Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sserhat είπε

βγήκε ένα cd δεν ξέρω τι έχει μέσα και δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση γιατί όπως είπα δεν έχω στο pc cd/dvd rom...και sorry είναι το πρώτο κλιματιστικό μου:) υπάρχει κανένα πρόγραμμα για σύνδεση από κινητό?

Λογικά το εγχειρίδιο θα έχει μέσα.

Το μηχάνημα αυτό έχει το WiFi έξτρα, εκτός αν το αγόρασες ξεχωριστά.

Των ποσων BTUs πήρες

;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Λογικά το εγχειρίδιο θα έχει μέσα.

Το μηχάνημα αυτό έχει το WiFi έξτρα, εκτός αν το αγόρασες ξεχωριστά.

1331187276_Screenshot_2020-07-18ToshibaRB-N102S-GWi-FiModule.png.c8c4d69c6842e5b2f6196bc89e2b1a5f.png

 

εννοείς μήπως αυτό?? και για κινητό αυτό?

Screenshot_2020-07-18 Toshiba Home AC Control - Εφαρμογές στο Google Play.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι:

Σε άτσαλη μετακόμιση, τσαλακώθηκε χαλκοσωλήνας από κλιματιστικό, με αποτέλεσμα να τρυπήσει (το κατάλαβα όταν το έβαλα...).

Πήγα σε μάστορα και το κόλλησε, αλλά αποτέλεσμα μηδέν, πάλι χάνει...Κολλάει ο χαλκοσωλήνας ή μπα; Να το σουτάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sserhat είπε

1331187276_Screenshot_2020-07-18ToshibaRB-N102S-GWi-FiModule.png.c8c4d69c6842e5b2f6196bc89e2b1a5f.png

εννοείς μήπως αυτό?? και για κινητό αυτό?

Screenshot_2020-07-18 Toshiba Home AC Control - Εφαρμογές στο Google Play.png

Μάλλον.

Πόσο το πήρες το Edge; Το 13αρι πήρες;

4 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι:

Σε άτσαλη μετακόμιση, τσαλακώθηκε χαλκοσωλήνας από κλιματιστικό, με αποτέλεσμα να τρυπήσει (το κατάλαβα όταν το έβαλα...).

Πήγα σε μάστορα και το κόλλησε, αλλά αποτέλεσμα μηδέν, πάλι χάνει...Κολλάει ο χαλκοσωλήνας ή μπα; Να το σουτάρω;

Μοντέλο; Που τρύπησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimostr είπε

τι ακριβως καταλαβαινω εδω???

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε ποια περιοχή μένεις; Τι θερμοκρασίες έχεις τον χειμώνα;

Έχεις backup σε θέρμανση ή μόνο το αιρκοντίσιον θα είναι το μέσο θέρμανσης;

αργυρουπολη ειμαι - αθηνα.

Με θερμοσυσσωρευτες επαιζα μεχρι τωρα, οπου δυστηχως βγαινουν πολυ ακριβα τελικα στον λογαριασμο.

Ειπα φετος να παιζω με το 24αρι.

Με θερμοκρασιες νομιζω νορμαλ, εξωτερικη δυσκολα παμε υπο το 0.

Το σπιτι ειναι υπογειο, με ελλειπη μονωση, πλην τον αλουμινιων κ θα μπει στο σαλονι οπου ειναι 65 τετραγωνικα (ολο το σπιτι ειναι 140)

 

Επεξ/σία από jpcupra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τελικά πήρα το 13 για 25 τ.μ δεν ήθελα να ανοιχτό γιατί κάποια στιγμή θα βάλω και εγώ αυτό ήταν για τους γονείς μου και εκεί μάλλον θα χρειαστώ 24'ρα από κωτσόβολο το πήρα έκανε 829 το πήρα 799... τώρα πού έψαξα λίγο αυτό το modulaki δεν το λες και φτηνό...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μοντέλο; Που τρύπησε;

Δε θυμάμαι μάρκα-μοντέλο.

Αν κοιτάξεις στη φωτο παρακάτω, στη σελίδα, είναι στη γωνία ανάμεσα στο κίτρινο και το κιτρινοπράσινο καλώδιο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jpcupra είπε

τι ακριβως καταλαβαινω εδω???

