Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, filarhos είπε

Γύρω στα 500 με την τοποθέτηση...

Και με δόσεις για να μην μου φανεί απότομα...

Καταρχάς ο χώρος σου θεωρητικά καλύπτεται και με 9άρι.

Επειδή όμως είναι πολλά τα τμ, ας πάμε έστω σε 12άρι.

Επειδή και πάλι ο χώρος σου δεν θα ζητάει πάντα πολλά watts , θα πρότεινα να αγόραζες κάτι με follow me , ώστε απλά να κόβει όσο δεν χρειάζεται. Σαν καλοριφέρ φαντάσου.

Θα σε πάω παραπάνω στο μπάτζετ :

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-ag-12nxd1-i-8-5-x1-12n8d1-o-1232957.html

Έχει πολύ καλούς δείκτες απόδοσης, eurovent, follow me .

Λίγο πιο κάτω σε χρήματα, αυτό :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211700-carrier-42qhg012d8s-crystal-iii

Καλούτσικους δείκτες, eurovent, follow me.

Αν δεν μπορείς με τίποτα, τότε ψάξε να βρεις από κάπου το 12άρι Aria https://www.bestprice.gr/item/2155617975/inventor-aria-ar3vi32-12wfar3vo32-12.html

Καλούτσικους δείκτες, έχει την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καταρχάς ο χώρος σου θεωρητικά καλύπτεται και με 9άρι.

Επειδή όμως είναι πολλά τα τμ, ας πάμε έστω σε 12άρι.

Επειδή και πάλι ο χώρος σου δεν θα ζητάει πάντα πολλά watts , θα πρότεινα να αγόραζες κάτι με follow me , ώστε απλά να κόβει όσο δεν χρειάζεται. Σαν καλοριφέρ φαντάσου.

Θα σε πάω παραπάνω στο μπάτζετ :

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-ag-12nxd1-i-8-5-x1-12n8d1-o-1232957.html

Έχει πολύ καλούς δείκτες απόδοσης, eurovent, follow me .

Λίγο πιο κάτω σε χρήματα, αυτό :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211700-carrier-42qhg012d8s-crystal-iii

Καλούτσικους δείκτες, eurovent, follow me.

Αν δεν μπορείς με τίποτα, τότε ψάξε να βρεις από κάπου το 12άρι Aria https://www.bestprice.gr/item/2155617975/inventor-aria-ar3vi32-12wfar3vo32-12.html

Καλούτσικους δείκτες, έχει την εγγύηση.

Περισσότερο μου αρεσει το Αρια λόγω εγγύησης και επειδή ήδη είχαμε στο όλο σπίτι 2 ινβεντορ και σε σχέση με το πιο ακριβο σαμσουνγκ ήταν πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα.

Αλλά σε σχέση με το premium αξίζει το 50αρικο παραπάνω;

Είδα το Αρια έχει το follow me  και σεερ 1 βαθμό επάνω...

Το follow me γυρνάει και τις περσίδες προς το χειριστήριο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, filarhos είπε

Περισσότερο μου αρεσει το Αρια λόγω εγγύησης και επειδή ήδη είχαμε στο όλο σπίτι 2 ινβεντορ και σε σχέση με το πιο ακριβο σαμσουνγκ ήταν πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα.

Αλλά σε σχέση με το premium αξίζει το 50αρικο παραπάνω;

Είδα το Αρια έχει το follow me  και σεερ 1 βαθμό επάνω...

Το follow me γυρνάει και τις περσίδες προς το χειριστήριο;;;

Το Aria είναι πιο καινούργια σειρά. Τα αξίζει τα 50€.

Το follow me χρησιμοποιεί το τηλεκοντρόλ ως αισθητήρα θερμοκρασίας.

Για τον χώρο σου το θεωρώ απαραίτητο, αλλιώς θα έχεις έντονα φαινόμενα On-off. 

