Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.. 

Ενδιαφέρομαι για ένα ερκοντισιον για ενιαίο χώρο σαλόνι τραπεζαρία με σχετικά ζορικες απώλειες λόγω κουφωμάτων, με σκοπο και ψύξη τώρα αλλά και θέρμανση τον χειμώνα ( όχι βασικός τρόπος θέρμανσης, επικουρικά, υπάρχει και καλοριφέρ και τζάκι )..

Χώρος χοντρικά 70 τ.μ. .. 

Μπάτζετ; Εεε ας πούμε ότι θα ήθελα κάτι σε vfm μηχάνημα αυτό σημαίνει ότι κινούμαι γύρω στα 1000€ περίπου εκτός εξαιρετικης περίπτωσης που ίσως ανέβω..

Γενικά περιμένουμε εκπτώσεις τώρα κοντά στα μεγάλα μαγαζιά; Ή γενικά αν υπάρχει κάποιο μηχάνημα σε μαγαζί με καλή τιμή με χαρά να ακούσω ότι μπορείτε να μου προτείνετε..

Ευχαριστώ..😏

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άρα για σένα πχ τα inventor με 10 χρόνια εγγυηση είναι vfm ?

Σε σύγκριση  με τα toyo  εννοείτε. Τουλάχιστον  είναι  και τα 2 κινεζoφασον  αλλά τουλάχιστον  δίνουν 10 χρόνια  μαζί  με tcl.  Αν  ειναι  να πάρω  κινεζοφασον  θα πάρω  τουλάχιστον  να έχει  εγγύηση. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ  ΑΠΟΨΗ  .

Επεξ/σία από s2000rr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Σε σύγκριση  με τα toyo  εννοείτε. Τουλάχιστον  είναι  και τα 2 κινεζoφασον  αλλά τουλάχιστον  δίνουν 10 χρόνια  μαζί  με tcl.  Αν  ειναι  να πάρω  κινεζοφασον  θα πάρω  τουλάχιστον  να έχει  εγγύηση. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ  ΑΠΟΨΗ  .

Τα tcl είναι εταιρεία κατασκευαστής αλλά την 10 έτη εγγυηση την δίνει ο αντιπρόσωπος εδώ , είναι εμπορική εγγυηση κα8 τα inventor είναι με εμπορική εγγυηση τα 10 Χρόνια , είναι πολύ μεγάλη διαφορά η εγγυηση κατασκευαστή με την εμπορική εγγυηση του εκάστοτε αντιπρόσωπου , γιαυτο θα πρέπει να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί και ψαγμένοι με τις εμπορικές εγγυήσεις , Προσωπική άποψη. 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα tcl είναι εταιρεία κατασκευαστής αλλά την 10 έτη εγγυηση την δίνει ο αντιπρόσωπος εδώ , είναι εμπορική εγγυηση κα8 τα inventor είναι με εμπορική εγγυηση τα 10 Χρόνια , είναι πολύ μεγάλη διαφορά η εγγυηση κατασκευαστή με την εμπορική εγγυηση του εκάστοτε αντιπρόσωπου , γιαυτο θα πρέπει να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί και ψαγμένοι με τις εμπορικές εγγυήσεις , Προσωπική άποψη. 

Δεν διαφωνώ. Αλλα οπως  και να το κάνουμε  θα  προτιμούσα  σε κινεζοφασον  την (εγγύηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CorumD είπε

Υπάρχει θέμα...με 70τμ και απώλειες χρειάζονται 2 κλιματιστικά...

στα ιδια τετραγωνικα με 0 μονωση το asyg καλα τα καταφερε τον χειμωνα με τρομερη υγρασια και αρκετο κρυο.
δεν ξερω βεβαια την διαμορφωση του χωρου.

1 ώρα πριν, UlveRz είπε

Καλησπέρα σε όλους.. 

Ενδιαφέρομαι για ένα ερκοντισιον για ενιαίο χώρο σαλόνι τραπεζαρία με σχετικά ζορικες απώλειες λόγω κουφωμάτων, με σκοπο και ψύξη τώρα αλλά και θέρμανση τον χειμώνα ( όχι βασικός τρόπος θέρμανσης, επικουρικά, υπάρχει και καλοριφέρ και τζάκι )..