αργυρουπολη ειμαι - αθηνα.

Με θερμοσυσσωρευτες επαιζα μεχρι τωρα, οπου δυστηχως βγαινουν πολυ ακριβα τελικα στον λογαριασμο.

Ειπα φετος να παιζω με το 24αρι.

Με θερμοκρασιες νομιζω νορμαλ, εξωτερικη δυσκολα παμε υπο το 0.

Το σπιτι ειναι υπογειο, με ελλειπη μονωση, πλην τον αλουμινιων κ θα μπει στο σαλονι οπου ειναι 65 τετραγωνικα (ολο το σπιτι ειναι 140)

Το αποτέλεσμα που βγήκε από αυτό το μπακαλίστικο εργαλείο το οποίο σε καμιά περίπτωση δεν υποκαθιστά μια μελέτη θερμικών απωλειών, δείχνουν ότι το κλιματιστικό θα πρέπει να καλύψει περίπου 4.6KW και επειδή μένεις κάπου με ας πούμε 0 εξωτερικές , θα πρέπει να βρεις μηχάνημα το οποίο στους 0 να δίνει και να υπερκαλύπτει τα 4.6KW.

Αυτά λέει η θεωρία.

Αν πατήσεις το λινκ στην υπογραφή μου, θα δεις ότι υπάρχουν 18άρια που καλύπτουν την απαίτηση αυτή, όπως πχ το MSZ/MUZ-AP50VG ή και άλλα.

Επειδή όμως αυτές οι τιμές είναι για 20 ζήτηση (ή 21 για Mitsubishi) και ίσως εσύ να θες πχ 23, θα ανέβαινα λίγο ακόμα.

Το 22άρι edge πχ που σου πρότεινε ο @guzel στα 1100€ είναι μια καλή επιλογή μιας και δίνει max 5.13KW .

Δεν κατεβαίνει και πααααααρα πολύ χαμηλά, γύρω στα 250W (θα περιμέναμε καλύτερα από ένα "πρωτοκλασάτο" Inventer) , αλλά έχει ως τώρα θετικές κριτικές.

Αν θες υποδεέστερες εναλλακτικές σε πιο χαμηλές τιμές μας λες.

Αν θες καλύτερο μηχάνημα, πας στο MSZ/MUZ-LN60VG ή στο asyg24kmta.

 

3 ώρες πριν, sserhat είπε

ναι τελικά πήρα το 13 για 25 τ.μ δεν ήθελα να ανοιχτό γιατί κάποια στιγμή θα βάλω και εγώ αυτό ήταν για τους γονείς μου και εκεί μάλλον θα χρειαστώ 24'ρα από κωτσόβολο το πήρα έκανε 829 το πήρα 799... τώρα πού έψαξα λίγο αυτό το modulaki δεν το λες και φτηνό...:)

Φυσικά και δεν είναι φτηνό. Οπότε αν κάποιος πολύ καλό 12άρι , με wifi, με ιονιστή , με κάθετες κινούμενες περσίδες και με αισθητήρα παρουσίας, πάει κατευθείαν στο Perfera https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9.html .

Θα ήθελες μήπως να μοιραστείς τις απόψεις σου για το edge;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλες συμπεριφορές σημερα και η καταναλωση για σημερα αυτες τις ωρες ηταν 

toshiba 3,04

toyotomi 1,62

daikin 1,81

 787358229_18-7.png.6fb7199c0489c013e5bf2ab5d4d0617e.png

κουρο 18-7.png

νταικιν 18-7.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το αποτέλεσμα που βγήκε από αυτό το μπακαλίστικο εργαλείο το οποίο σε καμιά περίπτωση δεν υποκαθιστά μια μελέτη θερμικών απωλειών, δείχνουν ότι το κλιματιστικό θα πρέπει να καλύψει περίπου 4.6KW και επειδή μένεις κάπου με ας πούμε 0 εξωτερικές , θα πρέπει να βρεις μηχάνημα το οποίο στους 0 να δίνει και να υπερκαλύπτει τα 4.6KW.

Αυτά λέει η θεωρία.

