Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το κατεβάσει λίγο ακόμα και θα κόψει μετά. Εγώ το βάζω (omnia) στους 28 χωρίς follow me: κατεβαίνει 27.3 περίπου και μετά ανεβαίνει και καρφώνεται για πάντα στους 27.7 ακριβώς.

 Ετσι ειναι? Γιατι ξερω οτι φτανει μια θερμοκρασια και μετα σταματαει και σιγα σιγα ριχνει λιγο για να ριξει την θερμοκρασια.....

Αλλα το οτι δεν σταματαει ενω εχει πιασει την θερμοκρασια και μαλιστα το εχει ριξει 2 ακομα με ανησυχει μηπως εχει κανα θεμα

 

 

ΥΓ οταν απο το cool το βαλω στο ayto και ανεβασω την θερμοκρασια πχ στους 29 σταματησε τελειως (εσωτερικα εχει 26)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σ' εμένα κατεβάζει λίγο πιο κάτω από ο,τι το έχω ρυθμίσει, και μετά κόβει τον συμπιεστή (κατεβάζει στροφές) και μειώνει ισχύ. Λίγη ώρα μετά ανεβαίνει λίγο λίγο η θερμοκρασία μέχρι που φτάνει το 27.7 (με ρύθμιση στους 28) και μένει εκεί. Δεν κουνιέται ούτε συν-πλην 0.1, κάθε φορά, ανεξαρτήτως συνθηκών (και με καύσωνα έξω το ίδιο έγινε).

 

Είναι σαν να προσπαθεί να "μάθει" το χώρο σου και τις συνθήκες στην αρχή και μετά πράγματι φτάνει εκεί που το βάζεις και κρατά θερμοκρασία.

 

Το έχω στο cool. Θέλει να το παρατηρήσεις ώρα/ώρες, δεν βγάζεις συμπέρασμα σε λεπτά. Οι θερμοκρασίες που αναφέρω είναι με άλλο θερμόμετρο στο ύψος του ανθρώπου και όχι σε ευθεία επαφή με τη ροή του ψυχρού αέρα. Το wifi δείχνει στην αρχική φάση ότι πάει 1-2 βαθμούς κάτω από εκεί που το ρύθμισα και μετά ανεβαίνει στην ρυθμισμένη τιμή και μένει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' εμένα κατεβάζει λίγο πιο κάτω από ο,τι το έχω ρυθμίσει, και μετά κόβει τον συμπιεστή (κατεβάζει στροφές) και μειώνει ισχύ. Λίγη ώρα μετά ανεβαίνει λίγο λίγο η θερμοκρασία μέχρι που φτάνει το 27.7 (με ρύθμιση στους 28) και μένει εκεί. Δεν κουνιέται ούτε συν-πλην 0.1, κάθε φορά, ανεξαρτήτως συνθηκών (και με καύσωνα έξω το ίδιο έγινε).

 

Είναι σαν να προσπαθεί να "μάθει" το χώρο σου και τις συνθήκες στην αρχή και μετά πράγματι φτάνει εκεί που το βάζεις και κρατά θερμοκρασία.

 

Το έχω στο cool. Θέλει να το παρατηρήσεις ώρα/ώρες, δεν βγάζεις συμπέρασμα σε λεπτά. Οι θερμοκρασίες που αναφέρω είναι με άλλο θερμόμετρο στο ύψος του ανθρώπου και όχι σε ευθεία επαφή με τη ροή του ψυχρού αέρα. Το wifi δείχνει στην αρχική φάση ότι πάει 1-2 βαθμούς κάτω από εκεί που το ρύθμισα και μετά ανεβαίνει στην ρυθμισμένη τιμή και μένει εκεί.

 Ωραια σε ευχαριστω για την απαντηση θα το δοκιμασω και θα επανελθω. Αλλα μου κανει τρελη εντυπωση . Σε 10 λεπτα με ρυθμιση στους πχ 28 πιανει το δωματιο 25 και τρελαινομαι που συνεχιζει και βγαζει κρυο αερα. Γιατι και ξοδευει παραπανω, και θορυβο παραπανω κανει αλλα και κρυωνω και πιο πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτο αύριο μεσημεριανες ώρες, όταν οι συνθήκες προσεγγίζουν αυτές για τις οποίες έχει σχεδιαστεί το μηχάνημα και ο αλγόριθμος ελέγχου της λειτουργίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επανερχομαι για το passion 2 pro . Το εχω ρυθμισει στους 29 και δεν σταματαει να βγαζει κρυο αερα, ενω εχει πιασει την θερμοκρασια. Εχω βαλει το follow me αλλα και παλι τιποτα. Στο wifi που εχει η εφαρμογη δειχνει οτι εχω πιασει 27 αλλα το κλιματιστικο συνεχιζει.

