Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Τα Toshiba σηκώνουν τέρμα ψιλά την περσιδα ,αφήνοντας ένα πολύ μικρό κενό και για 30 λεπτά καθαρίζουν την εσωτερική από την υγρασία.. Αδιανόητο να μην υπάρχει σε κλιματιστικό αυτή η λειτουργία το 2020. Είναι θέμα υγείας.

Μη ξεχνάς επίσης ότι η Toshiba έχει και magic coil για αυτοκαθαρισμο...

Ουαουυυυυυυ.... Αυτά παίζουν και σε Κινέζικα ρε συ από το 2007 (τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

Ουαουυυυυυυ.... Αυτά παίζουν και σε Κινέζικα ρε συ από το 2007 (τουλάχιστον)

Ε ναι, οπότε είναι χαζό να μην το έχει σαν feature κλιματιστικό του 2018. Τόσο απλό και κάνει πολύ καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Ε ναι, οπότε είναι χαζό να μην το έχει σαν feature κλιματιστικό του 2018. Τόσο απλό και κάνει πολύ καλή δουλειά.

και ναι και όχι! Κανει ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ κάποια δουλειά! Σίγουρα πάντως έχει πέσει σε τέτοιες λειτουργίες το Marketing της αρκούδας γιατί πλέον τα κουκιά μετρημένα και όλοι ψάχνουν να βρουν sales points να πουλήσουν.

Φυσικά, οτιδήποτε εξτραδάκι υπάρχει, σε οποιαδήποτε συσκευή, μόνο κακό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Ok,γιατι απορησα λανθασμενα ως φαινεται,μιας και δεν εχω δει πιο απλη και ξεκαθαρη εγγυηση...

Ειμαι τοσο αλλεργικος στις εγγυησεις του στυλ δωρεαν αλλα με ετησια συντηρηση απο εμας κλπ που θαρω πως οταν καποιος

αποφασιζει να επιλεξει αναμεσα απο 3 πχ παρεμφερη μοντελα,πρεπει να υπολογιζει  οτι η εγγυηση τοσων χρονων αλλα με συντηρηση κλπ κοστιζει τοσα χρηματα και να προστιθενται στην τιμη αγορας κοκ.

Αλλωστε αν θες διακαως για τα χαρακτηριστικα του ενα συγκεκριμενο μοντελο,το παιρνεις και αγοραζεις κ μια 5ετη Κωτσοβ η μηντιαμαρκτ κ ξερεις απο πριν ποσο θα σου κοστισει!

Προσωπικά θεωρω την ετήσια συντήρηση απαραίτητη για λόγους υγείας. Είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε, φαντάσου την μπιχλα που μαζεύουν όλο τον χρόνο.

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

και ναι και όχι! Κανει ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ κάποια δουλειά! Σίγουρα πάντως έχει πέσει σε τέτοιες λειτουργίες το Marketing της αρκούδας γιατί πλέον τα κουκιά μετρημένα και όλοι ψάχνουν να βρουν sales points να πουλήσουν.

Φυσικά, οτιδήποτε εξτραδάκι υπάρχει, σε οποιαδήποτε συσκευή, μόνο κακό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί

Τι πάει να πει και ναι και όχι; ΚΑΝΕΙ δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Προσωπικά θεωρω την ετήσια συντήρηση απαραίτητη για λόγους υγείας. Είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε, φαντάσου την μπιχλα που μαζεύουν όλο τον χρόνο.

Εγω παλι οχι...αναλογα το που ειναι το κλιματιστικο,περιοχη,μικροκλιμα τυπος δωματιου κλπ.

Δεν το κανει για το καλο μου η Daikin οταν το επιβαλλει...αλλα εχει υπολογισει και αυτα τα χρηματα στην τιμη πωλησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, guzel είπε

Νέο φασονάκι με βαφτιστικό όνομα Shakai στα 259 ευρώ. Γράφει 3 χρόνια εγγυηση και ελάχιστη κατανάλωση (αν αληθεύει) 100w.

https://www.praktiker.gr/m/p/klimatistiko-shakai-sh32-9000btu-inverter-103481

Midea ειναι,θα το χτυπαγα το 9αρι σε αυτη την τιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, guzel είπε

Τι πάει να πει και ναι και όχι; ΚΑΝΕΙ δουλειά.