Για να πάρεις μια ιδέα, κοίτα εδώ στα διαγράμματα κατανάλωσης, όπου χωρίς το follow me έχουμε τρελά πριόνια (on-off):

1791024206_Annotation2020-01-24092001.png.da5a248fb7e81edd198cd1286b3d015a.png609147833_Annotation2020-03-18214017.jpg.2baead99481b77970cfc2bb8d0b62889.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ramshi είπε

Εχω ενα sharp inverter κ οταν το αναβω βγαζει σφαλμα αναβοσβηνει το κιτρινο ledaki 4 φορες δεν αναβει η εξωτερικη μοναδα, λετε να ειναι πλακετα?

Χτύπα στο google το μοντέλο και service manual και δες τι σημαίνει αυτό το 4Χκίτρινο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Το καλό με τον Κωτσόβολο είναι ότι δίνουν 12μήνες εγγύηση εγκατάστασης και ότι έχεις γραπτώς σε λίστα αυτά που δικαιούσαι (και αυτά που όχι), οπότε σε περίπτωση διένεξης απλά τους τρίβεις το χαρτί στη μούρη. Σε εμένα που ήρθε ο ίδιος και στα 2 μηχανήματα που πήρα από αυτούς (daikin, carrier), ήταν τυπικός και προσεκτικός. Δεν έκανε την τέλεια δουλειά που μου έκανε ο freelancer που μου έβαλε το fujitsu (ο ίδιος που μου έκανε το σέρβις) , ο οποίος μου έκλεισε την τρύπα από μέσα και μου στοκάρισε και τα μερεματάκια αλλά μια χαρά.

Απο οτι διαβαζω στο site , την ιδια 12μηνη εγγυηση εχει και ο kokotas . Εχει πληρη λιστα με τους ορους. Στα συν οτι εχουν στο πακετο και την απεγκατασταση προηγουμενης μοναδας.

Φυσικα, βασικο ειναι να αποδεχθει την υπαιτιοτητα του το οποιο καταστημα/συνεργειο ... και να μην πανε να ριξουν την αιτια του προβληματος καπου αλλου.

ΠΧ για παραδειγμα, εαν καποιος δεν σφιξει 100% τα ρακορ και χανουν μερικα γραμμαρια το χρονο (μια μικρη ποσοτητα την οποιο δε μπορεις να το καταλαβεις εκεινη τη στιγμη χωρις ελεγο για διαρροες, μιας και ειναι τοσο μικρη ωστε δεν ακουγεται με το αυτι). Οσο λειτουργει το μηχανημα με τους κραδασμους που εχει, υπαρχει περιπτωση (και εχει συμβει) να ξεσφιγγει το ρακορ λιγο-λιγο (μετα απο μηνες/χρονια - εξαρταται οπως καταλαβαινετε) . Η διαρροη σταδιακα αυξανεται και καποια στιγμη αρχιζουν τα προβληματα. Σκεφτειτε να γινει αυτο εσκεμενα απο καποιον ...  :(

Το να καθισω εγω μαζι με τους εγκαταστατες, να κανουμε double flare τα ρακορ ... να κανω pressure test με αζωτο και να βαλουμε αντλια κενου παρεα με το κενομετρο μεχρι να πιασουμε τα συγκεκριμενα προβλεπομενα microns , δε νομιζω να τους πολυαρεσει. Συν οτι θα τους προσθεσει χρονο στη δουλεια τους. Δεν ειναι ευκολο για τον τεχνικο/εγκαταστατη να μην το δει ως προσβολη προς την δουλεια του. Ειδικα απο καποιον που δεν εχει την πιστοποιηση .  Εγω ειμαι ψυχακιας/μερακλης με αυτα τα πραγματα, αλλα ...

 

Οποτε λεω μετα ...εναλλακτικα . Πως φαινεται το σεναριο να πληρωσεις κατι παραπανω και να βρεις σωστη δουλεια προβλεπομενη by the book ???  Θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο . :D

 

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, steliosdj είπε

Απο οτι διαβαζω στο site , την ιδια 12μηνη εγγυηση εχει και ο kokotas . Εχει πληρη λιστα με τους ορους. Στα συν οτι εχουν στο πακετο και την απεγκατασταση προηγουμενης μοναδας.

