Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimostr είπε

και ψυξη και θερμανση , εγω εχω ενα χαρακτηριστικο που κατανταει εμμονικο μερικες φορες , κανω δοκιμες επι δοκιμων πριν καταληξω να πω κατι 

Οκ φαντάστηκα ότι στην ψύξη ίσως ήταν διαφορετικά.. Σε καταλαβαίνω το πέρασα αυτό για μήνες μια εποχή 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οκ φαντάστηκα ότι στην ψύξη ίσως ήταν διαφορετικά.. Σε καταλαβαίνω το πέρασα αυτό για μήνες μια εποχή 😕

στα μεγαλα κλιματιστικα αυτα τα φαινομενα μπορει να ειναι πιο εντονα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Locko είπε

Έκανα τις πρώτες μετρήσεις χθες στο Aria. 29 εξωτερική - 29 εσωτερική και ζητούμενη 25 με Follow Me ενεργοποιημένο. Κατέβηκε το δωμάτιο πρώτα μέχρι τους 23-24 βαθμούς και όταν σταθεροποιήθηκε στους 25, έπεσε στα 8W.

image.png.4b8e53675f1e776d51940d81a2943604.png

btu?

Εγώ θεωρώ στη περίπτωση με τα περίεργα γραφήματα ότι το ένα κλιματιστικό επηρεάζει το άλλο.

Θα πρέπει να γίνει μέτρηση με ένα κλιματιστικό αναμμένο κάθε φορά σε διάστημα 2-3 ημερών.

Κάτι δε πάει καλά και ίσως να μη φταίει το Daikin γιατί βλέπω και πολλά off στο shorai τα οποία μου φαίνονται περίεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις στις σελιδες 1943-4!!. Πολυ κατατοπιστηκες και στο πλαισιο που πρεπει να κινειται αυτο το νημα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, spaek είπε

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις στις σελιδες 1943-4!!. Πολυ κατατοπιστηκες και στο πλαισιο που πρεπει να κινειται αυτο το νημα!

Συνήθως τρώμε σκατό, οπότε αυτό είναι μια ευχάριστη αλλαγή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από πολύ σκέψη και υπομονή για τις «καλές» προσφορές οι οποίες δεν ήρθαν ποτέ παρήγγειλα την προηγούμενη βδομάδα το midea mission II 18.000 btu. Έχω παραλάβει ήδη και από βδομάδα περιμένω να έρθουν για εγκατάσταση. Το πήρα από public με δωρεάν εγκατάσταση και χωρίς δωροεπιταγή μιας και δεν είχα κλιματιστικό για ανακύκλωση.

Μέχρι την τελευταία στιγμή ήμουν ανάμεσα στο παραπάνω και στο toshiba edge στο οποίο δεν κατέληξα τελικά καθαρά λόγω κόστους. Είμαι στο ενοίκιο και με δεδομένο ότι σε 2-3 χρόνια μπορεί  να φύγω και το κλιματιστικό να μου είναι άχρηστο σκέφτηκα ότι τα 800 ευρώ που έδωσα τελικά ήταν το μαξιμουμ μπάτζετ δεδομένων των συνθηκών. Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη οπότε κατέληξα στο mission II λόγω και του υψηλού seer (7,3). Από την επόμενη βδομάδα θα επανέλθω με καταναλώσεις και εντυπώσεις. Αλήθεια υπάρχει κανένας κάτοχος εδώ να μας πει εντυπώσεις;

Περιμένω και τον ψυκτικό για την εγκατάσταση και αν μου κάνει νούμερα για το μήκος σωλήνα (3 μέτρα το ελάχιστο σύμφωνα με το manual) και για την αντλία κενού πραγματικά θα τον διώξω. Θα του ξεκαθαρίσω εξ αρχής ότι θέλω αυτά τα 2 πράγματα

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Τελικά μετά από πολύ σκέψη και υπομονή για τις «καλές» προσφορές οι οποίες δεν ήρθαν ποτέ παρήγγειλα την προηγούμενη βδομάδα το midea mission II 18.000 btu. Έχω παραλάβει ήδη και από βδομάδα περιμένω να έρθουν για εγκατάσταση. Το πήρα από public με δωρεάν εγκατάσταση και χωρίς δωροεπιταγή μιας και δεν είχα κλιματιστικό για ανακύκλωση.