Aν ΔΕΝ έχεις ΤΡΕΛΗ υγρασία, τότε κάνει ψιλο-μπούρδες δουλειά!!! Τραβας σκόνη και με την υγρασία γίνεται μάκα. Η μια προσέγγιση ειναι να φυσήξεις αέρα... Και στατικά χωρίς αέρα η υγρασία ΠΕΦΤΕΙ στο λεκανάκι. Μυρωδιά έχεις από το λεκανάκι. Ο Ανεμιστήρας όταν σπινάρει δεν στεγνώνει το λεκανάκι αλλά τραβάει αέρα μέσα από το στοιχείο. Ο κύκλος καθαρισμού κανονικά τραβάει μια έντονη υγροποίηση στο στοιχείο και μετά γυρναει η βαλβίδα ώστε να το ζεστάνει απότομα και με βοήθεια του αέρα να στεγνώσει και καλά γρήγορα.

Βασική αρχή όμως να έχεις εντονη υγροποίηση, διαφορετικά να χαμε να λέγαμε. ΝΑΙ κάποια δουλειά λοιπόν, αλλά τη συντήρηση δεν τη γλυτώνεις.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

Aν ΔΕΝ έχεις ΤΡΕΛΗ υγρασία, τότε κάνει ψιλο-μπούρδες δουλειά!!! Τραβας σκόνη και με την υγρασία γίνεται μάκα. Η μια προσέγγιση ειναι να φυσήξεις αέρα... Και στατικά χωρίς αέρα η υγρασία ΠΕΦΤΕΙ στο λεκανάκι. Μυρωδιά έχεις από το λεκανάκι. Ο Ανεμιστήρας όταν σπινάρει δεν στεγνώνει το λεκανάκι αλλά τραβάει αέρα μέσα από το στοιχείο. Ο κύκλος καθαρισμού κανονικά τραβάει μια έντονη υγροποίηση στο στοιχείο και μετά γυρναει η βαλβίδα ώστε να το ζεστάνει απότομα και με βοήθεια του αέρα να στεγνώσει και καλά γρήγορα.

Βασική αρχή όμως να έχεις εντονη υγροποίηση, διαφορετικά να χαμε να λέγαμε. ΝΑΙ κάποια δουλειά λοιπόν, αλλά τη συντήρηση δεν τη γλυτώνεις.

Ακριβως,στα δικα μου το λεει self clean και οταν γυρναει στο ζεστο για να διωξει την υγρασία φτανει στα 2000w στιγμιαια,αλλα η απορροή ακομα τρεχει και μετα τον κυκλο,το λεκανακι δεν το στεγνώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για 24αρι με απόδοση και σε θέρμανση κοιτάμε asyg24kmta, asyg24klca, Mitsubishi ap71, edge , haier tundra green. Έχουμε πει τα προτερήματα και ελαττώματα της κάθε λύσης.

Καλησπέρα, είδα που σε άλλο μέλος ειπες για 24αρι haier tundra green. Εννοείς το AS68TEBHRA? Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι τουλάχιστον στα χαρτιά πέφτει σε ψύξη πιο κάτω και από το asyg24klca (0.7 kW) και έχει συμπιεστή mitsubishi (αν και δεν ξέρω αν είναι rotary ή twin rotary). 

Που χάνει? Αν έχει αναφερθεί στο νήμα βάλε μου ένα λινκ να μην γράφεις. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mmike2503 είπε

Καλησπέρα, είδα που σε άλλο μέλος ειπες για 24αρι haier tundra green. Εννοείς το AS68TEBHRA? Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι τουλάχιστον στα χαρτιά πέφτει σε ψύξη πιο κάτω και από το asyg24klca (0.7 kW) και έχει συμπιεστή mitsubishi (αν και δεν ξέρω αν είναι rotary ή twin rotary). 

Που χάνει? Αν έχει αναφερθεί στο νήμα βάλε μου ένα λινκ να μην γράφεις. Ευχαριστώ

Τα 0.7 είναι input watts ενώ στο asyg24klca τα 0.9 είναι capacity ( input watts 0.15).

Όπως καταλαβαίνεις είναι άλλο πράγμα.

Δεν θυμάμαι να έχει εμφανιστεί κάποιο μέλος με το 24αρι. Οπότε στην πράξη δεν ξέρω να σου πω πόσο ελάχιστα input watts έχει. Έχουμε σίγουρα θετικό feedback για το 18αρι. Έχει όντως Mitsubishi συμπιεστή ( μάλλον siam θα εννοούν).

