Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνω κάποιο μικρό 9άρι μόνο για ψύξη

Κριτήρια:
1) Χαμηλή κατανάλωση
2) Χαμηλός Θόρυβος - Αξιοπιστία
3) Οτιδήποτε άλλο...

Σκεφτόμουν κάτι μεταξύ tcl ή Haier...
Τα tesla αξίζουν;
Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο ή κάποια προσφορά που δεν γνωρίζω;
Budget το πολύ μέχρι 350+εγκατάσταση.

 

Επίσης αν καπνίζω στο δωμάτιο έχει διαφορά αν το κλιματιστικό θα έχει ιονιστή ή όχι;

Επεξ/σία από p.f.
ιονιστής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ΤΟΥΟΤΟΜΙ ειναι Ιαπωνικη εταιρια. Τωρα, τι κομματια χρησιμοποιεί και που φτιαχνει τα κλιματιστικα ειναι εταιρικο θεμα.

Δηλαδη αν αγορασω Qashqai, που εχει κινητηρα Renault και κατασκευαζεται στην Αγγλια τι αγοραζω? Οπως επισης υπαρχει και η Huawei που εχει πολυ ποιοτικα κινητα. Το θεμα ειναι να υπαρχει ποιοτητα και αξιοπιστια στο τελικο προιον, αλλα και σε σωστή τιμή. Αυτο θα πρεπει να μας ενδιαφέρει ως καταναλωτες.

ΥΓ. Πριν καιρο ειχα γραψει οτι μεσω της εφαρμογης εκανα firmware upgrade σε Toyotomi Kuro. Ποιες αλλες εταιριες προσφερουν κατι τετοιο? Ακομη απορια το εχω γιατι δεν εχω λαβει ακομη απαντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spaek είπε

ΥΓ. Πριν καιρο ειχα γραψει οτι μεσω της εφαρμογης εκανα firmware upgrade σε Toyotomi Kuro. Ποιες αλλες εταιριες προσφερουν κατι τετοιο? Ακομη απορια το εχω γιατι δεν εχω λαβει ακομη απαντηση.

H Gree και καμποσες ακομη που πουλανε rebadged Gree.

FYI βγαζει και μια με πιο ωραιο περιβαλλον αλλα πανω-κατω ιδια features (ισως και λιγοτερα)
107214231_305653894146095_1575078319119776965_n.jpg.03898e00378d658709d3305b5f371202.jpg

 

107320157_574382273253546_5957949874542602427_n.jpg.8ccc4d333108edd01063077069940fb9.jpg

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, guzel είπε

Θα δώσεις 1045 για inventor & 1200 για toyotomi? Αδυνατω να το πιστεψω. Με αυτά τα χρήματα παίρνεις επώνυμο.

Κοίταξε και το Toshiba edge. Κορυφαίο με 7 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη.

Γι' αυτό ρώτησα :)
Σ΄ευχαριστώ για την πρόταση, θα το τσεκάρω !

 

3 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Με ρετιρέ και ταράτσα από πάνω πας φουλ για 24αρι. Αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος, εγώ θα πήγαινα εδώ https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

Εναλλακτικά, το Mitsubishi AP71 που φαίνεται επίσης πολύ καλό. Hair tundra Green επίσης φαίνεται να είναι τίμια επιλογή. 

Διαφορετικά, σε 22αρι, θα κοιτούσα και Toshiba Edge.

Για υπνοδωμάτιο, δες 12αρι. Αν θες και θέρμανση τότε FTXC35 Daikin και είσαι οκ.

Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα τα τσεκάρω !
Εκτός από το Haier που έχω ακούσει από 2 ψυκτικούς φίλους να μείνω μακριά ..

 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Μόνο ψύξη;

Μπορείς να τρέξεις το κάτωθι για κάθε χώρο ξεχωριστά ;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Θα με ενδιέφερε και η θέρμανση μιας και καίω μόνος μου πετρέλαιο και έδωσα 200€/μήνα για 2 μήνες τον χειμώνα 😐

Σαλόνι / Κουζίνα / Δώμα :

image.png.ae37a627c2af187ced0395db78efc7d0.png

Υπνοδωμάτιο (το οποίο σίγουρα είναι λάθος μιας και δεν μπορώ να επιλέξω "0" παράθυρα) :

image.png.496354fe1e37ecc271e223ab56fc393e.png

 

Απορώ που δεν αναφέρθηκε κανείς στο φορητό A/C ..
Θα με βόλευε πάρα πολύ για υπνοδωμάτιο / γραφείο (δώμα) αλλά ακούω αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις ..

