Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, turbakiasss είπε

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/10474/TCL/f/407347/9000-btu.html?o=tcl θεωρητικά κάποιο από τα tcl θα του ταιριάζει γάντι για την χρήση που θες.

Χρήση? Αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε θέρμανση ίσως πρέπει να αλλάξεις εντελώς μοντέλα που κοιτάς. 

Γειά χαρά φίλε! 

Όχι, για ψύξη τα έχω επιλέξει κυρίως κ θέλω να καταλήξω σ ένα απ τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Έχεις κάποια φώτο απο την μαγική βίδα; Λογικά κάποιος σωλήνας ακούμπαγε στο σασί.

Άλλαξε συντηρητή. Απο απόδοση πως πάει; Λογικά έχεις διαρροή ψυκτικού υγρού.
@ZathuraEdition

Απο αποδοση μια χαρα παει!! Εξ αρχης... δεν εχω παραπονο τουλαχιστον... τωρα αν δυσλειτουργει και δεν το καταλαβαινω... ειναι διαφορετικοι ψυκτικοι... τοσο γκαντεμης ειμαι? χαχα! Να πω την αληθεια δεν εχω και καποιον σταθερο... και πρεπει να βρω καποιον γιατι αυτες οι προσφορες που βγαινουν για 10 ευρω κτλπ... δεεεεεεεν κανουν πολλα οι συντηρητες... ειδικα οταν εγω εχω κανει και την μιση δουλεια πριν xD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ψαχνω κλιματιστικο για σαλονι ~20 τ.μ. με budget ~400, χρηση μονο ψυξη μιας και εχω αεριο για θερμανση, τι προτεινετε?

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-prime-ma2-09nxd0-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3067319

για την ωρα εχω βρει το παραπανω

(εχω διαβασει προηγουμενες σελιδες αλλα ξεφευγουν σε τιμη απο το budget μου οσα προτεινονται)

Επεξ/σία από Nero55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kyrpet είπε

Γειά χαρά φίλε! 

Όχι, για ψύξη τα έχω επιλέξει κυρίως κ θέλω να καταλήξω σ ένα απ τα δύο. 

Ανάμεσα στα 2 θα πήγαινα στο Inventor λόγω 10ετης εγγύησης. Αν σε ενδιαφέρουν και άλλα μοντέλα ως εναλλακτικές μπορείς να μας ρωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Ανάμεσα στα 2 θα πήγαινα στο Inventor λόγω 10ετης εγγύησης. Αν σε ενδιαφέρουν και άλλα μοντέλα ως εναλλακτικές μπορείς να μας ρωτήσεις

Αν παραβλεψουμε το θέμα της 10ετης εγγύησης, που κ εγώ το παίρνω πολύ σοβαρά υπόψη, στη σύγκριση των χαρακτηριστικών ποιο απ τα δύο μου προτείνεις και γιατί σε παρακαλώ. 

Εννοείται αν έχεις άλλες αξιόπιστες εναλλακτικές προτάσεις σε ποσό ως 750€ στα 18.000 BTU κυρίως για ψύξη, ευχαρίστως να τις ακούσω 😊 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ZathuraEdition είπε

Απο αποδοση μια χαρα παει!! Εξ αρχης... δεν εχω παραπονο τουλαχιστον... τωρα αν δυσλειτουργει και δεν το καταλαβαινω... ειναι διαφορετικοι ψυκτικοι... τοσο γκαντεμης ειμαι? χαχα! Να πω την αληθεια δεν εχω και καποιον σταθερο... και πρεπει να βρω καποιον γιατι αυτες οι προσφορες που βγαινουν για 10 ευρω κτλπ... δεεεεεεεν κανουν πολλα οι συντηρητες... ειδικα οταν εγω εχω κανει και την μιση δουλεια πριν xD 

Δεν είναι καν ψυκτικοί αν έρχονται με 10 -15 ευρώ απλά "καθαριστές ac" , βρες κάποιον επαγγελματία ψυκτικό να το δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Klausx είπε

Έχεις κάποια φώτο απο την μαγική βίδα; Λογικά κάποιος σωλήνας ακούμπαγε στο σασί.

 

Τις "μαγικές" βίδες μπορείς να τις δεις στο manual του συγκεκριμένου μοντέλου εδώ:

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/installation-manuals/ac/split/CTXM-N_ATXM-N_FTXM-N_3PEL482320-8K_2018_09_Installation manual_Greek.pdf

Τα περισσότερα φτηνότερα μοντέλα παίρνουν βίδες στο πάνω μέρος στην πλακέτα πίσω.. κάποια παίρνουν και 2 στο κάτω μέρος... το συγκεκριμένο παίρνει και άλλες 2 προς το κέντρο κάτω (σύνολο 4 κάτω) κάτι που γνώριζε μόνο ο συγκεκριμένος από όσους ήρθαν. Σελίδα 5. Δεν χρειάζεται βέβαια να κάνουμε τέτοια τεχνική ανάλυση, αρκεί να πει ο άλλος στον τεχνικό να προσέξει να μπει ότι χρειάζεται σύμφωνα με το manual, κάτι που ελάχιστοι κάνουν/κάνουμε.

