Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, McCoy είπε

Με συγχωρείς για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά αν χρειάζεται κάθε χρόνο service τότε δεν ανεβαίνει το κόστος σε βάθος χρόνου; Δηλαδή να δώσεις κάτι παραπάνω για εξοικονόμηση ρεύματος και για καλύτερη ποιότητα, αλλά μήπως στο τέλος βγαίνει παραπάνω; Ή μήπως χάνω κάτι; 🤔

Το μονο που χανεις ειναι χρηματα...σαφεστατα δηλαδη κατ εμε οι εγγυησεις με υποχρεωσεις ετησιου σερβις κλπ επιβαρυνουν περισσοτερο απο οσο  ενδεχεται να ωφελεισαι,απο αποδοσεις σε καταναλωση.

Αρα το κοστος εκτοξευεται και κατα την ταπεινη μου αποψη,αποσβεση ποτέ!

Αν τυχον ειναι για επαγγελματικους χωρους η χωρους που ετσι κι αλλιως θα ηταν υποχρεωτικο το ετησιο καθαρισμα(μη το λεμε και σερβις!!!) εκει ΙΣΩΣ μακροπροθεσμα να αξιζει.

Φερ ειπειν ,ενα 9ρι TCL   με 10 χρονια εγγυηση, που κοστιζει 320 ευρω,σε συγκριση με ενα αποδοτικοτερο Toshiba 430ε 7 χρονια -Daikin 400ε 5χρονια ,αν υπολογισεις το κοστος του ετησιου σερβις που ξεκιναει απο 20ε σε αλυσιδες,εκτοξευει το ηδη υψηλο κοστος κατα 100-150ε ,με αποτελεσμα να εχεις να συγκρινεις πλεον ΤCL 320ε στα 10 χρονια,Toshiba 580ε στα 7 χρονια,Daikin 500ε στα 5 χρονια ΕΓΓΥΗΜΕΝΗΣ ΖΩΗΣ...

Σε μεγαλυτερα 18ρια δηλ και πανω αλλαζουν τα δεδομενα και υπολογιζεις αναλογως.

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αυτο που δεν ειναι αντιληπτο ειναι τι τιμες θα βαλουμε.

Του κατασκευαστη? Ποιο το νοημα?

Τις δικες μας? Πως πιστοποιουνται? Θα ποσταρεται διαγραμμα? Τα screenshots χωρις διαγραμμα ειναι αποδεκτα? Εχει νοημα χωρις στοιχεια του αντιστοιχου χωρου?
 

Τις δικες μας φυσικα...αλλωστε αν κοροιδευομαστε μεταξυ μας και γραψουμε αλλες καταναλωσεις δεν χρειαζεται να το κανουμε! Σκρηνσοτς εχουν μπει απειρα και αυτη ειναι η χρηση του εξελ,να καταχωρησουμε τιμες καιοχι να ψαχνουμε σε 2000 σελιδες.

Νοημα εχει για την εννοια της  on-off η inverter συμπεριφορας,ο χωρος δεν μας σωζει με τιποτε αν μπλεξουμε!

Γιαυτο ψαχνουμε μονο την ελαχιστη πριν κλεισει δηλαδη ...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραία.

Τρέξε τότε το εργαλείο υπολογισμού για 55τμ και θερμοκρασία αυτή που θες πχ 23 και ανέβασε μας τα αποτελέσματα.

Ορίστε... 

IMG_20200726_142109.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τέλει κατέληξα σε 24άρι Fujitsu ASYG24KLCA. Είδα γενικά οτι είναι λίγο θορυβώδες ειδικά όταν βαράει 100% αλλά με καλύπτουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και πιστεύω τον χειμώνα θα υπερκαλύπτει τον χώρο των 45 τμ εύκολα για Θεσσαλονίκη. Το έχει μήπως κάποιος να μας πεί γνώμη;
Edit: @liakjim μόλις κατάλαβα οτι τα βίντεο που είδα με το συγκεκριμένο είναι δικά σου 😁😁👍👍

Επεξ/σία από rayven18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Ορίστε... 

IMG_20200726_142109.jpg

Αρκετές οι απώλειες.

Επίσης βλέπω ότι για Λιβαδειά τις νύχτες πάει αρκετά πιο κάτω από 5C που λες https://www.meteoblue.com/el/καιρός/historyclimate/climatemodelled/Λιβαδειά_Ελληνική-Δημοκρατία_258463

Οπότε θες πολύ δυνατό 24άρι.

