Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, gsisr είπε

Γύρω στα 70Ε. Είναι γελοία η εγκατάσταση αλλά άφησα τον τεχνικό να μου την κάνει από όπου πήρα το κλιματιστικό για να μη μου πει τίποτα για την εγγύηση μετά. το app είναι τραγικό πάντως και απαράδεκτο από τη toshiba να σε αναγκάζει να δώσεις 70 για το module και να έχει τόσο τραγικό app. το αγόρασα από το μαγαζί που αγόρασα το κλιματιστικό στη Θεσσαλονίκη. θα σου στείλω με πμ 

Tι δε σου αρεσει στο app?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τρώει πολλά κολλήματα. επίσης πολύ συχνά βγάζει error σύνδεσης, ενώ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. τις τελευταίες δύο βδομάδες μετά τις 9 το βράδυ συγκεκριμένα δεν δούλευε, συνέχεια connection error. αμα δεις και τα σχόλια στο playstore θα καταλάβεις. επίσης ακόμα ένα πράμα που μου τη σπάει είναι πως δεν μπορείς να ρυθμίσεις διεύθυνση των περσίδων. έχει επιλογή για το πάνω κάτω, αλλά όχι για το αριστερά δεξιά που το χρησιμοποιώ αρκετά.

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Καλησπερα σε ολους

Ηρθε η ωρα να ποσταρω και γω δεδομενα επιτελους αλλα τα πραγματα δεν ειναι καλα για μενα...

daiseikai 9 16αρι σε σαλοκουζινα 32 τμ. Προσανατολισμός βόρειος. βόρεια και δυτική πλευρά βλέπουν αέρα, νότια πλευρά διάδρομος και υπόλοιπο σπιτι, ανατολική πλευρά διπλανο διαμέρισμα. 8ος οροφος ρετιρε, απο πανω ταράτσα. κλειστές ολες οι πορτες, δεν δουλευουν φουρνοι κλπ

Power select στο 100%, fan στο τερμα. εξωτερικη 28,3 εσωτερικη 29,1 ζητηση για 24. 

ενεργοποιηση στις 22:20.

Μετα απο 2 ωρες εχω εσωτερική 26,9 και εξωτερική 28. 

Είμαι πεπεισμένος οτι χρειάζομαι 24αρι

Daiseikai1.PNG

Μάλλον δεν επαρκούν τα κυβικά που βγάζει αλλά οπως λένε και τα παιδιά, συνήθως παίρνει 2-3 ημέρες για να έρθουν τα δομικά στοιχεία του σπιτιού σε ισορροπία. Δεν αποκλείεται να έχει χάσει φρεον από κάνα ρακορ πάντως μιας και οι απώλειες σου δεν είναι τραγικές. Αλλά θα το δεις σε βάθος χρόνου.

Επίσης διαφωνώ με τους υπόλοιπους που λένε να το έχεις 26-27. Από την στιγμή που θες 24 , θα πρέπει να έχεις κατάλληλο μηχάνημα το οποίο να έχει το capacity για να σου δώσει αυτό που θες. Αν θα προτιμήσεις να συμβιβαστείς σε υψηλότερη θερμοκρασία προκειμένου να μη χάσεις το μηχάνημα, αυτό είναι άλλο θέμα. Προσωπικά θα έλεγα όχι.

Οπότε θα πρότεινα να το αφήσεις 2-3 ημέρες σερί και μη κοιτάς καθόλου καταναλώσεις. Ο χώρος σου ζητάει watts και έχε μοναδικό κριτήριο τη διατήρηση της θερμοκρασίας. Αν τη πιάσει θα είσαι οκ.

