Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, spaek είπε

. Πριν καιρο ειχα γραψει οτι μεσω της εφαρμογης εκανα firmware upgrade σε Toyotomi Kuro. Ποιες αλλες εταιριες προσφερουν κατι τετοιο? Ακομη απορια το εχω γιατι δεν εχω λαβει ακομη απαντηση.

Και ούτε θα λάβεις , εδώ όταν γίνεται  λόγος  για toyotomi ακόμη και για μοντέλα όπως το kuro που βάσει σχεδιαγράμματων που έχουμε ανεβάσει και δείχνουν ότι τα κλιματιστικά δουλεύουν καλά ,υπάρχει μια εχθρική διάθεση απέναντι όχι μόνο στα κλιματιστικά με το όνομα αυτό 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

24αρι χρειάζεσαι και αφού λες και θέρμανση θα πρότεινα να πήγαινες σε κάτι καλό με καλούς δείκτες απόδοσης.

Για το δώμα θα αρκούσε το πιο φθηνό 9αρι που θα βρεις με ifeel/follow me μιας και έχει ελάχιστες απώλειες.

ΥΓ Για τα haier πάντως μόνο καλά λόγια έχουμε ακούσει από μέλη εδώ που τα έχουν.

Σ’ ευχαριστώ!
π.χ. Fujitsu ASYG24KLCA ?
Γιατί όλες σας οι προτάσεις είναι Α++ ενεργειακής κλάσης ?
Υπάρχουν αρκετά Α+++

9άρι για δώμα εννοείς το υπνοδωμάτιο φαντάζομαι.
Εκεί λογικά θα πάω για το Daikin FTXC35B.

Το δώμα(γραφείο) το υπολογίζω μαζί με σαλόνι/κουζίνα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αν θα δροσίζεται λόγω ιδιόρρυθμης διαρρύθμισης του χώρου. Γι’αυτό κοιτούσα για φορητό A/C.

Επεξ/σία από ZataraFR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, gmenex είπε

Προσπεράστηκε μάλλον οπότε ξαναγράφω το βασικό ερώτημα...

Η εξωτερική σωλήνα του νερού πάει στο πεζοδρόμιο το οποίο όμως είναι στραβό και δε πάει η ροή στον δρόμο αλλά μένει κάτω από το παράθυρο ποτάμι και γεμίζει υγρασία.

Αρχικά λοιπόν θέλω να ρωτήσω πόσο λάθος είναι (αν είναι) που έχω βάλει ένα μπουκάλι και το αδειάζω όποτε το θυμάμαι γιατί τις περισσότερες φορές απλά ξεχειλίζει και χύνεται μόνο του. Υπάρχει κίνδυνος για το AC? Είναι κακό και να το βγάλω εντελώς και να ασχοληθώ να φτιάξω το πεζοδρόμιο? Το νερό αυτό κάνει να το ρίχνω σε φυτά για πότισμα?

Δεν επηρεαζει το κλιμα εαν τρεχει σε μπουκαλι,εαν παλι σε ενοχλουν τα νερα βαλε προεκταση και οδηγησετα αλλού, το νερο ειναι στην ουσια χωρις αλατα και πιθανο να εχει πολλα βακτηρια και χημικα απο την καπνιλα του τσιγαρου και την υγρασια που παντα πιανει στα στοιχεια, μην το ριξεις στα φυτα, 

Καταναλωσεις update

Το 24αρι aria δουλευει στα 660w σε 84 τετραγωνικά ολα ανοιχτα,ρυθμιση στους 27 και μαλλον δεν μπορει η δεν θελει να πέσει ποιο κατω καθως σε αυτα τα watt σταθερα εχω 0,5 βαθμους αυξηση καθε μια ώρα,οποτε γκαζωνει λιγο και μετα ξαναπεφτει χωρις on-off,

Αυτο που δινει ρεστα ειναι το  inventor premium 9 στο δωματιο που με ρυθμιση 27 και eco που σε 9,9 ωρες εκαψε 0,88kw αυτος ο κινεζος δεν παιζεται, χουρχουριζει απο 95-115 watt 

