Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, yositosi είπε

Εγώ θέλω πολύ πάντως να δω ένα σχετικό e-mail και τι απάντηση θα δοθεί :D:D :D 

Στο επί της ουσίας, εφόσον δεν είναι σε 100% ίδια βάση οι όποιες συγκρίσεις, τότε για εμένα να'χαμε να λέγαμε. Βασικά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι και τα στοιχεία που δίνουν τα διάφορα service manuals είναι και 100% σωστά σε όλα τα σημεία. 

Να το κάνω, αλλά προς τα που; Μη μου πεις για την fgeurope...

 

40 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγω νομιζω οτι ειναι ατοπο να γινονται οι συγκρισεις με max τιμες.

Σκοπός μου δεν είναι η σύγκριση αλλά η παροχή βοήθειας. Να λέμε ότι το τάδε έχει capacity τόσο άρα θα σε καλύψει; Ή όχι;

 

7 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Μιλάμε για κάποια συγκεκριμένη  υγρασία που ειναι υπολογισμενα αυτά τα νούμερα που βλέπουμε.  Σε εσένα η πραγματική καμπύλη θα είναι... Γκρεμός.. στο Καρπενήσι σίγουρα πολύ καλύτερα...

Εάν θέλεις στείλε ένα email Fujitsu και ρωτά αν τα νούμερα max capacities στους πίνακες έχουν υπόψιν το frost/defrost η όχι.. Εάν δηλαδή είναι οι πραγματικές μέγιστες αποδόσεις στις συγκεκριμένες συνθήκες που δηλώνουν η είναι οι θεωρητικές αποδόσεις που μπορούν να βγάλουν τα μηχανήματα σε αυτές τις θερμοκρασίες.

Αν δεις στα mitsubishi έχει κάπου κάτω κάτι correction της καμπύλης σχετικά με το defrost/frost. Όπως και άλλα όπως η απόσταση/ύψος εσωτερικής εξωτερικής μονάδας κτλ 

Και αν ισχύει αυτό που λες,διαφορετικος τρόπος αντιμετώπισης ο ένας ρίχνει input για να μην κάνει defrost (που δεν το έχω δει τους 2 χειμώνες, αλλά δεν είμαι σε τόσο κορεσμένο περιβάλλον όπως εσύ) και ο άλλος γκαζωνει όσο πάει και ας γίνει παγωτό όπως λες.. τότε η διαφορά τους θα ήταν μια ταπεινή  φυσιολογική διαφορά..και όχι όπως εμφανίζεται με τα νούμερα που βλέπουμε τώρα.. τεράστια διαφορά..  

Απλά για μενα too good to be true :)

( Και ίδια σούπερ καμπύλη στα Μαξ θερμανση έχει και το Fuji 18lfc/24lfc που είναι του 2013-2014 μοντέλο)

@yositosi καμία άποψη για το συγκεκριμένο θέμα;

Ακολουθεί megapost.

Γενικά συμφωνώ. Εκεί που διαφωνώ είναι ότι επειδή τα capacity tables έχουν ισχύ (KW) , που είναι κάτι το στιγμιαίο δεν μπορεί να σου έχει πρόβλεψη για μέση ισχύ (που υπονοείς).

Παραθέτω κάποια στοιχεία :

Η fujitsu λέει ότι το capacity υπολογίζεται πάνω στο max

Screenshot-3.png.aa2a767a83f09538b5a5309cc23e071e.png

Πρέπει να δούμε τι είναι max.

Τη μόνη αναφορά που βρήκα, είναι αυτό :

Screenshot-4.png.61ca42918b7537b6c0c719623745cf16.png

Άρα , όταν το ΔΤ του χώρου από τη ζήτηση είναι πάνω από 6C, θα πάει στο maximum. Δεν λέει για πόσο.

