Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum, διαβάζοντας πολλά posts και πινακακια απο εσάς (ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!) κατέληξα και εγω στην αγορά κλιματιστικού toshiba edge 22άρι για τον χώρο μου. Τοποθετήθηκε στο γραφείο που έχει πρόσβαση σε χωλ που κατεβαίνει στο ισόγειο και στο χώρο του γραφείου έχει σκάλες που ανεβαίνει σε σοφίτες.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα γιατί αν και κάνει ενα Γ ο χώρος, τον δροσίζει όλο πάρα πολύ εύκολα και γρήγορα! Τα συνολικά τετραγωνικά του 1ου ειναι 60 και υπάρχει ακόμα ένα υπνοδωμάτιο (20τμ) στον ίδιο όροφο που δεν φαίνεται στο παρακάτω σχεδιάγραμμα (μετά τις σκάλες) και φτάνει οριακά εκει η δροσιά γιατί κατεβαίνει προς το ισόγειο. Στο σχεδιάγραμμα που έχω παρακάτω φαίνονται και οι καταναλώσεις που είχα σήμερα με εξωτερική 28-29 (Ηράκλειο Κρήτης) και εσωτερική 26. Το χαμηλότερο που το έχω δει όταν τρέχει ο συμπιεστής είναι 200 watt αλλά συνήθως κυμαίνεται 250-300. Αν έχετε ερωτήσεις για το συγκεκριμένο μηχάνημα είμαι στην διαθεσή σας!

Screen Shot 2020-07-11 at 9.03.53 PM.png

1os.png

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, rodin002 είπε

Καλησπέρα στο forum, διαβάζοντας πολλά posts και πινακακια απο εσάς (ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!) κατέληξα και εγω στην αγορά κλιματιστικού toshiba edge 22άρι για τον χώρο μου. Τοποθετήθηκε στο γραφείο που έχει πρόσβαση σε χωλ που κατεβαίνει στο ισόγειο και στο χώρο του γραφείου έχει σκάλες που ανεβαίνει σε σοφίτες.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα γιατί αν και κάνει ενα Γ ο χώρος, τον δροσίζει όλο πάρα πολύ εύκολα και γρήγορα! Τα συνολικά τετραγωνικά του 1ου ειναι 60 και υπάρχει ακόμα ένα υπνοδωμάτιο (20τμ) στον ίδιο όροφο που δεν φαίνεται στο παρακάτω σχεδιάγραμμα (μετά τις σκάλες) και φτάνει οριακά εκει η δροσιά γιατί κατεβαίνει προς το ισόγειο. Στο σχεδιάγραμμα που έχω παρακάτω φαίνονται και οι καταναλώσεις που είχα σήμερα με εξωτερική 28-29 (Ηράκλειο Κρήτης) και εσωτερική 26. Το χαμηλότερο που το έχω δει όταν τρέχει ο συμπιεστής είναι 200 watt αλλά συνήθως κυμαίνεται 250-300. Αν έχετε ερωτήσεις για το συγκεκριμένο μηχάνημα είμαι στην διαθεσή σας!

Screen Shot 2020-07-11 at 9.03.53 PM.png

1os.png

Αρχικα θα υποστεις ελεγχο απο κλιμακιο ενος ατομου,που θα φωτογραφισει εξωτερικα την εγκατασταση...πέρνα ενα γυαλισματακι τις εξωτερικες βιδες,μην φας κανα προστιμο!

Μετα θα γινει η εισβολη και η αξολογηση σου.Θα πρεπει να αποδειξεις οτι δικαιουσαι να κατεχεις toshiba και θα σου εκδοθει ειδικο διαβατηριο με κωδικους.

Αν ΔΕΝ περασεις το τεστ,κατασχεται το κλιματιστικο και για τιμωρια θα σου βαλει τριζατο κινεζοφασον...

Εκανες και το λαθος να βαλεις και το σχεδιο σπιτιου...

Επεξ/σία από Specs
.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αποτελέσματα από το form (την form που μπορείτε ακόμα να ψηφίσετε είναι εδώ ). Μου κάνει εντύπωση που υπάρχει τόση εμπιστοσύνη σε toshiba !!!

 

results.pdf

Επεξ/σία από nikolastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rodin002 είπε

Καλησπέρα στο forum, διαβάζοντας πολλά posts και πινακακια απο εσάς (ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!) κατέληξα και εγω στην αγορά κλιματιστικού toshiba edge 22άρι για τον χώρο μου. Τοποθετήθηκε στο γραφείο που έχει πρόσβαση σε χωλ που κατεβαίνει στο ισόγειο και στο χώρο του γραφείου έχει σκάλες που ανεβαίνει σε σοφίτες.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα γιατί αν και κάνει ενα Γ ο χώρος, τον δροσίζει όλο πάρα πολύ εύκολα και γρήγορα! Τα συνολικά τετραγωνικά του 1ου ειναι 60 και υπάρχει ακόμα ένα υπνοδωμάτιο (20τμ) στον ίδιο όροφο που δεν φαίνεται στο παρακάτω σχεδιάγραμμα (μετά τις σκάλες) και φτάνει οριακά εκει η δροσιά γιατί κατεβαίνει προς το ισόγειο. Στο σχεδιάγραμμα που έχω παρακάτω φαίνονται και οι καταναλώσεις που είχα σήμερα με εξωτερική 28-29 (Ηράκλειο Κρήτης) και εσωτερική 26. Το χαμηλότερο που το έχω δει όταν τρέχει ο συμπιεστής είναι 200 watt αλλά συνήθως κυμαίνεται 250-300. Αν έχετε ερωτήσεις για το συγκεκριμένο μηχάνημα είμαι στην διαθεσή σας!

