Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

καλησπερα σκεφτομαι για αγορα κλιματιστικου 12αρι και λεω να βαλω το χερι βαθια,μιας και θα ειναι ατοκες δοσεις,για δωματιο βορεινο 27 τμ

με ενδιφερει να βρω κατι το οποιο θα ειναι κορυφαιο απο επιδοσεις και καταναλωσεις. (ποιο πολυ λεω σε daikin διοτι αγορασα το αντοιστιχο 24αρι για σαλονο-κουζινα 60τμ και εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο ζεστη και καταναλωσεις)

ο Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) στο daikin ειναι 8.54 και ο Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP στα 6.14)

η πρωτη μου επιλογη ειναι αυτο εδω  Daikin ATXM35N Siesta Perfera 1049 σε επωνυμα καταστηματα.

και σαν δευτερη αυτο εδω Mitsubishi MSZ LN35VGB 1399  σε επωνυμα καταστηματα.

οτιδηποτε αλλο εχετε κατα νου και δοκιμασμενο μου λετε.

Το daikin αφού το έχω, το προτείνω φυσικά με χίλια. Αθόρυβο έξω/μέσα(***) με πραγματικά μικρή κατανάλωση κτλ για το mitsubishi δεν ξέρω αλλά και για αυτά ακούω τα καλύτερα.

Πραγματικά έξω είναι σαν να μην υπάρχει η συσκευή, δεν καταλαβαίνεις καν αν είναι αναμμένη και μέσα είναι σίγουρα το πιο αθόρυβο που έχει περάσει από το σπίτι (και πέρασαν αρκετά)

*** Αν πας σε Daikin ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στην εγκατάσταση!!! έχω 2 και παιδεύτηκα καθώς νόμιζα καιρό πως κάνουν θόρυβο τα πλαστικά τους (τα γνωστά κρακ συστολής-διαστολής αλλά αφύσικα για ώρες) αλλά τελικά μετά απο 4-5 επισκέψεις τεχνικών που έστελνε το ΜΜ, όταν έστειλαν έναν συγκεκριμένο άνθρωπο (μου είπαν αν δεν το βρει αυτός τότε.....) ανακάλυψε σε δευτερόλεπτα πως ήταν λάθος η εγκατάσταση... τα daikin παίρνουν και βίδα στο κάτω μέρος μετά το "κρέμασμα" απ ότι κατάλαβα. Μην σου πασάρουν στην ίδια τιμή το προηγούμενο χωρίς το wifi μέσα στην συσκευασία (η μόνη διαφορά) πρόσεχε επίσης.

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Όταν ενεργοποιείται το ifeel, το κλιματιστικό χρησιμοποιεί το θερμόμετρο πάνω στο τηλεχειριστήριο αντί για το θερμόμετρο που βρίσκεται πάνω στην εσωτερική μοναδα.. Του λες π.χ. θέλω να έχω  27C εδώ που είναι το τηλεχειριστήριο. (Προσοχή ομως το τηλεχειριστήριο πρεπει να "βλέπει" να έχει επαφή δηλαδή με την μοναδα)

στο μισο μετρο εχω το τηλεχειριστηριο και δεν κανει τιποτα ,,ειναι σαν να υπαρχει απλα το κουμπι ..στο σαιτ του κωτσο ομως λεει κανονικα οτι εχει αυτη την λειτουργια...τι κανω τωρα??

8 ώρες πριν, marioboni είπε

Διάβασες στο manual τι κάνει;

διαβασα τι κανει ,,το θεμα ειναι οτι σε εμενα δεν κανει τιποτα 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντόπισα ένα θέμα στο fujitsu που μάλλον πρέπει να είναι εργοστασιακά έτσι ρυθμισμένο, εάν ο ανεμιστήρας ρυθμιστεί στο quiet και οι περσιδες στην πιο χαμηλή θέση, να χτυπάει δηλαδή ο αέρας όσο πιο πολύ στο κάτω μέρος, μετα από κάποιο διάστημα αλλάζουν μόνες τους θέση και επανέρχονται στην υψηλότερη θέση. Το είδα στο ενα Fujitsu δεν δοκίμασα στο δεύτερο να δω τι γίνεται. Κατά τα άλλα οι επιδόσεις του είναι εκπληκτικές, με ανεμιστήρα στο quiet και θερμοκρασια στους 26 σκέφτεσαι να ντυθείς, ο αέρας σε χτυπάει ακόμα και 6-7 μέτρα, η αισθητή θερμοκρασία είναι χαμηλότερη από την ρυθμιζόμενη λόγω ρεύματος αέρα, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό καθώς μπορείς να το εκμεταλλευτης πχ ρύθμιση θερμοκρασίας ένα βαθμό επάνω. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/carrier-xpower-42qhg009d8sh-9000btu-inverter.html

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tide-green-as25thmhra.html

Καλημέρα παιδιά, ανάμεσα σε αυτά τα 2 κλιματιστικά για υπνοδωμάτιο στην περιοχή της Αθήνας, ποιό προτείνετε?
Δεν με ενδιαφέρει η λειτουργία WiFi και σκεφτόμουν το haier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bezoss είπε