Προσωπικά το fujitsu το έχω δει να μαξάρει τον προπροηγούμενο χειμώνα που το λειτουργούσα διακοπτόμενα και ξεκινούσε σε κρύο χώρο. Το έχω δει στα 12.5Α και περίπου 2600W , τα οποία αν δείτε τα δίνει στον πίνακα :

Screenshot-5.png.bd39d552f61240590e7b1afdcbe4b3d9.png

Σε ρεύματα το λέει ως 17.5Α , οπότε θεωρητικά καλύπτει τα 3.51KW που έχει ως μέγιστο IP .

Screenshot-6.png.e7afb3c49d866f2bf1dc2fe66eb47616.png

 

Λέει ότι δίνει input πχ στους μηδέν 3.31KW όταν το πχ edge δίνει 2.14KW. Λογικό θα ήταν να έχουμε περισσότερο output. Το θέμα είναι για πόσο και αν.

 

Πάμε λίγο σε αυτό που λέει ο @Rnd1978 για τα mitsubishi

Screenshot-7.png.7d3b97869e70c152af86b21431651514.png

Άρα οι διακεκομμένες γραμμές είναι όταν δεν κάνει defrost. Όμως είναι απλά σε πίνακα για correction factor του rated capacity . Δεν βλέπω να μας αλλάζει σημαντικά το αποτέλεσμα.

Το θέμα μας είναι το εξής : έχουμε το δικαίωμα να προτείνουμε το asyg24klca ;

Οι μετρήσεις είναι σε 7WB/6DB δλδ σε  86.6 % RH, οπότε έχει συμπεριφερθεί υποτίθεται στους υπολογισμούς. 

Το μηχάνημα έχει δείξει ότι μπορεί να καλύψει χώρους. Κάλυψε τον χώρο του @apostolisep3 με 17KW απώλειες. Με defrost εννοείται.

Φυσικά κρατάω επιφυλάξεις .

Μακάρι να υπήρχε τρόπος να μεταβούμε από υπολογισμό rated σε max και το ανάποδο , να τα κάνω όλα rated και να είμαστε πιο σίγουροι.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μακάρι να υπήρχε τρόπος να μεταβούμε από υπολογισμό rated σε max και το ανάποδο , να τα κάνω όλα rated και να είμαστε πιο σίγουροι.

Ευκολο!😇

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να το κάνω, αλλά προς τα που; Μη μου πεις για την fgeurope...

 

Μα για αυτό είπα ότι "θα ήθελα πολύ να δω σχετικές συνομιλίες" :D :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Να το κάνω, αλλά προς τα που; Μη μου πεις για την fgeurope...

Σκοπός μου δεν είναι η σύγκριση αλλά η παροχή βοήθειας. Να λέμε ότι το τάδε έχει capacity τόσο άρα θα σε καλύψει; Ή όχι;

Ακολουθεί megapost.

Γενικά συμφωνώ. Εκεί που διαφωνώ είναι ότι επειδή τα capacity tables έχουν ισχύ (KW) , που είναι κάτι το στιγμιαίο δεν μπορεί να σου έχει πρόβλεψη για μέση ισχύ (που υπονοείς).

Παραθέτω κάποια στοιχεία :

Η fujitsu λέει ότι το capacity υπολογίζεται πάνω στο max

Screenshot-3.png.aa2a767a83f09538b5a5309cc23e071e.png

Πρέπει να δούμε τι είναι max.

Τη μόνη αναφορά που βρήκα, είναι αυτό :

Screenshot-4.png.61ca42918b7537b6c0c719623745cf16.png

Άρα , όταν το ΔΤ του χώρου από τη ζήτηση είναι πάνω από 6C, θα πάει στο maximum. Δεν λέει για πόσο.

Προσωπικά το fujitsu το έχω δει να μαξάρει τον προπροηγούμενο χειμώνα που το λειτουργούσα διακοπτόμενα και ξεκινούσε σε κρύο χώρο. Το έχω δει στα 12.5Α και περίπου 2600W , τα οποία αν δείτε τα δίνει στον πίνακα :

Screenshot-5.png.bd39d552f61240590e7b1afdcbe4b3d9.png

Σε ρεύματα το λέει ως 17.5Α , οπότε θεωρητικά καλύπτει τα 3.51KW που έχει ως μέγιστο IP .