Φυσικα, βασικο ειναι να αποδεχθει την υπαιτιοτητα του το οποιο καταστημα/συνεργειο ... και να μην πανε να ριξουν την αιτια του προβληματος καπου αλλου.

ΠΧ για παραδειγμα, εαν καποιος δεν σφιξει 100% τα ρακορ και χανουν μερικα γραμμαρια το χρονο (μια μικρη ποσοτητα την οποιο δε μπορεις να το καταλαβεις εκεινη τη στιγμη χωρις ελεγο για διαρροες, μιας και ειναι τοσο μικρη ωστε δεν ακουγεται με το αυτι). Οσο λειτουργει το μηχανημα με τους κραδασμους που εχει, υπαρχει περιπτωση (και εχει συμβει) να ξεσφιγγει το ρακορ λιγο-λιγο (μετα απο μηνες/χρονια - εξαρταται οπως καταλαβαινετε) . Η διαρροη σταδιακα αυξανεται και καποια στιγμη αρχιζουν τα προβληματα. Σκεφτειτε να γινει αυτο εσκεμενα απο καποιον ...  :(

Το να καθισω εγω μαζι με τους εγκαταστατες, να κανουμε double flare τα ρακορ ... να κανω pressure test με αζωτο και να βαλουμε αντλια κενου παρεα με το κενομετρο μεχρι να πιασουμε τα συγκεκριμενα προβλεπομενα microns , δε νομιζω να τους πολυαρεσει. Συν οτι θα τους προσθεσει χρονο στη δουλεια τους. Δεν ειναι ευκολο για τον τεχνικο/εγκαταστατη να μην το δει ως προσβολη προς την δουλεια του. Ειδικα απο καποιον που δεν εχει την πιστοποιηση .  Εγω ειμαι ψυχακιας/μερακλης με αυτα τα πραγματα, αλλα ...

Οποτε λεω μετα ...εναλλακτικα . Πως φαινεται το σεναριο να πληρωσεις κατι παραπανω και να βρεις σωστη δουλεια προβλεπομενη by the book ???  Θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο . :D

Εγω στα κάνω όλα αυτά  που λες αλλά θέλω 200€ τα δίνεις? Θα μας τρελανετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimostr είπε

Εγώ με τρία κλιματιστικα θέρμανση σε 100 τμ με 21 βαθμούς θερμοκρασία και χρήση 24/7 από Νοέμβριο έως Απρίλιο πλήρωσα για θέρμανση γύρω στα 80 ευρώ το μήνα 

Πρεπει να χεις φοβερη μονωση και να βολευει και η διαρρυθμιση για να καψες τοσο λιγο παντως!! Επισης ειχαμε μαλακο χειμωνα..Στο δικο μου, 130τμ που απο μονωση ειναι σε μια ενδιαμεση κατασταση αν τα δουλεψω 24/7 θελω στανταρ  ενα 200αρι με τα καλα κρυα και να βαλω κι αλλο μηχανημα στην κουζινα αφου η διαρρυθμιση δεν βοηθα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, energy52 είπε

Πρεπει να χεις φοβερη μονωση και να βολευει και η διαρρυθμιση για να καψες τοσο λιγο παντως!! Επισης ειχαμε μαλακο χειμωνα..Στο δικο μου, 130τμ που απο μονωση ειναι σε μια ενδιαμεση κατασταση αν τα δουλεψω 24/7 θελω στανταρ  ενα 200αρι με τα καλα κρυα και να βαλω κι αλλο μηχανημα στην κουζινα αφου η διαρρυθμιση δεν βοηθα..

