχω και στην θερμανση το χειμωνα αλλα γενιακ χψωρις i feel δε το εχω δουλεψει 

τωρα το daikin εμενα και στηνν  θερμανση το χειμωνα οταν το εβαζα στους 20-21 τα ιδια κουλα εκανε αναβοσβηνε συνεχεια , μονο οταν ειχε πολυ κρυο εξω και το εβαζα στους 22 και πανω εμενε συνεχεια αναμμενο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Locko είπε

Έκανα τις πρώτες μετρήσεις χθες στο Aria. 29 εξωτερική - 29 εσωτερική και ζητούμενη 25. Κατέβηκε το δωμάτιο πρώτα μέχρι τους 23-24 βαθμούς και όταν σταθεροποιήθηκε στους 25, έπεσε στα 8W.

image.png.4b8e53675f1e776d51940d81a2943604.png

Ψιλοχάλια.

28 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πες μου αν κάπου έχω λάθος στον συλλογισμό μου,εξήγησε μου. Τώρα το γιατί σε εσένα έπαιζε εκείνη την στιγμή σωστά και ας ήταν στο quiet ενώ στου dimou όχι .. μπορεί να γίνεται για πολλούς λόγους. Δεν εννοώ ότι πάντα αν βάλεις στο Quiet θα έχει περίεργη συμπεριφορά το κλιματιστικό, αλλά υπό κάποιες συνθήκες μπορεί να γίνει.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Λες και είναι άλλο κλιματιστικό. Σε εμένα έπεσε στην 1η ευκαιρία στα 125-130W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ψιλοχάλια.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Λες και είναι άλλο κλιματιστικό. Σε εμένα έπεσε στην 1η ευκαιρία στα 125-130W.

ειναι θεμα χωρου δε μπορει να εξηγηθει αλλιως 

για το αλλο που λες για τον ανθρωπο με το aria πρεπει να δουλεψει αρκετες ωρες με και χωρις i feel αν εχει να κανει δοκιμες και μετα να κανουμε σχολια για το τι κανει και δε κανει 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ψιλοχάλια.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Λες και είναι άλλο κλιματιστικό. Σε εμένα έπεσε στην 1η ευκαιρία στα 125-130W.

Πιθανόν  να επηρεάζεται και από το KURO που είναι απέναντι στον Dimos ..και ας είναι μακρια.. Γενικά όμως το quiet είναι για συγκεκριμένες καταστάσεις/περιστάσεις και όχι για "κοινή" "τυπική" χρήση 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Πιθανόν  να επηρεάζεται και από το KURO που είναι απέναντι στον Dimos ..και ας είναι μακρια.. Γενικά όμως το quiet είναι για συγκεκριμένες καταστάσεις/περιστάσεις και όχι για "κοινή" χρήση 

το εχω δοκιμασσει και χωρις να ειναι αναμμενο το kuro , παλι τα ιδια κανει , παντως οταν βαζω και τα δυο στο quiet ξεχνας οτι υπαρχουν κλιματιστικα στο χωρο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Ψύξη; 

και ψυξη και θερμανση , εγω εχω ενα χαρακτηριστικο που κατανταει εμμονικο μερικες φορες , κανω δοκιμες επι δοκιμων πριν καταληξω να πω κατι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...