Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Melli είπε

Για 12ρι της κατηγοριας των 400-500 ευρω τι προτεινετε; Στο καταστημα που ψωνιζω μου ειπε με κλειστα ματια inventor... Αλλα διαβαζω καλα λογια για Haier και στις τελευταίες 20 σελιδες που διαβασα δεν ειδα κατι αλλο.. Θελω σιγουρα να δουλευει σωστα το inverter του ( να μην ειναι on/off) και νομιζω σε αυτα τα λεφτα δεν μπορω να εχω αλλες απαιτήσεις.

Ψύξη μόνο? Ή και θέρμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, fastmanakos είπε

Καλησπέρα παιδιά .Έχω κάποιες απορίες κ επειδή με το που είδα των αριθμό των σελίδων τά χασα θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ . 

Νοικιάζω ένα σπίτι στην θεσσαλονίκη και είχε απο θέρμανση μόνο κλιματιστικό . Δεν έχω ιδέα αν είναι του τύπου να μπορεί να ζεστάνει και τον χειμώνα καθώς έιμαι άσχετος απ αυτά αλλά αυτό θα το μελετήσω άλλη στιγμή. Είμαι στο σπίτι 2 + χρόνια και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ . Ο ιδιοκτήτης έιναι 70φεύγα οπότε δεν έχει ιδέα και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη το χρησιμοποιούσε κανονικά. Το κλιμαστικό ανάβει κανονικά και βγάζει αέρα το χω δοκιμάσει αυτό . Το θέμα μου είναι το εξής.Επειδή ακριβώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει 2 χρόναι + που είμαι στο σπίτι φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω απλά έτσι γτ Φαντάζομαι λογικά θα χρειάζεται κάποια συντήρηση κάποιου είδους. Κανα καθαρισμό τα φίλτρα και κάτι με φρέον (ή λέω τελείως ασυναρτησίες :P ). Να επιχειρήσω να πάρω κάποιο συντηρητή; Και αν ναί τι να του πώ για να μήν με γδάρει δεδομένου ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα; Φυσιολογικές τιμές στο πρπ για να χω μια ιδέα για τέτοιου είδους εργασίες; Παραθέτω και μια φώτο του κλιματιστικού μπας και βοηθήσει λίγο παραπάνω :

84275088_275872986981835_3164224088583868662_n.jpg

106744955_222669402056833_1634875844141115888_n.jpg

Δουλευτο να δεις εαν σου μυρίζει η εαν εχει αποδοση και μετα ολα τα αλλα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου μυρίσει τι ακριβώς; Κ επίσης πως ξέρω αν έχει απόδοση; :-/ εννοείς αν είναι ικανό να βγάλει κρύο αερα γενικά πχ η αν βγάζει πολύ αέρα; Και που ξέρω πόσο είναι το νορμάλ για το συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fastmanakos είπε

Να μου μυρίσει τι ακριβώς; Κ επίσης πως ξέρω αν έχει απόδοση; 😕 εννοείς αν είναι ικανό να βγάλει κρύο αερα γενικά πχ η αν βγάζει πολύ αέρα; Και που ξέρω πόσο είναι το νορμάλ για το συγκεκριμένο;

Εαν σου μυρίσει καπνιλα σκονιλα μουχλιλα,

Αποδοση θα το δεις εαν βγαζει κρυο αερα για αρχη,βαλε το χιονακι στο κοντρολ και ανεμιστηρα στο μεσαιο η στο auto και εδω ειμαστε.

Μην φερεις καποιο τεχνικο πριν το δουλεψεις να δεις πως συμπεριφέρεται,τουλαχιστον να εχεις κ μετρο σύγκρισης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια μια ερώτηση καια πό εμένα .

 

Εχω ενα 9αρι κλιματιστικο PAnasonic στην κρεβατοκαμαρα(13-15 τετραγωνικά με χάλια μόνωση.. Δυστυχως το χειμωνα δεν μας καλύπτει από άποψη θέρμανσης. Σκέφτομαι λοιπόν να το μεταφέρω στο γραφείο μου όπου σίγουρα θα είναι οκ (λογω μόνωσης και μεγέθους). Στη κρεβατοκάμαρα λέω να βαλω 12αρι. Σκέφτομαι ένα από τα παρακάτω,

https://www.skroutz.gr/s/18329702/Daikin-FTXC35B-RXC35B.html

 

https://www.skroutz.gr/s/18979343/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR35VF.html

 