Επεξ/σία από ZataraFR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

H Gree και καμποσες ακομη που πουλανε rebadged Gree.

FYI βγαζει και μια με πιο ωραιο περιβαλλον αλλα πανω-κατω ιδια features (ισως και λιγοτερα)
107214231_305653894146095_1575078319119776965_n.jpg.03898e00378d658709d3305b5f371202.jpg

107320157_574382273253546_5957949874542602427_n.jpg.8ccc4d333108edd01063077069940fb9.jpg

Αυτό από ποια εφαρμογή είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ZataraFR είπε

Γι' αυτό ρώτησα :)
Σ΄ευχαριστώ για την πρόταση, θα το τσεκάρω !

Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα τα τσεκάρω !
Εκτός από το Haier που έχω ακούσει από 2 ψυκτικούς φίλους να μείνω μακριά ..

Θα με ενδιέφερε και η θέρμανση μιας και καίω μόνος μου πετρέλαιο και έδωσα 200€/μήνα για 2 μήνες τον χειμώνα 😐

Σαλόνι / Κουζίνα / Δώμα :

image.png.ae37a627c2af187ced0395db78efc7d0.png

Υπνοδωμάτιο (το οποίο σίγουρα είναι λάθος μιας και δεν μπορώ να επιλέξω "0" παράθυρα) :

image.png.496354fe1e37ecc271e223ab56fc393e.png

Απορώ που δεν αναφέρθηκε κανείς στο φορητό A/C ..
Θα με βόλευε πάρα πολύ για υπνοδωμάτιο / γραφείο (δώμα) αλλά ακούω αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις ..

Έχω αναφερθεί εγώ στα φορητά στο παρελθόν που το είχα ψάξει μιας και μένω σε πολυ ιδιόρυθμο σπίτι και δεν μπορώ να βάλω παντού κλιματιστικο. Τα φορητά είναι ο ορισμός του anti-(value for money). Καλυτερα επιτοιχο και μη σωστά επιλεγμένο παρα φορητό. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, p.f. είπε

Καλησπέρα, ψάχνω κάποιο μικρό 9άρι μόνο για ψύξη

Κριτήρια:
1) Χαμηλή κατανάλωση
2) Χαμηλός Θόρυβος - Αξιοπιστία
3) Οτιδήποτε άλλο...

Σκεφτόμουν κάτι μεταξύ tcl ή Haier...
Τα tesla αξίζουν;
Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο ή κάποια προσφορά που δεν γνωρίζω;
Budget το πολύ μέχρι 350+εγκατάσταση.

Επίσης αν καπνίζω στο δωμάτιο έχει διαφορά αν το κλιματιστικό θα έχει ιονιστή ή όχι;

Σε αυτά τα λεφτά δές και της εταιρείας Aux, έγω 12.000 το είχα πληρώσει 280€ + εγκατάσταση . Ο ψυκτικός που το πέρασε είπε είναι αρκετά αξιόπιστα .

Εδώ και 5 χρόνια δέν έχει βγάλει το παραμικρό . Καθαρίζω φίλτρα και 6 μήνες. Θόρυβο δέν κάνει , βέβαια τόν ανεμιστήρα το έχω στη 2η σκάλα 

Για το τσιγάρο δέν γνωρίζω 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Μπήκε κατευθείαν αλλά έχει version 2,5 πήγα να κάνω update και μου άλλαξε και στην εφαρμογή ewpe από 3,42 σε 2,5 έκανα πάλι update στην ewpe και γύρισε στο 3,42 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ZataraFR είπε

Γι' αυτό ρώτησα :)
Σ΄ευχαριστώ για την πρόταση, θα το τσεκάρω !

Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα τα τσεκάρω !
Εκτός από το Haier που έχω ακούσει από 2 ψυκτικούς φίλους να μείνω μακριά ..

Θα με ενδιέφερε και η θέρμανση μιας και καίω μόνος μου πετρέλαιο και έδωσα 200€/μήνα για 2 μήνες τον χειμώνα 😐

Σαλόνι / Κουζίνα / Δώμα :

image.png.ae37a627c2af187ced0395db78efc7d0.png

Υπνοδωμάτιο (το οποίο σίγουρα είναι λάθος μιας και δεν μπορώ να επιλέξω "0" παράθυρα) :

image.png.496354fe1e37ecc271e223ab56fc393e.png

Απορώ που δεν αναφέρθηκε κανείς στο φορητό A/C ..
Θα με βόλευε πάρα πολύ για υπνοδωμάτιο / γραφείο (δώμα) αλλά ακούω αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις ..