βολεύει η διαρυθμιση εχω τα δυο κλιματιστικα στις δυο ακρες του μισου σπιτιου αντικρυστα ουσιαστικα τα 9αρια καλυπτουν τις κρεβατοκαμαρες στις οποιες ειναι και μια ακομα κρεβατοκαμαρα και 2 μπανια ολα αυτα 50 τμ και το 18αρι καλυπτει εναν ενιαιο χωρο 42 τμ που ειναι το σαλονι και μια μικρη κουζινα 8 τμ που εχει πορτα και αν θελω απλα την κλεινω , μονωση ειναι σχετικα καλη με πλεονεκτημα οτι εχει καλη μονωση η ταρατσα , εσυ που εισαι λαμιωτης ξερεις οτι εκει που μενω εγω στο σανατοριο η θερμοκρασια ειναι 2 βαθμους πιο χαμηλη απο το κεντρο στη λαμια 

επισης σημαντικο θεωρω οτι τα κλιματιστικα εγω τα βαζω στο 21 και δεν τα αλλαζω , μονο οταν ειναι να φυγω αποι το σπιτι για μερες τα αφηνω στο 17 

επισης θεωρω την υπαρξη τεντων που χειμωνα καλοκαιρι κοβουν αρκετο κρυο το χειμωνα και ηλιο τωρα  

@energy52 επισης ειναι σημαντικο οτι ΔΕΝ ειμαι στη δεη και η kwh μου βγηκε στα 0,16 

109281592_shorai19-7.png.557e6acba9687872cbc2e98ca69fee80.png

daikin 19-7.png

toyotomi 19-7.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 11:02 ΜΜ, liakjim είπε

ναι

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το δικό σου daikin δεν πέφτει στα 120-130W που έχω δει ότι πάει το δικό μου.

1005987838_Annotation2020-07-02055752.jpg.b15b50247bc8d3ca4261508709e5342f.jpg

Παιδιά σορρυ για το off-topic, αλλά τα παραπάνω διαγράμματα πως τα παίρνετε; Είναι με τα Blitzwolf τα μπριζακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

βολεύει η διαρυθμιση εχω τα δυο κλιματιστικα στις δυο ακρες του μισου σπιτιου αντικρυστα ουσιαστικα τα 9αρια καλυπτουν τις κρεβατοκαμαρες στις οποιες ειναι και μια ακομα κρεβατοκαμαρα και 2 μπανια ολα αυτα 50 τμ και το 18αρι καλυπτει εναν ενιαιο χωρο 42 τμ που ειναι το σαλονι και μια μικρη κουζινα 8 τμ που εχει πορτα και αν θελω απλα την κλεινω , μονωση ειναι σχετικα καλη με πλεονεκτημα οτι εχει καλη μονωση η ταρατσα , εσυ που εισαι λαμιωτης ξερεις οτι εκει που μενω εγω στο σανατοριο η θερμοκρασια ειναι 2 βαθμους πιο χαμηλη απο το κεντρο στη λαμια 

επισης σημαντικο θεωρω οτι τα κλιματιστικα εγω τα βαζω στο 21 και δεν τα αλλαζω , μονο οταν ειναι να φυγω αποι το σπιτι για μερες τα αφηνω στο 17 

επισης θεωρω την υπαρξη τεντων που χειμωνα καλοκαιρι κοβουν αρκετο κρυο το χειμωνα και ηλιο τωρα  

@energy52 επισης ειναι σημαντικο οτι ΔΕΝ ειμαι στη δεη και η kwh μου βγηκε στα 0,16 

Ναι εννοειται σανατοριο εχεις πιο πολυ κρυο απο μενα που μαι κεντρο...οπως και πιο χαμηλα αμπλιανη που χει πιο πολυ υγρασια..Για να σου δωσω να καταλαβεις, για να ζεστανω το σπιτι οπως πρεπει χρειαζομαι ξεχωριστο κλιματιστικο σε καθε χωρο..δηλαδη 5!! 5 κλιματιστικα να δουλευουν 24/7 οσο φοβερα ινβερτερ κι αν ειναι στο συνολο θα καψουν.. Ακομη και στο καθιστικο+σαλονι που χω το 18αρι haier  ναι μεν με καλυπτει,αλλα οταν η θερμοκρασια πεφτει κατω απο 6 ή στις παγωνιες το φαν παιζει στο max για πιασει ζεστη πιο μακρια στο καθιστικο καθοτι ο χωρος δεν ειναι ακριβως ενιαιος..στο κυριως σαλονι ομως εχω κρυα ρευματα ωρες-ωρες..το ιδανικο θα ηταν 2 12αρια αλλα δεν εχω σκοπο για τετοια εξοδα..

