Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαίνει το κλιματιστικό στο αθόρυβο και να μην κάνει αυτό το μπιπ όταν δίνεις εντολή από την εφαρμογή;

Μόνο από το τηλεκοντρόλ μπαίνει στο αθόρυβο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/7/2020 στις 9:46 ΜΜ, jpcupra είπε

Καλησπερες κ απο μενα! Σε εκτενη αναζητηση κλιματιστικου για το σαλονι (55-60τμ), το οποιο εχω σκοπο να το δουλεψω κ χειμωνα αντι των θερμοσυσσωρευτων, εχω καταληξει σε 2 συγκεκριμενα κ ηθελα γνωμες:

https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

εδω νομιζω ο γιαπωνας εχει κανει φανταστικη δουλεια σε seer κ scop - παιζει wifi που με ενδιαφερει πολυ κ τελος δινει 7 χρονια εγγυηση στον συμπιεστη

οταν οι περισσοτερες δινουν 2 κ 3.

και τελος

https://www.skroutz.gr/s/18329921/Daikin-FTXC60B-RXC60B.html

γλυκοκοιταω κ τα γαϊδουρια της toshiba, αλλα εχω την αισθηση οτι ξεφευγουν αρκετα.

δεν μπορω να αποφασισω ουτε με σφαιρες.... της fuji το απεκλεισα λογω θορυβου τελικα οπως διαβαζα προηγουμενως...

Βοηθατε χριστιανοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jpcupra είπε

δεν μπορω να αποφασισω ουτε με σφαιρες.... της fuji το απεκλεισα λογω θορυβου τελικα οπως διαβαζα προηγουμενως...

Βοηθατε χριστιανοι!

Σου έχουμε πει να τρέξεις για τον χώρο σου το παρακάτω εργαλείο ;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Σειρά του asyg24klca για σέρβις. 25€. Λύσιμο καπάκι, πινέλο για τις σκόνες, χημικό για καθαρισμό και χημικό για απολύμανση (είχε πιστοποίηση για ιούς) και ξέπλυμα στο τέλος. Η φτερωτή ήταν καθαρή.

Δούλευε 10χρόνια στην toshiba , τα οποία τα θεωρεί top μαζί με daikin και fujitsu.

1η φορά είδε το asyg. Του έκανε εντύπωση η ύπαρξη τριπλού στοιχείου με πάρα πολλά και λεπτά Fins και το πόσο περίπλοκη ήταν η διάταξη με τα σωληνάκια φρέον. Αυτά μαζί με τη μεγάλη ροή αέρα. εξηγεί πως καταφέρνει και βγάζει τόση απόδοση σε τόσο συμπαγές μέγεθος:

IMG-20200717-170417.jpg


 


IMG-20200717-170438.jpg


IMG-20200717-170742.jpg

IMG-20200717-170438-2.jpg.dc1e3610b30711c40c458163b4defdc5.jpg

 

Λίγο περίεργα αυτά για καινούριο κλιματιστικό, αλλά μάλλον έχει να κάνει με το εργοστάσιο παραγωγής των στοιχείων.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σου έχουμε πει να τρέξεις για τον χώρο σου το παρακάτω εργαλείο ;

https://www.elith.gr/calc/index.php

μολις το ετρεξα.

 

 

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από jpcupra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Παλικαρια, να ρωτησω ...

Tι αποψεις εχουμε για εγκαταστασεις απο Κοκοτα ??? Απο Κοτσωβολο και Voyias νομιζω εχω δει εδω μεσα.

Μια χαρά είναι ο Κόκοτας κατ εμέ,ένα παλικάρι που είχε έρθει πρίν λίγα χρόνια να βάλει το Inteventor που πήρα απο κει,φαινόταν καλός στήν δουλειά του και χωρίς να είμαι ειδικός,δεν έχω ως τώρα κάποιο παράπονο,είναι και αρκετά γνωστό γενικά το κατάστημα στόν χώρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, steliosdj είπε

Παλικαρια, να ρωτησω ...

