Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, atr3jiu είπε

Η εφαρμογή δουλεύει μια χαρά και έκανε pair με Google Home χωρίς προβληματα. Περιστασιακά δέιχνει τη συσκευή offline αλλά σε λίγα λεπτά φτιάχνει. Γενικά δουλεύει καλά ο Wifi έλεγχος.

Επισυνάπτω εικόνα από κατανάλωση μετρημένη με Tp-link HS110. (Inventor Premium PR1VI32-12WF/PR1VO32-12 )

Ξεκίνησα με 34.5 εξωτερική / 31.5 εσωτερική και ζήτηση 26 με ανεμιστήρα στο auto.

Δούλεψε στα 1160W περίπου . Έφτασε εσωτερική στο 25.5 και μετά έπεσε στα 520 σταθερά όπου κρατούσε με εξωτερική που έφτασε 41.5 

Μετά έβαλα το ECO περίπου στις 15.38 οπότε έπεσε στα 180W αλλά η εσωτερική σταδιακά ανέβηκε.

Στις 17.00 ήταν 42.5/27.5 με ζητούμενη 26.

Χωρίς το ECO ανέβηκε στα 600W και στις 17.30 είχα 42.5/26 με ζητούμενη 26 και 520W.

ac3.JPG.a4b45029e2c17268e6a52ccc3bd67556.JPG

Εδώ τα νούμερα λένε 2.32Α χ 228V = 528 watt   δηλαδή 6watt διαφορά , αν μπορέσεις να ανεβάσεις και άλλες μετρήσεις ( έχεις την μέτρηση στα 1160 , Volt , Amper ?? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μεχρι να βρω ποια μοντελα ,ποιων εταιριων,γυριζουν κατακορυφα τις περσιδες...στο πληκτρολογιο απο το ταπεινο μου Haier, "φυτρωσε" και αυτη η λειτουργια που το κανει τελειο για υπνοδωματια μαζι με το απιστευτα ησυχο της λειτουργιας του.

Να ειχε και ενα ifeel/isense/if@ck τελειο θα ηταν...δεδομενης της τιμης των 330 ευρω και ολων των αλλων,ανεβηκε κι αλλο στην εκτιμηση μου.

image0(1).jpg

image1(1).jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Trusted είπε

Εδώ τα νούμερα λένε 2.32Α χ 228V = 528 watt   δηλαδή 6watt διαφορά , αν μπορέσεις να ανεβάσεις και άλλες μετρήσεις ( έχεις την μέτρηση στα 1160 , Volt , Amper ?? )

έχω στα 1025. και εδώ βγάζει σφάλμα. 

Πρακτικά τι σημαίνει αυτο?ac1.JPG.d2e3703fefead67bd2e09aadc13a8ce5.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Trusted είπε

Εδώ τα νούμερα λένε 2.32Α χ 228V = 528 watt   δηλαδή 6watt διαφορά , αν μπορέσεις να ανεβάσεις και άλλες μετρήσεις ( έχεις την μέτρηση στα 1160 , Volt , Amper ?? )

Τα inventer έχουν και λίγο ως πολύ αεργη ισχύ. Οπότε δεν πάει v*a=w

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα φώτα σας. Μου είπαν ότι για 18άρι Κλιματιστικό πρέπει να έχω γραμμή κατευθείαν από τον πίνακα. Πήρα τον ηλεκτρολόγο μου να συνεννοηθούμε κ με την ευκαιρία τον ρώτησα αν η αυξομείωση της τάσης μπορεί να κάψει πλακέτα. Μου είπε ότι τα κλιματιστικά έχουν κάποια προστασία, ισχύει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Alexx8 είπε

Παιδιά τα φώτα σας. Μου είπαν ότι για 18άρι Κλιματιστικό πρέπει να έχω γραμμή κατευθείαν από τον πίνακα. Πήρα τον ηλεκτρολόγο μου να συνεννοηθούμε κ με την ευκαιρία τον ρώτησα αν η αυξομείωση της τάσης μπορεί να κάψει πλακέτα. Μου είπε ότι τα κλιματιστικά έχουν κάποια προστασία, ισχύει αυτό; 

Έχουν προστασίες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα καεί και κάποια πλακέτα.

