Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Ναι έχετε δίκιο, μπήκα στη κουβέντα σας μια και είχατε το ίδιο θέμα αλλά αναφερόμουν σε εσένα.

Πάντως οι 11 βαθμοί δεν είναι και τρομερή επίδοση.

Δεν σε καταλαβαινω. Αυτο που ξερω ειναι πως θερμοκρασια αερα στην εξοδο πρεπει να βγαζει 10 βαθμους. Εκτος και αν οτι ηξερα ειναι λαθος ολα τα κλιματιστικα βγαζουν 10 βαθμους στην ψύξη και 40 στη θερμανση.

Με δεδομενο οτι εγω μετρησα με ενα απλο θερμομετρο χωρου για 5 λεπτα θεωρω οτι το +1 ειναι σφαλμα του θερμομετρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mmike2503 είπε

Δεν σε καταλαβαινω. Αυτο που ξερω ειναι πως θερμοκρασια αερα στην εξοδο πρεπει να βγαζει 10 βαθμους. Εκτος και αν οτι ηξερα ειναι λαθος ολα τα κλιματιστικα βγαζουν 10 βαθμους στην ψύξη και 40 στη θερμανση.

Με δεδομενο οτι εγω μετρησα με ενα απλο θερμομετρο χωρου για 5 λεπτα θεωρω οτι το +1 ειναι σφαλμα του θερμομετρου

Δεκτό. Απλά με το θερμόμετρο που έχει τον αισθητήρα σε καλώδιο και το ακουμπάς στη περσίδα έχω δει 8 ακόμη και 7,5 βαθμούς.

Θα έλεγα να κάνεις υπομονή και να το αφήσεις όλη τη νύχτα να δούμε που μπορεί να φτάσει.

Επίσης να στο τσεκάρει και κάποιος τεχνικός πριν πάρεις οριστικές αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Ναι έχετε δίκιο, μπήκα στη κουβέντα σας μια και είχατε το ίδιο θέμα αλλά αναφερόμουν σε εσένα.

Πάντως οι 11 βαθμοί δεν είναι και τρομερή επίδοση.

Κι εσύ δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Ατυχία.

Εγω το μονο προβλημα που εχω ειναι οι μεγαλες απαιτησεις του χωρου σε σχεση με τα τετραγωνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

κλιματιστικα βγαζουν 10 βαθμους στην ψύξη και 40 στη θερμανση.

Αυτό είναι λάθος  ,δηλαδή ένα κλιματιστικό που καταναλώνει 200 watt σε συντήρηση όταν φτάσει την θερμοκρασία στόχο θα έχει αυτές τις θερμοκρασίες , όχι , αυτό που περιγράφεις είναι σε κλιματιστικά on off 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεκτό. Απλά με το θερμόμετρο που έχει τον αισθητήρα σε καλώδιο και το ακουμπάς στη περσίδα έχω δει 8 ακόμη και 7,5 βαθμούς.

Θα έλεγα να κάνεις υπομονή και να το αφήσεις όλη τη νύχτα να δούμε που μπορεί να φτάσει.

Επίσης να στο τσεκάρει και κάποιος τεχνικός πριν πάρεις οριστικές αποφάσεις.

Εχω τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το αν μετράς αερα αν ακουμπήσεις τον αισθητήρα στην περσίδα ή αν μετράς την περσίδα.

Ενημερωτικά μετα απο 4 ωρες, 26,8 εξωτερικη 26 εσωτερικη και ζητηση 24 η εικονα ειναι αυτη:

Daiseikai2.PNGΚατω απο 400 δεν πεφτει.

Ο ψυκτικος που εκανε την εγκατασταση ειπε οτι ειναι πολυ καλο, οτι δουλευει μια χαρά αλλα είναι λιγο για αυτο το χωρο (συνεργειο του Βατή που ειναι και ο επισημος της toshiba)

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι λάθος  ,δηλαδή ένα κλιματιστικό που καταναλώνει 200 watt σε συντήρηση όταν φτάσει την θερμοκρασία στόχο θα έχει αυτές τις θερμοκρασίες , όχι , αυτό που περιγράφεις είναι σε κλιματιστικά on off 

Ναι εχεις δικιο. I stand corrected αλλα δεν υπάρχει δυνατότητα να ψάξω και το ΔΤ που θα επρεπε να ειχε. Θεωρώ πως οι 10 βαθμοί αερα στην εξοδο ειναι ενδεικτικο απροβλημάτιστης λειτουργίας

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Εχω τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το αν μετράς αερα αν ακουμπήσεις τον αισθητήρα στην περσίδα ή αν μετράς την περσίδα.