Κανένας σωλήνας λοιπόν δεν ακούμπαγε πουθενά.. το μηχάνημα μπήκε βγήκε 2 φορές και ήρθε νέο μηχάνημα που μπήκε πάλι λάθος και κατόπιν έγινε η σωστή εγκατάσταση από τον συγκεκριμένο άνθρωπο.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Kyrpet είπε

Αν παραβλεψουμε το θέμα της 10ετης εγγύησης, που κ εγώ το παίρνω πολύ σοβαρά υπόψη, στη σύγκριση των χαρακτηριστικών ποιο απ τα δύο μου προτείνεις και γιατί σε παρακαλώ. 

Εννοείται αν έχεις άλλες αξιόπιστες εναλλακτικές προτάσεις σε ποσό ως 750€ στα 18.000 BTU κυρίως για ψύξη, ευχαρίστως να τις ακούσω 😊 

Δες και αυτά

https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA.html

https://www.skroutz.gr/s/18329461/Daikin-FTXC50B-RXC50B.html

https://www.skroutz.gr/s/23190454/TCL-Era-Plus-18CHSA-YA21-White.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sarpan είπε

καλησπερα σε όλους. Είμαι σε αναζήτησή κλιματιστικού για χώρο σαλονιού-γραφείου περίπου 22τμ. Με ενδιαφέρει σχετικά αθόρυβη λειτουργία, η οικονομία και σίγουρα η αξιοπιστία.  Όλα τα υπόλοιπα μπλιμπλικια και οι εξυπνες λειτουργιες καλοδεχούμενα. Έχω δει το παρακάτω κλιματιστικό που έχει δωρεάν εγκατάσταση και δωροεπιταγή ανακύκλωσης και επιστροφή από eurobank. Κάποια γνώμη;  Budget δυστυχώς δεν μπορώ να ανέβω άλλο. Σας ευχαριστώ 
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/fujitsu-asyg12kmta-km-series.html

Αναμεσα σε αυτο που εγραψα παραπανω και αυτο: https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/mitsubishi-heavy-srk-35zs-w-src-35zs-w.html

Ποιο να προτιμησω? Το κακο ειναι το Mitsubishi δεν το βρισκω σε μεγαλες αλυσιδες με δωρεαν εγκατασταση και 50€ cashback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο μερος για να βρω ψυκτικους και κριτικες or something? Πως υπαρχει το doctoranytime που ειναι για γιατρους ... γιατι τωρα αν βρω εναν τυχαιο απο το google search.... ειναι ρισκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται και πάλι. Θα ήθελα αν μπορείτε μια  μικρή βοήθεια για αγορά κλιματιστικού/κλιματιστικών για διαμέρισμα πρώτου ορόφου 80τμ, με πυλωτή και ανοιχτό από 3 μεριές (βλέπε και σχεδιάγραμμα, το σαλόνι είναι περίπου 30τμ και άλλα 50τμ περίπου το υπόλοιπο, δεν το έχω κάνει σε κλίμακα). Για θέρμανση έχει αυτόνομη φυσικό αέριο, οπότε δεν μας ενδιαφέρει η θέρμανση εκτός αν δεν αλλάζει κάτι σε τιμές/απόδοση. Θεωρώ ότι έχει αρκετά καλή μόνωση, είναι κτίσμα του ~2005 και έχει διπλά παράθυρα/πόρτες αλουμινίου.

Επειδή έχουμε ένα μωράκι 5 μηνών και μάλλον δεν θέλουμε να βάλουμε κλιματιστικό στο δωμάτιό του (Υ/Δ 2), σκεφτόμαστε να βάλουμε κάποιο μεγάλο κλιματιστικό στο σαλόνι, που να δροσίζει και το υπόλοιπο σπίτι. Έχει νόημα κάτι τέτοιο ή είναι προτιμότερο να μπει άλλο ένα στο Υ/Δ1 να βοηθάει την κατάσταση?

Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια κλιματιστικά ανά περίπτωση? Το μπάτζετ δεν είναι φιξαρισμένο, σκεφτόμαστε κάτι σε 700€, αλλά αν χρειάζεται παραπάνω θα το σκεφτούμε.