Θα βαλω λεβητα αεριου για να χουμε και ΖΝΧ και με τα υπαρχων a/c επικουρικα..

Ουτε τεντες εχω, ειναι στο προγραμμα! 

Οσο για το ρευμα, κι εγω τωρα ειμαι στον ηρων,  υπολογιζωντας λογαριασμους στο συνολο τελευταιο τετραμηνο μου βγηκε μεσο ορο η kwh 0.177 ακριβως!! νομιζω πολυ καλα!!

Σου βγηκε 0,16!! σε ποια εταιρεια εισαι αν επιτρεπεται;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι εννοειται σανατοριο εχεις πιο πολυ κρυο απο μενα που μαι κεντρο...οπως και πιο χαμηλα αμπλιανη που χει πιο πολυ υγρασια..Για να σου δωσω να καταλαβεις, για να ζεστανω το σπιτι οπως πρεπει χρειαζομαι ξεχωριστο κλιματιστικο σε καθε χωρο..δηλαδη 5!! 5 κλιματιστικα να δουλευουν 24/7 οσο φοβερα ινβερτερ κι αν ειναι στο συνολο θα καψουν.. Ακομη και στο καθιστικο+σαλονι που χω το 18αρι haier  ναι μεν με καλυπτει,αλλα οταν η θερμοκρασια πεφτει κατω απο 6 ή στις παγωνιες το φαν παιζει στο max για πιασει ζεστη πιο μακρια στο καθιστικο καθοτι ο χωρος δεν ειναι ακριβως ενιαιος..στο κυριως σαλονι ομως εχω κρυα ρευματα ωρες-ωρες..το ιδανικο θα ηταν 2 12αρια αλλα δεν εχω σκοπο για τετοια εξοδα..

Θα βαλω λεβητα αεριου για να χουμε και ΖΝΧ και με τα υπαρχων a/c επικουρικα..

Ουτε τεντες εχω, ειναι στο προγραμμα! 

Οσο για το ρευμα, κι εγω τωρα ειμαι στον ηρων,  υπολογιζωντας λογαριασμους στο συνολο τελευταιο τετραμηνο μου βγηκε μεσο ορο η kwh 0.177 ακριβως!! νομιζω πολυ καλα!!

Σου βγηκε 0,16!! σε ποια εταιρεια εισαι αν επιτρεπεται;

Elpedison 

Σημαντικό τα 5 μηχανήματα που θες και βέβαια είσαι 30 τμ  παραπάνω από μένα

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, MAN0U είπε

Παιδιά σορρυ για το off-topic, αλλά τα παραπάνω διαγράμματα πως τα παίρνετε; Είναι με τα Blitzwolf τα μπριζακια?

Ο πλέον απλός τρόπος με μηδενικό βαθμό δυσκολίας , είναι να αγοράσεις το tplink hs110 γύρω στο 20άρικο και να κάνεις ότι δείχνει το videο του φίλου @rbx1000

 

Τώρα, αυτό που έκανες quote , είναι πιο περίπλοκο και θέλει λίγο χρόνο. Εμένα μου πήρε ένα 2ωράκι ακολουθώντας τους δεκάδες οδηγούς στο youtube. Κλικ εδώ, κλικ εκεί και είναι έτοιμο.

