Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ανάλογα που έχω το fan. Στο auto έχω +3 αν βαλω τον ανεμιστήρα στη τρίτη σκάλα κατεβαινει στα +-2, αλλωστε καταφερνει να στελνει τον αερα μακρυά (17μ). Σε καθε περιπτωση την επιθυμητη που εχω στον ενιαιο δεν μπορω να την εχω στα δωματια. Εμενα προσωπικα με καλυπτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Σωστος,επίσης μιλαμε για splitακι 18ρι οχι για 24αρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, p.f. είπε

Καλησπέρα, ψάχνω κάποιο μικρό 9άρι μόνο για ψύξη

Κριτήρια:
1) Χαμηλή κατανάλωση
2) Χαμηλός Θόρυβος - Αξιοπιστία
3) Οτιδήποτε άλλο...

Σκεφτόμουν κάτι μεταξύ tcl ή Haier...
Τα tesla αξίζουν;
Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο ή κάποια προσφορά που δεν γνωρίζω;
Budget το πολύ μέχρι 350+εγκατάσταση.

Επίσης αν καπνίζω στο δωμάτιο έχει διαφορά αν το κλιματιστικό θα έχει ιονιστή ή όχι;

Eπειδη τα εχω και τα δυο,αναλογα με το τι γουσταρεις απο τυχον μπιχλιμπιδια,διαλεξε!

Αθορυβα απολυτως, 5 χρονια εγγυηση Ανευ Ορων και ψιλων γραμματων,πιστοποιημενα eurovent και οτι αλλο θες ρωτας.

Ψαξε τα χαρακτηριστικα που σε ενδιαφερουν

https://www.skroutz.gr/s/23223559/Haier-AS25THMHRA-1U25YEMFRA-White.html

https://www.skroutz.gr/s/14708722/Haier-Tundra-Green-AS25TABHRA-1U25BEFFRA.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Artakos είπε

Η inventor δινει 5 χρονια η haier?

ως τώρα αντιπρόσωπος/εισαγωγέας της και ναι αυτοί καλύπτουν την εγγύηση (ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ONLINE ΕΝΤΟΣ 30 ΗΜΕΡΩΝ)

Τώρα αν αύριο, μεθαύριο, λήξει το συμβόλαιο τους και τα πουλάει κάποιος άλλος τα Haier (ή και η ίδια η Haier) δεν μπορώ να γνωρίζω ποιός και πως θα καλύψει την εγγύηση ΤΩΝ ΤΟΤΕ πωλήσεων (γιατί διαβάζεται κάπως αυτό. Εφόσον η Inventor πουλάει δίνοντας το όνομα της και 5 έτη, τότε δια νόμου ότι πουλάει πρέπει να το καλύψει!).

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στη παρεα..

Ενδιαφερομαι κ εγω για 9αρι,το οποιο θα μπει σε μικρο υπνοδωματιο..

Εχω ξεχωρισει το tcl miracle 2 

https://www.skroutz.gr/s/23190561/TCL-Miracle-II-09CHSA-VE-White.html

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο,σε αυτα τα λεφτα;

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο φασονάκι με βαφτιστικό όνομα Shakai στα 259 ευρώ. Γράφει 3 χρόνια εγγυηση και ελάχιστη κατανάλωση (αν αληθεύει) 100w.

https://www.praktiker.gr/m/p/klimatistiko-shakai-sh32-9000btu-inverter-103481

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ZataraFR είπε

Σ’ ευχαριστώ!
π.χ. Fujitsu ASYG24KLCA ?
Γιατί όλες σας οι προτάσεις είναι Α++ ενεργειακής κλάσης ?
Υπάρχουν αρκετά Α+++

9άρι για δώμα εννοείς το υπνοδωμάτιο φαντάζομαι.
Εκεί λογικά θα πάω για το Daikin FTXC35B.

Το δώμα(γραφείο) το υπολογίζω μαζί με σαλόνι/κουζίνα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αν θα δροσίζεται λόγω ιδιόρρυθμης διαρρύθμισης του χώρου. Γι’αυτό κοιτούσα για φορητό A/C.

Το υπνοδωμάτιο έχει πολύ λίγες απώλειες. 7αρι θέλει. Γιατί 12αρι; Και μάλιστα το Daikin που είναι δυνατό; Θα ξεσκιστει στα on off.

Για 24αρι με απόδοση και σε θέρμανση κοιτάμε asyg24kmta, asyg24klca, Mitsubishi ap71, edge , haier tundra green. Έχουμε πει τα προτερήματα και ελαττώματα της κάθε λύσης.

11 λεπτά πριν, little_john είπε

Καλησπερα στη παρεα..

Ενδιαφερομαι κ εγω για 9αρι,το οποιο θα μπει σε μικρο υπνοδωματιο..

Εχω ξεχωρισει το tcl miracle 2 

https://www.skroutz.gr/s/23190561/TCL-Miracle-II-09CHSA-VE-White.html

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο,σε αυτα τα λεφτα;

Σας ευχαριστω!

Δεν έχουμε feedback. Στα χαρτιά είναι σούπερ για ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

ως τώρα αντιπρόσωπος/εισαγωγέας της και ναι αυτοί καλύπτουν την εγγύηση (ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ONLINE ΕΝΤΟΣ 30 ΗΜΕΡΩΝ)

Τώρα αν αύριο, μεθαύριο, λήξει το συμβόλαιο τους και τα πουλάει κάποιος άλλος τα Haier (ή και η ίδια η Haier) δεν μπορώ να γνωρίζω ποιός και πως θα καλύψει την εγγύηση ΤΩΝ ΤΟΤΕ πωλήσεων (γιατί διαβάζεται κάπως αυτό. Εφόσον η Inventor πουλάει δίνοντας το όνομα της και 5 έτη, τότε δια νόμου ότι πουλάει πρέπει να το καλύψει!).

