Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανερχομαι σχετικα με το θεμα που ειχα με το Toshiba Edge 13αρι. Ηρθε σημερα μαστορας γατονι και πριν καν τσεκαρει το κλιματιστικο πηγε στην πριζα. Η πριζα δεν ειχε γειωση και επειδη ηταν και συνδεδεμενος ενας σταυρος πανω, το κλιματιστικο δε δουλευε οντως καλα. Εβαλε μετρητες πανω και ηταν στα 200-300W. Το εχουμε βαλει προς το παρον απευθειας πανω στην πριζα, μεχρι να περαστει γειωση. Το κλιματιστικο στο Low εβγαλε 6,5 βαθμους αερα και το δωματιο επεσε κοντα στους 22,5 βαθμους. Απο δευτερα εχει ενα μεγαλο ξεχεσμα στην Toshiba για τους τεχνικους που μου εστειλε και απεφανθησαν οτι το κλιματιστικο δουλευει ρολοι και ηξεραν απλα να χρεωσουν 30 ευρω. Ο μαστορας σημερα ηρθε, βρηκε τσακ μπαμ το προβλημα ,εκατσε τουλαχιστον μια ωρα, εκανε μετρησεις στα ρευματα στο κλιματιστικο και χιλια δυο. Τι να πω. Επομενο βημα αμεση γειωση στην πριζα να μην το παρω στα χερια

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Έχεις κάνείς άποψη για "αεροψύκτες";
Αυτο θα κάνει τίποτα ή δεν αξίζει;
Προφανώς και δεν περιμένω να πλησιάσει την απόδοση ενος ac
Εγω το θέλω για ενα δωμάτιο ~15τμ το οποίο εχει μόνο εναν ανεμιστήρα
Θα μπορέσει σε συνδυασμό με τον ανεμιστήρα να μου ρίξει την θερμοκρασία 2-3 βαθμούς;

Ούτε να το σκέφτεσαι.. Θα πετάξεις τα λεφτά σου.. Αν καταφέρει να ρίξει την θερμοκρασία μισό βαθμό θα έχει ανεβάσει τόσο πολύ την υγρασία που η ατμόσφαιρα θα είναι ανυπόφορη... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sarpan είπε

Επανερχομαι σχετικα με το θεμα που ειχα με το Toshiba Edge 13αρι. Ηρθε σημερα μαστορας γατονι και πριν καν τσεκαρει το κλιματιστικο πηγε στην πριζα. Η πριζα δεν ειχε γειωση και επειδη ηταν και συνδεδεμενος ενας σταυρος πανω, το κλιματιστικο δε δουλευε οντως καλα. Εβαλε μετρητες πανω και ηταν στα 200-300W. Το εχουμε βαλει προς το παρον απευθειας πανω στην πριζα, μεχρι να περαστει γειωση. Το κλιματιστικο στο Low εβγαλε 6,5 βαθμους αερα και το δωματιο επεσε κοντα στους 22,5 βαθμους. Απο δευτερα εχει ενα μεγαλο ξεχεσμα στην Toshiba για τους τεχνικους που μου εστειλε και απεφανθησαν οτι το κλιματιστικο δουλευει ρολοι και ηξεραν απλα να χρεωσουν 30 ευρω. Ο μαστορας σημερα ηρθε, βρηκε τσακ μπαμ το προβλημα ,εκατσε τουλαχιστον μια ωρα, εκανε μετρησεις στα ρευματα στο κλιματιστικο και χιλια δυο. Τι να πω. Επομενο βημα αμεση γειωση στην πριζα να μην το παρω στα χερια

Είδες τελικά πως οι 10,5 βαθμοί που έβγαζε δεν ήταν καλή απόδοση , ευτυχώς λύθηκε το πρόβλημα και το κλιματιστικό θα δουλέψει σωστά 

παρε και έναν μετρητή κατανάλωσης να παρακολουθείς και πως δουλεύει γενικα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sarpan είπε

Επανερχομαι σχετικα με το θεμα που ειχα με το Toshiba Edge 13αρι. Ηρθε σημερα μαστορας γατονι και πριν καν τσεκαρει το κλιματιστικο πηγε στην πριζα. Η πριζα δεν ειχε γειωση και επειδη ηταν και συνδεδεμενος ενας σταυρος πανω, το κλιματιστικο δε δουλευε οντως καλα. Εβαλε μετρητες πανω και ηταν στα 200-300W. Το εχουμε βαλει προς το παρον απευθειας πανω στην πριζα, μεχρι να περαστει γειωση. Το κλιματιστικο στο Low εβγαλε 6,5 βαθμους αερα και το δωματιο επεσε κοντα στους 22,5 βαθμους. Απο δευτερα εχει ενα μεγαλο ξεχεσμα στην Toshiba για τους τεχνικους που μου εστειλε και απεφανθησαν οτι το κλιματιστικο δουλευει ρολοι και ηξεραν απλα να χρεωσουν 30 ευρω. Ο μαστορας σημερα ηρθε, βρηκε τσακ μπαμ το προβλημα ,εκατσε τουλαχιστον μια ωρα, εκανε μετρησεις στα ρευματα στο κλιματιστικο και χιλια δυο. Τι να πω. Επομενο βημα αμεση γειωση στην πριζα να μην το παρω στα χερια

