Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Budget?
Και για θερμανση?

Προτεραιότητα είναι οι λιγοτερες δυνατές τρύπες και η χαμηλή κατανάλωση. Αν το σύνολο βγει 300-400€ ακριβότερο δεν θα με προβληματίσει. 

Θέρμανση θα ήθελα επίσης αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει νόημα γιατί το σπίτι μπάζει αρκετά από τα κουφώματα....

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από invisiblesurfer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nemesi54 είπε

Το quiet του ενός είναι αυτό που λέει η λέξη, ενω του άλλου όχι.

Πήρα τηλέφωνο το κατάστημα αγοράς και εγκατάστασης και αναμένω τηλέφωνο του εγκαταστάτη, σε πρώτη φάση.

Edit: Μιλήσαμε και θα γίνει ραντεβού να το ακούσει και ο ίδιος.

 

3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Τσεκαρε κατ αρχην οτι και τα 2 εχουν 5 σκαλες στο fan.

Προσφατα καποιο μελος εκανε firmware update απο την εφαρμογη του wifi και μειωθηκε πολυ ο θορυβος.

Αφού έχει κλειστεί ραντεβού με τεχνικό καλύτερα να μείνουν ως έχουν για να τα δει και αυτός. Ίσως όταν έρθει να τα βγάλει από το ρεύμα για κανένα μισάωρο και να τα ξαναβάλει. Αυτό το κλικ που ακούγεται πρέπει να είναι το module του wifi, μιας και όταν κάνεις την εγκατάσταση στο app πρέπει να ακούσεις 2 φορές κλικ. Όσο για τον ιονιστη, στα προγράμματα κρατάει την τελευταία μνήμη. Κανονικά πρέπει να σβήσεις το δεντράκι πριν το κλείσεις αν δε το θες. Και σίγουρα να βάζεις το xfan όταν είναι σε ψύξη. Εμένα 2 χρόνια δε μου έχουν μυρίσει ποτέ. 

Συνδεσετα με το app να δούμε ποιο firmware έχουν. Εμενα μετά από update έστρωσαν. 

Επεξ/σία από spaek
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 11:29 ΠΜ, liakjim είπε

@Toxo <3 lover

 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart

+

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

O λόγος που σε πάω στα morris και όχι στα αντίστοιχα TCL Miracle II , είναι η ύπαρξη ifeel στα morris που θα βοηθήσει στο πολύ μικρό δωμάτιο των 10τμ αλλά και σε αμφότερα σε θέρμανση.

Έχουν 5 χρόνια εγγύηση , παααααααρα πολύ καλό seer και wifi.

Βγαίνουν όμως πάνω από το μπάτζετ.

Μπορείς να πας και σε 2 φθηνά TCL, πχ το elite premium  στα 650€ και τα 2. Δεν θα έχουν την απόδοση, ούτε το ifeel. Ίσως να μην αποσβεστεί και ποτέ το έξτρα κόστος των μόρις. Θα έχεις και 10 χρόνια εγγύηση.

Για τα daikin θα έλεγα μάλλον όχι μιας και δεν θα χρησιμοποιούν πολύ στη θέρμανση.

Αν όμως χρησιμοποιηθούν, θα αξίζουν λόγω υψηλού scop και εφόσον χρησιμοποιηθούν πολύ. Έχουν όμως πιο χαμηλό seer από morris/miracle. Και επίσης το 9άρι θα υποφέρει στα 10τμ με ασταμάτητα on-offs.

Τα crystal δεν είναι κακή επιλογή σε ψύξη. Μπορείς να διαβάσεις την κριτική μου στο σκρουτζ. Έχουν πιστοποίηση eurovent και αρκετά καλό seer. Έχουν και follow me. Αναφέρομαι στα crystal II μιας και τα ΙΙΙ είναι πιο θορυβώδη στη 2η σκάλα και δεν θα τα προτιμούσα. Όμως έχουν 5 χρόνια εγγύηση με υποχρεωτικό σέρβις. Οπότε θα προτιμούσα τα σχεδόν ίδια (+ ιονιστή) inventor aria . 840€ χωρίς εγκατάσταση. Και 10 χρόνια εγγύηση (με online καταχώρηση).

