Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια χαρά είναι. Βάλε ζήτηση 24 και άστο non stop. Βασικά θα πρέπει να κλείσει από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη. Έχεις ένα από τα κορυφαία inventers της αγοράς. Ως inventer έτσι θα πρέπει να δουλεύει. 24/7.

Πραγματική ερώτηση και όχι ειρωνία: Αν το βάλω 24 τι θα αλλάξει? Αφού ούτε τους 25 μπορεί να πιάσει. Επίσης αν το έχω να δουλεύει 24/7 όπως λες δεν θα καίει πιο πολύ απο το να είχα ένα μεγαλύτερο το οποίο θα ισορροπούσε πιο γρήγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, mmike2503 είπε

Πραγματική ερώτηση και όχι ειρωνία: Αν το βάλω 24 τι θα αλλάξει? Αφού ούτε τους 25 μπορεί να πιάσει. Επίσης αν το έχω να δουλεύει 24/7 όπως λες δεν θα καίει πιο πολύ απο το να είχα ένα μεγαλύτερο το οποίο θα ισορροπούσε πιο γρήγορα?

Μπορείς να βάλεις το ταμπελακι εσωτερικής / εξωτερικής να δούμε και εγκατάσταση;

Με 24 αλήθεια δεν κρυώνεις; Εγώ με 26 και δεν την παλεύω να είμαι σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Πραγματική ερώτηση και όχι ειρωνία: Αν το βάλω 24 τι θα αλλάξει? Αφού ούτε τους 25 μπορεί να πιάσει. Επίσης αν το έχω να δουλεύει 24/7 όπως λες δεν θα καίει πιο πολύ απο το να είχα ένα μεγαλύτερο το οποίο θα ισορροπούσε πιο γρήγορα?

Με προλάβες γιατί έχω αρχίσει να χάνω και εγώ συλλογιστικά εδώ πέρα! Το μεγάλο μικρό γίνεται, το μικρό μεγάλο δεν γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, guzel είπε

Μπορείς να βάλεις το ταμπελακι εσωτερικής / εξωτερικής να δούμε και εγκατάσταση;

Με 24 αλήθεια δεν κρυώνεις; Εγώ με 26 και δεν την παλεύω να είμαι σαλόνι.

Ταμπελάκι εξωτερικής μόνο γιατί αν υπάρχει ταμπελάκι με δεδομένα εκτός απο αυτό με το όνομα και το serial που είναι απο κάτω στην εσωτερική το έχει κρύψει η εγκατάσταση

IMG_20200707_114852-min.jpg

IMG_20200707_114907-min.jpg

IMG_20200707_114935-min.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Ταμπελάκι εξωτερικής μόνο γιατί αν υπάρχει ταμπελάκι με δεδομένα εκτός απο αυτό με το όνομα και το serial που είναι απο κάτω στην εσωτερική το έχει κρύψει η εγκατάσταση

IMG_20200707_114852-min.jpg

IMG_20200707_114907-min.jpg

IMG_20200707_114935-min.jpg

Αν το θερμόμετρο είναι δεξιά, όπως στα shorai κακώς το κόλλησες στον τοίχο.

Επίσης βλέπω τις περσίδες τις έχεις τέρμα αριστερά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα είναι λάθος να βάλω 12αρι σε υπνοδωμάτιο που κανονικά θέλει 9αρι βάση διαστάσεων? Ρωτάω γιατί τυχαίνει και βρίσκω το 12αρι σε προσφορα και μου βγαίνει φθηνότερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Αν το θερμόμετρο είναι δεξιά, όπως στα shorai κακώς το κόλλησες στον τοίχο.

Επίσης βλέπω τις περσίδες τις έχεις τέρμα αριστερά;

Ωχ λες? Αυτο για το θερμόμετρο δεν το είχα καθόλου στο νού μου και το άλλο το daiseikai το μικρό στο δωμάτιο έτσι το έβαλα.

Ναι τις περσίδες τις έχω τέρμα αριστερα γιατι στα 2,5 μέτρα κάνει γωνία ο τοίχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wolfskinn είπε

Παιδιά θα είναι λάθος να βάλω 12αρι σε υπνοδωμάτιο που κανονικά θέλει 9αρι βάση διαστάσεων? Ρωτάω γιατί τυχαίνει και βρίσκω το 12αρι σε προσφορα και μου βγαίνει φθηνότερο... 

Αν και δεν μπορω να πω πως ειμαι ειδική... Αλλά απ' ότι έχω καταλάβει αυτές τις μέρες είναι πως απλά θα κρυώνει άμεσα και θα νιώθεις πιο παγωμένο το χώρο σου!! Αλλιώς λάθος δεν είναι!!! Το αντίθετο θα ήταν..Γιατί θα φορωνλοταν ίσως πιο πολύ το κλιματιστικό σου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια χαρά είναι. Βάλε ζήτηση 24 και άστο non stop. Βασικά θα πρέπει να κλείσει από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη. Έχεις ένα από τα κορυφαία inventers της αγοράς. Ως inventer έτσι θα πρέπει να δουλεύει. 24/7.

