Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/6/2020 στις 1:01 ΠΜ, invisiblesurfer είπε

Καλησπέρα σας, για ψύξη σε 140τμ διαμέρισμα του 1980 (μονά παράθυρα, ψευτομονωση, πασοκαρα) οι υπολογιστές BTU μου βγάζουν 50.000 BTU...

Δεδομένου ότι την ημέρα την παλεύουμε με ανεμιστήρες και το κύριο μέλημα είναι να κοιμόμαστε άνετα το βράδυ, υπάρχει κάποια πρόταση για 3 Υ/δ ή για όλο το σπίτι, με σχετικά χαμηλό κόστος κτήσης και κυρίως χαμηλές καταναλώσεις;

Επειδή το σπίτι είναι ενοίκιο θα προτιμούσα μια λύση με τα ελάχιστα δυνατά τρυπήματα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καμία ιδέα εδώ; Προτεραιότητα τα λιγότερα τρυπήματα καθ'ότι είμαι ενοικιαστής.

Τα κλιματιστικά δαπέδου έχουν κάποια διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, marioboni είπε

14 ώρες σερί από εχθές το βράδυ η μέτρηση με ζητούμενη 26 και σύνολο 3.5kw

Βράδυ σερί με κατανάλωση 210-240

Κατά τις 11 που ζέστανε στα 260 και τώρα που πάμε για την μέγιστη της ημέρας καταναλώνει 340-350 σε σπίτι 75τμ

Morris 24αρι

Θα μείνει ανοιχτό όλη μέρα και το βράδυ θα βγει ταμείο, σε μια από τις πιο ζεστές μέρες φέτος 

Από τις μεγαλύτερες μέγιστες στην χώρα χθες ο Εύοσμος με 38+ χθες

Screenshot_2020-07-01-13-50-07-463_com.tuya.smartlife.jpg

Η λειτουργια ifeel δουλευει σε εσενα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εσένα πως ξέρεις ότι δεν δουλεύει;

Ξαναδιάβασε τι κάνει 

Δεν την χρησιμοποιώ εφόσον δουλεύει μια χαρά χωρίς

Όλα auto, επιθυμητή θερμοκρασία και τέλος

Στην θέρμανση δούλευε μια χαρά επίσης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stavedo13 είπε

Κανείς????

Εβαλα το Haier πριν κανα μηνα. Αποκυτα ευχαριστημενος. Αθορυβο,εντελως. Ειναι σε ενιαιο σαλονι κουζινα καμμια 50ρια τμ κ το δουλευω λογω σουπερ μονωσης απο 12 κ μετα αν ανεβασει μεδα στο σπιτι 26 κ πανω. Παντα ρελαντι, quiet, με καταναλωση min 300 w σε εξωτερικη 28 κ max watt 500 στους 39 εξωτ εως τωρα. Τι αλλο θες να σου πω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimkask8 είπε

2004 σελιδες ειναι που να τα βρω; χαχα

Ποιο μοντέλο κοιτάς;

2 ώρες πριν, marioboni είπε

14 ώρες σερί από εχθές το βράδυ η μέτρηση με ζητούμενη 26 και σύνολο 3.5kw

Βράδυ σερί με κατανάλωση 210-240

Κατά τις 11 που ζέστανε στα 260 και τώρα που πάμε για την μέγιστη της ημέρας καταναλώνει 340-350 σε σπίτι 75τμ

Morris 24αρι

Θα μείνει ανοιχτό όλη μέρα και το βράδυ θα βγει ταμείο, σε μια από τις πιο ζεστές μέρες φέτος 

Από τις μεγαλύτερες μέγιστες στην χώρα χθες ο Εύοσμος με 38+ χθες

Screenshot_2020-07-01-13-50-07-463_com.tuya.smartlife.jpg

Είπαμε...Το Morris είναι πολύ καλό σε κατανάλωση σε σχέση με κάποιες άλλες μάρκες...Ίδια νούμερα χτυπάει και το bora το δικό μου...Soul brothers...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλό μήνα...

Είπα να κάνω ένα τεστ σήμερα , να τα αφήσω από το πρωί 7:00 τα κλιματιστικά ανοιχτά...

Σαλονοκουζινα 70+ τμ , 4ος κ τελευταίος όροφος χωρίς μόνωση για ζέστη από πάνω...

GE prime+ 24αρι... Έχει ισορροπησει από το πρωί στα 580w ζητούμενη 27, εσωτερική 26,7 στην άλλη άκρη του δωματίου, εξωτερική υπό σκιά 33.4, εξωτερική στην ταράτσα που είναι οι μονάδες 42.4. (16:13)

Midea ultimate comfort 9ari στο Υ/δ είχε ισορροπήσει στα 100-150 το πρωί. Τώρα παίζει στα 350w , ζητούμενη 26 στο Υ/δ λέει το ac 26 και το άλλο θερμόμετρο 24.1 όσο και το τηλεκοντρόλ του midea.