Tι αποψεις εχουμε για εγκαταστασεις απο Κοκοτα ??? Απο Κοτσωβολο και Voyias νομιζω εχω δει εδω μεσα.

Εγω πάντως πριν 2 χρονια ειχα παει απο εκει αυτοπροσώπως για να παρηγγειλω 2 κλιματιστικα με σκοπο να επιβεβαιωσω ότι η εγκατασταση θα γινει οπως πρεπει με αντλια κενου κτλ. Ο πωλητης με διαβεβαιωσε πληρωσα κ εφυγα. Οταν ηρθε η ωρα να μου τα βαλουν, ο εγκαταστατης τους με κλασσικες δικαιολογίες τυπου μου χαλασε η αντλια δεν εκανε κενο κ γενικα ειχε υφος 100 καρδιναλιων. Οταν πηρα πισω στο κατάστημα να διαμαρτυρηθω ο ιδιος πωλητης που με διαβεβαιωσε για την εγκατασταση εκανε τον Κινέζο. Προσπαθησα τότε να κανω αρνητικη κριτικη στο skroutz αλλα θυμάμαι μου την εκοβε συνεχεια επειδη εβαζα στο κειμενο συνομιλιες μεταξύ εμου κ του καταστήματος κ με εβαζε να κανω διορθωσεις συνεχεια, στο τελος κουραστηκα κ το παρατησα δεν υπεβαλα την κριτικη. Την επομενη χρονια παντως που πηρα αλλα 2 κλιματιστικα ετσι για την αλητεια τα πηρα απο αλλού κ οχι απο τον Κοκκοτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jpcupra είπε

μολις το ετρεξα.

Screenshot_2.png

Σε ποια περιοχή μένεις; Τι θερμοκρασίες έχεις τον χειμώνα;

Έχεις backup σε θέρμανση ή μόνο το αιρκοντίσιον θα είναι το μέσο θέρμανσης;

3 ώρες πριν, Klausx είπε

IMG-20200717-170438-2.jpg.dc1e3610b30711c40c458163b4defdc5.jpg

Λίγο περίεργα αυτά για καινούριο κλιματιστικό, αλλά μάλλον έχει να κάνει με το εργοστάσιο παραγωγής των στοιχείων.

Αυτό είναι χειρότερο από άποψη ποιότητας κόλλησης ( έχω πτυχίο μηχανικού συγκολλήσεων 😁 )

IMG_20200718_173716.jpg.9cdda96cb773240e2590a8af6b6efd8c.jpg

Είμαι βέβαιος ότι όλα αυτά είναι αποδεκτά από άποψη ποιότητας αλλιώς θα είχαν απορριφθεί στον έλεγχο. Για Fujitsu μιλάμε. 😉

Δεν ανησυχώ.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε ποια περιοχή μένεις; Τι θερμοκρασίες έχεις τον χειμώνα;

Έχεις backup σε θέρμανση ή μόνο το αιρκοντίσιον θα είναι το μέσο θέρμανσης;

Αυτό είναι χειρότερο από άποψη ποιότητας κόλλησης ( έχω πτυχίο μηχανικού συγκολλήσεων 😁 )

IMG_20200718_173716.jpg.9cdda96cb773240e2590a8af6b6efd8c.jpg

Είμαι βέβαιος ότι όλα αυτά είναι αποδεκτά από άποψη ποιότητας αλλιώς θα είχαν απορριφθεί στον έλεγχο. Για Fujitsu μιλάμε. 😉

Δεν ανησυχώ.

Από τι είναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sserhat είπε

Καλησπέρα παιδιά πήρα το toshiba edge γίνεται να βρούμε πουθενά τα driver για να κάνω εγκατάσταση?  Επειδή δεν έχω στο pc cd/dvd rom...

 Ποια driver εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbakiasss είπε

 Ποια driver εννοείς?

βγήκε ένα cd δεν ξέρω τι έχει μέσα και δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση γιατί όπως είπα δεν έχω στο pc cd/dvd rom...και sorry είναι το πρώτο κλιματιστικό μου:) υπάρχει κανένα πρόγραμμα για σύνδεση από κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...