Liakjim καλως ηλθες παλι σε χασαμε για καποιες μερες. Λοιπον θελω να ρωτησω το εξης. Παρατηρησα το daikin perfera 9000 btu που εχω κατα την διαρκεια της ζεστης 33 - 34 εξωτερικη ανεβασε "λιγο" τα db της εξωτερικης μοναδας σε συγκριση με σημερα που το εβαλα με εξωτερικη 26,5 που ειναι τελειως αθορυβο στα ιδια watt καταναλωσης, ενω τα διπλανα mitsu 12ρια με R410 κορυφαια kirigamine δεν καταλαβαινες οτι δουλευαν ακομα και αν εφταναν τα 700w Μax καταναλωση στο daikin 350 w κατα την δειαρκεια του καυσωνα. Μηπως εκτος απο το κλιματιστικο παιζει ρολο και το ψυκτικο R32 γιατι οσο εξελισσονται τα ψυκτικα υγρα ανεβαινουν και οι πιεσεις τους. Εσυ στο daikin σου παρατηρησες αυτην την συμπεριφορα? Τονιζω παλι οτι δεν μιλαμε για κατι extreme απλα ακουγεται καπως ενω σε πιο χαμηλες εξωτερικες δεν ακουγεται καθολου. Εδω οφειλω να παραδεκτω οτι τα mitsu στην ψυξη δινουν ρεστα αθορυβου....

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Πραγματική ερώτηση και όχι ειρωνία: Αν το βάλω 24 τι θα αλλάξει? Αφού ούτε τους 25 μπορεί να πιάσει. Επίσης αν το έχω να δουλεύει 24/7 όπως λες δεν θα καίει πιο πολύ απο το να είχα ένα μεγαλύτερο το οποίο θα ισορροπούσε πιο γρήγορα?

Φυσική : ο θερμός αέρας πάει πάνω. Στο ταβάνι έχει πχ 28-29, σφηνωσες και τη μονάδα πολύ δεξιά εκεί που είναι ο αισθητήρας οπότε το μηχάνημα διαβάζει ότι έπιασε τον στόχο και κατεβάζει watts.

Έχε ρύθμιση 24 , ίσως και 23, τέρμα τον ανεμιστήρα, δες και τις περσίδες  να είναι τέρμα ψηλά και δώστου χρόνο γιατί με τα διαγράμματα που ανέβασε ο φίλος πιο πάνω το μηχάνημα έχει το capacity να καλύψει τις απώλειες σου (εφόσον είναι τόσες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φυσική : ο θερμός αέρας πάει πάνω. Στο ταβάνι έχει πχ 28-29, σφηνωσες και τη μονάδα πολύ δεξιά εκεί που είναι ο αισθητήρας οπότε το μηχάνημα διαβάζει ότι έπιασε τον στόχο και κατεβάζει watts.

Έχε ρύθμιση 24 , ίσως και 23, τέρμα τον ανεμιστήρα, δες και τις περσίδες  να είναι τέρμα ψηλά και δώστου χρόνο γιατί με τα διαγράμματα που ανέβασε ο φίλος πιο πάνω το μηχάνημα έχει το capacity να καλύψει τις απώλειες σου (εφόσον είναι τόσες).

Θα μεταφέρω τη μονάδα στην ευθεία και θα γεμίσω ψυκτικό υγρό να σιγουρέψω ότι δεν έχασε έστω και λίγο στην εγκατάσταση. 

Ακόμα λέω να φωνάξω ηλεκτρολόγο να περάσει μια ξεχωριστή γραμμή γιατί τώρα είναι σε μια πρίζα του σαλονιου και απο οτι είδα ολες οι πρίζες του σαλονιού είναι πάνω σε μια ασφάλεια 10Α. Απο τη στιγμη που τράβηξε μέχρι και 1270 watt χθες δεν νομίζω να είναι το ρεύμα το θέμα απλά θα το κάνω ως βέλτιστη πρακτική να έχω το κεφάλι μου ήσυχο 

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Επικές τρυπάρες, χώραγαν οι σωλήνες για άλλο ένα κλιματιστικό. 😛

Αν λες για μένα τις τρύπες τις είχε κάνει ο προηγούμενος και μπήκα σ αυτές για να μην κάνω περισσότερη ζημιά στο σπίτι που δεν είναι και δικό μου

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σφηνωσες και τη μονάδα πολύ δεξιά εκεί που είναι ο αισθητήρας οπότε το μηχάνημα διαβάζει ότι έπιασε τον στόχο και κατεβάζει watts.

Μόλις εψαξα το εγχειρίδιο. Λέει πως ο αισθητήρας είναι μπροστα κάτω απο το καπάκι.

maual.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...