Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, liakjim said:

To edge θέλει υποχρεωτικά ετήσια σέρβις για την εγγύηση.

Αν τα χρήματα σου φαίνονται αποδεκτά, τότε βουρ.

Αν χρειάζεσαι ιονιστή, wifi, μάτι παρουσίας τότε με 5 χρόνια εγγύηση, πάμε στο daikin perfera . FTXM35N και όχι ΑΤΧΜ35Ν . Το F μοντέλο έχει τα 5 χρόνια. Επίσης με υποχρεωτικό σέρβις από την daikin όμως. Παρόμοια απόδοση, λίγο χειρότερο σε scop.

Υπάρχει και αυτό https://www.skroutz.gr/s/15157257/Fujitsu-KG-Series-ASYG12KGTA.html

Καλύτερα εδώ https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html?qid=3otagMoUcFv_402b2&seq=3&q=9000+btu+inverter&from=cat

Δοκιμασμένο και 10 χρόνια εγγύηση.

Πολύ καλές κριτικές https://www.skroutz.gr/s/23190276/TCL-Elite-Premium-PRM-09CHSA-CI-White.html

Προσοχή να αγοραστεί από το δίκτυο της tcl https://www.tclgreece.gr/

Δες το κόκκινο banner.

Ο τεχνικός ξέρει τι να κάνει. Μάλλον κρεμαστό.

Επειδή κοιτούσα να τσιμπίσω το Toshiba Edge 18J2AVSG-E/B18J2KVSG, υπάρχει όντως τέτοιος όρος προκειμένου να σε καλύπτει η 7ετή εγγύηση του κατασκευαστή; Υπάρχει κάπου αυτό γραμμένο;

Edit: Μόλις το βρήκα Εγγύηση

Επεξ/σία από rayven18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, McCoy είπε

Με συγχωρείς για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά αν χρειάζεται κάθε χρόνο service τότε δεν ανεβαίνει το κόστος σε βάθος χρόνου; Δηλαδή να δώσεις κάτι παραπάνω για εξοικονόμηση ρεύματος και για καλύτερη ποιότητα, αλλά μήπως στο τέλος βγαίνει παραπάνω; Ή μήπως χάνω κάτι; 🤔

 

4 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Επειδή κοιτούσα να τσιμπίσω το Toshiba Edge 18J2AVSG-E/B18J2KVSG, υπάρχει όντως τέτοιος όρος προκειμένου να σε καλύπτει η 7ετή εγγύηση του κατασκευαστή; Υπάρχει κάπου αυτό γραμμένο;

Edit: Μόλις το βρήκα Εγγύηση

Οι συντηρησεις πρεπει να γινονται. Και οχι για να ισχυει η εγγυηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, οι συντηρήσεις που γίνονται συνήθως είναι γτπ. Δηλαδή έρχεται ο άλλος να μου πλύνει τα φίλτρα και την εξωτερική μονάδα, ε όχι, μπορώ να το κάνω και μόνος μου. Μόνο στην περίπτωση που δεις όντως κάποιο θέμα με πτώση απόδοσης ή κάποιο περίεργο ήχο, τότε ναι οκ. Να ψεκάζω το Everbrite δεν είναι και πυρηνική φυσική, ούτε να πλένω κάθε τόσο τα φίλτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Καλά, οι συντηρήσεις που γίνονται συνήθως είναι γτπ. Δηλαδή έρχεται ο άλλος να μου πλύνει τα φίλτρα και την εξωτερική μονάδα, ε όχι, μπορώ να το κάνω και μόνος μου. Μόνο στην περίπτωση που δεις όντως κάποιο θέμα με πτώση απόδοσης ή κάποιο περίεργο ήχο, τότε ναι οκ. Να ψεκάζω το Everbrite δεν είναι και πυρηνική φυσική, ούτε να πλένω κάθε τόσο τα φίλτρα.