Το ιδανικό θα ήταν αυτό https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

Έχουν όμως αναφερθεί προβλήματα διαθεσιμότητας λόγω μειωμένης εισαγωγής που πιθανώς να προκαλέσουν και θέματα μελλοντικά με ανταλλακτικά. Ρώτα αν θες και τα τοπικά καταστήματα .

Άλλη πρόταση: https://www.e-klimashop.gr/fujitsu-24000-btuh/340-κλιματιστικο-fujitsu-asyg24kmtaaoyg24kmta-μετρητοις.html

Στα χρήματά σου , θα προτιμούσα το nemesis pro. Δεν έχει και το καλύτερο scop οπότε θα τα κάψει τα βατάκια του αλλά έχει ισχύ και 10έτη εγγύηση.

 

 

1 ώρα πριν, rayven18 είπε

Εν τέλει κατέληξα σε 24άρι Fujitsu ASYG24KLCA. Είδα γενικά οτι είναι λίγο θορυβώδες ειδικά όταν βαράει 100% αλλά με καλύπτουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και πιστεύω τον χειμώνα θα υπερκαλύπτει τον χώρο των 45 τμ εύκολα για Θεσσαλονίκη. Το έχει μήπως κάποιος να μας πεί γνώμη;
Edit: @liakjim μόλις κατάλαβα οτι τα βίντεο που είδα με το συγκεκριμένο είναι δικά σου 😁😁👍👍

Ναι δικά μου είναι. 😎

Όπως έχω αναφέρει και εδώ αλλά και στο σκρουτζ, έχω διαπιστώσει μια ευπάθεια στα defrost. Δλδ όταν πέφτει η θερμοκρασία κάτω από τους 2-3C και σε συνδυασμό με υγρασία που έχω φουλ μιας και είμαι 2χλμ ευθεία από θάλασσα + ότι βαράει ζωντανός ο βοριάς, μπορεί να δω και 4-5 defrost μέσα στη νύχτα.

Οπότε από αυτήν την άποψη, δεν ξέρω αν για θεσσαλονίκη θα το συνιστούσα αν και έχει ζεστάνει σπίτι στη πεντέλη με την εφαρμογή να δίνει 17KW απώλειες!!!!

Πόσο σου βγάζει η εφαρμογή εδώ ; ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

ΥΓ Αν θες μόνο θέρμανση, θα ψώνιζα στη θέση στο επόμενο black friday με στόχο το asyg24kmta.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την άποψή σας για κλιματιστικό παιδικού δωματίου 12τμ.

Από μια μικρή αναζήτηση βρήκα τα επόμενα μοντέλα στα 9000btu:

TCL Elite Premium PRM-09CHSA/CI

HAIER TUNDRA GREEN AS25TABHRA / 1U25BEFFRA

Toyotomi HTN20/HTG20-09R32

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Asyg24klca.

Σε 60τμ ενιαίου χώρου στον Ωρωπό.

Ναι κάνει defrost τον χειμώνα (μάλλον πιο εύκολα από τον μέσο όρο) και τον έχει τον θόρυβό του.

Εκτός όμως ότι πέφτει σε σκανδαλώδη επίπεδα κατανάλωσης για 24άρι (<100W σε ψύξη), μπορεί να παίξει και τον ρόλο του κλιματιστικού σε εξοχικό όπου δεν θα δουλεύει 24/7, μιας και ρίχνει ακαριαία τη θερμοκρασία στον χώρο εκμεταλλευόμενο την ταχύτητα του ρεύματος αέρα που κατακλύζει τον χώρο.

Εξωτερική 32.5, εκκίνηση στις 13:24 με ζήτηση 26 , αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα, με το καταγραφικό θερμοκρασίας στα 9μέτρα απόσταση και αρχική 27.1C .

image.png.dccd01bb2071b5372802f6e0bdeaa9b1.png

370589096_Annotation2020-07-26160739.jpg.c781ae7657f617893a99b64523366fff.jpg

Στις 13:34 δλδ μετά από 10' , έπιασε τους 26.2C δλδ έριξε σχεδόν 1C βαθμό:

774768941_Annotation2020-07-26160816.jpg.2a048915d09557cdca3be9a36c2fa923.jpg

Στις 13:38 , πήγε 26.1C

image.png.e3fcfaf82fe9fba91a9fe4a0df721d38.png

εκεί το fujitsu έκοψε ρίχνοντας στα 165-170W περίπου :

image.png.48ee51c366c5e8303d192d229f602c25.png

Από εκεί και πέρα το κλιματιστικό μπήκε σε φάση ισορροπίας, απορροφώντας τις απώλειες και η η πτώση συνεχίστηκε ασυμπτωτικά , φτάνοντας τους 25.9C μετά από περίπου 2ώρες:

194349816_Annotation2020-07-26160858.jpg.32e00c30527ebcd80db638339748003e.jpg

με κατανάλωση ισορροπίας με ταλάντωση γύρω από τα 200W. Χωρίς follow me , χωρίς on-off , με ελάχιστη προσπάθεια και αστεία κατανάλωση.