 

 

@rbx1000

έχουμε τα capacity tables του daisekai;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Σε πιθανη ανακαινιση του σπιτιου θα ηταν εφικτο να μετακινηθει η εσωτερικη μοναδα του ac περιπου 3μ αλλα να μεινει η εξωτερικη μοναδα στην ιδια θεση ? Εχει γινει θερμομονωση εξωτερικα του σπιτιου και δεν θα ηθελα να την χαλασω για να γινει η μετακινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλημερα

Σε πιθανη ανακαινιση του σπιτιου θα ηταν εφικτο να μετακινηθει η εσωτερικη μοναδα του ac περιπου 3μ αλλα να μεινει η εξωτερικη μοναδα στην ιδια θεση ? Εχει γινει θερμομονωση εξωτερικα του σπιτιου και δεν θα ηθελα να την χαλασω για να γινει η μετακινηση.

Εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μάλλον δεν επαρκούν τα κυβικά που βγάζει αλλά οπως λένε και τα παιδιά, συνήθως παίρνει 2-3 ημέρες για να έρθουν τα δομικά στοιχεία του σπιτιού σε ισορροπία. Δεν αποκλείεται να έχει χάσει φρεον από κάνα ρακορ πάντως μιας και οι απώλειες σου δεν είναι τραγικές. Αλλά θα το δεις σε βάθος χρόνου.

Επίσης διαφωνώ με τους υπόλοιπους που λένε να το έχεις 26-27. Από την στιγμή που θες 24 , θα πρέπει να έχεις κατάλληλο μηχάνημα το οποίο να έχει το capacity για να σου δώσει αυτό που θες. Αν θα προτιμήσεις να συμβιβαστείς σε υψηλότερη θερμοκρασία προκειμένου να μη χάσεις το μηχάνημα, αυτό είναι άλλο θέμα. Προσωπικά θα έλεγα όχι.

Οπότε θα πρότεινα να το αφήσεις 2-3 ημέρες σερί και μη κοιτάς καθόλου καταναλώσεις. Ο χώρος σου ζητάει watts και έχε μοναδικό κριτήριο τη διατήρηση της θερμοκρασίας. Αν τη πιάσει θα είσαι οκ.

@rbx1000

έχουμε τα capacity tables του daisekai;

Καλημέρα, οι απώλειες είναι κατά προσέγγιση. Πχ στην ερώτηση για μόνωση στο ταβάνι έβαλα καλή μόνωση γιατί απο την τρύπα που κάναμε για την εγκατάσταση είδα οτι ο τοίχος είχε διπλό τούβλο και 8 πόντους μόνωση ανάμεσα οπότε θεώρησα πως αφού έκαναν αυτό στους τοίχους δεν γίνεται να άφησαν το ταβάνι σκέτο τσιμέντο. Επίσης ο χωρος έχει 2 μπαλκονόπορτες απο τις οποίες η μία είναι 3 μέτρα οπότε αντί για 4 πόρτες που είναι στην πραγματικότητα (2 μπαλκονόπορτες, εξώπορτα, εσωτερική διαδρόμου) έβαλα 5.

Συμφωνώ με αυτό που λες σχετικά με το να έχω ένα μηχάνημα που να μπορεί να κάνει αυτό που θέλω. Στην τελική για να πω την αλήθεια μου φαίνεται άτοπο να περιμένω μέρες για να έρθει το σπίτι σε ισορροπία, πχ επιστρέφεις απο διακοπες και το σπιτι ήταν κλειστό και έβραζε, θα περιμένεις 2 μέρες για να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις?

Μετα απο 12 ώρες συνεχούς λειτουργίας, 27 εσωτερική, 31,4 εξωτερική και ζήτηση για 25 η κατάσταση έχει ως εξής: 

Daiseikai3.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Στην τελική για να πω την αλήθεια μου φαίνεται άτοπο να περιμένω μέρες για να έρθει το σπίτι σε ισορροπία, πχ επιστρέφεις απο διακοπες και το σπιτι ήταν κλειστό και έβραζε, θα περιμένεις 2 μέρες για να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις?