Screenshot-6.png.e7afb3c49d866f2bf1dc2fe66eb47616.png

Λέει ότι δίνει input πχ στους μηδέν 3.31KW όταν το πχ edge δίνει 2.14KW. Λογικό θα ήταν να έχουμε περισσότερο output. Το θέμα είναι για πόσο και αν.

Πάμε λίγο σε αυτό που λέει ο @Rnd1978 για τα mitsubishi

Screenshot-7.png.7d3b97869e70c152af86b21431651514.png

Άρα οι διακεκομμένες γραμμές είναι όταν δεν κάνει defrost. Όμως είναι απλά σε πίνακα για correction factor του rated capacity . Δεν βλέπω να μας αλλάζει σημαντικά το αποτέλεσμα.

Το θέμα μας είναι το εξής : έχουμε το δικαίωμα να προτείνουμε το asyg24klca ;

Οι μετρήσεις είναι σε 7WB/6DB δλδ σε  86.6 % RH, οπότε έχει συμπεριφερθεί υποτίθεται στους υπολογισμούς. 

Το μηχάνημα έχει δείξει ότι μπορεί να καλύψει χώρους. Κάλυψε τον χώρο του @apostolisep3 με 17KW απώλειες. Με defrost εννοείται.

Φυσικά κρατάω επιφυλάξεις .

Μακάρι να υπήρχε τρόπος να μεταβούμε από υπολογισμό rated σε max και το ανάποδο , να τα κάνω όλα rated και να είμαστε πιο σίγουροι.

Αν θέλεις δες π.χ. απο Mitsubishi heavy: https://condex.bg/wp-content/uploads/2016/manuals/SRKxxZR.pdf

σελίδα 19 - 20 , πως μας προτείνει η συγκεκριμένη εταιρεία να βρούμε το  net cooling / net heating  απο τους πίνακες capacity που έχει λίγο πιο κάτω.

Οπου οπως είδα έκπληκτος το  Model SRK80ZR-S στους -15C και εσωτερική 20 βγάζει απόδοση 5.29kw ενω το Fuji σου 6.54kw!! Και χωρίς να πάρουμε υπόψιν τα τρία correction factors που αναφέρει που θα ρίξουν ακόμα πιο χαμηλα το 5.29kw.

1.png.53b6948ca59b69633c89d0a5f52131e2.png

 

2.png.d4480b262f966d0cbb087c5f124b3934.png

π.χ. για το Frost frost.png.49709e31a5664b41a20ae01fda1a8a53.png

final.png.5156c4319caecef0b9b82ac872fb29ee.png

Οπου αν δουμε στον πίνακα capacity παρακάτω βλέπουμε οτι η απόδοση του συγκεκριμένου κλιματιστικού στον πίνακα είναι 6.3kw και οχι 6.2kw αρα μπορούμε να θεωρήσουμε οτι ολες οι τιμές είναι χωρίς τα παραπάνω corrections.. ( η αλήθεια είναι  όμως οτι το πρώτο σχεδιάγραμμα με μπερδεύει πολυ)

Δεν θέλω να "ρίξω" το fujitsu σου :P απλα συνεχίζω να πιστευω το too good to be true :) η στα ελληνικα "Κάποιο λάκκο έχει η φάβα"

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οπου οπως είδα έκπληκτος το  Model SRK80ZR-S στους -15C και εσωτερική 20 βγάζει απόδοση 5.29kw ενω το Fuji σου 6.54kw!!

Καταλαβαίνω τι λες και είμαι το ίδιο έκπληκτος και το ίδιο δύσπιστος όπως και εσύ.

Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ, είναι ότι το fujitsu το δίνει 17.5Α και το mitsu 17Α max και ότι αυτά είναι στιγμιαία capacity που προέρχονται από το cop στο συγκεκριμένο input όπου η fujitsu σου λέει ότι αν όλα πάνε καλά, στους -15 αν θα δώσω 2850W input που μπορώ να το κάνω , επειδή ξέρω ότι έχω cop εκεί με μέσα 20 στο 2.29 , τότε θα πάρεις 6.54KW .