Screen Shot 2020-07-11 at 9.03.53 PM.png

 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Καλοδούλευτο.

Λογικά όσο το δουλεύεις τόσο θα ισορροπεί τον χώρο και θα δεις τις καταναλώσεις να πέφτουν σιγά σιγά.

Σύμφωνα με το eurovent , το κλιματιστικό θα μπορούσε να κατέβει τουλάχιστον στα 155W .

image.png.1da18e86b9b7c67ab9b8e0b8111ad5aa.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Καλοδούλευτο.

Λογικά όσο το δουλεύεις τόσο θα ισορροπεί τον χώρο και θα δεις τις καταναλώσεις να πέφτουν σιγά σιγά.

Σύμφωνα με το eurovent , το κλιματιστικό θα μπορούσε να κατέβει τουλάχιστον στα 155W .

image.png.1da18e86b9b7c67ab9b8e0b8111ad5aa.png

Ευχαριστώ πολύ! Θα ήθελα να το δω και σε πιο ζόρικες καταστάσεις και θα τα ανεβάσω κάποια στιγμή :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα νέο tab στο αρχείο για τα 24άρια όπου πλέον έβαλα με όσα στοιχεία έχουμε στη διάθεσή μας, τα capacity σε ψύξη και σε θέρμανση.

link https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=sharing

https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vTcdPjaUx1r38qOO8e6H69rMcjumOl9PhsEAysDhJEZYMZEGAXKZzGzyOHvddCV6ZMV96aK4671gD3T/pubhtml?gid=1535276802&single=true

Αν δείτε κάποιο λάθος ή κάτι άλλο ή καμιά ιδέα, αφήστε το σχόλιό σας. Όποιος θα ήθελε να βοηθήσει να μπουν και άλλα, ας αφήσει ένα pm να τον βάλω συντάκτη.

Κάποια στιγμή θα βάλω και 18άρια.

Κάποια δικά μου σχόλια:

1. Στη ψύξη φαίνεται το Haier Tundra Green να έχει το πάνω χέρι, ενώ στη θέρμανση το ASYG24KMTA.

2. Προσοχή σε όσους μένουν σε περιοχές με 40άρια και κοιτάνε Toshiba. Υπάρχει πτώση στο capacity για προστασία των ηλεκτρονικών, οπότε θα χρειαστείτε ίσως μεγαλύτερο μοντέλο.

3. Το edge υπολείπεται λίγο σε ψύξη και σε θέρμανση από το shorai (απλό και premium).

4. Τα mitsubishi είναι ίδια.

596173049_Coolingmode.png.9bfc358ef8cc3535d2d99cd2e7ffe20e.png1600369865_Heatingmode.png.5f02190c28b71d06a77ee981997a1875.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μαλακό καιρό είναι η αλήθεια σήμερα πέτυχα χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις ιστορικό χαμηλό για το Morris 24

Εννοείται όλα ανοιχτά (75τμ) αλλά το κλιματιστικό δεν δούλεψε όλη μέρα σερί γιατί ήμουν εκτός 

IMG_20200712_011152.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Έφτιαξα νέο tab στο αρχείο για τα 24άρια όπου πλέον έβαλα με όσα στοιχεία έχουμε στη διάθεσή μας, τα capacity σε ψύξη και σε θέρμανση.

link https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=sharing

https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vTcdPjaUx1r38qOO8e6H69rMcjumOl9PhsEAysDhJEZYMZEGAXKZzGzyOHvddCV6ZMV96aK4671gD3T/pubhtml?gid=1535276802&single=true

Αν δείτε κάποιο λάθος ή κάτι άλλο ή καμιά ιδέα, αφήστε το σχόλιό σας. Όποιος θα ήθελε να βοηθήσει να μπουν και άλλα, ας αφήσει ένα pm να τον βάλω συντάκτη.

Κάποια στιγμή θα βάλω και 18άρια.

Κάποια δικά μου σχόλια:

1. Στη ψύξη φαίνεται το Haier Tundra Green να έχει το πάνω χέρι, ενώ στη θέρμανση το ASYG24KMTA.

2. Προσοχή σε όσους μένουν σε περιοχές με 40άρια και κοιτάνε Toshiba. Υπάρχει πτώση στο capacity για προστασία των ηλεκτρονικών, οπότε θα χρειαστείτε ίσως μεγαλύτερο μοντέλο.

3. Το edge υπολείπεται λίγο σε ψύξη και σε θέρμανση από το shorai (απλό και premium).

4. Τα mitsubishi είναι ίδια.