Άρα , όχι με σειρά προτίμησης έχεις

1. Φθηνά tcl

2. Aria

3. Morris

ΥΓ Για κάποιον λόγο δεν μπορώ να κάνω quote

Φίλε liakjim, καταλήγουμε να επενδύσουμε κάτι παραπάνω μιας και η διαφορά δεν είναι σοβαρή. Και σπάει πλέον ανάμεσα στα Morris και στα Aria με διαφορά €20 πάνω τα Morris και λίγο ευκολότερη διαδικασία παράδοσης. Να το παλέψω λίγο για τα Aria ή λες να είμαι οκ με τα Morris; Προφανώς δεν περιμένω επιφοίτηση από σένα, για την κουβέντα περισσότερο ρωτάω.

Οι πωλητές επιμένουν ότι ακόμη και τα Inventor Passion είναι καλύτερα των Morris κι ότι το SEER είναι ένα νούμερο εφόσον δεν υφίσταται Eurovent.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση (σόρυ αν είναι εντελώς αφελής) προς όσους έχουν αντίστοιχη εμπειρία: 

Σκεφτόμαστε εγκατάσταση σε ισόγειο, κλιματιστικού γύρω στα 30.000btu με εξωτερική μονάδα πχ 55 κιλά. Μπορεί αυτό το θηρίο να αναρτηθεί σε τοίχο? Αν πατάει στο επίπεδο του δρόμου, μπορεί να περάσει ο οποιοσδήποτε και να την πάρει και να φύγει...

Επεξ/σία από hpdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hpdra είπε

Ερώτηση (σόρυ αν είναι εντελώς αφελής) προς όσους έχουν αντίστοιχη εμπειρία: 

Σκεφτόμαστε εγκατάσταση σε ισόγειο, κλιματιστικού γύρω στα 30.000btu με εξωτερική μονάδα πχ 55 κιλά. Μπορεί αυτό το θηρίο να αναρτηθεί σε τοίχο? Αν πατάει στο επίπεδο του δρόμου, μπορεί να περάσει ο οποιοσδήποτε και να την πάρει και να φύγει...

Τα πάντα μπορούν να αναρτηθούν. Εννοείται ότι όσο πιο "προσβάσιμη" είναι μια μονάδα στους περαστικούς, τόσο πιο βέβαιο ότι θα την "τσιμπήσουν" σε κάποια φάση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εξοπλισμός απαγορεύεται να εδράζεται εκτός κτηρίου, το πεζοδρόμιο δεν ανήκει στο κτήριο. Το ελάχιστο ύψος είναι τα 3μ από το πεζοδρόμιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, UlveRz είπε

Έλα ρε πατριωτη.. το είχα μπανισει πέρυσι σε bf 950 αν θυμάμαι καλά και δεν είχε απόθεμα.. 

Το θέμα του θορύβου είναι ενοχλητικό; Σαλόνι είπαμε και καθιστικό..

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου ο θόρυβος του, επέλεξα να το βάλω και στο παναριτι εφόσον δοκιμάστηκε στην Αθήνα σε δύσκολη περιοχή και με έβγαλε ασπροπρόσωπο γιατί ανεβοκατεβαινω συχνά. Για σαλόνι καθιστικό ένιαιο θα στην κάνει μια χαρά την δουλειά αλλά εννοείται ότι υπάρχουν και άλλες επιλογές και ποιο οικονομικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

Τα πάντα μπορούν να αναρτηθούν. Εννοείται ότι όσο πιο "προσβάσιμη" είναι μια μονάδα στους περαστικούς, τόσο πιο βέβαιο ότι θα την "τσιμπήσουν" σε κάποια φάση!

Ευχαριστώ!!

  

39 λεπτά πριν, nvel είπε

ο εξοπλισμός απαγορεύεται να εδράζεται εκτός κτηρίου, το πεζοδρόμιο δεν ανήκει στο κτήριο. Το ελάχιστο ύψος είναι τα 3μ από το πεζοδρόμιο

Επίπεδο του δρόμου εννοούσα εντός ιδιωτικού αύλειου χώρου φυσικά, όχι στο πεζοδρόμιο. Αλλά και πάλι βέβαια, όποιος θέλει μπαίνει και το παίρνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους , 

Θέλω να πάρω 3 κλιματιστικά, 9.000btu ,12 και 18. Πιστεύετε ότι αν ζητήσω καλύτερη τιμή από τα σκρουτζομαγαζα θα μου κάνουν ή να το ψάξω σε μεγάλες αλυσίδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PanosP28 είπε

Καλημερα σε όλους , 

Θέλω να πάρω 3 κλιματιστικά, 9.000btu ,12 και 18. Πιστεύετε ότι αν ζητήσω καλύτερη τιμή από τα σκρουτζομαγαζα θα μου κάνουν ή να το ψάξω σε μεγάλες αλυσίδες?