 

Δεν σταματάει τελείως το inverter...

 

Έχεις βάλει το fan στο auto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σταματάει τελείως το inverter...

 

Έχεις βάλει το fan στο auto?

 

ναι στο auto ειναι. Δεν λεω να σταματαει τελειως, αλλα καποια στιγμη να ριχνει αισθητα τις στροφες ας το πουμε. Εμενα ενω εχει πιασει για τα καλα , συνεχιζει και βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στο auto ειναι. Δεν λεω να σταματαει τελειως, αλλα καποια στιγμη να ριχνει αισθητα τις στροφες ας το πουμε. Εμενα ενω εχει πιασει για τα καλα , συνεχιζει και βγαζει

Ρυθμισε τη περσιδα για να μην σε χτυπάει , τα inverter γενικά δεν κόβουν αλλά ρίχνουν στροφές

Δεν σταματάει τελείως το inverter...

 

Έχεις βάλει το fan στο auto?

Βγάλε το follow me γιατί αντιλαμβάνεται θερμοκρασια εκεί που είναι το κοντρόλ επόμενος κρατάει στροφές ψηλά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φθηνοτερο της Inventor που σε χαρακτηριστικα ειναι και καλυτερα δεν ειναι της προκοπης?

Δεν ξέρω να σου πω , απλά χθες μπήκα σε έναν γνωστό μου που έχει ένα Mitsubishi Electric 12αρι , το μηχάνημα δεν ακούγεται καν , πρέπει να δεις και αυτήν τη παράμετρο , τα Dakin και τα Mitsubishi ( επίσης η αντιπροσωπίες τους είναι πολύ καλές ) δεν ακούγονται καθόλου , αντίθετα πήρε γνωστός μου πριν από μια εβδομάδα Fujitsu 24αρι από τον Κοτσόβολο και κάνει σαν αεροπλάνο , το θέμα του ήχου είναι υποκειμενικό όμως για τον καθένα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου πω , απλά χθες μπήκα σε έναν γνωστό μου που έχει ένα Mitsubishi Electric 12αρι , το μηχάνημα δεν ακούγεται καν , πρέπει να δεις και αυτήν τη παράμετρο , τα Dakin και τα Mitsubishi ( επίσης η αντιπροσωπίες τους είναι πολύ καλές ) δεν ακούγονται καθόλου , αντίθετα πήρε γνωστός μου πριν από μια εβδομάδα Fujitsu 24αρι από τον Κοτσόβολο και κάνει σαν αεροπλάνο , το θέμα του ήχου είναι υποκειμενικό όμως για τον καθένα B)

 

Κι εμένα πριν 2 μέρες μου εγκατέστησαν το συγκεκριμένο 12ρι Mitsubishi και μέχρις στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Ο ανεμιστήρας έχει 4 σκάλες και αθόρυβο. Μέχρι και τη 2 σκάλα ακούγεται ελάχιστα και μπορείς να κοιμηθείς άνετα. Στο silent είναι όντως αθόρυβο. Πας από κάτω στο μισό μέτρο και απλά νιώθεις ένα αεράκι χωρίς να ακούς τίποτα. 

Ακόμα και στη 4η σκάλα δεν είναι ενοχλητικό. 

 

Η εξωτερική μονάδα, ακόμα και βράδυ 3πμ που βγήκα έξω και είχε απόλυτη ησυχία, μόνο αν πήγαινες κοντά στο 1 μέτρο άκουγες κάτι. 

 

Ο συμπιεστής δεν ακούγεται ΚΑΘΟΛΟΥ. 

Καμία σχέση με ένα Toshiba Inverter 10ετίας (το οποίο είναι και made in Japan) του οποίου ο συμπιεστής ακούγεται αρκετά ακόμα και όταν είμαι μέσα και έχω κλειστά τα διπλά τζάμια.

 

Όσο αφορά την απόδοση, είμαι υπερευχαριστημένος. 