Screenshot_2020-07-08-09-52-46.png

Screenshot_2020-07-08-09-52-53.png

Επεξ/σία από Artakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και ούτε θα λάβεις , εδώ όταν γίνεται  λόγος  για toyotomi ακόμη και για μοντέλα όπως το kuro που βάσει σχεδιαγράμματων που έχουμε ανεβάσει και δείχνουν ότι τα κλιματιστικά δουλεύουν καλά ,υπάρχει μια εχθρική διάθεση απέναντι όχι μόνο στα κλιματιστικά με το όνομα αυτό 

Το ότι δουλεύει καλά ένα 9αρι, 12αρι δε σημαίνει ότι δουλεύει όπως πρέπει και όλη σειρά.

 

 

 

47 λεπτά πριν, Artakos είπε

Δεν επηρεαζει το κλιμα εαν τρεχει σε μπουκαλι,εαν παλι σε ενοχλουν τα νερα βαλε προεκταση και οδηγησετα αλλού, το νερο ειναι στην ουσια χωρις αλατα και πιθανο να εχει πολλα βακτηρια και χημικα απο την καπνιλα του τσιγαρου και την υγρασια που παντα πιανει στα στοιχεια, μην το ριξεις στα φυτα, 

Καταναλωσεις update

Το 24αρι aria δουλευει στα 660w σε 84 τετραγωνικά ολα ανοιχτα,ρυθμιση στους 27 και μαλλον δεν μπορει η δεν θελει να πέσει ποιο κατω καθως σε αυτα τα watt σταθερα εχω 0,5 βαθμους αυξηση καθε μια ώρα,οποτε γκαζωνει λιγο και μετα ξαναπεφτει χωρις on-off,

Αυτο που δινει ρεστα ειναι το  inventor premium 9 στο δωματιο που με ρυθμιση 27 και eco που σε 9,9 ωρες εκαψε 0,88kw αυτος ο κινεζος δεν παιζεται, χουρχουριζει απο 95-115 watt 

Screenshot_2020-07-08-09-52-46.png

Screenshot_2020-07-08-09-52-53.png

φαντάσου τι θα καίει τον χειμώνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Το ότι δουλεύει καλά ένα 9αρι, 12αρι δε σημαίνει ότι δουλεύει όπως πρέπει και όλη σειρά.

φαντάσου τι θα καίει τον χειμώνα...

Τα εχουμε πει θερμανση 800/900w 

Ακομα και ποιο κατω να πηγαινε δεν υπηρχε περιπτωση να συντηρηθεί τοσο χωρος με 200/300w ολα ανοιχτα στα 84τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Artakos είπε

Τα εχουμε πει θερμανση 800/900w 

Ακομα και ποιο κατω να πηγαινε δεν υπηρχε περιπτωση να συντηρηθεί τοσο χωρος με 200/300w ολα ανοιχτα στα 84τμ

Και εγώ όλα ανοιχτά τα έχω σε σπίτι 100τμ... Αλλά όταν πιάσει θερμοκρασία πάει στα 150-200w

καταναλώσεις Ιουλίου 

Shorai 18BTU

Screenshot_20200708-103730.png.10a271cb1e192d1abfb4fcb74d2fe981.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, guzel είπε

Και εγώ όλα ανοιχτά τα έχω σε σπίτι 100τμ... Αλλά όταν πιάσει θερμοκρασία πάει στα 150-200w

Πως θα παει στα 150/200w εαν καταναλώνει 600 και ανεβαίνει η θερμοκρασια 0,5 καθε μια ωρα? Εκει ειναι η ισορροπία του μαλλον, 

Το δικο σου πιανει θερμοκρασια και για να μην κοψει κατεβαινει χαμηλα, το δικο μου τοσα δινει γιατι τοσα θελει και μαλλον θα παει σε off εαν πιάσει θερμοκρασία, 