Annotation-2020-07-26-154815.jpg

 

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rayven18 είπε

Εν τέλει κατέληξα σε 24άρι Fujitsu ASYG24KLCA. Είδα γενικά οτι είναι λίγο θορυβώδες ειδικά όταν βαράει 100% αλλά με καλύπτουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και πιστεύω τον χειμώνα θα υπερκαλύπτει τον χώρο των 45 τμ εύκολα για Θεσσαλονίκη. Το έχει μήπως κάποιος να μας πεί γνώμη;
Edit: @liakjim μόλις κατάλαβα οτι τα βίντεο που είδα με το συγκεκριμένο είναι δικά σου 😁😁👍👍

Επειδή το έψαχνα και εγώ νομίζω ότι η χαμηλότερη τιμή είναι στο apothema.gr στα 999€ με άτοκες δόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babis100 είπε

Θα ήθελα την άποψή σας για κλιματιστικό παιδικού δωματίου 12τμ.

Από μια μικρή αναζήτηση βρήκα τα επόμενα μοντέλα στα 9000btu:

TCL Elite Premium PRM-09CHSA/CI

HAIER TUNDRA GREEN AS25TABHRA / 1U25BEFFRA

Toyotomi HTN20/HTG20-09R32

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Λαμβάνοντας υπόψη ότι το tcl είναι δοκιμασμένο, έχει καλές κριτικές και την καλύτερη εγγύηση της αγοράς με 10έτη, θα ήταν πολύ δύσκολο να προταθεί κάποιο άλλο.

Προσοχή στο κόκκινο Banner με τα αποκλεισμένα καταστήματα https://www.tclgreece.gr/

Συνήθως παίζει φθηνά εδώ https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rayven18 είπε

Εν τέλει κατέληξα σε 24άρι Fujitsu ASYG24KLCA. Είδα γενικά οτι είναι λίγο θορυβώδες ειδικά όταν βαράει 100% αλλά με καλύπτουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και πιστεύω τον χειμώνα θα υπερκαλύπτει τον χώρο των 45 τμ εύκολα για Θεσσαλονίκη. Το έχει μήπως κάποιος να μας πεί γνώμη;
Edit: @liakjim μόλις κατάλαβα οτι τα βίντεο που είδα με το συγκεκριμένο είναι δικά σου 😁😁👍👍

Αν μιλάμε για 45τμ τον χειμώνα θα στα κάνει φούρνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

μιας και ρίχνει ακαριαία τη θερμοκρασία στον χώρο εκμεταλλευόμενο την ταχύτητα του ρεύματος αέρα που κατακλύζει τον χώρο

Εχω μια απορια:οταν λες εκμεταλευομενο την ταχυτητα,τι το διαφορετικο εχει απο τον ογκο του αερα?

Εκτος αν εννοεις επειδη εχει μικρη επιφανεια εξοδου αερα(που ειναι η αιτια του θορυβου υποθετω),φτανει μακρυτερα μεν,αλλα οχι γρηγοροτερα απο αλλα ομοια του ,μιας και η παροχη παραμενει ιδια και τα btu φυσικα ιδια.

Αν παλι καποιος το επιλεγει με κριτηριο το αρχικο ριξιμο θερμοκρασιας στον μικροτερο χρονο,μαλλον  λαθος κανει.

Ουσιαστικοτερη και σημαντικοτερη  ειναι  η δυνατοτητα ,αρχικα να δουλεψει σε κατασταση τουρμπο κλπ ενα κλιματιστικο ως προς ενα αλλο.

Δεν ξερω το εν λογω πως παει.

