Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται τις απώλειες και την πτώση του capacity. Με 39 έχω δει μέχρι 450W (αν θυμάμαι καλά). Πάλι χαλαρά. Σε άλλα σπίτια όχι.

450watt σε "κανονική" συντήρηση ή χρειαζόταν και λίγη ψύξη ο χώρος? Εάν ήταν είχε ζεσταθεί ο χώρος,και το ανοιξες 5-6 ώρες πριν.. τότε σίγουρα έκανε και "ψύξη" χώρου..  Σε εμενα που το είχα 2-3 μέρες ανοιχτό,μέχρι και τα έπιπλα ,καναπές κρεβάτι κτλ ήταν πραγματικά δροσερά! (Αν και 450watt είναι σχετικά χαλαρά)

Τώρα αν κάποιος πάει και ανοίξει το κλιματιστικό όταν έχει 41C έξω,33C η και παραπάνω μεσα, και "καίει" ο χωρος/έπιπλα κτλ.. θα χρειαστεί πολυυυυυ παραπάνω κατανάλωση/απόδοση και χρόνο...Εκεί σχεδόν σίγουρα θα χρειαστεί την μέγιστη απόδοση του κλιματιστικου (και αν τον καλύπτει)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Τώρα αν κάποιος πάει και ανοίξει το κλιματιστικό όταν έχει 41C έξω,33C η και παραπάνω μεσα, και "καίει" ο χωρος/έπιπλα κτλ.. θα χρειαστεί πολυυυυυ παραπάνω κατανάλωση/απόδοση και χρόνο...Εκεί σχεδόν σίγουρα θα χρειαστεί την μέγιστη απόδοση του κλιματιστικου (και αν τον καλύπτει)

Περίπου σε αυτές τις συνθήκες που περιγράφεις το shorai 18

 

Screenshot_20200728-141420.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, argitt είπε

Όποιος θέλει ας γράψει περιοχή και εξωτερική που έχει αυτήν την ώρα για να δούμε που έχει καύσωνα... Βόρεια Εύβοια εξωτερική 31

Είμαι ηλια και είναι σούπερ...ωραία μέρη έχει εδω πάνω.σε καμιά ώρα καφεδάκι στην Αιδηψό .σόρρυ για τον οφ τοπικ

Επεξ/σία από danaos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπική εκτίμηση ότι και 41-42C να πάει,πάλι σχετικά χαλαρά θα είναι όταν το κλιματιστικό έχει να καλύψει μόνο τις απώλειες για να κρατήσει σταθερή την θερμοκρασία του χώρου :)

Αυτό που λες είναι η μεγαλύτερη μου απορία με τα κλιματιστικά τύπου inverter. Τελικά πόσο capacity χρειαζόμαστε ; Έχουμε δει περιπτώσεις μηχανημάτων να μη μπορούν να κρατήσουν συντήρηση (βλ πρόσφατα 16000 daisekai) . Από την άλλη βλέπουμε μηχανήματα που αρκούνται σε κλάσμα των θεωρητικών απωλειών.

Μάλλον η απάντηση είναι ότι αν κάναμε μελέτη απωλειών σε έναν χώρο , θα έβγαζε πολύ διαφορετικά αποτελέσματα σε θέρμανση και σε ψύξη πχ σε εμένα που το σπίτι έχει βορεινό προσανατολισμό και έχω κεραμίδια άρα είναι πάντα δροσερό το καλοκαίρι και κρύο τον χειμώνα. Οπότε αν ερχόμουν στο φόρουμ με 7.5KW με το εργαλείο και έλεγα μόνο ψύξη, θα μου έλεγαν όλοι 24άρι, ενώ ίσως να αρκούσε και ένα 16άρι.  Άλλο σπίτι θα είναι ανάποδα. Ζεστό το καλοκαίρι και χειμώνα.

Οπότε μήπως τελικά πέφτουμε πολύ έξω ;

Ή αν τελικά έπαιρνα 16άρι θα έπαιζα σε πολύ μεγαλύτερες καταναλώσεις γιατί το κλιματιστικό θα έπαιζε σε μεγαλύτερο φορτίο και έχουμε δει ότι τα eer / cop μειώνονται πολύ στα χαμηλά φορτία; Οπότε τελικά καλύτερα να είναι αρκετά μεγαλύτερο ώστε να έχει την ευχέρεια να παίζει σε χαμηλά φορτία; Για αυτό και στη θέρμανση πονάνε τα κινέζικα; Γιατί δεν κατεβάζουν χαμηλά και τελικά καίνε;

πχ κοίτα τώρα σε τι καταναλώσεις παίζω (έξω 29) :

image.png.281904a702c3be67efda68fa0eceadbc.png

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό που λες είναι η μεγαλύτερη μου απορία με τα κλιματιστικά τύπου inverter. Τελικά πόσο capacity χρειαζόμαστε ; Έχουμε δει περιπτώσεις μηχανημάτων να μη μπορούν να κρατήσουν συντήρηση (βλ πρόσφατα 16000 daisekai) . Από την άλλη βλέπουμε μηχανήματα που αρκούνται σε κλάσμα των θεωρητικών απωλειών.