Θα κόψεις απόδειξη στον εαυτό σου για να ισχύει η εγγύηση η δε σε απασχολεί αυτό το θέμα ,γιατί εγώ πχ που έχω αγοράσει ένα toshiba και το έχω πληρώσει 1000 ευρώ αν δε βρω απόδειξη συντήρησης δεν ισχύει η 7ετης εγγύηση και άμα γίνει ζημιά θα πάρω τα τέτοια μου ,όχι τίποτα άλλο αλλά μια καμμένη πλακέτα είναι πάνω από 300 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ που για ένα χρόνο δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου θα πρέπει να του κάνω συντήρηση που τελικά δεν θα του κάνουν και τίποτα αλλά θα πρέπει να πληρώσω τζάμπα για να έχω την εγγύηση.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά. Θέλω ένα κλιματιστικό 24000 btu. Έχω κοιτάξει για το Inventor nemesis pro, Inventor dark, Inventor premium, Inventor aria και toyotomi izuru. Ποιο να αγοράσω; (Ας μου απαντήσει και κάποιος που έχει κάποιο από αυτά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Και εγώ που για ένα χρόνο δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου θα πρέπει να του κάνω συντήρηση που τελικά δεν θα του κάνουν και τίποτα αλλά θα πρέπει να πληρώσω τζάμπα για να έχω την εγγύηση.

Οι όροι εγγύησης είναι σαφείς.

12 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν παιδιά. Θέλω ένα κλιματιστικό 24000 btu. Έχω κοιτάξει για το Inventor nemesis pro, Inventor dark, Inventor premium, Inventor aria και toyotomi izuru. Ποιο να αγοράσω; (Ας μου απαντήσει και κάποιος που έχει κάποιο από αυτά) 

Μάλλον κανένα από αυτά .

Αν θες δώσε μας παραπάνω πληροφορίες. Θα είναι για ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο; Μπάτζετ; Περιοχή; Τι έξτρα θες ; Πχ wfi κτλ

Το παρακάτω τι σου βγάζει ;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν παιδιά. Θέλω ένα κλιματιστικό 24000 btu. Έχω κοιτάξει για το Inventor nemesis pro, Inventor dark, Inventor premium, Inventor aria και toyotomi izuru. Ποιο να αγοράσω; (Ας μου απαντήσει και κάποιος που έχει κάποιο από αυτά) 

Ιδανικά, κανένα. Ειδικά στα 24.000 απέφυγε τα κινέζικα. Μοναδική εξαίρεση για εμένα, ίσως το Haier tundra green.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι όροι εγγύησης είναι σαφείς.

Μάλλον κανένα από αυτά .

Αν θες δώσε μας παραπάνω πληροφορίες. Θα είναι για ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο; Μπάτζετ; Περιοχή; Τι έξτρα θες ; Πχ wfi κτλ

Το παρακάτω τι σου βγάζει ;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Λοιπόν. Θέλω ένα κλιματιστικό για χώρο 55 ΤΜ. Το σπίτι μου το καλοκαίρι δεν εχει πολύ ζέστη. Αλλά τον χειμώνα έχει αρκετό κρύο. Το θέλω και για ψύξη και για θέρμανση. Θέλω οποσδήποτε WiFi. Ποιο μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν. Θέλω ένα κλιματιστικό για χώρο 55 ΤΜ. Το σπίτι μου το καλοκαίρι δεν εχει πολύ ζέστη. Αλλά τον χειμώνα έχει αρκετό κρύο. Το θέλω και για ψύξη και για θέρμανση. Θέλω οποσδήποτε WiFi. Ποιο μου προτείνετε;

Αν μπορείς απάντησε και στα άλλα ερωτήματα όπως περιοχή ώστε να δούμε τις ελάχιστες θερμοκρασίες που έχεις τον χειμώνα και τρέξε το εργαλείο υπολογισμού από το λινκ που σου έβαλα για τη θερμοκρασία που θες. Επίσης μέγιστο μπάτζετ.

Τέλος αν θες προσδιόρισε μας αν τα 55τμ είναι ενιαίος χώρος ή πολλά δωμάτια γιατί στη 2η περίπτωση ίσως να θες περισσότερα μικρότερης ισχύος μηχανήματα. Ίσως και μια κάτοψη. Αν όχι ενιαίος το εργαλείο πρέπει να το τρέξεις ανά χώρο.

Γενικά αφού το θες για θέρμανση, είναι λίγο νωρίς για αγορά αλλά ας πάρεις κάποιες κατευθύνσεις.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κλιματιστικό για χώρο 35τμ με απώλειες 5200 w/h (σύμφωνα με την εφαρμογή της elith). Με ενδιαφέρει πρωτίστως η θέρμανση, θέλω κάτι πολύ δυνατό, να πετάει φλόγες (σύμφωνα με την λαική έκφραση)!!. Δεν με ενδιαφέρουν καλούδια, πχ wifi, i-feel κλπ.