24αρι χρειάζεσαι και αφού λες και θέρμανση θα πρότεινα να πήγαινες σε κάτι καλό με καλούς δείκτες απόδοσης.

Για το δώμα θα αρκούσε το πιο φθηνό 9αρι που θα βρεις με ifeel/follow me μιας και έχει ελάχιστες απώλειες.

ΥΓ Για τα haier πάντως μόνο καλά λόγια έχουμε ακούσει από μέλη εδώ που τα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μπήκε κατευθείαν αλλά έχει version 2,5 πήγα να κάνω update και μου άλλαξε και στην εφαρμογή ewpe από 3,42 σε 2,5 έκανα πάλι update στην ewpe και γύρισε στο 3,42 

Been there, done that...
Δεν ειδα καμμια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, p.f. είπε

Καλησπέρα, ψάχνω κάποιο μικρό 9άρι μόνο για ψύξη

Κριτήρια:
1) Χαμηλή κατανάλωση
2) Χαμηλός Θόρυβος - Αξιοπιστία
3) Οτιδήποτε άλλο...

Σκεφτόμουν κάτι μεταξύ tcl ή Haier...
Τα tesla αξίζουν;
Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο ή κάποια προσφορά που δεν γνωρίζω;
Budget το πολύ μέχρι 350+εγκατάσταση.

Επίσης αν καπνίζω στο δωμάτιο έχει διαφορά αν το κλιματιστικό θα έχει ιονιστή ή όχι;

https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html??q=tcl+elite+premium+9&from=search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. γνωρίζει κάποιος να μου πει δνση για μαγαζί ή αποθήκη κυρίως σε δυτική αττική(περιστέρι, Αιγάλεω, αγ, Ανάργυροι ) με ανταλλακτικά για κλιματιστικά? εστω σε πμ.

ενδιαφερομαι να βρω τους θερμοστατες εσω και εξω θερμοκρασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gmenex είπε

Καλησπέρα στα παιδιά και καλό κουράγιο με τις ζέστες μέχρι να πάρετε AC!

Η εξωτερική σωλήνα του νερού πάει στο πεζοδρόμιο το οποίο όμως είναι στραβό και δε πάει η ροή στον δρόμο αλλά μένει κάτω από το παράθυρο ποτάμι.

Αρχικά λοιπόν θέλω να ρωτήσω πόσο λάθος είναι (αν είναι) που έχω βάλει ένα μπουκάλι και το αδειάζω όποτε το θυμάμαι γιατί τις περισσότερες φορές απλά ξεχειλίζει και χύνεται μόνο του. Υπάρχει κίνδυνος για το AC? Είναι κακό και να το βγάλω εντελώς και να ασχοληθώ να φτιάξω το πεζοδρόμιο? Το νερό αυτό κάνει να το ρίχνω σε φυτά για πότισμα?

Ερώτηση αν και μόλις είδα νομίζω απάντηση στα τελευταία σχόλια, οι τιμές γενικά είναι πάρα πολύ υψηλές ή μου φαίνεται? Τσεκάρω Κωτσο που είχα πάρει Shorai Premium 13αρι Στα 700€ με άτοκο δάνειο και δωρεάν εγκατάσταση και το 24αρι το έβρισκες κάπου 1100€. Τώρα αντίστοιχα ούτε το 9αρι κάνει 760€.. Τέτοιες προσφορές που πήρα εγώ βγάζουν συχνά πυκνά? Δηλαδή παίζει να περιμένω τέλος Αυγούστου και να τις ρίξουν?

Προσπεράστηκε μάλλον οπότε ξαναγράφω το βασικό ερώτημα...

Η εξωτερική σωλήνα του νερού πάει στο πεζοδρόμιο το οποίο όμως είναι στραβό και δε πάει η ροή στον δρόμο αλλά μένει κάτω από το παράθυρο ποτάμι και γεμίζει υγρασία.

Αρχικά λοιπόν θέλω να ρωτήσω πόσο λάθος είναι (αν είναι) που έχω βάλει ένα μπουκάλι και το αδειάζω όποτε το θυμάμαι γιατί τις περισσότερες φορές απλά ξεχειλίζει και χύνεται μόνο του. Υπάρχει κίνδυνος για το AC? Είναι κακό και να το βγάλω εντελώς και να ασχοληθώ να φτιάξω το πεζοδρόμιο? Το νερό αυτό κάνει να το ρίχνω σε φυτά για πότισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...