Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχει νόημα να πας σε 12αρι αν το 9αρι αρκεί. Τα πρώτα συνήθως είναι λίγο πιο θορυβώδη και με μικρότερους δείκτες απόδοσης.

Καλές κριτικές έχουν τα TCL σε οικονομικά μοντέλα. Έχουν και 10ετη εγγύηση. Στην αγορά θα βρεις το elite premium. Τα παλιότερα έχουν αποσυρθεί ( xa51, xa412 ). Προσοχή στο κόκκινο μπανερ στη tclgreece.gr

Κόκκινο μπάνερ? Όταν το αγοράσω να ρωτήσω κάτι για την εγγύηση? Να μην είναι από την tclgreece?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, Gabriel είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Πρίν λίγο καιρό αγόρασα για το δωμάτιο του παιδιού ένα Inventor Aria.

Θεωρώ ότι κάτι δε πάει καλά, εκτός αν κάτι εγώ έχω καταλάβει λάθος.

Το βάζω π.χ  το βράδυ πρίν τον ύπνο κατά τις 11 στους 27 βαθμούς, χαμηλές στροφές ανεμιστήρα : Γύρω στις 4, θα ξυπνήσει το παιδί με κλάματα  (όλες τις φορές που το έβαλα έγινε αυτό) και μπαίνοντας στο δωμάτιο, το air-condition βγάζει αέρα χλιαρό (ο χώρος είναι αρκετά ζεστός), η εξωτερική μονάδα σταματημένη.

Δοκίμασα με Follow me, ίδια συμπεριφορά. Δοκίμασα με το Sleep ενεργοποιημένο (που υποτίθεται έχει κάποιες διαβαθμίσεις στη θερμοκρασία) πάλι τα ίδια.

Σα να κάνει throttle και δε "ξυπνάει" η εξωτερική μονάδα.

Κάλεσα την Inventor, μου είπαν ότι εφόσον πιάνει θερμοκρασία είναι λογικό να σταματάει. Το θέμα είναι όμως ότι όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει στο χώρο , αυτό δε κάνει τίποτα.

Δοκίμασα σήμερα κανένα 3-ωρο έχοντας θερμοκρασία στους 25, δεν είχε κολλήσει και μου είχε κατεβάσει στους 22 τη θερμοκρασία του δωματίου. Άρα δεν σταματάει λόγω αυτού.

Στη τελική εγώ το βάζω να δουλεύει manually, δε θα έπρεπε να έχει συνεχή λειτουργία?

Έχετε καμία εξήγηση τι μπορεί να παίζει? Κάνω εγώ κάτι λάθος ή όντως δεν είναι σωστή συμπεριφορά.

Αγόρασα και ένα Midea για το σαλόνι , το έχω βάλει στους 25 και δεν ασχολούμαι, το Inventor μας έχει βγάλει τη παναγία.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές post.

Θα πρέπει στο follow me το τηλεκοντρόλ να στοχεύει το κλιματιστικό και επίσης να το βάλεις σε κατάλληλο σημείο πχ αν το χτυπάει ο κρύος αέρας θα νομίζει ότι έπιασε θερμοκρασία και θα κόβει γρήγορα αν το βάλεις πολύ μακριά δεν θα κόβει και θα κρυώνεις. Άρα πάντα να σημαδεύει και λίγο πειραματισμό που θα είναι η τέλεια θέση.

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Μπορεί να φέρει μυρωδιές από έξω. Αν ήταν έτσι δεν θα είχε σιφωνι ο νιπτήρας σου.

Α κατάλαβα, λες μέσα από το σωληνάκι να φέρει ανάποδα. Οκ.

1 λεπτό πριν, dimo69 είπε

Κόκκινο μπάνερ? Όταν το αγοράσω να ρωτήσω κάτι για την εγγύηση? Να μην είναι από την tclgreece?

