Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εξαερισμο φορητου a.c. είδα σε ένα βιντεάκι μια κουρτινα

https://www.amazon.fr/gp/aw/d/B01IXWL72G/ref=sspa_mw_detail_1?ie=UTF8&psc=1

Παίζουν Ελλάδα παρόμοια?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Σ ευχαριστώ πολύ για τους πίνακες. Αν υποθέσουμε - δεχτούμε οτι οι απώλειες είναι όντως 14500 btu/hr περίπου πιστεύεις οτι το ap71vg με ελάχιστη 2KW (6824 btu) θα κάνει on-off?

H εγγυηση του mitsubishi ειναι 3 συνολικα και 7 στο συμπιεστη αν δεν κανω λάθος όπως και στο fujitsu?

γνωρίζεις τι συμπιεστές έχουν? έχουν και τα 2 rotary? twin rotary?

Πριν προβείς σε αγορά νέου, επειδή δεν είναι λίγα λεφτά, μήπως να δοκιμάσεις μία καλύτερη τοποθέτηση του υπάρχοντος? Βλέπω και η εξωτερική είναι κολλημένη στην τέντα και από πάνω δεν έχει καθόλου αέρα. Μήπως υπερθερμαίνεται και εμποδίζει το κλιματιστικό να αποδίδει το 100%?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Specs είπε

Δοκιμασες με ζητουμενη 16 να δεις αν αλλαζει κατι? 

Οχι αλλά και στο Hi power δεν είδα κάτι καλύτερο

42 λεπτά πριν, Specs είπε

και υποθετω πως ετσι που ειναι η εξωτερικη ταβανωμενη  δεν αναπνεει λογω τεντας..

Δεν νομίζω γιατί απο το πλαι είναι ανοιχτο και γενικά φυσάει πολύ στο μπαλκόνι λόγω ύψους. Αν τη βάλω στο πάτωμα να κοιτάει μπροστά όπως τώρα θα συναντά το τοιχίο του μπαλκονιού στο 1,5 μέτρο. Αν το βάλω να κοιτάει πλάι θα βγάζει όλο το ζεστό αέρα μπροστά στη μπαλκονόπορτα.

 

40 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Πριν προβείς σε αγορά νέου, επειδή δεν είναι λίγα λεφτά, μήπως να δοκιμάσεις μία καλύτερη τοποθέτηση του υπάρχοντος? Βλέπω και η εξωτερική είναι κολλημένη στην τέντα και από πάνω δεν έχει καθόλου αέρα. Μήπως υπερθερμαίνεται και εμποδίζει το κλιματιστικό να αποδίδει το 100%?

Οτι απαντησα παραπάνω

 

EDIT 

Το manual αναφέρει min 60 εκατοστά κενό μπροστά από την εξωτερική μονάδα αλλά και απο πάνω της. Οπότε λογικά θα είναι καλύτερα να μπει πάτωμα οπου θα έχει 1,5 μέτρο μπροστά και 2 μέτρα προς τα πάνω.

Επεξ/σία από mmike2503
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Σ ευχαριστώ πολύ για τους πίνακες. Αν υποθέσουμε - δεχτούμε οτι οι απώλειες είναι όντως 14500 btu/hr περίπου πιστεύεις οτι το ap71vg με ελάχιστη 2KW (6824 btu) θα κάνει on-off?

H εγγυηση του mitsubishi ειναι 3 συνολικα και 7 στο συμπιεστη αν δεν κανω λάθος όπως και στο fujitsu?

γνωρίζεις τι συμπιεστές έχουν? έχουν και τα 2 rotary? twin rotary?

On off ενδεχομένως να κάνει όταν πέφτουν οι απαιτήσεις κάτω από τα ελάχιστα BTUs. Ενώ το πχ "αντέχει" και πιο χαμηλά. Τα μισά στα χαρτιά.

Edit ->  twin Rotary το Mitsubishi ( siam)

Twin rotary το Fujitsu .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κοίτα, η απάντηση δεν είναι μια.

Το κάθε μηχάνημα έχει τα υπέρ και τα κατά και διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Καταρχάς παρόμοιο seer .

Το Mitsubishi έχει λίγο περισσότερο capacity με ζήτηση 23 και έξω 40.