Μέχρι την τελευταία στιγμή ήμουν ανάμεσα στο παραπάνω και στο toshiba edge στο οποίο δεν κατέληξα τελικά καθαρά λόγω κόστους. Είμαι στο ενοίκιο και με δεδομένο ότι σε 2-3 χρόνια μπορεί  να φύγω και το κλιματιστικό να μου είναι άχρηστο σκέφτηκα ότι τα 800 ευρώ που έδωσα τελικά ήταν το μαξιμουμ μπάτζετ δεδομένων των συνθηκών. Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη οπότε κατέληξα στο mission II λόγω και του υψηλού seer (7,3). Από την επόμενη βδομάδα θα επανέλθω με καταναλώσεις και εντυπώσεις. Αλήθεια υπάρχει κανένας κάτοχος εδώ να μας πει εντυπώσεις;

Περιμένω και τον ψυκτικό για την εγκατάσταση και αν μου κάνει νούμερα για το μήκος σωλήνα (3 μέτρα το ελάχιστο σύμφωνα με το manual) και για την αντλία κενού πραγματικά θα τον διώξω. Θα του ξεκαθαρίσω εξ αρχής ότι θέλω αυτά τα 2 πράγματα

Εκτιμώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και νομίζω ότι αυτοί που έρχονται από τις αλυσίδες, είναι πιο τυπικοί. Αλλά ναι, αν ξεκινήσει τα μα και τα μου, κατευθείαν απειλές για αναφορά στο Public.

Επίσης στον κωτσόβολο μου είχαν δώσει μια λίστα με τις δουλειές που δικαιούμαι στην τιμή κ μέσα ήταν 3μ σωλήνες, αντλία κενού. Σαν όρους. Όχι όμως σύνδεση σε ρεύμα για 18άρι κ άνω.

Εσένα σου έδωσαν κάτι;

 

 

@dimostr

Καθαρά για πειραματικούς λόγους, έβαλα το daikin να δουλέψει ψύξη με 26 ζήτηση, 29 αρχική και 25 εξωτερική (θα μπορούσα να ανοίξω παράθυρο! ) :

πάλι έπαιξε στα 125-130W, με ένα on-off, που θα μπορούσε να γίνει και άλλο, αλλά θα το κλείσω σε λίγο. Για τόσο οριακές συνθήκες, νομίζω τα πάει μια χαρά.

Θερμοκρασία μέσα ακριβώς εκεί που ζητάω

 

image.png.73c2eb46dc79605ff7e2a51e45ce9950.png

IMG_20200619_232057.jpg.57ceaf32ce5d720ca5f7d42ed1618ec1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εκτιμώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και νομίζω ότι αυτοί που έρχονται από τις αλυσίδες, είναι πιο τυπικοί. Αλλά ναι, αν ξεκινήσει τα μα και τα μου, κατευθείαν απειλές για αναφορά στο Public.

Επίσης στον κωτσόβολο μου είχαν δώσει μια λίστα με τις δουλειές που δικαιούμαι στην τιμή κ μέσα ήταν 3μ σωλήνες, αντλία κενού. Σαν όρους. Όχι όμως σύνδεση σε ρεύμα για 18άρι κ άνω.

