Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, sarpan είπε

Εχω αλλη μια ερωτηση αν μπορεις να βοηθησεις.

Παρατηρω οτι οταν κοψει το κλιματιστικο, βγαζει μια πολυ ασχημη μυρωδια. Αυτο τωρα τι μπορει να ειναι?

Πραγματικα νιωθω οτι πανε ολα στραβα με το συγκεκριμενο

Τα περισσοτερα κλιματιστικα το παθαινουν δε ξερω γιατι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τα περισσοτερα κλιματιστικα το παθαινουν δε ξερω γιατι.. 

Δε το παθαίνουν τα περισσότερα 

10 ώρες πριν, sarpan είπε

Τσεκαρα αυτο που ειπες για το fan εχεις δικιο. Δουλευει παρα πολυ χαμηλα. Οχι δυστυχως ειναι κακη μυρωδια. Ελπιζω να δεχτουν να μου το αλλαξουν. Ψυχολογικα και μονο δεν μπορω να το κρατησω.

EDIT: Λοιπον καταλαβα ποτε το κανει, δεν ξερω το γιατι το κανει. Αμα το ρυθμισω στο 20, που σημαινει οτι βγαζει κρυο αερα, ολα καλα. Με το που το βαλω 26, εχει και την μυρωδια που ανεφερα.

Αυτό που νιώθεις είναι η μυρωδιά της υγρασίας όταν δουλεύει με πολύ χαμηλά watt δεν αφαιρεί την υγρασία από τον αέρα και δημιουργείται αυτή η βαριά αίσθηση , τώρα το ποσο μυρίζει αυτό είναι ανάλογα την μύτη , ένα είναι σίγουρο ...μυρίζει ...γιαυτο και όταν το δουλεύεις και έχει πολλά watt κάνει και αφυγρανση και δεν έχεις αυτή την αίσθηση , μπορείς να το τσεκάρεις βάζοντας το κλιματιστικό σε λειτουργία αφυγρανσης και κοιτά και ποσά νερά βγάζει έξω και αν μυρίζει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε το παθαίνουν τα περισσότερα 

Αυτό που νιώθεις είναι η μυρωδιά της υγρασίας όταν δουλεύει με πολύ χαμηλά watt δεν αφαιρεί την υγρασία από τον αέρα και δημιουργείται αυτή η βαριά αίσθηση , τώρα το ποσο μυρίζει αυτό είναι ανάλογα την μύτη , ένα είναι σίγουρο ...μυρίζει ...γιαυτο και όταν το δουλεύεις και έχει πολλά watt κάνει και αφυγρανση και δεν έχεις αυτή την αίσθηση , μπορείς να το τσεκάρεις βάζοντας το κλιματιστικό σε λειτουργία αφυγρανσης και κοιτά και ποσά νερά βγάζει έξω και αν μυρίζει 

Μήπως εννοείται αυτό παιδιά το βρήκα στο manual 20200724_102535.jpg.a4e96e9db7271261140f99a7d424b0d2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sserhat είπε

Μήπως εννοείται αυτό παιδιά το βρήκα στο manual 20200724_102535.jpg.a4e96e9db7271261140f99a7d424b0d2.jpg

Αυτό είναι η διαδικασία που κάνει από μόνο του το κλιματιστικό και αφορά την διαδικασία μετά το πέρας λειτουργίας εδώ ο άνθρωπος έχει μυρωδιά κατά την διάρκεια λειτουργίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γίνεται αυτή η λειτουργία οπωσδήποτε για να μη μυρίζει ο αέρας που βγάζει? Τώρα τελευταία νομίζω ότι όταν ξεκινάει να δουλέψει και εμένα δεν βγάζει ωραία μυρωδιά... μετά ίσως και να το συνηθίζω ή να διορθώνεται.

Το Shorai premium κάνει και αυτό την ίδια λειτουργία?         γιατί εμένα όταν το πατάω κλείνει κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gmenex είπε

Πρέπει να γίνεται αυτή η λειτουργία οπωσδήποτε για να μη μυρίζει ο αέρας που βγάζει? Τώρα τελευταία νομίζω ότι όταν ξεκινάει να δουλέψει και εμένα δεν βγάζει ωραία μυρωδιά... μετά ίσως και να το συνηθίζω ή να διορθώνεται.

Το Shorai premium κάνει και αυτό την ίδια λειτουργία?         γιατί εμένα όταν το πατάω κλείνει κατευθείαν.