Που ειναι λοιπον το μεμπτο?

Στην ενδεχομενη χρεωκοπια της inventor η στην φορμα online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ZataraFR είπε

Σ’ ευχαριστώ!
π.χ. Fujitsu ASYG24KLCA ?
Γιατί όλες σας οι προτάσεις είναι Α++ ενεργειακής κλάσης ?
Υπάρχουν αρκετά Α+++

9άρι για δώμα εννοείς το υπνοδωμάτιο φαντάζομαι.
Εκεί λογικά θα πάω για το Daikin FTXC35B.

Το δώμα(γραφείο) το υπολογίζω μαζί με σαλόνι/κουζίνα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αν θα δροσίζεται λόγω ιδιόρρυθμης διαρρύθμισης του χώρου. Γι’αυτό κοιτούσα για φορητό A/C.

Δε θα πήγαινα στο Fujitsu ,καλό μηχάνημα αλλά είναι παλιό πλέον. Κυκλοφορεί από το 18 (ίσως και πιο πριν), υστερεί πολύ σε θόρυβο και defrost και του λείπουν πολύ χρήσιμα feature όπως πχ το καλοκαίρι δεν έχει λειτουργία να διώχνει την υγρασία στην εσωτερική με αποτέλεσμα να μυρίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

Δε θα πήγαινα στο Fujitsu ,καλό μηχάνημα αλλά είναι παλιό πλέον. Κυκλοφορεί από το 18 (ίσως και πιο πριν), υστερεί πολύ σε θόρυβο και defrost και του λείπουν πολύ χρήσιμα feature όπως πχ το καλοκαίρι δεν έχει λειτουργία να διώχνει την υγρασία στην εσωτερική με αποτέλεσμα να μυρίζει.

@guzelποια μηχανηματα διώχνουν την υγρασία ( μηπως σαν την Τοσιμπα που φυσάει λιγο απλο αέρα οταν το κλεινείς?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Specs είπε

Που ειναι λοιπον το μεμπτο?

Στην ενδεχομενη χρεωκοπια της inventor η στην φορμα online?

Τι εννοείς; Δεν νομίζω ότι ανέφερα κάτι υπό μορφή σχολιασμού (μεμπτό ή μη).

Απλά τόνισα ότι θέλει να δηλώσεις Online για να ισχύσει η εγγύηση, κάτι το οποίο από ότι είδα στα εγχειρίδια δεν το αναφέρει, και οπότε καλό είναι να το έχει κατά νου ο οποιοσδήποτε έχει αγοράσει, ή σκοπεύει να αγοράσει. Επειδή έβαλες ότι η εγγύηση είναι "Χωρίς όρους, και ψιλά γράμματα" και ισχύει η συγκεκριμένη ιδιαιτερότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sokos1 είπε

@guzelποια μηχανηματα διώχνουν την υγρασία ( μηπως σαν την Τοσιμπα που φυσάει λιγο απλο αέρα οταν το κλεινείς?)

Τα Toshiba σηκώνουν τέρμα ψιλά την περσιδα ,αφήνοντας ένα πολύ μικρό κενό και για 30 λεπτά καθαρίζουν την εσωτερική από την υγρασία.. Αδιανόητο να μην υπάρχει σε κλιματιστικό αυτή η λειτουργία το 2020. Είναι θέμα υγείας.

Μη ξεχνάς επίσης ότι η Toshiba έχει και magic coil για αυτοκαθαρισμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Τι εννοείς; Δεν νομίζω ότι ανέφερα κάτι υπό μορφή σχολιασμού (μεμπτό ή μη).

Απλά τόνισα ότι θέλει να δηλώσεις Online για να ισχύσει η εγγύηση, κάτι το οποίο από ότι είδα στα εγχειρίδια δεν το αναφέρει, και οπότε καλό είναι να το έχει κατά νου ο οποιοσδήποτε έχει αγοράσει, ή σκοπεύει να αγοράσει. Επειδή έβαλες ότι η εγγύηση είναι "Χωρίς όρους, και ψιλά γράμματα" και ισχύει η συγκεκριμένη ιδιαιτερότητα

Ok,γιατι απορησα λανθασμενα ως φαινεται,μιας και δεν εχω δει πιο απλη και ξεκαθαρη εγγυηση...

Ειμαι τοσο αλλεργικος στις εγγυησεις του στυλ δωρεαν αλλα με ετησια συντηρηση απο εμας κλπ που θαρω πως οταν καποιος

αποφασιζει να επιλεξει αναμεσα απο 3 πχ παρεμφερη μοντελα,πρεπει να υπολογιζει  οτι η εγγυηση τοσων χρονων αλλα με συντηρηση κλπ κοστιζει τοσα χρηματα και να προστιθενται στην τιμη αγορας κοκ.

Αλλωστε αν θες διακαως για τα χαρακτηριστικα του ενα συγκεκριμενο μοντελο,το παιρνεις και αγοραζεις κ μια 5ετη Κωτσοβ η μηντιαμαρκτ κ ξερεις απο πριν ποσο θα σου κοστισει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...