Δε θα περιμένεις δύο μέρες ,θα βάλεις το κλιματιστικό στη θερμοκρασία που θες 24 αυτό θα την πιάσει την θερμοκρασία αλλά θα την πιάσει καίγοντας πολύ ,

Αυτό που κάναμε τώρα είναι για να δεις αν το κλιματιστικό έχει επάρκεια και σε τι watt ισσοροπει 

Μπορείς τώρα να το βάλεις 24 και να το αφήσεις και να δεις σε τι καταναλώσεις παίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε θα περιμένεις δύο μέρες ,θα βάλεις το κλιματιστικό στη θερμοκρασία που θες 24 αυτό θα την πιάσει την θερμοκρασία αλλά θα την πιάσει καίγοντας πολύ ,

Αυτό που κάναμε τώρα είναι για να δεις αν το κλιματιστικό έχει επάρκεια και σε τι watt ισσοροπει 

Μπορείς τώρα να το βάλεις 24 και να το αφήσεις και να δεις σε τι καταναλώσεις παίζει 

Για να μην παρεξηγηθώ για το πως λέω αυτά που λέω, εγώ έχω στο νού μου τι μπορεί να γίνει μια ζεστή καλοκαιρινή μέρα, που θα έρχομαι σπίτι και θα έχει εξωτερική 34-36. Εκεί πιστεύω δεν θα πιάσει ποτέ τους 24. Αλλά άσε και τους 24. Θα πιάσει 26 με εξωτερική 36 και φούλ ήλιο όταν νύχτα στη ζήτηση για 25 ισορροπεί στους 27 με 28 εξωτερική? Με ότι κατανάλωση και αν βγάλει, ας τραβάει και 1300  watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Για να μην παρεξηγηθώ για το πως λέω αυτά που λέω, εγώ έχω στο νού μου τι μπορεί να γίνει μια ζεστή καλοκαιρινή μέρα, που θα έρχομαι σπίτι και θα έχει εξωτερική 34-36. Εκεί πιστεύω δεν θα πιάσει ποτέ τους 24. Αλλά άσε και τους 24. Θα πιάσει 26 με εξωτερική 36 και φούλ ήλιο όταν νύχτα στη ζήτηση για 25 ισορροπεί στους 27 με 28 εξωτερική? Με ότι κατανάλωση και αν βγάλει, ας τραβάει και 1300  watt.

Βρε μαζί σου είμαστε το θέμα είναι να βρεθεί λύση για να δουλευει αποδοτικά ένα μηχάνημα που κάνει ένα κάρο λεφτά ώστε να μη βγεις χαμένος ούτε από την κατανάλωση αλλά ούτε και από την πώληση, γιατί ένα μηχάνημα έστω και με μια μέρα χρήση χάνει σχεδόν το 50% της αξίας του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Βρε μαζί σου είμαστε το θέμα είναι να βρεθεί λύση για να δουλευει αποδοτικά ένα μηχάνημα που κάνει ένα κάρο λεφτά ώστε να μη βγεις χαμένος ούτε από την κατανάλωση αλλά ούτε και από την πώληση, γιατί ένα μηχάνημα έστω και με μια μέρα χρήση χάνει σχεδόν το 50% της αξίας του 

Απο αυτή την άποψη έχεις δίκιο. Πολύ απλά την πάτησα και να σου πω την αλήθεια το έχω πάρει απόφαση οτι θα χάσω λεφτά. Για εμένα αυτή τη στιγμή τα ερωτήματα είναι 2:

1)AP71VG η ASYG24KLCA

2)αν θα βρεθει άνθρωπος να πάρει το daiseikai απο εμένα στο 50% όπως λες αντί να πάρει ένα tcl.