 

Βέβαια δεν έχει τύχει ακόμα να πιάσει πάνω από 33-34 βαθμούς (εξωτερική Θ.) για να το δοκιμάσω και σε πιο ακραίες συνθήκες.

Πάντως, το βορινό δωμάτιο 15τμ το παγώνει σε 15-20 λεπτά, με ανοιχτή την πόρτα του δωματίου και κρυώνει αρκετά και τον διάδρομο έξω από το δωμάτιο. Η απόδοση του είναι τέτοια που αναγκάζομαι να βάλω τη θερμοκρασία στους 28 ώστε να ρίχνει την απόδοση ή να το κλείσω μετά από μισή ώρα με 45 λεπτά γιατί δεν παλεύεται. Με ανοιχτή την πόρτα του δωματίου πάντα.

Μέτρησα θερμοκρασία αέρα εξόδου (στις περσίδες) με ψηφιακό θερμόμετρο και στο 20λεπτο πιάνει 6 βαθμούς (η θερμοκρασία του δωματίου ήταν 31-32 βαθμούς όταν άναψα το κλιματιστικό).

 

Και πρόκειται για σπίτι στον 6ο, ρετιρέ πλήρως εκτεθημένο από όλες τις πλευρές και την ταράτσα, του 1975, βόρεια της Αθήνας. Μόνο τα διπλά τζάμια το σώζουν κάπως.

Το συγκεκριμένο δωμάτιο, τις ημέρες του καυσώνα που είχαμε πριν 3 εβδομάδες, είχε εσωτερική θερμοκρασία 37 βαθμούς το πρωί και 39 το μεσημέρι. Γενικά η μόνωση (αν υπάρχει στους τοίχους) είναι τραγική.

 

Πιθανότατα και ένα φθηνότερο κλιματιστικό να αποδίδει το ίδιο καλά αλλά πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο μηχάνημα. Μένει μόνο να το δοκιμάσω και σε πιο ακραίες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί σήμερα ήρθε ο τεχνικός για την εγκατάσταση του Inventor Aria. Κατευθείαν βλέπωντας την μοναδική τρύπα που υπάρχει απέκλισε κάθε ιδεά εγκατάστασης γιατί η αποχετευση θα έχει αρνητική ρίση 10 εκατοστών με αποτέλεσμα να μην βγάζει τα νερά.

 

Και λεω μοναδική τρύπα στην κολώνα γιατί απο εκεί περνάει η σωλήνα του φυσικού αερίου οπότε η τρύπα προυπήρχε της εγκατάστασης και μπορούν άνετα να περάσουν οι σωληνώσεις χαλκού. Για την αποχέτευση ούτε λόγος

 

Μόνη λύση είναι ή να τρυπήσω την κολώνα η οποία έχει μήκος 1.8 μέτρα και βάθος περίπου 45 εκατοστά ( γιατί έχει και την μπαλκονόπορτα που είναι χωνευτή) με τρυπάνι με μέγιστη διατομή 16mm μόνο για να περάσει η αποχέτευση ή βάζω μια αντλία συμπυκνωμάτων που δεν ξέρω τι θόρυβο θα κάνει.

 

Μια διατομή 16mm πρόκειται να επηρεάσει την στατικότητα της κολώνας; 

Μην τρυπήσετε ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΤΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ . ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχει κανείς εμπειρία από κλιματιστικό δαπέδου?

Σκέφτομαι να πάρω ένα για το γραφείο μου (καθαρά 20 τ.μ.) αντί για να τρυπήσω τους τοίχους για κλιματιστικό κανονικό.

 

Βλέπω πάντως πως λίγα μοντέλα κυκλοφορούν και αυτό με απομακρύνει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, ναι το ξέρω ότι θα μπει πάλι εξωτερική μονάδα απλά δεν είναι τόσο άσχημο αισθητικά για αυτό κοιτάζω μήπως πάρω δαπέδου. Η απόδοση είναι ίδια περίπου με ένα κανονικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, ναι το ξέρω ότι θα μπει πάλι εξωτερική μονάδα απλά δεν είναι τόσο άσχημο αισθητικά για αυτό κοιτάζω μήπως πάρω δαπέδου. Η απόδοση είναι ίδια περίπου με ένα κανονικό?

 

Είναι χαμηλότερη η απόδοση, επειδή δεν υπάρχει ζήτηση δεν ασχολούνται ιδιαίτερα οι εταιρείες για να βελτιώσουν αρκετά τα συγκεκριμένα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...