Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Προς τα που πρέπει να κοιτάνε τα πρόσθετα  φίλτρα;

Filter-air-cond-A.jpg

Filter-air-cond-B.jpg

Ποια πλευρά πρέπει να κοιτάει προς τα μέσα στην πρώτη εικόνα ή την δεύτερη; (προς τον τοίχο δηλαδή) Το εγχειρίδιο δεν γράφει τίποτα.

updated

Βρήκα αυτό οπότε λογικά προς τον τοίχο (μέσα) κοιτάει η Β φωτογραφία από τις δύο παραπάνω.

image.jpg

Επειδή δεν φαίνεται καλά στη εικόνα τα φίλτρα έχουν ένα πλέγμα κι ένα μαλακό κομματι σωστα??το μεσαίο (άσπρο) το έβαλες με το πλέγμα προς τα έξω και το μαύρο με το πλέγμα προς τα μέσα??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, marioboni είπε

Για το blitzwolf έχουμε κάποιον οδηγό;

Κάτι με tasmota βρήκα αλλά βλέπω θέλει εγχείρηση

Μόνο με grafana χωρίς tasmota. Προσωπικά πάντως δεν τα κατάφερα και το παράτησα. Τα χάρισα αλλού.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, corsair04 είπε

για ένα δωμάτιο το θέλω ....άντε και τον διάδρομο (Χολ) το προηγούμενο ήταν ένα 13.000 btu κοντά στα 20 χρονιά και κάηκε ο συμπιεστής ...

Τι μαρκα ήταν το κλιματιστικό που κάηκε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, angelo.stoik είπε

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι ασχολούνται με το συγκεκριμένο φόρουμ και παραθέτουν τις γνώσεις και εμπειρίες τους . Μετά από σχετική έρευνα και βοήθεια από εσάς κατέληξα στο Toshiba RAS-18J2KVSG-E . Αγορά από Κωτσόβολο . Αύριο θα γίνει ή εγκατάσταση οπότε θα ανεβάσω σχετικές φωτο. Δυστυχώς δεν έχω πρίζα  ούτε και μετρητή για να σας ανεβάσω στο  μέλλον μετρήσεις!  

 Λίγη βοήθεια ακόμη για το τέλος . Βάσεις αντικραδασμικές που μπορώ να βρω ; (Θεσσαλονίκη είμαι )  . Στο έντυπο με τα τεχνικά στοιχεία γράφει ως ελάχιστο μήκος σωλήνα τα 2 μέτρα . Αυτό είναι το μήκος που θα ζητήσω από τον τεχνικό ; 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας !!!!

Με γειά φίλε μου, πήρα το ίδιο πριν 2-3 μέρες :) θέμα θορύβων με κραδασμό δεν έχω ως τώρα(έστω αυτές τις 2-3 μέρες) αλλά το δουλεύω στη πιο χαμηλή σκάλα αυτές τις μέρες.
Ένα πολύ ψηλό βουητό από την εξωτερική μονάδα πιο πολύ σαν ηλεκτρικός ήχος το οποίο δεν ακούγεται με κλειστές πόρτες(ούτε καν).
Έχω περιέργια αν ειναι φυσιολογικό αυτό -οχι τπτ άλλο, αλλά δεν έιναι να έχεις κ 100% εμπυστοσύνη στους μάστορες γενικά σήμερα- θα ήθελα να μου πεις κ εσυ αν είναι το ίδιο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Λοιπόν θα ήθελα ένα κλιματιστικό 24000 btu. 

1. Ποσό που διαθέτουμε = 700 - 1000. 

2. Αντικατάσταση παλιού. Το παλιό ήταν 18000 btu. Δεν ήταν brand η μάρκα, ήταν ένα ανώνυμο το οποίο έκανε δουλίτσα στην ψύξη αλλά στην θέρμανση ήταν λίγο άχρηστο. 

3. Επιθυμητό κατάστημα = Αδιάφορο. 

4. 50% ψύξη  50% θέρμανση. 

5. Αποκλειστική σε ψυξη και σε θερμανση. 

6. Ενιαίος χώρος σαλόνι - καθιστικό - κουζίνα 60 ΤΜ. 

7. Λιβαδειά Βοιωτίας = 30 - 40 καλοκαίρι / 0- 15 χειμώνα. 