Μάλλον η απάντηση είναι ότι αν κάναμε μελέτη απωλειών σε έναν χώρο , θα έβγαζε πολύ διαφορετικά αποτελέσματα σε θέρμανση και σε ψύξη πχ σε εμένα που το σπίτι έχει βορεινό προσανατολισμό και έχω κεραμίδια άρα είναι πάντα δροσερό το καλοκαίρι και κρύο τον χειμώνα. Οπότε αν ερχόμουν στο φόρουμ με 7.5KW με το εργαλείο και έλεγα μόνο ψύξη, θα μου έλεγαν όλοι 24άρι, ενώ ίσως να αρκούσε και ένα 16άρι.  Άλλο σπίτι θα είναι ανάποδα. Ζεστό το καλοκαίρι και χειμώνα.

Οπότε μήπως τελικά πέφτουμε πολύ έξω ;

Ή αν τελικά έπαιρνα 16άρι θα έπαιζα σε πολύ μεγαλύτερες καταναλώσεις γιατί το κλιματιστικό θα έπαιζε σε μεγαλύτερο φορτίο και έχουμε δει ότι τα eer / cop μειώνονται πολύ στα χαμηλά φορτία. Οπότε τελικά καλύτερα να είναι αρκετά μεγαλύτερο ώστε να έχει την ευχέρεια να παίζει σε χαμηλά φορτία; Για αυτό και στη θέρμανση πονάνε τα κινέζικα; Γιατί δεν κατεβάζουν χαμηλά και τελικά καίνε;

πχ κοίτα τώρα σε τι καταναλώσεις παίζω (έξω 29) :

image.png.281904a702c3be67efda68fa0eceadbc.png

Και εγώ έχω τις ίδιες απορίες.. όμως σίγουρα υπαρχει μεγάλη διαφορά τρόπος υπολογισμού για ψύξη / θερμανση .. βασικά το νούμερο που παίρνουμε για capacity  π.χ από την σελίδα ακόμα και τώρα δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει.. θεωρώ απίθανο να είναι οι κανονικές απώλειες ενός σπιτιού..δηλαδή τόσες απώλειες να έχει το σπίτι για να διατηρήσει την θερμόκρασια που εμείς επιθυμούμε..(μου φαίνονται υπερβολικές για συντήρηση χώρου)

Μια "ερμηνεία" που μπορώ να δώσω είναι ότι το νούμερο αυτό που παίρνουμε είναι κυρίως φτιαγμένο για συμβατικά on/off κλιματιστικα,τα οποία φτάνουν την θερμοκρασία που θέλουμε και μετά κλείνουν, πέφτει π.χ. 2C ο χώρος άρα θέλουν δύναμη/απόδοση μεγαλη για τον ξαναφέρουν εκεί που θέλουμε. 

Σε εκείνη την περίπτωση,πιθανόν και να ισχύει το νούμερο υπό συνθήκες..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Και εγώ έχω τις ίδιες απορίες.. όμως σίγουρα υπαρχει μεγάλη διαφορά τρόπος υπολογισμού για ψύξη / θερμανση .. βασικά το νούμερο που παίρνουμε για capacity  π.χ από την σελίδα ακόμα και τώρα δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει.. θεωρώ απίθανο να είναι οι κανονικές απώλειες ενός σπιτιού..δηλαδή τόσες απώλειες να έχει το σπίτι για να διατηρήσει την θερμόκρασια που εμείς επιθυμούμε..(μου φαίνονται υπερβολικές για συντήρηση χώρου)

Μια "ερμηνεία" που μπορώ να δώσω είναι ότι το νούμερο αυτό που παίρνουμε είναι κυρίως φτιαγμένο για συμβατικά on/off κλιματιστικα,τα οποία φτάνουν την θερμοκρασία που θέλουμε και μετά κλείνουν, πέφτει π.χ. 2C ο χώρος άρα θέλουν δύναμη/απόδοση μεγαλη για τον ξαναφέρουν εκεί που θέλουμε. 

Σε εκείνη την περίπτωση,πιθανόν και να ισχύει το νούμερο υπό συνθήκες..

Εδώ έχουμε μπει για τα καλά στα χωράφια των μηχανολόγων ,οπότε πχ ο @nvel θα μπορούσε να μας ξεστραβώσει αν το επιθυμούσε.

Νομίζω ότι είναι η ενέργεια που χρειάζεται ένας χώρος για να διατηρήσει τη θερμοκρασία που έχουμε θέσει ως στόχο στις εξωτερικές συνθήκες του χειμώνα. Το τελευταίο δεν ξέρω τι σημαίνει , αν δηλαδή παίρνει στατιστικά το πχ 95% των ελάχιστων θερμοκρασιών ή κάτι άλλο. 