Αν πατήσεις το λινκ στην υπογραφή μου, θα δεις ότι υπάρχουν 18άρια που καλύπτουν την απαίτηση αυτή, όπως πχ το MSZ/MUZ-AP50VG ή και άλλα.

Επειδή όμως αυτές οι τιμές είναι για 20 ζήτηση (ή 21 για Mitsubishi) και ίσως εσύ να θες πχ 23, θα ανέβαινα λίγο ακόμα.

Το 22άρι edge πχ που σου πρότεινε ο @guzel στα 1100€ είναι μια καλή επιλογή μιας και δίνει max 5.13KW .

Δεν κατεβαίνει και πααααααρα πολύ χαμηλά, γύρω στα 250W (θα περιμέναμε καλύτερα από ένα "πρωτοκλασάτο" Inventer) , αλλά έχει ως τώρα θετικές κριτικές.

Αν θες υποδεέστερες εναλλακτικές σε πιο χαμηλές τιμές μας λες.

Αν θες καλύτερο μηχάνημα, πας στο MSZ/MUZ-LN60VG ή στο asyg24kmta.

Φυσικά και δεν είναι ακριβό. Οπότε αν κάποιος πολύ καλό 12άρι , με wifi, με ιονιστή , με κάθετες κινούμενες περσίδες και με αισθητήρα παρουσίας, πάει κατευθείαν στο Perfera https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9.html .

Θα ήθελες μήπως να μοιραστείς τις απόψεις σου για το edge;

Όπως είπα σήμερα το έβαλαν να περάσει λίγος καιρός θα γράψω εντυπώσεις... για μέτρηση κατανάλωσης παίρνω αυτό? από το δικό σου post το είδα

https://www.skroutz.gr/s/21608669/TP-LINK-HS110-v3-White.html#specs

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sserhat είπε

για μέτρηση κατανάλωσης παίρνω αυτό? από το δικό σου post το είδα

https://www.skroutz.gr/s/21608669/TP-LINK-HS110-v3-White.html#specs

ναι

54 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

νταικιν 18-7.png

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το δικό σου daikin δεν πέφτει στα 120-130W που έχω δει ότι πάει το δικό μου.

1005987838_Annotation2020-07-02055752.jpg.b15b50247bc8d3ca4261508709e5342f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

ναι

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το δικό σου daikin δεν πέφτει στα 120-130W που έχω δει ότι πάει το δικό μου.

1005987838_Annotation2020-07-02055752.jpg.b15b50247bc8d3ca4261508709e5342f.jpg

Είναι θέμα διάταξης χώρου , απωλειών , το χαμηλότερο που το έχω δει στη ψύξη είναι στα 165 όταν όμως κοντεύει να ισοφαρίσει εξωτερική εσωτερική ,εξάλλου αν κανεις τις πράξεις σε σχέση με τα ελάχιστα btu ποσό βγαίνει ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι θέμα διάταξης χώρου , απωλειών , το χαμηλότερο που το έχω δει στη ψύξη είναι στα 165 όταν όμως κοντεύει να ισοφαρίσει εξωτερική εσωτερική ,εξάλλου αν κανεις τις πράξεις σε σχέση με τα ελάχιστα btu ποσό βγαίνει ?

Δεν χρειάζεται να το υπολογίσουμε. Μας το δίνει η daikin. Μπορεί να πέσει στα 113W ελάχιστα input.

Αν δεις από πάνω, το ελάχιστο capacity είναι 1,29KW που είναι και τα 4400btus που έχει min.

image.png.56a198a41218b0ef9870fa2b70207f0e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν χρειάζεται να το υπολογίσουμε. Μας το δίνει η daikin. Μπορεί να πέσει στα 113W ελάχιστα input.

Αν δεις από πάνω, το ελάχιστο capacity είναι 1,29KW που είναι και τα 4400btus που έχει min.

image.png.56a198a41218b0ef9870fa2b70207f0e.png

Ε τότε είναι αυτό που σου είπα , διάταξη χώρου και απωλειες 

εαν μπορέσω κάποια στιγμή θα τα κάνω αλλαγή θέσης το kuro με το daikin 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...