Ενημερωτικά μετα απο 4 ωρες, 26,8 εξωτερικη 26 εσωτερικη και ζητηση 24 η εικονα ειναι αυτη:

Daiseikai2.PNGΚατω απο 400 δεν πεφτει.

Ο ψυκτικος που εκανε την εγκατασταση ειπε οτι ειναι πολυ καλο, οτι δουλευει μια χαρά αλλα είναι λιγο για αυτο το χωρο (συνεργειο του Βατή που ειναι και ο επισημος της toshiba)

Ανέβασε ένα βαθμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι λάθος  ,δηλαδή ένα κλιματιστικό που καταναλώνει 200 watt σε συντήρηση όταν φτάσει την θερμοκρασία στόχο θα έχει αυτές τις θερμοκρασίες , όχι , αυτό που περιγράφεις είναι σε κλιματιστικά on off 

Εννοούσα στη μέγιστη ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Εννοούσα στη μέγιστη ισχύ.

Οκ

2 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Εννοεις ζητηση 25 με 26 εξωτερικη?

Ναι βάλε ζήτηση 25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mmike2503 είπε

Επεσε κατω απο 300 σχεδον αμεσως

Παρακολούθησε το λίγο να δεις πως θα συμπεριφερθεί εάν συνεχίζει να είναι χαμηλά φτάνοντας την θερμοκρασία στόχο και σε σχέση με.την εξωτερική σημαίνει ότι η αναλογία btu τετραγωνικών είναι καλή , απλά θέλει τον χρόνο του και ξαναλέω όμως 24 βαθμοί είναι λίγο εξτριμ ζήτηση 

Τα κλιματιστικά είναι τεσταρισμενα στους 27 με εξωτερική 35 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Παρακολούθησε το λίγο να δεις πως θα συμπεριφερθεί εάν συνεχίζει να είναι χαμηλά φτάνοντας την θερμοκρασία στόχο και σε σχέση με.την εξωτερική σημαίνει ότι η αναλογία btu τετραγωνικών είναι καλή , απλά θέλει τον χρόνο του και ξαναλέω όμως 24 βαθμοί είναι λίγο εξτριμ ζήτηση 

Τα κλιματιστικά είναι τεσταρισμενα στους 27 με εξωτερική 35 

Θα το αφησω μεχρι αυριο και θα ξανανεβασω εικονα. Με το που  εβαλα ζητηση 25 επεσε κατω απο 300 και στο 10λεπτο εφτασε 165 κατωτατο. 

Τωρα ανεβηκε στα 213. Αλλα οπως και να εχει δεν καταλαβαίνω το νοημα της μέτρησης με 26 εξωτερικη και 25 ζητηση και μαλιστα νυχτα. στον 8ο όροφο που είμαι αν ανοίξω τα παράθυρα και φυσάει πιο πολυ θα δροσίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, 

Με ενδιαφέρει άμεσα για αγορά κλιματιστικου 18000-24000 btu, ποιά είναι η γνώμη σας? Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2. 

Toyotomi ή Carrier??????

Παρακαλώ μία άποψη για άμεση αγοράς, λόγω παζαριού και δωρεάν εγκατάστασης απο κότσο,

ευχαριστώ

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198324-carrier-42qhc022d8ls-legacy#reviews

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/192474-toyotomi-tdn-tdg-8pa61vr

 

Επεξ/σία από georgatc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, guzel είπε

Πόσο πήρες το wifi module και από πού; Εύκολη εγκατάσταση;

Γύρω στα 70Ε. Είναι γελοία η εγκατάσταση αλλά άφησα τον τεχνικό να μου την κάνει από όπου πήρα το κλιματιστικό για να μη μου πει τίποτα για την εγγύηση μετά. το app είναι τραγικό πάντως και απαράδεκτο από τη toshiba να σε αναγκάζει να δώσεις 70 για το module και να έχει τόσο τραγικό app. το αγόρασα από το μαγαζί που αγόρασα το κλιματιστικό στη Θεσσαλονίκη. θα σου στείλω με πμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...