Μου κάνει εντυπωση ότι αν και το Mitsubishi έχει χαμηλότερο scop απο το daikin  (5,2 αντι 5.69) στην κατανάλωση της θερμής ζώνης είναι κατα πολύ καλυτερο (344 αντι 507 kw). Πως γίνεται αυτό;

Επισης οποιο τελικά επιλέξω  θα μπορέσω να το βάλω στις σωληνώσεις του παλιου (το παλιο ειναι R410 ενω τα νεα R32); και τι να προσεξω (3 μετρα σωληνα αντικραδασμικα ποδαράκια);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας . Διαβάζω τις τις τελευταίες μέρες το φόρουμ γιατί χάλασε το κλιματιστικό μου και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται στην αγορά . Είχα ένα αρχαίο 18αρι και τώρα πρέπει να το αντικαταστήσω  . Προσανατολίζομαι προς τα TCL . Έχετε  εικόνα από την εταιρεία αυτή ; Κάποιος που να το δουλεύει ; Μ ενδιαφέρει κυρίως η ψύξη . Δεύτερον , υπάρχει περίπτωση να υποχρεωθώ να βρω λύση μόνο από Κωτσόβολο . TCL δεν έχει ο Κωτσος , μήπως να προτείνετε κάποιο άλλο VFM 18αρι  ;  Αυτό που μου έκανε κλικ με τα TCL είναι η 10ετης εγγύηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, angelo.stoik είπε

Καλημέρα σας . Διαβάζω τις τις τελευταίες μέρες το φόρουμ γιατί χάλασε το κλιματιστικό μου και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται στην αγορά . Είχα ένα αρχαίο 18αρι και τώρα πρέπει να το αντικαταστήσω  . Προσανατολίζομαι προς τα TCL . Έχετε  εικόνα από την εταιρεία αυτή ; Κάποιος που να το δουλεύει ; Μ ενδιαφέρει κυρίως η ψύξη . Δεύτερον , υπάρχει περίπτωση να υποχρεωθώ να βρω λύση μόνο από Κωτσόβολο . TCL δεν έχει ο Κωτσος , μήπως να προτείνετε κάποιο άλλο VFM 18αρι  ;  Αυτό που μου έκανε κλικ με τα TCL είναι η 10ετης εγγύηση .

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198496-inventor-p9vi32-18wf-passion-ecoαν θες εγγύηση. Αν μπορείς  να ανεβείτε  σε τιμή  εννοείτε,https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg πολύ καλύτερο  και 7 χρόνια  εγγύηση. + ειναι  Toshiba...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2020 στις 10:42 ΜΜ, georgatc είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά κλιματιστικού 18000 έως 240000btu. Είδαμε αυτό το Carrier 42QHC022D8LS Legacy στον κότσο με 749€ και δωρεάν τοποθέτηση. Ποια είναι η άποψη σας, αξίζει? Ευχαριστώ.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198324-carrier-42qhc022d8ls-legacy

Καλημέρα, υπάρχει καμία άποψη σχετικά με το Carrier 42QHC022D8LS Legacy η να πάμε στο Inventor P9VI32-18WF Passion ECO? Ενδιαφέρομαι άμεσα για αγορά μαζί με τοποθέτηση, ευχαριστώ.

Επεξ/σία από georgatc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, louben είπε

ΠΑιδια μια ερώτηση καια πό εμένα .

Εχω ενα 9αρι κλιματιστικο PAnasonic στην κρεβατοκαμαρα(13-15 τετραγωνικά με χάλια μόνωση.. Δυστυχως το χειμωνα δεν μας καλύπτει από άποψη θέρμανσης. Σκέφτομαι λοιπόν να το μεταφέρω στο γραφείο μου όπου σίγουρα θα είναι οκ (λογω μόνωσης και μεγέθους). Στη κρεβατοκάμαρα λέω να βαλω 12αρι. Σκέφτομαι ένα από τα παρακάτω,

https://www.skroutz.gr/s/18329702/Daikin-FTXC35B-RXC35B.html

https://www.skroutz.gr/s/18979343/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR35VF.html

Μου κάνει εντυπωση ότι αν και το Mitsubishi έχει χαμηλότερο scop απο το daikin  (5,2 αντι 5.69) στην κατανάλωση της θερμής ζώνης είναι κατα πολύ καλυτερο (344 αντι 507 kw). Πως γίνεται αυτό;