IMG-20200707-143304.jpg

IMG-20200707-143338.jpg

IMG-20200707-143408.jpg

Από την άλλη έχει παραπάνω από τα διπλάσια ελάχιστα BTUs οπότε δεν θα πέφτει όσο χαμηλά πέφτουν τα Fujitsu ( έχω δείξει 100W για το asyg24klca) οπότε μπορεί να έχεις πιο εύκολα on off σε χαμηλές απαιτήσεις

IMG-20200707-143602.jpg

IMG-20200707-143738.jpg

Υπάρχει ένα μέλος που τα έχει και τα δύο οπότε ίσως μας πει μέχρι πόσο χαμηλά παίζουν και αν έχει δει φαινόμενα onoff στο Mitsubishi @apostolisep3

@apostolisep3

Onoff δεν έχω δει μέχρι στιγμής αλλά δεν το έχω δει και κάτω από τα 350watt όταν το asyg έχει πέσει και κάτω από 200 όταν ήταν στο σαλόνι σε ψυξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Onoff δεν έχω δει μέχρι στιγμής αλλά δεν το έχω δει και κάτω από τα 350watt όταν το asyg έχει πέσει και κάτω από 200 όταν ήταν στο σαλόνι σε ψυξη. 

Μήπως θα μπορούσες να δοκιμάσεις το Mitsubishi το βράδυ να δεις μέχρι που θα πάει μέχρι να κλείσει; Την tplink hs110 δεν του έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, liakjim είπε

On off ενδεχομένως να κάνει όταν πέφτουν οι απαιτήσεις κάτω από τα ελάχιστα BTUs. Ενώ το πχ "αντέχει" και πιο χαμηλά. Τα μισά στα χαρτιά.

Rotary το Mitsubishi ( siam)

Twin rotary το Fujitsu .

Twin και το Mitsubishi (SVB)

Επεξ/σία από spaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Θα το αφησω μεχρι αυριο και θα ξανανεβασω εικονα. Με το που  εβαλα ζητηση 25 επεσε κατω απο 300 και στο 10λεπτο εφτασε 165 κατωτατο. 

Τωρα ανεβηκε στα 213. Αλλα οπως και να εχει δεν καταλαβαίνω το νοημα της μέτρησης με 26 εξωτερικη και 25 ζητηση και μαλιστα νυχτα. στον 8ο όροφο που είμαι αν ανοίξω τα παράθυρα και φυσάει πιο πολυ θα δροσίζομαι.

Έχει νόημα γιατί χωρίς κλιματιστικό θα είχες 35 βαθμούς λόγω θερμοσυσσώρευσης και έκθεσης στον ήλιο του διαμερίσματος. Αν καταφέρει να ανταπεξέλθει με συνεχή λειτουργία πιστεύω ότι θα έχεις περισσότερη οικονομία και ικανοποιητική άνεση. Ακόμη και σε μεγαλύτερο να πας μπορεί να σου ψύχει τον αέρα αλλά όλο το διαμέρισμα θα λειτουργεί σαν πάνελ υπερύθρων οπότε πάλι θα ζητάς χαμηλότερες θερμοκρασίες για να αισθάνεσαι δροσιά. 

7 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Για να μην παρεξηγηθώ για το πως λέω αυτά που λέω, εγώ έχω στο νού μου τι μπορεί να γίνει μια ζεστή καλοκαιρινή μέρα, που θα έρχομαι σπίτι και θα έχει εξωτερική 34-36. Εκεί πιστεύω δεν θα πιάσει ποτέ τους 24. Αλλά άσε και τους 24. Θα πιάσει 26 με εξωτερική 36 και φούλ ήλιο όταν νύχτα στη ζήτηση για 25 ισορροπεί στους 27 με 28 εξωτερική? Με ότι κατανάλωση και αν βγάλει, ας τραβάει και 1300  watt.

Όταν λείπεις θα το βάζεις να δουλεύει στους 27 και θα το δυναμώνεις όταν γυρνάς ή θα το προγραμματίζεις να πάρει μπρος 2-3 ώρες πριν.  Αν έχεις στόχο την οικονομία δεν θα πρέπει να το δουλεύεις "ον-οφ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Οχι αλλά και στο Hi power δεν είδα κάτι καλύτερο

Δεν νομίζω γιατί απο το πλαι είναι ανοιχτο και γενικά φυσάει πολύ στο μπαλκόνι λόγω ύψους. Αν τη βάλω στο πάτωμα να κοιτάει μπροστά όπως τώρα θα συναντά το τοιχίο του μπαλκονιού στο 1,5 μέτρο. Αν το βάλω να κοιτάει πλάι θα βγάζει όλο το ζεστό αέρα μπροστά στη μπαλκονόπορτα.

Οτι απαντησα παραπάνω

EDIT 

Το manual αναφέρει min 60 εκατοστά κενό μπροστά από την εξωτερική μονάδα αλλά και απο πάνω της. Οπότε λογικά θα είναι καλύτερα να μπει πάτωμα οπου θα έχει 1,5 μέτρο μπροστά και 2 μέτρα προς τα πάνω.

Στο  γράφημα που είχες βάλει δούλευε στα 200w με ζητούμενη 25, στο θερμοστάτη φτάνει 25 και κόβει το κλιματιστικό. Βάλτο στη χαμηλότερη θερμοκρασία να δεις πώς θα πάει.

Βάλε και κίνηση στις περσίδες. 

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...