Για την μυρωδιά έδωσε κάποια λύση;

Μήπως ήρθε ο guzel με τόσους μετρητές; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Klausx είπε

Για την μυρωδιά έδωσε κάποια λύση;

Στους 22.5 νεκρώνει το κέντρο όσφρησης του εγκεφάλου οπότε λογικά και με αυτό οκ 🥴

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είδες τελικά πως οι 10,5 βαθμοί που έβγαζε δεν ήταν καλή απόδοση , ευτυχώς λύθηκε το πρόβλημα και το κλιματιστικό θα δουλέψει σωστά 

παρε και έναν μετρητή κατανάλωσης να παρακολουθείς και πως δουλεύει γενικα 

Αυτό με την σύγκριση θερμοκρασίας αέρα δεν έχει νόημα. Η θερμόκρασια του αέρα που αποδίδει το κλιματιστικο μας εξαρτάται από την θερμοκρασία του αέρα που εισάγει από τον χώρο μας και αλλάζει ανάλογα με αυτήν.

Όταν είχε πχ 28C ο χώρος μπορεί να έβγαζε 10.5C αέρα,όταν έπεσε η θερμοκρασία του χώρου πχ στους 23C τότε η θερμοκρασία του αέρα κλιματιστικου έπεσε αντίστοιχα.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sarpan είπε

Επανερχομαι σχετικα με το θεμα που ειχα με το Toshiba Edge 13αρι. Ηρθε σημερα μαστορας γατονι και πριν καν τσεκαρει το κλιματιστικο πηγε στην πριζα. Η πριζα δεν ειχε γειωση και επειδη ηταν και συνδεδεμενος ενας σταυρος πανω, το κλιματιστικο δε δουλευε οντως καλα. Εβαλε μετρητες πανω και ηταν στα 200-300W. Το εχουμε βαλει προς το παρον απευθειας πανω στην πριζα, μεχρι να περαστει γειωση. Το κλιματιστικο στο Low εβγαλε 6,5 βαθμους αερα και το δωματιο επεσε κοντα στους 22,5 βαθμους. Απο δευτερα εχει ενα μεγαλο ξεχεσμα στην Toshiba για τους τεχνικους που μου εστειλε και απεφανθησαν οτι το κλιματιστικο δουλευει ρολοι και ηξεραν απλα να χρεωσουν 30 ευρω. Ο μαστορας σημερα ηρθε, βρηκε τσακ μπαμ το προβλημα ,εκατσε τουλαχιστον μια ωρα, εκανε μετρησεις στα ρευματα στο κλιματιστικο και χιλια δυο. Τι να πω. Επομενο βημα αμεση γειωση στην πριζα να μην το παρω στα χερια

Τι σχέση έχει η έλλειψη γείωσης με τα watt; (δεν το ξέρω , απλά μου φαίνεται κουλό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Όταν είχε πχ 28C ο χώρος μπορεί να έβγαζε 10.5C αέρα,όταν έπεσε η θερμοκρασία του χώρου πχ στους 23C τότε η θερμοκρασία του αέρα κλιματιστικου έπεσε αντίστοιχα.

Μα αυτό ήταν το πρόβλημα ότι δεν κατέβαζε άλλο θερμοκρασία αν υπολειτουργούσε πως να ρίξει θερμοκρασία για να πέσει και η θερμοκρασία του αέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μα αυτό ήταν το πρόβλημα ότι δεν κατέβαζε άλλο θερμοκρασία αν υπολειτουργούσε πως να ρίξει θερμοκρασία για να πέσει και η θερμοκρασία του αέρα 

Ένα κλιματιστικό έχει μια άλφα κατανάλωση 500watt. Με αυτά τα 500watt εισάγει 30C αέρα και αποδίδει 16C αέρα. Αρα κατεβάζει 14C την θερμοκρασία στον χώρο μας.

Περνάει η ώρα,έπεσε η θερμοκρασία του χώρου στους 27C.Η κατάναλωση είναι ίδια 500watt. Με αυτά τα 500watt εισάγει 27C αέρα και αποδίδει 13C αέρα. Άρα κατεβάζει 14C την θερμοκρασία να το χώρο μας. 

Και τις δυο φορές ίδια απόδοση έχουν τα κλιματιστικά,κατεβάζει 14C τον αέρα του χώρου μας. 

Απλά θέλω να πω ότι δεν έχει νόημα να μετράμε την θερμόκρασια  εξόδου αέρα σκέτη. Για να έχει νόημα θέλουμε και την θερμοκρασία εισαγωγής αέρα.(όπως και την κατανάλωση,και την εξ.θερμοκρασια, ταχύτητα ανεμιστήρα και άλλα..)