Εσένα σου έδωσαν κάτι;

Δεν έχω λάβει κάποια λίστα. Ωστόσο στο site τους αναφέρει για την εγκατάσταση:

Παροχές μόνο για σένα

  • Ραντεβού με πιστοποιημένο ψυκτικό για εγκατάσταση.
  • Εγκατάσταση των μονάδων. Περιλαμβάνει τη σύνδεσή τους με την παροχή ρεύματος (υφιστάμενη), το δίκτυο ψυκτικών σωληνώσεων και την αποχέτευση συμπυκνωμάτων με φυσική ροή, σε ύψος έως και 3m
  • Βάσεις στερέωσης εξωτερικής μονάδας δαπέδου ή τοίχου
  • Σωληνώσεις & καλωδίωση έως 3 μέτρα
  • Έλεγχος ορθής λειτουργίας έπειτα από την ολοκλήρωση της εγκατάστασης
  • Επίδειξη των βασικών λειτουργιών και όλων των προγραμμάτων σε ψύξη & θέρμανση
  • Καθαρισμός χώρου και αποκομιδή μπαζών
  • Εγγύηση εργασίας: 12 μήνες
  • Δωρεάν μετάβαση σε απόσταση 30 χλμ. από το κατάστημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Δεν έχω λάβει κάποια λίστα. Ωστόσο στο site τους αναφέρει για την εγκατάσταση:

Παροχές μόνο για σένα

  • Ραντεβού με πιστοποιημένο ψυκτικό για εγκατάσταση.
  • Εγκατάσταση των μονάδων. Περιλαμβάνει τη σύνδεσή τους με την παροχή ρεύματος (υφιστάμενη), το δίκτυο ψυκτικών σωληνώσεων και την αποχέτευση συμπυκνωμάτων με φυσική ροή, σε ύψος έως και 3m
  • Βάσεις στερέωσης εξωτερικής μονάδας δαπέδου ή τοίχου
  • Σωληνώσεις & καλωδίωση έως 3 μέτρα
  • Έλεγχος ορθής λειτουργίας έπειτα από την ολοκλήρωση της εγκατάστασης
  • Επίδειξη των βασικών λειτουργιών και όλων των προγραμμάτων σε ψύξη & θέρμανση
  • Καθαρισμός χώρου και αποκομιδή μπαζών
  • Εγγύηση εργασίας: 12 μήνες
  • Δωρεάν μετάβαση σε απόσταση 30 χλμ. από το κατάστημα

Ναι το είδα μόλις. Δεν λέει για κενό. Αλλά δεν πειράζει, σκύλος εσύ.

Δες και από κάτω που λέει αυτά που δεν συμπεριλαμβάνει. Σε αυτά είναι έξτρα καλωδίωση ρεύματος. Αν έχεις έτοιμη πρίζα κομπλέ. Αλλιώς θέμα. Δεν είναι υποχρεωμένοι να βάλουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Morris 24

Με εξωτερική 27 αλλά και εσωτερική 27

Ζήτηση 25 πάντα όλα στο auto

 

 Στο mute ανεβάζει βατ κοντά στα 290-300 στο screenshot της τελευταίας φωτό

Λογικά ανεβάζει ψύξη και μειώνει ένταση αέρα  για να καλύψει το κενό

Το θετικό είναι πως off δεν έχω δει ακόμη, αν κλείσει ο συμπιεστής θα το καταλάβω γιατί θα έχω φουλ ησυχία

Αν βέβαια από 24 το βάλω 28 θα κλείσει αμέσως 

Ένα ακόμη που βλέπω είναι πως πχ

Έχω ζητούμενη 26 και τραβάει 250 και του ζητάω 27, δεν θα κλείσει αλλά θα μειώσει ανεμιστήρα και ίσως ισορροπήσει κοντά στα 210 ίσως μείνει και στα ίδια 

Έχω 26 και ζητάω 25, θα ανεβάσει βατ και ανεμιστήρα και πάλι σε λίγη ώρα θα ισορροπήσει χωρίς πάλι να κλείσει ίσως κοντά στα ίδια βατ με την 26

Η θερμοκρασία που του ζητάω την κρατάει σταθερή το πολύ + - 0.1 όσο τσεκαρω το θερμόμετρο μου 

 

Στο αρνητικό της υπόθεσης είναι ο θόρυβος για κάποιον που τον ενοχλεί σε ώρα που θα καθίσει ήρεμος να δει πχ μια ταινία...σε εμένα σπάνια τυχαίνει οπότε και δεν με ενοχλεί