Αν μπείς στο site τους θα δεις ότι μερικά καταστήματα είναι στη μαύρη λίστα. Φέρνουν παραεισαγωγη οπότε δεν αναγνωρίζει η αντιπροσωπεία τα δέκα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sarpan είπε

 

Η εγκασταση ειναι καλη συμφωνα με την ιδια την toshiba. Δεν ξερω πραγματικα. Αυριο θα εχει επισκεψη στον κοκοτα γιατι απο τηλεφωνα ακρη δε θα βγαλω. Θα ζητησω να αλλαχθει

Και στα αυτοκίνητα μυρίζει λίγο ο αέρας όταν κλείνεις αιρκοντίσιον. Πάντως για να λες ότι είναι ενοχλητικό κάτι δεν πάει καλά. Είναι καινούργιο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Όποτε να δω το tcl elite premium?

Για φτηνό φαίνεται ότι είναι μια τίμια επιλογή

https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html

Έχει και καλές κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και στα αυτοκίνητα μυρίζει λίγο ο αέρας όταν κλείνεις αιρκοντίσιον. Πάντως για να λες ότι είναι ενοχλητικό κάτι δεν πάει καλά. Είναι καινούργιο μηχάνημα.

Τσεκαρα αυτο που ειπες για το fan εχεις δικιο. Δουλευει παρα πολυ χαμηλα. Οχι δυστυχως ειναι κακη μυρωδια. Ελπιζω να δεχτουν να μου το αλλαξουν. Ψυχολογικα και μονο δεν μπορω να το κρατησω.

EDIT: Λοιπον καταλαβα ποτε το κανει, δεν ξερω το γιατι το κανει. Αμα το ρυθμισω στο 20, που σημαινει οτι βγαζει κρυο αερα, ολα καλα. Με το που το βαλω 26, εχει και την μυρωδια που ανεφερα.

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimo69 είπε

Καλησπερα 

κοιταω για κλιματιστικό γύρω στα 300€ με 330€ για υπνοδωμάτιο 18τ.μ. με κούφωμα αλουμινίου και ένα μικρό μπάνιο.

Εχω δει διαφορά αλλά δεν ξέρω που να δώσω περισσότερη προσοχή. Σίγουρα θέλω να είναι αθόρυβο, να είναι καλό σε ψύξη και θέρμανση.

Με μια έρευνα που έκανα είδα ότι τα Tcl έχουν σε καλή τιμή ιονίστηκα,φίλτρο και είναι και τα ποιο αθόρυβα. Αλλά ποια σειρά από όλα τα tcl ?

επισης σε κάποια μοντέλα η διαφορά 9000btu με 12000btu έχουν διαφορά 25€ αξίζει να πάω σε μεγαλυτερο?

Μερικα μοντέλα που έχω δει
 

https://www.bestprice.gr/item/2154620707/midea-rf-ms12fu-10hrdn1.html
https://www.bestprice.gr/item/2154728485/midea-rf-ms12fu-12hrdn1-qrd0gw.html

https://www.bestprice.gr/item/2155583612/hisense-noble-ca25yr01gca25yr01w.html

https://www.skroutz.gr/s/15039156/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA51.html

https://www.bestprice.gr/item/2155617958/tcl-elegant-09chsaxa31i.html

Έχω αναφέρει και παλιότερα ότι έβαλα 2 tcl elite premium στο σπίτι μου για να το νοικιάσω. Τα δούλεψα 1 βδομάδα πριν μπει ο ενοικιαστής. Ένα 18αρι 600€ και ένα 12αρι 348€ από επίσημο συνεργάτη του Τουρνικιωτη στη Θεσσαλονίκη.

Τα elite plus έχουν σταματήσει, τα elite premium είναι παλιότερη σειρά (περσινό αν δεν κάνω λάθος) το οποίο συνεχίζει και στον ανανεωμένο κατάλογο. Τα miracle 2 είναι η νέα τους τοπ σειρά με καλύτερες αποδόσεις και φυσικά πιο ακριβά.