Δεν μπορει δηλ 2  κλιμα να καταναλωνουν τα ιδια watt και η αποδοση του ενος να ειναι 4 φορες πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Artakos είπε

Πως θα παει στα 150/200w εαν καταναλώνει 600 και ανεβαίνει η θερμοκρασια 0,5 καθε μια ωρα? Εκει ειναι η ισορροπία του μαλλον, 

Το δικο σου πιανει θερμοκρασια και για να μην κοψει κατεβαινει χαμηλα, το δικο μου τοσα δινει γιατι τοσα θελει και μαλλον θα παει σε off εαν πιάσει θερμοκρασία, 

Δεν μπορει δηλ 2  κλιμα να καταναλωνουν τα ιδια watt και η αποδοση του ενος να ειναι 4 φορες πανω...

Απλά το δικό σου δεν μπορεί να κατέβει παρακάτω. Το χειμώνα μπέρδεψε με πιστολάκι το θερμόμετρο του και θα το διαπιστώσεις 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Απλά το δικό σου δεν μπορεί να κατέβει παρακάτω. Το χειμώνα μπέρδεψε με πιστολάκι το θερμόμετρο του και θα το διαπιστώσεις 😜 

Εαν εβαζα το δικο σου στον χωρο μου λες να με καλυπτε με 150w?😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Artakos είπε

Εαν εβαζα το δικο σου στον χωρο μου λες να με καλυπτε με 150w?😅😅

Το νόημα των inverter αυτο ειναι. Να προσαρμοζουν την ισχυ τους. Οταν το δικο σου πιανει επιθυμητη επρεπε να κατεβαινε στα ελαχιστα και εκει να αναπροσαρμοζεται. Δεν το κανει γιατι δεν μπορει. 

Μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις αν ενδιαφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα 100τμ του Guzel δεν είναι ενιαίος χώρος οπότε δεν έχουν παντού την ίδια θερμοκρασία. Όπως έχει δηλώσει κι ο ίδιος σε παλιότερο post πχ τώρα καλοκαίρι το υπνοδωμάτιο έχει +2 βαθμούς (αν θυμάμαι καλά). Οπότε τα watts που πιάνει το Shorai είναι για τα τμ του χώρου στον οποίο βρίσκεται, όχι και για τα υπόλοιπα τμ των υπολοίπων δωματίων. 😛

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Τα 100τμ του Guzel δεν είναι ενιαίος χώρος οπότε δεν έχουν παντού την ίδια θερμοκρασία. Όπως έχει δηλώσει κι ο ίδιος σε παλιότερο post πχ τώρα καλοκαίρι το υπνοδωμάτιο έχει +2 βαθμούς (αν θυμάμαι καλά). Οπότε τα watts που πιάνει το Shorai είναι για τα τμ του χώρου στον οποίο βρίσκεται, όχι και για τα υπόλοιπα τμ των υπολοίπων δωματίων. 😛

Σωστά. Πάντα στα δωμάτια +-2, δίκη μου παράλειψη που δεν το ανέφερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετώ,

για νέα αγορά (9άρι) το οποίο θα μπει σε δωμάτιο μωρού πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο;

κυρίως για ψύξη (αφύγρανση καλοδεχούμενη για το χειμώνα).

ιδανικά ψάχνω για αυτό που έχει ειπωθεί κατά καιρούς, τη "γλυκιά ψύξη", για ευνόητους λόγους.

 

Budget γύρω στα 500 ευρώ.

👶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τα 100τμ του Guzel δεν είναι ενιαίος χώρος οπότε δεν έχουν παντού την ίδια θερμοκρασία. Όπως έχει δηλώσει κι ο ίδιος σε παλιότερο post πχ τώρα καλοκαίρι το υπνοδωμάτιο έχει +2 βαθμούς (αν θυμάμαι καλά). Οπότε τα watts που πιάνει το Shorai είναι για τα τμ του χώρου στον οποίο βρίσκεται, όχι και για τα υπόλοιπα τμ των υπολοίπων δωματίων. 😛

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57925008

+3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...