Στα χαρτιά έχει από τα καλύτερα capacity . Καλό θόρυβο. Και καλή εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας χρειαζομαι αμεσα κλιματιστικο καθως μενω Αθηνα και η εποχη το επιβαλει. Ειμαι αναμεσα σε 4 12αρια κλιματιστικα:

https://www.skroutz.gr/s/18329702/Daikin-FTXC35B-RXC35B.html

Daikin 490       (δηλαδη 550+ με εγκατασταση) εχω ακουσει καλα λογια για τη θερμανση της εταιριας (+80 για wifi)

https://www.skroutz.gr/s/13190293/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-712R32.html?from=sku_spec_variations

Toyotomi 425 (δηλαδη 500+ με εγκατασταση) Καλες αξιολογησεις στο σκρουτζ

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-premium-pr1vi32-12wfcb-pr1vo32-12b-1233152.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

Inventor 500 (με εγκατασταση μαζι) Εχει 10ετη εγγυηση

https://airsam.gr/shop/tcl-elite-tac-12chsa-xa51-r32/

Tcl 370           (δηλαδη 450+ με εγκατασταση)  Ακουσα καλα λογια, εχει 10ετη εγγυηση 

Κλεινω περισσοτερο προς το inventor καθως περιλαμβανει τα παντα και με καλη εγγυηση αλλα και απο αξιοπιστο πωλητη. Τι γνωμη εχετε εσεις και αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε σε αυτα τα χρηματα καλοδεχουμενο. Συγγνωμη αν σας κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας , θα ήθελα μια βοήθεια όσο άφορα την αγορά κλιματιστικού για ΜΕΝΑ και την οικογένεια μου .  Δημιούργησα ένα ντοκ αρχείο ώστε να υπάρχουν μαζεμένες οι απόψεις σας . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας. 

https://forms.gle/CB1TcMPYdASFYkDG8

* Σε μελλοντικό ποστ θα αναρτήσω αποτελέσματα ώστε να βοηθήσω κάποιο άλλο μέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι θεωρούν την έλλειψη αυτόματης ενεργοποίησης ανεμιστήρα στο κλείσιμο της ψύξης για το asyg24klca σημαντικότατη ( προσωπικά δεν θα έλεγα ότι δεν θα το ήθελα), με κάτω από 10€ και δημιουργία scene , έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα :

[9,81€ 40% OFF]BlitzWolf® BW-RC1 Mini Smart Home Universal  IR WIFI Infrared Remote Controller For TV Air Conditioning Home Appliances Smart Home from Consumer Electronics on banggood.com
https://banggood.app.link/PjIfNkXbX7

Ταυτόχρονα έχουν και πρόσθεση WiFi feature 😉

(αντί για τα 70€ ενός αναξιόπιστου module , όπως έχουν γράψει μέλη)

Bonus ένα κλιματιστικό με το capacity που θα καλύψει τον χώρο τους και όχι άλλα κλιματιστικά πχ το edge που στους 40C σηκώνει τα χέρια ψηλά .

Καλά μηχανήματα τα Toshiba αλλά εν έτη 2020 δεν πας πουθενά με 5.4KW capacity στο 24αρι. Οι περισσότεροι ενιαίοι χώροι στην Ελλάδα με 40αρια εξωτερική, θα μείνουν χωρίς ψύξη...

Προσωπικά θα επέλεγα την απόδοση από τα χαρακτηριστικά. Καλύτερα να έχω ψύξη και ας αναγκάζομαι να το γυρίζω χειροκίνητα σε λειτουργία ανεμιστήρα. Έτσι και αλλιώς, με 100W που πέφτει, δεν χρειάζεται να κλείσει και ποτέ 😉

Αλλά είπαμε, δεν υπάρχει το τέλειο κλιματιστικό.

IMG_20200708_160732.jpg.7f041337e60ca7f1cdcd924d7561c938.jpg
IMG_20200708_163816.jpg.326a8d075feac8b542b02807616de939.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα 0.7 είναι input watts ενώ στο asyg24klca τα 0.9 είναι capacity ( input watts 0.15).

Όπως καταλαβαίνεις είναι άλλο πράγμα.

Δεν θυμάμαι να έχει εμφανιστεί κάποιο μέλος με το 24αρι. Οπότε στην πράξη δεν ξέρω να σου πω πόσο ελάχιστα input watts έχει. Έχουμε σίγουρα θετικό feedback για το 18αρι. Έχει όντως Mitsubishi συμπιεστή ( μάλλον siam θα εννοούν).

Στα χαρτιά έχει από τα καλύτερα capacity . Καλό θόρυβο. Και καλή εγγύηση.

Ναι έχεις δίκιο δεν πρόσεξα καλά. Οπότε έχουμε το 

Haier AS68TEBHRA capacity 2.2 έως 8.5 kW (7500-29000btu/hr) και input watts 700 - 2900Watt

Και το

Fujitsu ASYG24KLCA capacity 0.9 έως 7.7 kW (3000-26200btu/hr) και input watts 180 - 2740 Watt

Αν τα έχω καταλάβει καλά το haier με min capacity στα 7500 btu και min input watts 700 είναι πιο πιθανό να κάνει on-off αν ο χώρος ισορροπεί στη ζητούμενη με κάτω από 7500btu και δύσκολα θα πέσει κάτω απο 700 watt κατανάλωση ακόμα και στην ισορροπία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...