Μέχρι τώρα είχα ένα hitachi 18000 το οποίο χάλασε (μάλλον πλακέτα, περιμένω επίσημη διάγνωση) και σε περίπτωση που είναι ασύμφορη η επισκευή, πάω για αγορά νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προχειρο εξελ,περιμενα αλλα κανεις δεν εστειλε κατι ως προταση.

Τι δεν ειναι αντιληπτο,να το διορθωσω?

Τι αλλο να βαλω?

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2672020 11006 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν μπορείς απάντησε και στα άλλα ερωτήματα όπως περιοχή ώστε να δούμε τις ελάχιστες θερμοκρασίες που έχεις τον χειμώνα και τρέξε το εργαλείο υπολογισμού από το λινκ που σου έβαλα για τη θερμοκρασία που θες. Επίσης μέγιστο μπάτζετ.

Τέλος αν θες προσδιόρισε μας αν τα 55τμ είναι ενιαίος χώρος ή πολλά δωμάτια γιατί στη 2η περίπτωση ίσως να θες περισσότερα μικρότερης ισχύος μηχανήματα. Ίσως και μια κάτοψη. Αν όχι ενιαίος το εργαλείο πρέπει να το τρέξεις ανά χώρο.

Γενικά αφού το θες για θέρμανση, είναι λίγο νωρίς για αγορά αλλά ας πάρεις κάποιες κατευθύνσεις.

Λοιπόν. Το σπίτι είναι 110 ΤΜ. Εγώ το θέλω μόνο για σαλόνι - κουζίνα που είναι ενιαίος χώρος 55 ΤΜ. Το θέλω και το καλοκαίρι. (Μένω έξω από την Λιβαδειά Βοιωτίας και έχουμε υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι από 35 - 41 °C, και τον χειμώνα χαμηλές από 5 - 20 βαθμούς).Το σπίτι μου όμως έχει μια μικρή μόνωση και το καλοκαίρι δεν έχει πολύ ζέστη. Έχει, αρκετή. Γιαυτό  το θέλω και για καλοκαίρι και για χειμώνα, τον χειμώνα ασπουμε μέσα στο σπίτι έχει 10 βαθμούς. Το καλοκαίρι φτάνει στους 30. Κάνει αρκετό κρύο τον χειμώνα και αρκετή ζεστη το καλοκαίρι. Επίσης το μπάτζετ που θέλω είναι μέχρι 1000 ευρώ και θέλω και WiFi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν. Το σπίτι είναι 110 ΤΜ. Εγώ το θέλω μόνο για σαλόνι - κουζίνα που είναι ενιαίος χώρος 55 ΤΜ. Το θέλω και το καλοκαίρι. (Μένω έξω από την Λιβαδειά Βοιωτίας και έχουμε υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι από 35 - 41 °C, και τον χειμώνα χαμηλές από 5 - 20 βαθμούς).Το σπίτι μου όμως έχει μια μικρή μόνωση και το καλοκαίρι δεν έχει πολύ ζέστη. Έχει, αρκετή. Γιαυτό  το θέλω και για καλοκαίρι και για χειμώνα, τον χειμώνα ασπουμε μέσα στο σπίτι έχει 10 βαθμούς. Το καλοκαίρι φτάνει στους 30. Κάνει αρκετό κρύο τον χειμώνα και αρκετή ζεστη το καλοκαίρι. Επίσης το μπάτζετ που θέλω είναι μέχρι 1000 ευρώ και θέλω και WiFi. 

Ωραία.

Τρέξε τότε το εργαλείο υπολογισμού για 55τμ και θερμοκρασία αυτή που θες πχ 23 και ανέβασε μας τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Specs είπε

Προχειρο εξελ,περιμενα αλλα κανεις δεν εστειλε κατι ως προταση.

Τι δεν ειναι αντιληπτο,να το διορθωσω?

Τι αλλο να βαλω?

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2672020 11006 μμ.jpg

Αυτο που δεν ειναι αντιληπτο ειναι τι τιμες θα βαλουμε.

Του κατασκευαστη? Ποιο το νοημα?

Τις δικες μας? Πως πιστοποιουνται? Θα ποσταρεται διαγραμμα? Τα screenshots χωρις διαγραμμα ειναι αποδεκτα? Εχει νοημα χωρις στοιχεια του αντιστοιχου χωρου?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...