Και τελευταιο αλλα πολυ  βασικο ποση εγγυηση εχει...μην τα ξεχναμε αυτα και μετα κλαιμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό update από Morris 24 σε 75 τμ στη Θεσσαλονίκη

Σε 24ωρη χρήση εδώ και κάτι μέρες με αρκετά καλοκαιρινές θερμοκρασίες την έβγαλε με 5-5.5kw περίπου μέσο όρο, έχει πιάσει και 4 αλλά και 6 με ζητούμενη την ημέρα 26 και το βράδυ 27

Μέσα τα θερμόμετρα όμως δείχνουν ένα βαθμό κάτω συνέχεια από ότι ζητάω, δηλαδή συνήθως πιάνω 25-26

Αγαπάει τις μεγάλες ταχύτητες ανεμιστήρα όπου και ρίχνει αρκετά τα βατ αλλά με κόστος σε θόρυβο, γι'αυτο το έχω μόνιμα αυτόματο να κάνει ότι θέλει 

Έχω πετύχει σε βραδινές ώρες κάτω από 200w συντήρηση 

Στα 650 με δώροεπιταγή 100 από Κώτσο δεν ξέρω αν είναι vfm αλλά στα 600 με 100 δώροεπιταγή και δώρο εγκατάσταση ήταν καλή επιλογή τελικά για μένα που το θέλω αποκλειστικά για ψύξη 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, chemkyr είπε

καλημέρα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κλιματιστικό για χώρο 35τμ με απώλειες 5200 w/h (σύμφωνα με την εφαρμογή της elith). Με ενδιαφέρει πρωτίστως η θέρμανση, θέλω κάτι πολύ δυνατό, να πετάει φλόγες (σύμφωνα με την λαική έκφραση)!!. Δεν με ενδιαφέρουν καλούδια, πχ wifi, i-feel κλπ.

Μέχρι τώρα είχα ένα hitachi 18000 το οποίο χάλασε (μάλλον πλακέτα, περιμένω επίσημη διάγνωση) και σε περίπτωση που είναι ασύμφορη η επισκευή, πάω για αγορά νέου.

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις, αλλά 5200 απώλειες είναι αρκετές, οπότε ίσως να πας σε 22άρι.

Το 18άρι σας κάλυπτε απόλυτα; Ακόμα και στις πιο κρύες νύχτες του χειμώνα ;

Πάντως αν δεις την υπογραφή μου, θα δεις κάποια δυνατά 18άρια, όπως το asyg18kmta το οποίο έχει και πάρα πολύ καλό scop. Σε ποιο φθηνό το haier tundra green.

Μια εναλλακτική θα ήταν να έβλεπες το 22άρι edge https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-22j2avsg-e-ras-b22j2kvsg-e

αν και με 5.13KW στους μηδέν βαθμούς παίζεται λίγο αν θα φτάσει (φυσικά εξαρτάται από τις πραγματικές απώλειες, που το εργαλείο αυτό δεν μπορεί να δείξει ακριβώς).

 

3 ώρες πριν, Specs είπε

Εχω μια απορια:οταν λες εκμεταλευομενο την ταχυτητα,τι το διαφορετικο εχει απο τον ογκο του αερα?

Εκτος αν εννοεις επειδη εχει μικρη επιφανεια εξοδου αερα(που ειναι η αιτια του θορυβου υποθετω),φτανει μακρυτερα μεν,αλλα οχι γρηγοροτερα απο αλλα ομοια του ,μιας και η παροχη παραμενει ιδια και τα btu φυσικα ιδια.

Αν παλι καποιος το επιλεγει με κριτηριο το αρχικο ριξιμο θερμοκρασιας στον μικροτερο χρονο,μαλλον  λαθος κανει.

Ουσιαστικοτερη και σημαντικοτερη  ειναι  η δυνατοτητα ,αρχικα να δουλεψει σε κατασταση τουρμπο κλπ ενα κλιματιστικο ως προς ενα αλλο.

Δεν ξερω το εν λογω πως παει.

Και τελευταιο αλλα πολυ  βασικο ποση εγγυηση εχει...μην τα ξεχναμε αυτα και μετα κλαιμε!

Η αλήθεια είναι ότι η εμπειρία μου είναι υποκειμενική μιας και δεν είχα ποτέ μου άλλο κλιματιστικό.

Παρόλα αυτά με εντυπωσιάζει κάθε φορά η αμεσότητα με την οποία δημιουργεί ψύξη ή θέρμανση στον χώρο. Αλλά ναι, δεν μπορώ να συγκρίνω.

Εγγύηση 3 χρόνια έχει ( +7 συμπιεστή).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, magicstar είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Σήμερα παρατήρησα ότι στάζουν νερά από την εξωτερική μονάδα, από τα ρακόρ. Είναι φυσιολογικό;

116422628_317806452598987_5217146562644559556_n.jpg

Ναι, υγροποιήσεις της ατμόσφαιρας στα κρύο μέταλλο από το φρέον (πιο σωστά ο χαλκός έπεσε κάτω από το σημείο δρόσου που είχε τότε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...