Για μένα διαλέγεις μια θερμοκρασία που σε κάνει να νιώθεις άνετα(με τίποτα κάτι 18αρια εσωτερική που μου λένε φίλοι μου) και δεν το πειράζεις καθόλου, όλα στο αυτόματο και τέλος 

 

Screenshot_2020-06-19-23-52-03-338_com.tuya.smartlife.jpg

Screenshot_2020-06-19-23-52-10-980_com.tcl.export.jpg

Screenshot_2020-06-19-23-53-50-166_com.tuya.smartlife.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση , ισχύει ότι αν μπει η εξωτερική μονάδα στο ταβάνι(όχι τοίχο δηλαδή η δάπεδο) , μπορεί να  αποφευχθεί ο τυχόν  συντονισμός;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Καθαρά για πειραματικούς λόγους, έβαλα το daikin να δουλέψει ψύξη με 26 ζήτηση, 29 αρχική και 25 εξωτερική (θα μπορούσα να ανοίξω παράθυρο! ) :

πάλι έπαιξε στα 125-130W, με ένα on-off, που θα μπορούσε να γίνει και άλλο, αλλά θα το κλείσω σε λίγο. Για τόσο οριακές συνθήκες, νομίζω τα πάει μια χαρά.

Θερμοκρασία μέσα ακριβώς εκεί που ζητάω

Είναι θέμα χώρου σε μένα δεν εξηγείται αλλιώς ,αν είχε i feel ίσως να.ηταν διαφορετικά τα πράγματα , το βλέπω από το kuro που μπορείς να μεταβαλεις την συμπεριφορά του ανάλογα με το που θα μπει το χειριστήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, marioboni είπε

Morris 24

Με εξωτερική 27 αλλά και εσωτερική 27

Ζήτηση 25 πάντα όλα στο auto

 Στο mute ανεβάζει βατ κοντά στα 290-300 στο screenshot της τελευταίας φωτό

Λογικά ανεβάζει ψύξη και μειώνει ένταση αέρα  για να καλύψει το κενό

Το θετικό είναι πως off δεν έχω δει ακόμη, αν κλείσει ο συμπιεστής θα το καταλάβω γιατί θα έχω φουλ ησυχία

Αν βέβαια από 24 το βάλω 28 θα κλείσει αμέσως 

Ένα ακόμη που βλέπω είναι πως πχ

Έχω ζητούμενη 26 και τραβάει 250 και του ζητάω 27, δεν θα κλείσει αλλά θα μειώσει ανεμιστήρα και ίσως ισορροπήσει κοντά στα 210 ίσως μείνει και στα ίδια 

Έχω 26 και ζητάω 25, θα ανεβάσει βατ και ανεμιστήρα και πάλι σε λίγη ώρα θα ισορροπήσει χωρίς πάλι να κλείσει ίσως κοντά στα ίδια βατ με την 26

Η θερμοκρασία που του ζητάω την κρατάει σταθερή το πολύ + - 0.1 όσο τσεκαρω το θερμόμετρο μου 

Στο αρνητικό της υπόθεσης είναι ο θόρυβος για κάποιον που τον ενοχλεί σε ώρα που θα καθίσει ήρεμος να δει πχ μια ταινία...σε εμένα σπάνια τυχαίνει οπότε και δεν με ενοχλεί

Για μένα διαλέγεις μια θερμοκρασία που σε κάνει να νιώθεις άνετα(με τίποτα κάτι 18αρια εσωτερική που μου λένε φίλοι μου) και δεν το πειράζεις καθόλου, όλα στο αυτόματο και τέλος 

Screenshot_2020-06-19-23-52-03-338_com.tuya.smartlife.jpg

Screenshot_2020-06-19-23-52-10-980_com.tcl.export.jpg

Screenshot_2020-06-19-23-53-50-166_com.tuya.smartlife.jpg

Πιστεύω ότι το Morris είναι η έκπληξη της χρονιάς...Χαμηλή τιμή αγοράς και χαμηλή κατανάλωση.. Πιπίλα..

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...