Πόσο θα κρατήσει το πάρτυ;

Υποτίθεται όχι πριν τα 22' για το 1ο και 40' για τα επόμενα.

Αυτό θα είχε ενδιαφέρον 😅

Screenshot-8.png.3d479289a3e8b6b4cc4dce76432f4467.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Αυτο το urura sahara πως λέγεται τι σκατ£%% έχει μέσα και κάνει τα 4πλασια χρήματα από ένα απλό κλιματιστικό; 

Έχει μια τρύπα και φέρνει αέρα απέξω ,κάτι δηλαδή που το κάνεις αν ανοίξεις 1 εκατοστό ένα παράθυρο 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Αυτο το urura sahara πως λέγεται τι σκατ£%% έχει μέσα και κάνει τα 4πλασια χρήματα από ένα απλό κλιματιστικό; 

Τα αξίζει αντικειμενικά τα χρήματά του.

Καταρχάς δες στην υπογραφή μου τους δείκτες απόδοσης.

Και το σημαντικότερο , είναι το μοναδικό πραγματικό κλιματιστικό της αγοράς.

Εξηγούμαι: τα σπλιτάκια που έχουμε όλοι μας , ΔΕΝ είναι κλιματιστικά.

Κλίμα σημαίνει ρύθμιση θερμοκρασίας αλλά ΚΑΙ υγρασίας.

Τα σπλιτάκια ρυθμίζουν μόνο τη θερμοκρασία.

Σε λειτουργία ψύξης αφαιρούν , με ανεξέλεγκτο τρόπο , υδρατμούς από τον αέρα και άρα ρίχνουν την απόλυτη υγρασία. Σαν τους αφυγραντήρες.

Το ururu sarara, έχει μια υπομονάδα όπου αφαιρεί ή εισάγει υδρατμούς στον χώρο και άρα ρυθμίζει ΚΑΙ υγρασία. Σε ψύξη και θέρμανση. Ελεγχόμενα.

Γενικά είναι το απόλυτο κλιματιστικό , μιας και είναι το μόνο κλιματιστικό 🙃

Δες το video κ θα καταλάβεις :

 

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει μια τρύπα και φέρνει αέρα απέξω ,κάτι δηλαδή που το κάνεις αν ανοίξεις 1 εκατοστό ένα παράθυρο 

Ε καμία σχέση, μιας και αυτό που λες έχει μη ελεγχόμενα αποτελέσματα, χώρια την απώλεια θέρμανσης/ψύξης.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα αξίζει αντικειμενικά τα χρήματά του.

Καταρχάς δες στην υπογραφή μου τους δείκτες απόδοσης.

Και το σημαντικότερο , είναι το μοναδικό πραγματικό κλιματιστικό της αγοράς.

Εξηγούμαι: τα σπλιτάκια που έχουμε όλοι μας , ΔΕΝ είναι κλιματιστικά.

Κλίμα σημαίνει ρύθμιση θερμοκρασίας αλλά ΚΑΙ υγρασίας.

Τα σπλιτάκια ρυθμίζουν μόνο τη θερμοκρασία.

Σε λειτουργία ψύξης αφαιρούν , με ανεξέλεγκτο τρόπο , υδρατμούς από τον αέρα και άρα ρίχνουν την απόλυτη υγρασία. Σαν τους αφυγραντήρες.

Το ururu sarara, έχει μια υπομονάδα όπου αφαιρεί ή εισάγει υδρατμούς στον χώρο και άρα ρυθμίζει ΚΑΙ υγρασία. Σε ψύξη και θέρμανση. Ελεγχόμενα.

Δες το video κ θα καταλάβεις :

Ε καμία σχέση, μιας και αυτό που λες έχει μη ελεγχόμενα αποτελέσματα, χώρια την απώλεια θέρμανσης/ψύξης.

 

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα αξίζει αντικειμενικά τα χρήματά του.

Καταρχάς δες στην υπογραφή μου τους δείκτες απόδοσης.

Και το σημαντικότερο , είναι το μοναδικό πραγματικό κλιματιστικό της αγοράς.