Κι εγώ shorai έχω το κάνει  αυτόματα , η σκέψη πίσω από αυτή την λειτουργία είναι ότι έτσι στεγνώνει ο ανεμιστήρας κα8 κάπως και το στοιχείο οποτε αποτρέπεται η δημιουργία μούχλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Όσοι ασχολείστε με home assistant και έχετε midea ή φασόν, δείτε λίγο αυτό https://github.com/mac-zhou/midea-ac-py

Δουλεύει κανονικά : 2709b6cc148937967c4f588e246685a7.png

Φτιάχνει και διαγράμματα με θερμοκρασία χώρου :

921f8a947623f28463a965fd2675d7fb.png

Τώρα μένει να βρούμε πως θα δείχνει και την εξωτερική και επίσης πως θα κάνουμε extract τις θερμοκρασίες ως sensors. @cinqo13 καμιά ιδέα;

Καλά κάνεις και κοιτάς το Μορις που έχει το Seer.

Εναλλακτικά : https://www.bestprice.gr/item/2156109140/tcl-miracle-12chsave.html

To μορις έχει αγοραστεί από έναν φίλο εδώ

Σου εβγαλε καμια προσθετη λειτουργια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου ήρθε σήμερα το σωστό tp-link :) το έκανα εγκατάσταση έκανα και το άλλο πρόγραμμα energy monitor όμως παίζει να έκανα κάπου λάθος όλα κενά είναι

και στο κινητό μόνο δείχνει runtime,  energy usage εόλα στο μηδέν είναι καμία βοήθεια?

 

Screenshot_2020-07-24 Toshiba Edge 13J2AVSG-E - Energy Monitor.png

 

 

Επεξ/σία από sserhat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Artakos είπε

Σου εβγαλε καμια προσθετη λειτουργια?

Δεν βλέπω κάτι καινούργιο.

18 λεπτά πριν, sserhat είπε

μου ήρθε σήμερα το σωστό tp-link :) το έκανα εγκατάσταση έκανα και το άλλο πρόγραμμα energy monitor όμως παίζει να έκανα κάπου λάθος όλα κενά είναι

και στο κινητό μόνο δείχνει runtime,  energy usage εόλα στο μηδέν είναι καμία βοήθεια?

Screenshot_2020-07-24 Toshiba Edge 13J2AVSG-E - Energy Monitor.png

Όταν πατάς το exe, σου τρέχει κανονικά το παράθυρο cmd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν βλέπω κάτι καινούργιο.

Όταν πατάς το exe, σου τρέχει κανονικά το παράθυρο cmd;

ναι μπαίνει κανονικά στο localhost:3000....μήπως δεν κάνω κάτι σωστά με το wifi? τώρα πήγα να κάνω όλα από την αρχή πάλι στο κινητό συνδέεται στο wifi της tplink και στο choose a network που λέει μου βγάζει μόνο το δικό μου το άλλο της tplink δεν το βγάζει εκει..

20200724_155310.png

Screenshot_2020-07-24-15-51-53.png

Επεξ/σία από sserhat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικτυο θα επιλεξεις το wifi του router σου. Θελεις να συνδεθει το tplink με τον εξω κοσμο (internet) και με το εσωτερικο σου δικτυο (local network)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sserhat είπε

ναι μπαίνει κανονικά στο localhost:3000....μήπως δεν κάνω κάτι σωστά με το wifi? τώρα πήγα να κάνω όλα από την αρχή πάλι στο κινητό συνδέεται στο wifi της tplink και στο choose a network που λέει μου βγάζει μόνο το δικό μου το άλλο της tplink δεν το βγάζει εκει..

20200724_155310.png

Screenshot_2020-07-24-15-51-53.png

Θα πρέπει υπολογιστής και πριζάκι να είναι όλα συνδεδεμένα στο ίδιο δίκτυο .

Στο kasa εμφανίζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει υπολογιστής και πριζάκι να είναι όλα συνδεδεμένα στο ίδιο δίκτυο .

Στο kasa εμφανίζεται;

ναι εμφανίζεται όμως δεν μου βγάζει energy usage εκεί όλα στο μηδέν είναι και στο energy monitor όλα κενά

Screenshot_2020-07-24-16-07-05.png

Screenshot_2020-07-24-16-07-03.png

Screenshot_2020-07-24-16-06-57.png

Επεξ/σία από sserhat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...