Άμα είναι μετρητοίς μπορείς να κάνεις όσα παζάρια θες 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nemesi54 είπε

Τελικά αντι για ενα 12άρι πήρα 2 Toyotomi Kuro TKN/TKG-628R32 για τα 2 δωμάτια.

Είναι θορυβώδη ακόμα και στο quiet, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι άλλο.

Κάθε φορά που τα ανάβω ξεκινάνε με τον ιονιστή ενεργοποιημένο! (Ελατάκι στο κοντρόλ)

Απενεργοποιώ τον ιονιστή, το σβήνω, το ξαν' ανάβω και πάλι τα ίδια.

Έτσι είναι φτιαγμένο εργοστασιακά?

Αν κάποιος το έχει ας μου πει παρακαλώ.

Στο manual δεν αναφέρει κάτι σχετικό.

Σε ένα toyotomi Hiro που έχω, ο ιονιστής μπαίνει πάντα ναι. Ξεκινάει πάντα με το ελατάκι. Τι σε ενοχλεί όμως? :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bezoss είπε

Σε ένα toyotomi Hiro που έχω, ο ιονιστής μπαίνει πάντα ναι. Ξεκινάει πάντα με το ελατάκι. Τι σε ενοχλεί όμως? :)

Δεν με ενοχλεί, απλά ήθελα να ξέρω αν μια έξτρα λειτουργία ενεργοποιείτε by default.

Μου φάνηκε λιγο περίεργο και ήθελα να το επιβεβαιώσω. 

Σε ευχαριστώ παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PanosP28 είπε

Καλημερα σε όλους , 

Θέλω να πάρω 3 κλιματιστικά, 9.000btu ,12 και 18. Πιστεύετε ότι αν ζητήσω καλύτερη τιμή από τα σκρουτζομαγαζα θα μου κάνουν ή να το ψάξω σε μεγάλες αλυσίδες?

Ρώτα σίγουρα σε mpakis και kokotas. Κάνουν καλές τιμές για μετρητά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, spaek είπε

Αφού έχει κλειστεί ραντεβού με τεχνικό καλύτερα να μείνουν ως έχουν για να τα δει και αυτός. Ίσως όταν έρθει να τα βγάλει από το ρεύμα για κανένα μισάωρο και να τα ξαναβάλει. Αυτό το κλικ που ακούγεται πρέπει να είναι το module του wifi, μιας και όταν κάνεις την εγκατάσταση στο app πρέπει να ακούσεις 2 φορές κλικ. Όσο για τον ιονιστη, στα προγράμματα κρατάει την τελευταία μνήμη. Κανονικά πρέπει να σβήσεις το δεντράκι πριν το κλείσεις αν δε το θες. Και σίγουρα να βάζεις το xfan όταν είναι σε ψύξη. Εμένα 2 χρόνια δε μου έχουν μυρίσει ποτέ. 

Συνδεσετα με το app να δούμε ποιο firmware έχουν. Εμενα μετά από update έστρωσαν. 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το WiFi. 

Από το ρεύμα το έχω βγάλει χωρίς αποτέλεσμα. 

Το φαν έχει 5 ταχύτητες και η μικρότερη κάνει πολύ φασαρία. 

Μία δύο φορές χτες δούλεψε όπως έπρεπε αλλά μόνο αυτές τις 2.

Η άλλη μονάδα στο άλλο δωμάτιο δουλεύει ρολόι. 

Θα το δω κι αυτό με το WiFi app.

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nemesi54 είπε

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το WiFi. 

Από το ρεύμα το έχω βγάλει χωρίς αποτέλεσμα. 

Το φαν έχει 5 ταχύτητες και η μικρότερη κάνει πολύ φασαρία. 

Μία δύο φορές χτες δούλεψε όπως έπρεπε αλλά μόνο αυτές τις 2.

Η άλλη μονάδα στο άλλο δωμάτιο δουλεύει ρολόι. 

Θα το δω κι αυτό με το WiFi app.

Προσπαθησε να δωσεις εντολη με το αλλο χειριστήριο που λες οτι δουλευει σωστα μηπως δινει λαθος εντολη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...