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, sarpan είπε

Επανερχομαι σχετικα με το θεμα που ειχα με το Toshiba Edge 13αρι. Ηρθε σημερα μαστορας γατονι και πριν καν τσεκαρει το κλιματιστικο πηγε στην πριζα. Η πριζα δεν ειχε γειωση και επειδη ηταν και συνδεδεμενος ενας σταυρος πανω, το κλιματιστικο δε δουλευε οντως καλα. Εβαλε μετρητες πανω και ηταν στα 200-300W. Το εχουμε βαλει προς το παρον απευθειας πανω στην πριζα, μεχρι να περαστει γειωση. Το κλιματιστικο στο Low εβγαλε 6,5 βαθμους αερα και το δωματιο επεσε κοντα στους 22,5 βαθμους. Απο δευτερα εχει ενα μεγαλο ξεχεσμα στην Toshiba για τους τεχνικους που μου εστειλε και απεφανθησαν οτι το κλιματιστικο δουλευει ρολοι και ηξεραν απλα να χρεωσουν 30 ευρω. Ο μαστορας σημερα ηρθε, βρηκε τσακ μπαμ το προβλημα ,εκατσε τουλαχιστον μια ωρα, εκανε μετρησεις στα ρευματα στο κλιματιστικο και χιλια δυο. Τι να πω. Επομενο βημα αμεση γειωση στην πριζα να μην το παρω στα χερια

Δηλαδη για να καταλαβω, το προβλημα ηταν στη γειωση, αυτο σου ειπε; περιεργο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Klausx είπε

Για την μυρωδιά έδωσε κάποια λύση;

Μήπως ήρθε ο guzel με τόσους μετρητές; 🤣

Για τη μυρωδιά έφταιγαν τα φίλτρα το οποία τα έβγαλε και μύριζαν όπως μύριζε ο χώρος. Περίεργο μου είπε και αυτός. Εντωμεταξύ μου τα άλλαξε με κάποια άνθρακα και καμία σχέση. Πεντακάθαρος αερας. Τώρα placebo??? Θα δείξει 

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι σχέση έχει η έλλειψη γείωσης με τα watt; (δεν το ξέρω , απλά μου φαίνεται κουλό).

Για την έλλειψη γείωσης μου είπε ότι οι παραμικρής απώλειες και το μη σταθερό ρεύμα προκαλεί επιπλοκές στην πλακέτα του κλιματιστικού, που σημαίνει ότι ακόμα και ο αισθητήρας τρελαινόταν και έκοβε ας πούμε το κλιματιστικό ενώ δεν έπρεπε να κόβει. Επίσης μου ανέφερε ότι είναι λόγος να βγει εκτός εγγύησης το κλιματιστικό λόγω έλλειψης γείωσης στην πρίζα. Ηλεκτρολόγος δεν είμαι αλλά μου φαίνεται πολύ λογικό και εφόσον είδα αποτέλεσμα δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω 

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, sarpan είπε

Εχω αλλη μια ερωτηση αν μπορεις να βοηθησεις.

Παρατηρω οτι οταν κοψει το κλιματιστικο, βγαζει μια πολυ ασχημη μυρωδια. Αυτο τωρα τι μπορει να ειναι?

Πραγματικα νιωθω οτι πανε ολα στραβα με το συγκεκριμενο

 

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι σχέση έχει η έλλειψη γείωσης με τα watt; (δεν το ξέρω , απλά μου φαίνεται κουλό).

 

16 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δηλαδη για να καταλαβω, το προβλημα ηταν στη γειωση, αυτο σου ειπε; περιεργο..

Γιαυτό ρώτησα τι έγινε με την μυρωδιά, ίσως να υπήρχε χαλαρή σύνδεσή και να μύριζε καμένο καλώδιο.
@sarpan Μήπως ήταν τέτοια μυρωδιά και την τράβηξαν τα φίλτρα; Δεν έχει αναφέρει κάποιος τέτοιο θέμα με τα φίλτρα της toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Γιαυτό ρώτησα τι έγινε με την μυρωδιά, ίσως να υπήρχε χαλαρή σύνδεσή και να μύριζε καμένο καλώδιο.
@sarpan Μήπως ήταν τέτοια μυρωδιά και την τράβηξαν τα φίλτρα; Δεν έχει αναφέρει κάποιος τέτοιο θέμα με τα φίλτρα της toshiba.

Δεν ξέρω να σου πω. Μπορεί να είναι όπως το λες. Θα μείνω με τα καινούργια φίλτρα για λόγο καιρό να δω. Θέλω να πιστεύω πως τα προβλήματα λύθηκαν, ελπίζω μόνιμα 

Το θέμα είναι ότι έβγαινα τρελός και δεν ήξερα πως να το αποδείξω. Πιστεύω αν έβαζα και μετρητή θα έβλεπα αντιδράσεις κλιματιστικού και θα φαινόταν ότι όντως υπολειτουργεί 

Επεξ/σία από sarpan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Έβαλες το tplink στην πρίζα και πάνω του έβαλες το φις του κλιματιστικού έτσι;

Στην αρχή ήταν να το βάλει στη πρίζα εγώ τον είπα μετά να το συνδέση από μέσα για να μην φανούν τα καλώδια... Αυτό φταίει έτσι 😔

20200725_002214.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...