Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Triple_HR21 είπε

καλησπερα σκεφτομαι για αγορα κλιματιστικου 12αρι και λεω να βαλω το χερι βαθια,μιας και θα ειναι ατοκες δοσεις,για δωματιο βορεινο 27 τμ

με ενδιφερει να βρω κατι το οποιο θα ειναι κορυφαιο απο επιδοσεις και καταναλωσεις. (ποιο πολυ λεω σε daikin διοτι αγορασα το αντοιστιχο 24αρι για σαλονο-κουζινα 60τμ και εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο ζεστη και καταναλωσεις)

ο Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) στο daikin ειναι 8.54 και ο Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP στα 6.14)

η πρωτη μου επιλογη ειναι αυτο εδω  Daikin ATXM35N Siesta Perfera 1049 σε επωνυμα καταστηματα.

και σαν δευτερη αυτο εδω Mitsubishi MSZ LN35VGB 1399  σε επωνυμα καταστηματα.

οτιδηποτε αλλο εχετε κατα νου και δοκιμασμενο μου λετε.

24αρι ποιο εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

παιδια , αγορασα ενα nemesis pro 9αρη , για χρηση στο υπνοδωματιο μου
αφου το αγορασα καταλαβα οτι ηταν σχεδον 13αρη και μεσα σε μιση ωρα περιπου μου κρυωνει ολο το σπιτι (65τ.μ -  και περιοχη εξω απο θεσσαλονικη ) αν και εχει μπει σε πολυ κακο σημειο για να κυκλοφορει ο αερας παντου.

καταρχην να ευχαριστησω τα παιδια - που δεν θυμαμαι ποια ηταν αλλα το προτειναν αρκετες σελιδες πισω.
και καταδευτερον , ηθελα να ρωτησω πιο ειναι το πιο αποδοτικο υγρο για το κλιματιστικο - που θα προσφερει καλυτερη ψυξη - και αν γινεται να αλλαξω το R32 και να βαλω αλλο

Γιατι να αλλαξεις το ψυκτικο μεσο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

, αγορασα ενα nemesis pro 9αρη

 

15 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

αφου το αγορασα καταλαβα οτι ηταν σχεδον 13αρη

Αυτό δε γίνεται μην μπερδεύεις το εύρος λειτουργίας με την ονομαστική απόδοση 

 

16 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

ηθελα να ρωτησω πιο ειναι το πιο αποδοτικο υγρο για το κλιματιστικο -

Αυτή την εποχή το r32

 

17 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

αι αν γινεται να αλλαξω το R32 και να βαλω αλλο

Ούτε αυτό γινε5αι και ούτε έχεις λόγο να το κανεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ιδέα δεν έχω από κλιματιστικά..δηλαδή άλλο το 'ψυκτική απόδοση' και άλλο το 'εύρος ψυκτικής απόδοσης' ?
τι εννοούν με αυτά?

image.png.e0d43b9d7fab8a017ab1c1eb257e75e8.png


 

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Ούτε αυτό γινε5αι και ούτε έχεις λόγο να το κανεις 

 

1 ώρα πριν, Artakos είπε

Γιατι να αλλαξεις το ψυκτικο μεσο???

 

απλά το είχα απορία αν μπορεί να μπει κάτι 'πιο καλό - πιο ακριβό ' για να βελτιώσεις την συμπεριφορά του κλιματιστικού στην ψύξη η στην θέρμανση

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Αυτή την εποχή το r32

δεν είναι το R32 αλλά και η ερώτηση δεν έχει σημασία, τα καλύτερα δεν μπορουν να χρησιμοποιηθούν σε οικιακές εφαρμογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν είναι το R32 αλλά και η ερώτηση δεν έχει σημασία, τα καλύτερα δεν μπορουν να χρησιμοποιηθούν σε οικιακές εφαρμογές

Επειδή εδώ κατά γενική ομολογία μιλάμε για οικιακές εφαρμογές υπάρχει για τέτοια εφαρμογή καλύτερο?