Χώρος χοντρικά 70 τ.μ. .. 

Μπάτζετ; Εεε ας πούμε ότι θα ήθελα κάτι σε vfm μηχάνημα αυτό σημαίνει ότι κινούμαι γύρω στα 1000€ περίπου εκτός εξαιρετικης περίπτωσης που ίσως ανέβω..

Γενικά περιμένουμε εκπτώσεις τώρα κοντά στα μεγάλα μαγαζιά; Ή γενικά αν υπάρχει κάποιο μηχάνημα σε μαγαζί με καλή τιμή με χαρά να ακούσω ότι μπορείτε να μου προτείνετε..

Ευχαριστώ..😏

Περιοχη???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spaek είπε

Κανενα αλλο προγραμμα για υπολογισμο BTU ξερετε, μιας και το https://www.elith.gr/ δεν μου δουλευει..

https://www.helppost.gr/ypologismos/btu-klimatistiko-air-condition/

https://alphaclima.gr/store/wp-content/uploads/2015/03/upologimos-klimatistikou.pdf

http://kouloukith.blogspot.com/2017/07/btu-btu-calculator.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, επειδή δεν έχω καθόλου ιδέα από κλιματιστικά θα ήθελα την βοήθεια σας.. Μένω βόρεια Ελλάδα σε μονοκατοικία, το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί μόνο το καλοκαίρι, θα μπει σε ένα δωμάτιο 13,30 τ.μ. και ακριβώς από δίπλα είναι η κουζίνα 10,30 τ.μ. (σύνολο=23,60τ.μ.) η πόρτα της κουζίνας είναι συνέχεια ανοιχτή γι΄αυτό θέλω να καλύψη και την κουζίνα . Το δωμάτιο από τις πρωινές ώρες μέχρι το μεσημέρι την βλέπει  ήλιος δεν έχουν και τα δυο μονώσεις και τέτοια. Όσο για το ποσό μέχρι 1.100 ευρώ.. Λίγο που έψαξα αυτές της μέρες η καλές μάρκες είναι η Mitsubishi και η  Daikin? Όσο για BTU να κοιτάξω τα 18'ρια? Σας ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sserhat είπε

Καλησπέρα σε όλους, επειδή δεν έχω καθόλου ιδέα από κλιματιστικά θα ήθελα την βοήθεια σας.. Μένω βόρεια Ελλάδα σε μονοκατοικία, το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί μόνο το καλοκαίρι, θα μπει σε ένα δωμάτιο 13,30 τ.μ. και ακριβώς από δίπλα είναι η κουζίνα 10,30 τ.μ. (σύνολο=23,60τ.μ.) η πόρτα της κουζίνας είναι συνέχεια ανοιχτή γι΄αυτό θέλω να καλύψη και την κουζίνα . Το δωμάτιο από τις πρωινές ώρες μέχρι το μεσημέρι την βλέπει  ήλιος δεν έχουν και τα δυο μονώσεις και τέτοια. Όσο για το ποσό μέχρι 1.100 ευρώ.. Λίγο που έψαξα αυτές της μέρες η καλές μάρκες είναι η Mitsubishi και η  Daikin? Όσο για BTU να κοιτάξω τα 18'ρια? Σας ευχαριστώ πολύ...

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

Φροντισε να χτυπαει προς την πορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ευχαριστω, αν και σαν το αλλο δεν ειναι. Για παραδειγμα μου εβγαζε οτι ενας χωρος 50τμ με δυτικα αλλα δωματια σε οροφο χρειαζεται 17000btu και αυτα μου βγαζουν 22000btu....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spaek είπε

Ευχαριστω, αν και σαν το αλλο δεν ειναι. Για παραδειγμα μου εβγαζε οτι ενας χωρος 50τμ με δυτικα αλλα δωματια σε οροφο χρειαζεται 17000btu και αυτα μου βγαζουν 22000btu....

Αυτα σου βγαζουν ολα το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αυτα σου βγαζουν ολα το ιδιο?

Έχουν ένα συντελεστή από 170 έως 210 (που είναι ανάλογα την μόνωση) που το πολλαπλασιάζεις με το αποτέλεσμα των κυβικών που βγάζεις , 

Εάν ξέρεις το σκορ που πρέπει να βάλεις για την μονωση τότε καλά είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...