Για το κλιματιστικό όντως θέλει πρίζα / σύνδεση από τον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για την αυξομείωση της τάσης; δλδ κάποιο γκάτζετ, κάτι; @liakjim

@atr3jiu το inventor premium από θόρυβο πως είναι; ρωτάω γιατί αν κρίνω από σκρουτζ, έχουν παράπονα για θόρυβο αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexx8 είπε

Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για την αυξομείωση της τάσης; δλδ κάποιο γκάτζετ, κάτι; @liakjim

Έχουν πει εδώ κάποιοι για επιτηρητή τάση γραμμής στον πίνακα. Ο ηλεκτρολόγος σου θα ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Alexx8 είπε

Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για την αυξομείωση της τάσης; δλδ κάποιο γκάτζετ, κάτι; @liakjim

@atr3jiu το inventor premium από θόρυβο πως είναι; ρωτάω γιατί αν κρίνω από σκρουτζ, έχουν παράπονα για θόρυβο αυτά 

Ο χαρακτηρισμός ''αθόρυβο'' δεν θα πρέπει να είναι selling point. Βέβαια πιθανώς δεν είναι και dealbreaker.

Η εξωτερική μονάδα είναι απέξω απτο παράθυρο ακριβώς, πάνω στο μπαλκόνι και με κλειστά παράθυρα που δουλεύει δεν την ακούω. Οπότε αυτά που γράφουν για την εξωτερική δεν ισχύουν.

Τώρα η εσωτερική, σε σχέση με τα midea που έχω στη δουλειά και με lg libero plus που έχω σπίτι, είναι λίγο πιο θορυβώδης. Κάνει έναν απροσδιόριστο σφυριχτό ήχο και κάτι ψιλοτριξίματα στα πλαστικά, αυτά που υποδηλώνουν λιγάκι κατώτερης ποιότητας κατασκευή. Ένας φίλος που πήρε πέρυσι TCL 12αρι, δεν ξέρω ποιο μοντέλο, μου είπε οτι το TCL κάνει περισσότερο θόρυβο.

Είναι και λίγο υποκειμενικό θέμα ο θόρυβος βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα inventer έχουν και λίγο ως πολύ αεργη ισχύ. Οπότε δεν πάει v*a=w

Εγώ συμφωνώ αλλά είναι το μόνο κλιματιστικό εδώ μέσα που είναι κοντά στα νουμερα σύμφωνα με τον τύπο......  Δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί,  ποιο μοντέλο είναι ? Θα ήθελα να διαβάσω το manual.  Επίσης αν κάποιο παιδί έχει συνδέσει τον αισθητήρα σε λάμπα πυρακτώσεως να δούμε τι γράφει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, atr3jiu είπε

Ο χαρακτηρισμός ''αθόρυβο'' δεν θα πρέπει να είναι selling point. Βέβαια πιθανώς δεν είναι και dealbreaker.

Η εξωτερική μονάδα είναι απέξω απτο παράθυρο ακριβώς, πάνω στο μπαλκόνι και με κλειστά παράθυρα που δουλεύει δεν την ακούω. Οπότε αυτά που γράφουν για την εξωτερική δεν ισχύουν.

Τώρα η εσωτερική, σε σχέση με τα midea που έχω στη δουλειά και με lg libero plus που έχω σπίτι, είναι λίγο πιο θορυβώδης. Κάνει έναν απροσδιόριστο σφυριχτό ήχο και κάτι ψιλοτριξίματα στα πλαστικά, αυτά που υποδηλώνουν λιγάκι κατώτερης ποιότητας κατασκευή. Ένας φίλος που πήρε πέρυσι TCL 12αρι, δεν ξέρω ποιο μοντέλο, μου είπε οτι το TCL κάνει περισσότερο θόρυβο.

Είναι και λίγο υποκειμενικό θέμα ο θόρυβος βέβαια. 