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/carrier-xpower-42qhg009d8sh-9000btu-inverter.html

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tide-green-as25thmhra.html

Καλημέρα παιδιά, ανάμεσα σε αυτά τα 2 κλιματιστικά για υπνοδωμάτιο στην περιοχή της Αθήνας, ποιό προτείνετε?
Δεν με ενδιαφέρει η λειτουργία WiFi και σκεφτόμουν το haier

Καταρχήν είναι δυο κλιματιστικα που το ένα έχει διπλάσια τιμή  και διπλάσια χαρακτηριστικά οποτε πρέπει να διευκρίνισης ποιο είναι το κριτήριο αγοράς σου , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καταρχήν είναι δυο κλιματιστικα που το ένα έχει διπλάσια τιμή  και διπλάσια χαρακτηριστικά οποτε πρέπει να διευκρίνισης ποιο είναι το κριτήριο αγοράς σου , 

Τωρα να πω ότι δεν έχεις δίκιο? :) Θέλω να είναι αθόρυβο, οικονομικό, να έχει όσο το δυνατόν περισσότερες σκάλες στον μέσα ανεμιστήρα. 
eurovent πιστοποίηση ναι.
+Αυτοκαθαριζόμενο οπωσδήποτε
Ιονιστής & wifi good to have, αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά.

Επεξ/σία από bezoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bezoss είπε

Τωρα να πω ότι δεν έχεις δίκιο? :) Θέλω να είναι αθόρυβο, οικονομικό, να έχει όσο το δυνατόν περισσότερες σκάλες στον μέσα ανεμιστήρα. 
eurovent πιστοποίηση ναι.
+Αυτοκαθαριζόμενο οπωσδήποτε
Ιονιστής & wifi good to have, αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά.

Αυτά τα χαρακτηριστικά τα έχουν και τα δυο εννοώ για θόρυβο και τέτοια , σύμφωνα πάντα με τα specs και εφόσον κανε8ς βαριά χρήση λόγω δεικτών οικονομικό στην κατανάλωση θα είναι το carrier   αλλά πρέπει να κανεις χρήση συνέχεια για να αποσβέσεις τα 300 ευρώ διαφορά στην  τιμή ειδικά αν το προορίζεις μόνο για ψύξη είναι λίγο δύσκολο να τα καλύψεις , κάτσε βεβαια να σου απάντηση και κανα μέλος που έχει κανένα από τα δυο κλιματιστικα να σου πει μια άποψη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stavedo13 είπε

Καλησπέρα, μια γνώμη για το Carrier ventus ultimate 42QHC018D8S(18000BTU) θα ήθελα...Χρήση ,  ψύξη και θέρμανση μαζί με τζάκι αν χρειαστεί στα 40 τμ .

Επίσης και για το HAIER TIDE GREEN 09CHSA/VE (9000BTU) για υπνοδωμάτιο 15τμ

Ευχαριστώ....

Κανείς????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

Σε σπιτι 40-45 τμ, απο πανω πλακα, το χτυπαει ο ηλιος 8 ωρες την ημερα, κολαση απο ζεστη μεσα, ποιο air condition προτεινετε? Μαλλον σε 18αρι θα παω. Κυριως για το οικονομικο.  Η ψυξη με ενδιαφερει περισσοτερο. 

Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εντόπισα ένα θέμα στο fujitsu που μάλλον πρέπει να είναι εργοστασιακά έτσι ρυθμισμένο, εάν ο ανεμιστήρας ρυθμιστεί στο quiet και οι περσιδες στην πιο χαμηλή θέση, να χτυπάει δηλαδή ο αέρας όσο πιο πολύ στο κάτω μέρος, μετα από κάποιο διάστημα αλλάζουν μόνες τους θέση και επανέρχονται στην υψηλότερη θέση. Το είδα στο ενα Fujitsu δεν δοκίμασα στο δεύτερο να δω τι γίνεται. Κατά τα άλλα οι επιδόσεις του είναι εκπληκτικές, με ανεμιστήρα στο quiet και θερμοκρασια στους 26 σκέφτεσαι να ντυθείς, ο αέρας σε χτυπάει ακόμα και 6-7 μέτρα, η αισθητή θερμοκρασία είναι χαμηλότερη από την ρυθμιζόμενη λόγω ρεύματος αέρα, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό καθώς μπορείς να το εκμεταλλευτης πχ ρύθμιση θερμοκρασίας ένα βαθμό επάνω. 

Ποιο fuji έχεις αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες σερί από εχθές το βράδυ η μέτρηση με ζητούμενη 26 και σύνολο 3.5kw

Βράδυ σερί με κατανάλωση 210-240

Κατά τις 11 που ζέστανε στα 260 και τώρα που πάμε για την μέγιστη της ημέρας καταναλώνει 340-350 σε σπίτι 75τμ

Morris 24αρι

Θα μείνει ανοιχτό όλη μέρα και το βράδυ θα βγει ταμείο, σε μια από τις πιο ζεστές μέρες φέτος 

Από τις μεγαλύτερες μέγιστες στην χώρα χθες ο Εύοσμος με 38+ χθες

 

Screenshot_2020-07-01-13-50-07-463_com.tuya.smartlife.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...