Εξηγούμαι: τα σπλιτάκια που έχουμε όλοι μας , ΔΕΝ είναι κλιματιστικά.

Κλίμα σημαίνει ρύθμιση θερμοκρασίας αλλά ΚΑΙ υγρασίας.

Τα σπλιτάκια ρυθμίζουν μόνο τη θερμοκρασία.

Σε λειτουργία ψύξης αφαιρούν , με ανεξέλεγκτο τρόπο , υδρατμούς από τον αέρα και άρα ρίχνουν την απόλυτη υγρασία. Σαν τους αφυγραντήρες.

Το ururu sarara, έχει μια υπομονάδα όπου αφαιρεί ή εισάγει υδρατμούς στον χώρο και άρα ρυθμίζει ΚΑΙ υγρασία. Σε ψύξη και θέρμανση. Ελεγχόμενα.

Δες το video κ θα καταλάβεις :

Ε καμία σχέση, μιας και αυτό που λες έχει μη ελεγχόμενα αποτελέσματα, χώρια την απώλεια θέρμανσης/ψύξης.

Έχω μετρητή υγρασίας μόλις η υγρασία πάει να περάσει το 60% ανοίγω ένα παράθυρο 3-4 εκατοστά μέσα σε ένα τέταρτο η υγρασία πέφτει κάτω από 50% και οι καταναλώσεις των κλιματιστικών επηρεάζονται ανεπαίσθητα έως καθολου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω μετρητή υγρασίας μόλις η υγρασία πάει να περάσει το 60% ανοίγω ένα παράθυρο 3-4 εκατοστά μέσα σε ένα τέταρτο η υγρασία πέφτει κάτω από 50% και οι καταναλώσεις των κλιματιστικών επηρεάζονται ανεπαίσθητα έως καθολου 

😅

Πόσο τη χρεώνεις τη λειτουργία αυτή το 24άωρο για 365 ημέρες; Θα σε έχω να ανοιγοκλείνεις το παράθυρό μου αλλά να κρατάς σταθερά 60% και μάλιστα με κάποιον τρόπο να ρυθμίζεις και τη θερμοκρασία του (δεν μας έχεις πει ακόμα πως). Να δω αν αξίζει τελικά το ururu!!! 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

😅

Πόσο τη χρεώνεις τη λειτουργία αυτή το 24άωρο για 365 ημέρες; Θα σε έχω να ανοιγοκλείνεις το παράθυρό μου αλλά να κρατάς σταθερά 60% και μάλιστα με κάποιον τρόπο να ρυθμίζεις και τη θερμοκρασία του (δεν μας έχεις πει ακόμα πως). Να δω αν αξίζει τελικά το ururu!!! 😄

Άμα δε τα έχεις τα φράγκα θα την βρεις την άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

😅

Πόσο τη χρεώνεις τη λειτουργία αυτή το 24άωρο για 365 ημέρες; Θα σε έχω να ανοιγοκλείνεις το παράθυρό μου αλλά να κρατάς σταθερά 60% και μάλιστα με κάποιον τρόπο να ρυθμίζεις και τη θερμοκρασία του (δεν μας έχεις πει ακόμα πως). Να δω αν αξίζει τελικά το ururu!!! 😄

στο βίντεο πάντως δείχνει ότι πρακτικά έχει έναν αφυγραντήρα ΖΕΟΛΙΘΟΥ στην εξωτερική... Αυτός με τι κατανάλωση λειτουργεί ΟΤΑΝ τίθεται σε λειτουργία?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, yositosi είπε

στο βίντεο πάντως δείχνει ότι πρακτικά έχει έναν αφυγραντήρα ΖΕΟΛΙΘΟΥ στην εξωτερική... Αυτός με τι κατανάλωση λειτουργεί ΟΤΑΝ τίθεται σε λειτουργία?!?!

Δεν έχει μόνο αυτό. Έχει και ανεξάρτητα κυκλώματα για να ψύχει/θερμαίνει τον νωπό αέρα. Καλή ερώτηση για τον ζεόλιθο. Δεν το βρίσκω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...