Για τα elite premium έχω να πω ότι κάνουν δουλειά, κατέβασαν τη θερμοκρασία στους χώρους που μπήκαν (σαλοκουζινα το μεγάλο, δωμάτιο με ενιαίο μπάνιο το 12αρι). Ωραία στο ματι, κατάλευκο πλαστικό αλλά φθηνό στην αφή. Δεν άκουσα τριγμούς όσο τα δούλεψα αλλά βέβαια δεν ξέρω τι θα κάνουν πιο μετά. Για τα δικά μου γούστα που δεν έδινα σημασία στο θόρυβο της εσωτερικής πότε, τα κατατάσσω στα μέτρια προς αθόρυβα, αλλά αν είσαι από αυτούς που δεν ανέχονται τον παραμικρό ήχο σίγουρα στα μέτρια. Κατανάλωση δεν.προλαβα να μετρήσω. Όπως σου ειπε και o @liakjimπροσεχε από που θα τα πάρεις για να έχεις τη 10ετη εγγύηση. Γενικά πιστεύω ότι είναι μια τίμια, value for money επιλογή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sarpan είπε

Τσεκαρα αυτο που ειπες για το fan εχεις δικιο. Δουλευει παρα πολυ χαμηλα. Οχι δυστυχως ειναι κακη μυρωδια. Ελπιζω να δεχτουν να μου το αλλαξουν. Ψυχολογικα και μονο δεν μπορω να το κρατησω.

EDIT: Λοιπον καταλαβα ποτε το κανει, δεν ξερω το γιατι το κανει. Αμα το ρυθμισω στο 20, που σημαινει οτι βγαζει κρυο αερα, ολα καλα. Με το που το βαλω 26, εχει και την μυρωδια που ανεφερα.

Να βοηθήσω λίγο σε αυτό μιας και το αντιμετωπίζω με το Omnia eco εγώ. Αυτό συμβαίνει όποτε στο κλιματιστικό λειτουργεί μόνο ο ανεμιστήρας και έχει κλείσει ο συμπιεστής. Αυτό συμβαίνει είτε γιατί έχει πιάσει θερμοκρασία είτε γιατί έχει πατηθεί το κουμπί self clean το οποίο αφήνει τον ανεμιστήρα σε χαμηλή ταχύτητα για να στεγνώσει το στοιχείο.

Προσωπικά και στο δικό μου που το είχα βάλει Νοέμβρη το χειμώνα όλα καλά και το καλοκαίρι δυσωδία (κ μουχε κάνει εντύπωση γιατί το τογιοτομι ας πούμε που τραβάει μυρωδιές από μαγείρεμα για να μυρίσει πρέπει να περάσουν κάνα 2 χρόνια ασυντηρητο) . Τη λύση τη βρήκα με δυνατό ψεκασμα με το γνωστό στα περιξ everbrite.

Είναι πάντως δείγμα ποιότητας, το Τοσιμπακι στα αρχιδια του, πας από κάτω κ σου επιστρεφει οξυγόνο (βέβαια δεν έχει δουλέψει τόσο πολυ)

Golden fins κ μαλακίες. Αποσταγματα μήλου κατεχινης βιταμίνης C κ παπάρια. Άιντε γιατί διαβάζουν κ μικρά παιδιά.

Αν πάρεις την αντιπροσωπεία κάνε ένα κόπο να μας ενημερώσεις για την απάντηση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Να βοηθήσω λίγο σε αυτό μιας και το αντιμετωπίζω με το Omnia eco εγώ. Αυτό συμβαίνει όποτε στο κλιματιστικό λειτουργεί μόνο ο ανεμιστήρας και έχει κλείσει ο συμπιεστής. Αυτό συμβαίνει είτε γιατί έχει πιάσει θερμοκρασία είτε γιατί έχει πατηθεί το κουμπί self clean το οποίο αφήνει τον ανεμιστήρα σε χαμηλή ταχύτητα για να στεγνώσει το στοιχείο.