πχ εμένα το εργαλείο που μου βγάζει 112.88KCal/h/m2 όταν βάζω αττική, σημαίνει ότι αυτή την ενέργεια χρειάζεται (στο πολύ περίπου) ένα σπίτι στην στατιστικά χειρότερη ημέρα ή κάτι άλλο;

Πάντως τα 26,700 BTUs per Hour που μου βγάζει (7875.24Watt), μου βγάζει μεν 24άρι (και άνω), αλλά στην πράξη τον χειμώνα το κλιματιστικό το είδα μέγιστη 900W (-2C)το οποίο είναι λιγότερο από το μισό από αυτό που θα μπορούσε να πάει. Σχεδόν 1/3. Αν είχε cop 3 εκεί, θα έδινε 2700W δλδ τιμή 1/3 από τις και καλά απώλειες.

Με μπερδεύει λίγο όλο αυτό.

Edit εκτός και αν θέλουμε τα κλιματιστικά να παίζουν στο μέχρι πχ  1/3 του max capacity σε φάση ισορροπίας για οικονομία και να υπάρχει το έξτρα grant ώστε να φτάσουν στην ισορροπία τελικά όταν θα χρειαστεί.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.
έχω παραγγείλει το Toshiba Edge 18αρι εδώ κ μερικές μέρες, αλλά βλέπω τώρα οτι στο κωτσόβολο έχει μια ψιλο τίμια προσφορά στο Edge το 16αρι.
Μιας κ έχω τη δυνατότητα να κάνω ακύρωση θέλω να ρωτήσω αν αξίζει η διαφορα των 150ε(μιας κ θερμική τους απόδωση ειναι ακριβώς η ίδια - για τη ψύξη έιμαι καλλυμένος) από τη στιγμή που η μόνη διαφορά τους είναι to Twin Rotary που έχει το 18αρι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimvou είπε

Καλησπέρα παιδιά.
έχω παραγγείλει το Toshiba Edge 18αρι εδώ κ μερικές μέρες, αλλά βλέπω τώρα οτι στο κωτσόβολο έχει μια ψιλο τίμια προσφορά στο Edge το 16αρι.
Μιας κ έχω τη δυνατότητα να κάνω ακύρωση θέλω να ρωτήσω αν αξίζει η διαφορα των 150ε(μιας κ θερμική τους απόδωση ειναι ακριβώς η ίδια - για τη ψύξη έιμαι καλλυμένος) από τη στιγμή που η μόνη διαφορά τους είναι to Twin Rotary που έχει το 18αρι?

 

Πριν το σχόλιο σου, δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι έχουν τα ίδια kw σε θέρμανση ( σε max γιατί σε rated είναι 0.5 πάνω το 18αρι).

Το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω, εκτός από τη ψύξη που καλύπτεσαι όπως λες, είναι ότι παντού και σε ψύξη και σε θέρμανση, το 18αρι έχει ελαφρώς ανώτερα επιμέρους eer, cop, παρόλο που τα δίνει ίδια σε seer και σχεδόν ίδια σε scop.

Αν η χρηματική διαφορά είναι μικρή και θα δουλεύει ακατάπαυστα χειμώνα, καλοκαίρι, θα προτιμούσα το 18αρι , στην αντίθετη περίπτωση γιατί όχι το 16αρι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Klausx είπε

Κάτι που συνήθως λείπει από τα φασον Midea, "ECO" λειτουργία και Quattro συμπιεστής το αποτέλεσμα:

Screenshot_308.png.0e4fc864b02e3a457da9f5696d47ddbc.png

Eco έχει το carrier.

Να ξέρεις ότι είναι σαν να βάλεις +1C. Τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Eco έχει το carrier.

Να ξέρεις ότι είναι σαν να βάλεις +1C. Τίποτα άλλο.

Έμενα κάνει αυτό που λέει πάντως.

Για ένα μήνα το δούλευα χωρίς ECO, προσπαθεί για την άνεση και όχι για την οικονομία, δηλαδή ο συμπιεστής δουλεύει 150 w και ξαφνικά ανεβάζει στροφές και ξανά ρίχνει.
Μόλις μπει το ECO σταματάει να δίνει στροφές για την άνεση και παίζει σταθερά στα 130-200w αν έχει πιάσει θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έμενα κάνει αυτό που λέει πάντως.

Για ένα μήνα το δούλευα χωρίς ECO, προσπαθεί για την άνεση και όχι για την οικονομία, δηλαδή ο συμπιεστής δουλεύει 150 w και ξαφνικά ανεβάζει στροφές και ξανά ρίχνει.
Μόλις μπει το ECO σταματάει να δίνει στροφές για την άνεση και παίζει σταθερά στα 130-200w αν έχει πιάσει θερμοκρασία.

Έχω δει ότι αν βάλεις πχ 26 eco ή 27 σκέτο, είναι ακριβώς το ίδιο. Υπόψη ότι έχω δει και στις δύο περιπτώσεις να παίζει 125W σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω δει ότι αν βάλεις πχ 26 eco ή 27 σκέτο, είναι ακριβώς το ίδιο. Υπόψη ότι έχω δει και στις δύο περιπτώσεις να παίζει 125W σταθερά.

Δεν θυμάμαι αν το έκανε στο 27 θα το δοκιμάσω το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...