Επισης οποιο τελικά επιλέξω  θα μπορέσω να το βάλω στις σωληνώσεις του παλιου (το παλιο ειναι R410 ενω τα νεα R32); και τι να προσεξω (3 μετρα σωληνα αντικραδασμικα ποδαράκια);

Το MITSUBISHI βγάζει 1.3κw ενω το DAIKIN 2.05kw στα αναφερόμενα SCOP. Το MITSU κατεβαίνει πιο χαμηλά σε BTU και ισως αποδειχθει πιο οικονομικο σε μικρα δωματια. Αν όμως το δωματιο έχει απώλειες και θελει δυνατο κλιματιστικό, το DAIKIN θα αποδειχθει, μαλλον, πιο οικονομικο. Ειναι εφάμιλλα μηχανήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ZathuraEdition είπε

Υπαρχει καποιο μερος για να βρω ψυκτικους και κριτικες or something? Πως υπαρχει το doctoranytime που ειναι για γιατρους ... γιατι τωρα αν βρω εναν τυχαιο απο το google search.... ειναι ρισκο...

Δοκίμασε στο google την περιοχή σου και ψυκτικός αν θες να το πας με αξιολογήσεις κτλ Αν δεν βρεις στην περιοχή σου ψάξε με τις γύρω.

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ZathuraEdition είπε

Υπαρχει καποιο μερος για να βρω ψυκτικους και κριτικες or something? Πως υπαρχει το doctoranytime που ειναι για γιατρους ... γιατι τωρα αν βρω εναν τυχαιο απο το google search.... ειναι ρισκο...

Που μενεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς γνώστες. Έχω το LG Art Cool Mirror 12αρι. Το οποίο είναι Inverter. Από τα λίγα που ξέρω είναι πως λόγω πως είναι Inverter όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τότε η εξωτερική του μονάδα θα σταματήσει να δουλεύει στους ρυθμούς που δούλευε για να πιάσει την θερμοκρασία. Το δικό μου δεν πάει να έχει πέσει 2 μονάδες κάτω από την επιθυμητή αυτό εκεί θα δίνει πόνο. Έχω πέσει σε προβληματικό μοντέλο; Έχω πέσει θύμα κακής εγκατάστασης; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, li@m είπε

Ερώτηση προς γνώστες. Έχω το LG Art Cool Mirror 12αρι. Το οποίο είναι Inverter. Από τα λίγα που ξέρω είναι πως λόγω πως είναι Inverter όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τότε η εξωτερική του μονάδα θα σταματήσει να δουλεύει στους ρυθμούς που δούλευε για να πιάσει την θερμοκρασία. Το δικό μου δεν πάει να έχει πέσει 2 μονάδες κάτω από την επιθυμητή αυτό εκεί θα δίνει πόνο. Έχω πέσει σε προβληματικό μοντέλο; Έχω πέσει θύμα κακής εγκατάστασης; Ευχαριστώ

Εαν δεν βαλεις μετρητη κατανάλωση δεν μπορεις να εισαι σιγουρος,

Ολη αυτη η βαβουρα που ακους μπορει να την κανει μονο ο ανεμιστηρας που φερνει με φουλ στροφές, δεν συνεπάγεται χαμηλωνει ο συμπιεστης χαμηλωνει και ο ανεμιστηρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Artakos είπε

Εαν δεν βαλεις μετρητη κατανάλωση δεν μπορεις να εισαι σιγουρος,

Ολη αυτη η βαβουρα που ακους μπορει να την κανει μονο ο ανεμιστηρας που φερνει με φουλ στροφές, δεν συνεπάγεται χαμηλωνει ο συμπιεστης χαμηλωνει και ο ανεμιστηρας

Έχεις να προτείνεις κάποιον οικονομικό και σχετικά αξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, να βάλω και εγώ τις πρώτες μου μετρήσεις. 
Στο δωμάτιο αριστερά το Haier Tide Green, στο δωμάτιο δεξιά το Daikin ATXC25B / ARXC25B.

Οι μετρήσεις είναι με shelly 1pm και οι θερμοκρασίες με τα θερμόμετρα της Xiaomi. 
και στα 2 δωμάτια ζητούμενη θερμοκρασία 25 βαθμοί, και είναι και τα 2 δωμάτια με ανοιχτή την πόρτα. 

Μεγάλη διαφορά νομίζω υπέρ του Daikin.

 

Spoiler

AC.PNG

 

 

Spoiler

rooms.PNG

 

Επεξ/σία από johnzrunner
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...