,εγώ δε θα κρίνω αν έχει σημασία η ερώτηση η όχι 

εξάλλου οποίος έχει εξειδικευμένη ερώτηση μπορεί να απευθυνθεί στην εταιρεία που έχει το εν λόγω κλιματιστικό να του λύσουν τις απορίες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια γνώμη για το Carrier ventus ultimate 42QHC018D8S(18000BTU) θα ήθελα...Χρήση ,  ψύξη και θέρμανση μαζί με τζάκι αν χρειαστεί στα 40 τμ .

Επίσης και για το HAIER TIDE GREEN 09CHSA/VE (9000BTU) για υπνοδωμάτιο 15τμ

Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεσε το ματι μου σε αυτο το TCL (μπορει να ειναι και καινουργια σειρα) https://www.skroutz.gr/s/23190561/TCL-Miracle-II-09CHSA-VE-White.html?o=09CHSA%2FVE

Συφωνα με την εταιρεια ειναι Α+++ και για θερμανση (στην θερμη ζωνη) και για ψυξη. Εχει SEER 8.5, SCOP 5.2, ιονιστη και φιλτρο ενεργου ανθρακα. https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/

Μονο εμενα μου φαινεται τρομερη επιλογη στα χρηματα αυτα?

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδή εδώ κατά γενική ομολογία μιλάμε για οικιακές εφαρμογές υπάρχει για τέτοια εφαρμογή καλύτερο?

,εγώ δε θα κρίνω αν έχει σημασία η ερώτηση η όχι 

εξάλλου οποίος έχει εξειδικευμένη ερώτηση μπορεί να απευθυνθεί στην εταιρεία που έχει το εν λόγω κλιματιστικό να του λύσουν τις απορίες 

στις οικιακές εφαρμογές μπορουν να χρησιμοποιηθούν συγκεκριμένα ρευστά και τελικά ένα. Οπότε ναι αυτό είναι το καλύτερο αφού δεν υπάρχει δεύτερο.  Μελλοντικά θα επιτραπούν και άλλα όποτε το καλύτερο θα είναι άλλο, όπως και το τωρινό καλύτερο ενώ υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια  απαγορεύονταν η χρήση του.

Εγώ μπορώ να κρίνω αν έχει σημασία η ερώτηση ποιο είναι το καλύτερο  ψυκτικό σε ένα μηχάνημα  R32 με τον ίδιο τρόπο που μπορώ να κρίνω την ερώτηση ποιο είναι το καλύτερο καύσιμο για ένα κινητήρα diesel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nvel είπε

ποιο είναι το καλύτερο καύσιμο για ένα κινητήρα diesel

Ποιο είναι,  το απλό diesel , το ενισχυμένο , αυτό που ρίχνουμε κάποια πρόσθετα εμεις στα ρεζερβουάρ ανεξάρτητα αν βαζεις απλό η ενισχυμένο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά κλιματιστικού 18000 έως 240000btu. Είδαμε αυτό το Carrier 42QHC022D8LS Legacy στον κότσο με 749€ και δωρεάν τοποθέτηση. Ποια είναι η άποψη σας, αξίζει? Ευχαριστώ.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198324-carrier-42qhc022d8ls-legacy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ποιο είναι,  το απλό diesel , το ενισχυμένο , αυτό που ρίχνουμε κάποια πρόσθετα εμεις στα ρεζερβουάρ ανεξάρτητα αν βαζεις απλό η ενισχυμένο ?

νομίζεις ότι τα διυλιστήρια παράγουν πολλούς τύπους diesel για αυτοκίνητα;

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nvel είπε

νομίζεις ότι τα διυλιστήρια παράγουν πολλούς τύπους diesel για αυτοκίνητα;

Όχι ,τα πρόσθετα αλλάζουν τα οποία καθιστούν το κάθε τύπο διαφορετικό, diesel μεν αλλά διαφορετικό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...