596173049_Coolingmode.png.9bfc358ef8cc3535d2d99cd2e7ffe20e.png1600369865_Heatingmode.png.5f02190c28b71d06a77ee981997a1875.png

Κάτι δεν μου κολλάει. Η haier στα Pdesign test δίνει capacity 7,184 και όχι 7,7 για τους 35 βαθμούς. Επίσης αν ισχύει ότι EER = Capacity / Input Power τότε με εξωτερική 35 και εσωτερική 27 μας λέει ότι το Tundra green θα καίει 2119 watt. Κάνω κάπου λάθος?

IMG_20200712_041209.jpg

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Κάτι δεν μου κολλάει. Η haier στα Pdesign test δίνει capacity 7,184 και όχι 7,7 για τους 35 βαθμούς. Επίσης αν ισχύει ότι EER = Capacity / Input Power τότε με εξωτερική 35 και εσωτερική 27 μας λέει ότι το Tundra green θα καίει 2119 watt. Κάνω κάπου λάθος?

IMG_20200712_041209.jpg

Αυτό είναι το φορτίο σχεδιασμού βάση του οποίου γίνονται οι μετρήσεις του seer.

Στο Service manual έχει τις καμπύλες του μέγιστου capacity :

cc5d53b5fb61c9af4a8a0fa94c31c1d4.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rodin002 είπε

Καλησπέρα στο forum, διαβάζοντας πολλά posts και πινακακια απο εσάς (ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!) κατέληξα και εγω στην αγορά κλιματιστικού toshiba edge 22άρι για τον χώρο μου. Τοποθετήθηκε στο γραφείο που έχει πρόσβαση σε χωλ που κατεβαίνει στο ισόγειο και στο χώρο του γραφείου έχει σκάλες που ανεβαίνει σε σοφίτες.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα γιατί αν και κάνει ενα Γ ο χώρος, τον δροσίζει όλο πάρα πολύ εύκολα και γρήγορα! Τα συνολικά τετραγωνικά του 1ου ειναι 60 και υπάρχει ακόμα ένα υπνοδωμάτιο (20τμ) στον ίδιο όροφο που δεν φαίνεται στο παρακάτω σχεδιάγραμμα (μετά τις σκάλες) και φτάνει οριακά εκει η δροσιά γιατί κατεβαίνει προς το ισόγειο. Στο σχεδιάγραμμα που έχω παρακάτω φαίνονται και οι καταναλώσεις που είχα σήμερα με εξωτερική 28-29 (Ηράκλειο Κρήτης) και εσωτερική 26. Το χαμηλότερο που το έχω δει όταν τρέχει ο συμπιεστής είναι 200 watt αλλά συνήθως κυμαίνεται 250-300. Αν έχετε ερωτήσεις για το συγκεκριμένο μηχάνημα είμαι στην διαθεσή σας!

Screen Shot 2020-07-11 at 9.03.53 PM.png

1os.png

Καλορίζικο!! Μεγαλώνει το club του απόλυτου κλιματιστικού!!! 

Πόση ώρα του πήρε για να αρχίσει να ρίχνει στροφές στο χώρο με αυτές τις ιδιαιτερότητες;

από πού το αγόρασες και σε τι τιμή, αν επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Καλορίζικο!! Μεγαλώνει το club του απόλυτου κλιματιστικού!!! 

Πόση ώρα του πήρε για να αρχίσει να ρίχνει στροφές στο χώρο με αυτές τις ιδιαιτερότητες;

από πού το αγόρασες και σε τι τιμή, αν επιτρέπεται.

On off από τα 300W δεν το λες "ρίχνει στροφές"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, marioboni είπε

Με μαλακό καιρό είναι η αλήθεια σήμερα πέτυχα χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις ιστορικό χαμηλό για το Morris 24

Εννοείται όλα ανοιχτά (75τμ) αλλά το κλιματιστικό δεν δούλεψε όλη μέρα σερί γιατί ήμουν εκτός 

IMG_20200712_011152.jpg

Ωραία κατεβαίνει 200w το TCL ,,το εχω βάλει κι'εγω οταν θα παω να κάτσω, θα ανεβάσω κι'εγω μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια γνώμη για το παρακάτω παρακαλώ:

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tundra-green-as50tdbhra-1u50jeffra.html

Έχουμε μετρήσεις για το πόσο κατεβαίνει σε Watt? Σε αυτά τα λεφτά ±50-100 υπάρχει κάτι καλύτερο σε κατανάλωση/ποιότητα? Μας ενδιαφέρει μόνο η ψύξη.

 

Επεξ/σία από jimmyfis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Ωραία κατεβαίνει 200w το TCL ,,το εχω βάλει κι'εγω οταν θα παω να κάτσω, θα ανεβάσω κι'εγω μετρήσεις.

Κατεβαίνει σε ευνοϊκές συνθήκες έτσι;

Συνήθως παίζει σε συντήρηση μέσο όρο στη μέρα στα 250 βατακια με 24ωρη χρήση

Μέρα στα 270 περίπου και απογευματινές βραδινές ώρες στα 220 περίπου από όσο έχω τσεκαρει 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...