8. Θέλω WiFi και ιονιστη. 

9. Κουφώματα αλουμινίου, δεν υπάρχει μόνωση, αλλά οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι είναι φυσιολογικές. Τον χειμώνα έχει κρύο. 

10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, corsair04 είπε

toshiba ras-13ukh-e

Παίζει να είχαμε ίδιο μοντέλο με το παλιό μου toshiba 16 ετών που άλλαξα το προηγούμενο καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Παίζει να είχαμε ίδιο μοντέλο με το παλιό μου toshiba 16 ετών που άλλαξα το προηγούμενο καλοκαίρι. 

πάλι toshiba θα επερνα ....αλλά είναι  ακριβά....και αποφάσισα τελικά να πάρω  Midea Prime MA2-12NXD0-I/Ο (δωρεαν εγκατάσταση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν θα ήθελα ένα κλιματιστικό 24000 btu. 

1. Ποσό που διαθέτουμε = 700 - 1000. 

2. Αντικατάσταση παλιού. Το παλιό ήταν 18000 btu. Δεν ήταν brand η μάρκα, ήταν ένα ανώνυμο το οποίο κάνει δουλίτσα στην ψύξη αλλά στην θέρμανση είναι λίγο άχρηστο (όχι inverter). 

3. Επιθυμητό κατάστημα = Αδιάφορο. 

4. 50% ψύξη  50% θέρμανση. 

5. Αποκλειστική σε ψυξη και σε θερμανση. 

6. Ενιαίος χώρος σαλόνι - καθιστικό - κουζίνα 60 ΤΜ. 

7. Λιβαδειά Βοιωτίας = 30 - 40 βαθμούς  καλοκαίρι / 0- 15 χειμώνα. 

8. Θέλω WiFi και ιονιστη. 

9. Κουφώματα αλουμινίου, δεν υπάρχει μόνωση, αλλά οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι είναι φυσιολογικές. Τον χειμώνα έχει κρύο. 

10.  6072.85 watt

       5222.65 Kcal/h

       101.21 watt/m2

       87.04 Kcal/h/m2

Πολύ σφιχτά τα κριτήρια, οπότε μας βγάζουν ένα αποτέλεσμα https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

Αν κάνεις skip τον ιονιστή , με έξτρα το wifi module https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

Το 2ο έχει τη μισή εγγύηση αλλά καλύτερη οικονομία σε θέρμανση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Πολύ σφιχτά τα κριτήρια, οπότε μας βγάζουν ένα αποτέλεσμα https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

Αν κάνεις skip τον ιονιστή , με έξτρα το wifi module https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

Το 2ο έχει τη μισή εγγύηση αλλά καλύτερη οικονομία σε θέρμανση.

Σας ευχαριστώ πολύ. Το toshiba shorai είναι καλό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το δικό μου μοντέλο μου είχε πει ψυκτικος που το είδε ότι ήταν παραγωγής του 95-97, εμείς το αγόρασε το 2003. Ο συμπιεστής λειτουργούσε εντάξει εκτός από κάποια προβλήματα στις περσιδες, το τελευταιο έτος είχε χαλάσει και ο θερμοστάτης με αποτέλεσμα να μην κάνει ποτέ off όταν έπιανε την επιθυμητη.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Σας ευχαριστώ πολύ. Το toshiba shorai είναι καλό; 

Καλό είναι.

Μικρότερο seer οπότε λίγο λιγότερη οικονομία σε ψύξη αλλά πιο αποδοτικό σε θέρμανση. Ειδικά σε σχέση με το nemesis.

Στους 0C έχει 6.14KW capacity οπότε μάλλον θα σε καλύψει.

Το μόνο θέμα είναι ότι αν βάλεις και το wifi module που είναι έξτρα, ξεπερνάει τα 1400€.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, angelo.stoik είπε

 Στο έντυπο με τα τεχνικά στοιχεία γράφει ως ελάχιστο μήκος σωλήνα τα 2 μέτρα . Αυτό είναι το μήκος που θα ζητήσω από τον τεχνικό ;

Αυτό είναι το ελάχιστο μήκος. Θα ζήταγα λίγο περισσότερο πχ 2.5-3μ

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...