πχ

Με λίγα λόγια, θα πρέπει να φτιάξεις ένα home assistant hassio σύστημα ,  είτε σε raspberry 4 είτε 1000% καλύτερα σε pc , με hyper-V αν έχεις windows pro ή ένα oracle virtual machine αν δεν έχεις (όπως εγώ).

Μετά κάνεις integration το tplink μέσα στο homeassistant. Μετά βάζεις influxdb το οποίο είναι μια data base όπου θα σηκώνονται οι μετρήσεις του tplink. Από εκεί θα το τσιμπάει το grafana το οποίο είναι το γραφιστικό κομμάτι.

Για όλα αυτά υπάρχουν δεκάδες οδηγοί.  Και για hassio και για influxdb και για grafana.

Έχει τρελές δυνατότητες και αξίζει.Καμία σχέση με το jamesbarnett πχ με το duckdns έχεις home assistant από το κινητό σου μέσω δίκτυο κινητής. Αν θες απλά διαγράμματα, το jamesbarnett αρκεί.

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ο πλέον απλός τρόπος με μηδενικό βαθμό δυσκολίας , είναι να αγοράσεις το tplink hs110 γύρω στο 20άρικο και να κάνεις ότι δείχνει το videο του φίλου @rbx1000

Τώρα, αυτό που έκανες quote , είναι πιο περίπλοκο και θέλει λίγο χρόνο. Εμένα μου πήρε ένα 2ωράκι ακολουθώντας τους δεκάδες οδηγούς στο youtube. Κλικ εδώ, κλικ εκεί και είναι έτοιμο.

πχ

Με λίγα λόγια, θα πρέπει να φτιάξεις ένα home assistant hassio σύστημα ,  είτε σε raspberry 4 είτε 1000% καλύτερα σε pc , με hyper-V αν έχεις windows pro ή ένα oracle virtual machine αν δεν έχεις (όπως εγώ).

Μετά κάνεις integration το tplink μέσα στο homeassistant. Μετά βάζεις influxdb το οποίο είναι μια data base όπου θα σηκώνονται οι μετρήσεις του tplink. Από εκεί θα το τσιμπάει το grafana το οποίο είναι το γραφιστικό κομμάτι.

Για όλα αυτά υπάρχουν δεκάδες οδηγοί.  Και για hassio και για influxdb και για grafana.

Έχει τρελές δυνατότητες και αξίζει.Καμία σχέση με το jamesbarnett πχ με το duckdns έχεις home assistant από το κινητό σου μέσω δίκτυο κινητής. Αν θες απλά διαγράμματα, το jamesbarnett αρκεί.

Σε ευχαριστώ πολύ @liakjim

Για μια ακόμα φορά έγραψες και "έγραψες". Πολύ κατατοπιστικός! Έχω ήδη τρία Tp-Link HS110 απλά όταν είδα όλες τις μετρήσεις μαζεμένες σε μια οθόνη μου άνοιξε η όρεξη.

Διαβάζω ήδη για το Home Assistant στο άλλο θέμα του φόρουμ και σιγά-σιγά μπαίνω κι εγώ στο home automation. Για τώρα θα μείνω με τα διαγράμματα του HS110 γιατί τα Rasberry και τα τοιαύτα μου φαντάζουν λίγο κομπλικέ για τώρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, MAN0U είπε

τα Rasberry

Θα πρότεινα να αποφύγεις το raspberry. Corrupted sd και περιορισμοί hardware δημιουργούν μόνο προβλήματα.

Στο laptop το oracle virtualbox αυτή τη στιγμή που τρέχει hassio με ubuntu server 64bit, 2 πυρήνες από τον i5-8265U και 2GB ram με grafana και ένα κάρο plugins , ζητάει 2.5-8 % cpu usage και 110MB ram .

Μετά κάνεις παπάδες

 

ακόμα και share το διάγραμμα

https://snapshot.raintank.io/dashboard/snapshot/lCjoXTiK044Ax0FpyJ4PwiAsI1QUuVkG?orgId=2

Ανεβαζω και το json

clima watts-1595239572648.json

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...