Τα δεδομένα και τις καταναλώσεις τα ανεβάζω για να δώσω μια εικόνα απο το μηχάνημα στην ομάδα (δεν ξέρω αν το έχει κάποιος άλλος) και για να μάθω και γω 5 πράγματα απο την πολύ καλή συζήτηση που έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mmike2503 είπε

Απο αυτή την άποψη έχεις δίκιο. Πολύ απλά την πάτησα και να σου πω την αλήθεια το έχω πάρει απόφαση οτι θα χάσω λεφτά. Για εμένα αυτή τη στιγμή τα ερωτήματα είναι 2:

1)AP71VG η ASYG24KLCA

2)αν θα βρεθει άνθρωπος να πάρει το daiseikai απο εμένα στο 50% όπως λες αντί να πάρει ένα tcl.

Τα δεδομένα και τις καταναλώσεις τα ανεβάζω για να δώσω μια εικόνα απο το μηχάνημα στην ομάδα (δεν ξέρω αν το έχει κάποιος άλλος) και για να μάθω και γω 5 πράγματα απο την πολύ καλή συζήτηση που έχουμε.

Νομίζω ότι διυλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλον. Μια χαρά φαίνεται το κλιματιστικό για τον χώρο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Μετα απο 12 ώρες συνεχούς λειτουργίας, 27 εσωτερική, 31,4 εξωτερική και ζήτηση για 25 η κατάσταση έχει ως εξής: 

Daiseikai3.PNG

Μια χαρά είναι. Βάλε ζήτηση 24 και άστο non stop. Βασικά θα πρέπει να κλείσει από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη. Έχεις ένα από τα κορυφαία inventers της αγοράς. Ως inventer έτσι θα πρέπει να δουλεύει. 24/7.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Απο αυτή την άποψη έχεις δίκιο. Πολύ απλά την πάτησα και να σου πω την αλήθεια το έχω πάρει απόφαση οτι θα χάσω λεφτά. Για εμένα αυτή τη στιγμή τα ερωτήματα είναι 2:

1)AP71VG η ASYG24KLCA

2)αν θα βρεθει άνθρωπος να πάρει το daiseikai απο εμένα στο 50% όπως λες αντί να πάρει ένα tcl.

Τα δεδομένα και τις καταναλώσεις τα ανεβάζω για να δώσω μια εικόνα απο το μηχάνημα στην ομάδα (δεν ξέρω αν το έχει κάποιος άλλος) και για να μάθω και γω 5 πράγματα απο την πολύ καλή συζήτηση που έχουμε.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι φανατικοί με την toshiba ίσως εάν βρεις τον κατάλληλο η το κατάλληλο μαγαζί να κάνεις μια καλή συμφωνία ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Απο αυτή την άποψη έχεις δίκιο. Πολύ απλά την πάτησα και να σου πω την αλήθεια το έχω πάρει απόφαση οτι θα χάσω λεφτά. Για εμένα αυτή τη στιγμή τα ερωτήματα είναι 2:

1)AP71VG η ASYG24KLCA

2)αν θα βρεθει άνθρωπος να πάρει το daiseikai απο εμένα στο 50% όπως λες αντί να πάρει ένα tcl.

Τα δεδομένα και τις καταναλώσεις τα ανεβάζω για να δώσω μια εικόνα απο το μηχάνημα στην ομάδα (δεν ξέρω αν το έχει κάποιος άλλος) και για να μάθω και γω 5 πράγματα απο την πολύ καλή συζήτηση που έχουμε.

Θα πρότεινα να μην πάρεις βιαστικές αποφάσεις.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!!! Είχα ένα Panasonic παλιό υπερβολικά καλό που δουλευε άψογα και κάποιος που ηρθε για απλή συντήρηση μου το χάλασε κι άρχισε να στάζει μέσα το εσωτερικό !! 😪

Οπότε τώρα πρέπει να αγοράσω νέο κλιματιστικό και θέλω τη βοήθειά σας να αποφασίσω ανάμεσα σε 2 που έχω τλκ καταλήξει!!

toyotomi izuru trn/trg-835zr vs midea ma-12nxd0-i/ ma-12n8d0-O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...