Προσωπικά και στο δικό μου που το είχα βάλει Νοέμβρη το χειμώνα όλα καλά και το καλοκαίρι δυσωδία (κ μουχε κάνει εντύπωση γιατί το τογιοτομι ας πούμε που τραβάει μυρωδιές από μαγείρεμα για να μυρίσει πρέπει να περάσουν κάνα 2 χρόνια ασυντηρητο) . Τη λύση τη βρήκα με δυνατό ψεκασμα με το γνωστό στα περιξ everbrite.

Είναι πάντως δείγμα ποιότητας, το Τοσιμπακι στα αρχιδια του, πας από κάτω κ σου επιστρεφει οξυγόνο (βέβαια δεν έχει δουλέψει τόσο πολυ)

Golden fins κ μαλακίες. Αποσταγματα μήλου κατεχινης βιταμίνης C κ παπάρια. Άιντε γιατί διαβάζουν κ μικρά παιδιά.

Αν πάρεις την αντιπροσωπεία κάνε ένα κόπο να μας ενημερώσεις για την απάντηση τους.

Ευχαριστω για την απαντηση. Προσωπικα λυσεις everbite, που δεν αμφιβαλλω οτι εχει αποτελεσμα προς θεου, τις θεωρω απαραδεκτες για ενα κλιματιστικο των 800 ευρω. Δηλαδη αν ειναι να το βαζω το βραδυ στο Sleep και οταν πεφτει ο συμπιεστης και δουλευει απλα το φαν να ξυπναω απο τη μυρωδια ευχαριστω αλλα οχι δε θα παρω. Και αν ειχα εναν ενδοιασμο σχετικα με την αποδοση του, που αντε πες φταει ο χωρος μου, αυτος ειναι λογος επιστροφης. Επιπλεον ποιος μου λεει οτι αυριο μεθαυριο αν ερθουν για συντηρηση η το οτιδηποτε, δεν μου το βγαλουν εκτος εγγυησης γιατι απλα εβαλα ενα χημικο περα απο τη συντηρηση που επιβαλλει ο κατασκευαστης? Στην τελικη μιλαμε για 10 ημερων κλιματιστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gabriel είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Πρίν λίγο καιρό αγόρασα για το δωμάτιο του παιδιού ένα Inventor Aria.

Θεωρώ ότι κάτι δε πάει καλά, εκτός αν κάτι εγώ έχω καταλάβει λάθος.

Το βάζω π.χ  το βράδυ πρίν τον ύπνο κατά τις 11 στους 27 βαθμούς, χαμηλές στροφές ανεμιστήρα : Γύρω στις 4, θα ξυπνήσει το παιδί με κλάματα  (όλες τις φορές που το έβαλα έγινε αυτό) και μπαίνοντας στο δωμάτιο, το air-condition βγάζει αέρα χλιαρό (ο χώρος είναι αρκετά ζεστός), η εξωτερική μονάδα σταματημένη.

Δοκίμασα με Follow me, ίδια συμπεριφορά. Δοκίμασα με το Sleep ενεργοποιημένο (που υποτίθεται έχει κάποιες διαβαθμίσεις στη θερμοκρασία) πάλι τα ίδια.

Σα να κάνει throttle και δε "ξυπνάει" η εξωτερική μονάδα.

Κάλεσα την Inventor, μου είπαν ότι εφόσον πιάνει θερμοκρασία είναι λογικό να σταματάει. Το θέμα είναι όμως ότι όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει στο χώρο , αυτό δε κάνει τίποτα.

Δοκίμασα σήμερα κανένα 3-ωρο έχοντας θερμοκρασία στους 25, δεν είχε κολλήσει και μου είχε κατεβάσει στους 22 τη θερμοκρασία του δωματίου. Άρα δεν σταματάει λόγω αυτού.

Στη τελική εγώ το βάζω να δουλεύει manually, δε θα έπρεπε να έχει συνεχή λειτουργία?

Έχετε καμία εξήγηση τι μπορεί να παίζει? Κάνω εγώ κάτι λάθος ή όντως δεν είναι σωστή συμπεριφορά.