Κάθε βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη, καθώς με το μωρό πλέον δεν έχουμε καθόλου ελεύθερο χρόνο για ψάξιμο :(

Untitled Diagram(1).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jimmyfis είπε

Χαίρεται και πάλι. Θα ήθελα αν μπορείτε μια  μικρή βοήθεια για αγορά κλιματιστικού/κλιματιστικών για διαμέρισμα πρώτου ορόφου 80τμ, με πυλωτή και ανοιχτό από 3 μεριές (βλέπε και σχεδιάγραμμα, το σαλόνι είναι περίπου 30τμ και άλλα 50τμ περίπου το υπόλοιπο, δεν το έχω κάνει σε κλίμακα). Για θέρμανση έχει αυτόνομη φυσικό αέριο, οπότε δεν μας ενδιαφέρει η θέρμανση εκτός αν δεν αλλάζει κάτι σε τιμές/απόδοση. Θεωρώ ότι έχει αρκετά καλή μόνωση, είναι κτίσμα του ~2005 και έχει διπλά παράθυρα/πόρτες αλουμινίου.

Επειδή έχουμε ένα μωράκι 5 μηνών και μάλλον δεν θέλουμε να βάλουμε κλιματιστικό στο δωμάτιό του (Υ/Δ 2), σκεφτόμαστε να βάλουμε κάποιο μεγάλο κλιματιστικό στο σαλόνι, που να δροσίζει και το υπόλοιπο σπίτι. Έχει νόημα κάτι τέτοιο ή είναι προτιμότερο να μπει άλλο ένα στο Υ/Δ1 να βοηθάει την κατάσταση?

Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια κλιματιστικά ανά περίπτωση? Το μπάτζετ δεν είναι φιξαρισμένο, σκεφτόμαστε κάτι σε 700€, αλλά αν χρειάζεται παραπάνω θα το σκεφτούμε.

Κάθε βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη, καθώς με το μωρό πλέον δεν έχουμε καθόλου ελεύθερο χρόνο για ψάξιμο :(

Untitled Diagram(1).png

Θα βάλεις ένα 18 αρι στο σαλόνι και ένα 9 αρι στο υπνοδωμάτιο 1 απέναντι από την πόρτα σου για να πιάνει το διάδρομο και ενδεχόμενος και λίγο το απέναντι υπνοδωμάτιο 

Τα 700 ευρώ που λες είναι και για τα δύο ? 

Αν ναι κοίτα κάτι σε haier η σε tcl miracle που είναι με καλές τιμές και καινούργιο μοντέλο της tcl και έχει και πολλά χρόνια εγγύηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά .Έχω κάποιες απορίες κ επειδή με το που είδα των αριθμό των σελίδων τά χασα θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ . 

Νοικιάζω ένα σπίτι στην θεσσαλονίκη και είχε απο θέρμανση μόνο κλιματιστικό . Δεν έχω ιδέα αν είναι του τύπου να μπορεί να ζεστάνει και τον χειμώνα καθώς έιμαι άσχετος απ αυτά αλλά αυτό θα το μελετήσω άλλη στιγμή. Είμαι στο σπίτι 2 + χρόνια και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ . Ο ιδιοκτήτης έιναι 70φεύγα οπότε δεν έχει ιδέα και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη το χρησιμοποιούσε κανονικά. Το κλιμαστικό ανάβει κανονικά και βγάζει αέρα το χω δοκιμάσει αυτό . Το θέμα μου είναι το εξής.Επειδή ακριβώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει 2 χρόναι + που είμαι στο σπίτι φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω απλά έτσι γτ Φαντάζομαι λογικά θα χρειάζεται κάποια συντήρηση κάποιου είδους. Κανα καθαρισμό τα φίλτρα και κάτι με φρέον (ή λέω τελείως ασυναρτησίες :P ). Να επιχειρήσω να πάρω κάποιο συντηρητή; Και αν ναί τι να του πώ για να μήν με γδάρει δεδομένου ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα; Φυσιολογικές τιμές στο πρπ για να χω μια ιδέα για τέτοιου είδους εργασίες; Παραθέτω και μια φώτο του κλιματιστικού μπας και βοηθήσει λίγο παραπάνω :

 

 

84275088_275872986981835_3164224088583868662_n.jpg

106744955_222669402056833_1634875844141115888_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 12ρι της κατηγοριας των 400-500 ευρω τι προτεινετε; Στο καταστημα που ψωνιζω μου ειπε με κλειστα ματια inventor... Αλλα διαβαζω καλα λογια για Haier και στις τελευταίες 20 σελιδες που διαβασα δεν ειδα κατι αλλο.. Θελω σιγουρα να δουλευει σωστα το inverter του ( να μην ειναι on/off) και νομιζω σε αυτα τα λεφτα δεν μπορω να εχω αλλες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...