Δοκιμασες να το βαλεις στο αθορυβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Trusted είπε

Εγώ συμφωνώ αλλά είναι το μόνο κλιματιστικό εδώ μέσα που είναι κοντά στα νουμερα σύμφωνα με τον τύπο......  Δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί,  ποιο μοντέλο είναι ? Θα ήθελα να διαβάσω το manual.  Επίσης αν κάποιο παιδί έχει συνδέσει τον αισθητήρα σε λάμπα πυρακτώσεως να δούμε τι γράφει. 

Δεν είναι το μόνο και θα έλεγα ότι δεν πρέπει να σε απασχολεί. Έχουμε δει ότι τα inverters παίζουν ακόμα και cosφ=05.

πχ κοίτα εδώ 2 κλιματιστικά με τα ίδια αμπέρ πόση διαφορά έχουν σε W

Carrier

IMG_20191227_071942.jpg.1c3688fd6ebbe924a4d4a1ad247014d7.jpg

Daikin

IMG_20191227_072007.jpg.8f8e1f8dd4f503d84b475427fa78cf54.jpg

 

Στη ΔΕΗ πληρώνουμε την ενεργή ισχύ, οπότε ότι λένε οι μετρητές σε W (και όχι KVAr). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστέθηκε στο αρχείο με τα 24άρια, οι τιμές από eurovent για ψύξη, θέρμανση. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=sharing

Υπόψη ότι κάποια δίνουν στους -7 cop / capacity και κάποια στους -10.

Κάποια προσωπικά σχόλια:

1. Επιβεβαιώνονται τα capacity των fujitsu.

2. Τα toshiba δεν δείχνουν τόσο χάλια στα capacity σε θέρμανση.

3. Tο edge είναι ανώτερο μηχάνημα από το shorai premium

4. Ως συνολική απόδοση, δείκτες κτλ, ξεχωρίζω το asyg24kmta. Αν αγόραζα σήμερα 24άρι, θα ήταν η Νο1 επιλογή μου.

ΥΓ Αν έχετε κάποια πρόταση , είμαι όλος αυτιά. Επίσης δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποιούν τα διαγράμματα από άποψη εποπτείας αλλά δεν το κατέχω πολύ το excel.

 

chart(3).png.4a902aef4410bd58bf7c9d7217dccf9e.pngchart(4).png.66bbc3e67c6bd67f3ce711b106eb54e3.pngchart(5).png.a8774af7bbd1a79756c50eb642679410.png

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προστέθηκε στο αρχείο με τα 24άρια, οι τιμές από eurovent για ψύξη, θέρμανση. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=sharing

Υπόψη ότι κάποια δίνουν στους -7 cop / capacity και κάποια στους -10.

Κάποια προσωπικά σχόλια:

1. Επιβεβαιώνονται τα capacity των fujitsu.

2. Τα toshiba δεν δείχνουν τόσο χάλια στα capacity σε θέρμανση.

3. Tο edge είναι ανώτερο μηχάνημα από το shorai premium

4. Ως συνολική απόδοση, δείκτες κτλ, ξεχωρίζω το asyg24kmta. Αν αγόραζα σήμερα 24άρι, θα ήταν η Νο1 επιλογή μου.

ΥΓ Αν έχετε κάποια πρόταση , είμαι όλος αυτιά. Επίσης δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποιούν τα διαγράμματα από άποψη εποπτείας αλλά δεν το κατέχω πολύ το excel.

chart(3).png.4a902aef4410bd58bf7c9d7217dccf9e.pngchart(4).png.66bbc3e67c6bd67f3ce711b106eb54e3.pngchart(5).png.a8774af7bbd1a79756c50eb642679410.png

Θα προσπαθσω και εγω να φτιαξω απο eurovent και για ψυξη.Υπαρχουν και μοντελα που δε κυκλοφορουν ελλαδα 

Η θερμοκρασια -7 η -10 ή αλλη ειναι νομιζω το bivalent temp αλλα δε ξερω με ποια κριτηρια το υπολογιζουν. Δηλαδη το σημειο που θες εξτρα πηγη θερμανσης. Βεβαια -7 στην ατιικη δε νομιζω να εχει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...