Αγόρασα και ένα Midea για το σαλόνι , το έχω βάλει στους 25 και δεν ασχολούμαι, το Inventor μας έχει βγάλει τη παναγία.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές post.

Βάλε την εφαρμογή της inventor στο κινητό σου. Και βλέπε τι θερμοκρασίες διαβάζει στο περιβάλλοντα χώρο που δουλεύει ο εσωτερικός αισθητηρας του Αρια. Οπότε λίγο πολύ θα καταλάβεις τι παίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος τα κλιματιστικα MARGARIT αν ειναι καλα και ποια ειναι η αντιπροσωπεια τους στην ελλαδα? Ψαχνω στο google να βρω την επισημη αντιπροσωπεια τους αλλα δεν βγαζει κανενα αποτελεσμα. Μονο κατι μεταπωλητες βρηκα,καμια σχεση δηλαδη με επισημη αντιπροσωπεια.

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, sonikk είπε

Γνωριζει καποιος τα κλιματιστικα MARGARIT αν ειναι καλα και ποια ειναι η αντιπροσωπεια τους στην ελλαδα? Ψαχνω στο google να βρω την επισημη αντιπροσωπεια τους αλλα δεν βγαζει κανενα αποτελεσμα. Μονο κατι μεταπωλητες βρηκα,καμια σχεση δηλαδη με επισημη αντιπροσωπεια.

ευχαριστω.

Στο Σκλαβενιτη τα ηλεκτρικα του ολα ονομαζονται ετσι. Ρωτα εκει. Δικη τους εισαγωγη θα ειναι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sarpan είπε

Τσεκαρα αυτο που ειπες για το fan εχεις δικιο. Δουλευει παρα πολυ χαμηλα. Οχι δυστυχως ειναι κακη μυρωδια. Ελπιζω να δεχτουν να μου το αλλαξουν. Ψυχολογικα και μονο δεν μπορω να το κρατησω.

EDIT: Λοιπον καταλαβα ποτε το κανει, δεν ξερω το γιατι το κανει. Αμα το ρυθμισω στο 20, που σημαινει οτι βγαζει κρυο αερα, ολα καλα. Με το που το βαλω 26, εχει και την μυρωδια που ανεφερα.

Άσχετο, καπνίζει κανείς στο χώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sarpan είπε

Τσεκαρα αυτο που ειπες για το fan εχεις δικιο. Δουλευει παρα πολυ χαμηλα. Οχι δυστυχως ειναι κακη μυρωδια. Ελπιζω να δεχτουν να μου το αλλαξουν. Ψυχολογικα και μονο δεν μπορω να το κρατησω.

EDIT: Λοιπον καταλαβα ποτε το κανει, δεν ξερω το γιατι το κανει. Αμα το ρυθμισω στο 20, που σημαινει οτι βγαζει κρυο αερα, ολα καλα. Με το που το βαλω 26, εχει και την μυρωδια που ανεφερα.

Έχεις δει να βγαίνει νερο απο την εξ.μονάδα στον κουβα? Μήπως εχει καμια κλίση η εσ.μονάδα και μένουν κάποια νερα μεσά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχεις δει να βγαίνει νερο απο την εξ.μονάδα στον κουβα? Μήπως εχει καμια κλίση η εσ.μονάδα και μένουν κάποια νερα μεσά?

Καλή ιδέα να το κοιτάξω και εγώ αυτό.

Στη δική μου περίπτωση δεν καπνίζει κάποιος. Πάντως η βρώμα που λέει ο φίλος είναι κάλτσα στρατού με τσιγαρο. Ανυπόφορη και μάλιστα επειδή η θερμοκρασία γίνεται μέτρια είναι αποπνικτική.

Εκτός των άλλων και από τη λειτουργία του πάντως δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος παρότι χρησιμοποιώ follow me. (Διατηρώ επιφύλαξη μόνο γιατί δε το χρησιμοποιώ συνέχεια αλλά on/off)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...