Spoiler

 

Screenshot_2020-07-01-16-14-13-960_com.midea.aircondition.obm.jpg

Screenshot_2020-07-01-16-13-32-378_com.coolkit.jpg

IMG_20200701_162829.jpgdiv widgetdiv widget

Screenshot_2020-07-01-16-32-44-800_com.coolkit.jpg

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gree Bora..

Έχω το 24αρι...Καλό μηχάνημα με καλές κατανάλωσεις χάρις σε ένα κόλπο που έχω βρει...Τώρα για το 9αρι που θες εσύ δν ξέρω εάν θα δουλέψει το κόλπο... Καλύτερα να κοιτάξεις κάτι άλλο. .Άσε που ακούγεται ότι εδώ στην Ελλάδα η Gree καπουτ...Διάβασε λίγο το νήμα και θα βρεις καλύτερα και φθηνότερα 9αρια..

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομάδα 

να ρωτήσω τη γνώμη των ειδικών , έχω ένα χώρο περίπου 30τμ αλλά σε απόσταση περίπου δυο μέτρων από εκεί που θα μπει το κλιματιστικό υπάρχει ένα χώρισμα 1.2 περίπου μέτρα που επιτρέπει να περάσει ο αέρας στον υπόλοιπο χώρο (εκεί που είναι και ο βασικός χώρος δηλαδή που θελουμε την ψύξη/θέρμανση).  Το καλό στην υπόθεση είναι ότι το κλιματιστικό μπορεί να μπει ακριβώς στο κέντρο του ανοίγματος 
Πιστευω με λίγο που το έψαξα ότι αν δεν υπήρχαν αυτά τα χωρίσματα σαν χώρος με ένα 12αρι θα ήταν οκ. Τώρα που υπάρχει αυτή η ιδιαιτερότητα πιστεύεται πως με 18αρι θα είμαι οκ η να κοιτάξω ακόμα μεγαλύτερο ;

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα...

Είπα να κάνω ένα τεστ σήμερα , να τα αφήσω από το πρωί 7:00 τα κλιματιστικά ανοιχτά...

Σαλονοκουζινα 70+ τμ , 4ος κ τελευταίος όροφος χωρίς μόνωση για ζέστη από πάνω...

GE prime+ 24αρι... Έχει ισορροπησει από το πρωί στα 580w ζητούμενη 27, εσωτερική 26,7 στην άλλη άκρη του δωματίου, εξωτερική υπό σκιά 33.4, εξωτερική στην ταράτσα που είναι οι μονάδες 42.4. (16:13)

Midea ultimate comfort 9ari στο Υ/δ είχε ισορροπήσει στα 100-150 το πρωί. Τώρα παίζει στα 350w , ζητούμενη 26 στο Υ/δ λέει το ac 26 και το άλλο θερμόμετρο 24.1 όσο και το τηλεκοντρόλ του midea.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Screenshot_2020-07-01-16-14-13-960_com.midea.aircondition.obm.jpg

Screenshot_2020-07-01-16-13-32-378_com.coolkit.jpg

IMG_20200701_162829.jpgdiv widgetdiv widget

Screenshot_2020-07-01-16-32-44-800_com.coolkit.jpg

Το midea comfort εχει και υγρασιομετρο μεσω της εφαρμογης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argitt είπε

Ποιο μοντέλο κοιτάς;

Είπαμε...Το Morris είναι πολύ καλό σε κατανάλωση σε σχέση με κάποιες άλλες μάρκες...Ίδια νούμερα χτυπάει και το bora το δικό μου...Soul brothers...

Πέσαμε κι άλλο αν και η θερμοκρασία είναι στα τοπ της έξω 

Δεν έχω παράπονο από το μηχάνημα ως τώρα μη το ματιαξω 

Screenshot_2020-07-01-17-07-35-028_com.tuya.smartlife.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Εβαλα το Haier πριν κανα μηνα. Αποκυτα ευχαριστημενος. Αθορυβο,εντελως. Ειναι σε ενιαιο σαλονι κουζινα καμμια 50ρια τμ κ το δουλευω λογω σουπερ μονωσης απο 12 κ μετα αν ανεβασει μεδα στο σπιτι 26 κ πανω. Παντα ρελαντι, quiet, με καταναλωση min 300 w σε εξωτερικη 28 κ max watt 500 στους 39 εξωτ εως τωρα. Τι αλλο θες να σου πω; 

Χωρίς να έχω σούπερ μόνωση ,για 15 τ.μ. δωμάτιο θα με καλύψει... ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stavedo13 είπε

Χωρίς να έχω σούπερ μόνωση ,για 15 τ.μ. δωμάτιο θα με καλύψει... ευχαριστώ

Εκανες κανα τεστ ον λαιν για το ποσα btu χρειαζεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Εκανες κανα τεστ ον λαιν για το ποσα btu χρειαζεσαι; 

Δεν έκανα...Απλά επειδή θα ανάβει λίγες ώρες την ημέρα (5-6) πιστεύω θα είμαι οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...