Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

 

http://www.skroutz.gr/s/6336586/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-556ZR.html

 

Ρε παιδιά το ένα είναι 24 αρι το άλλο 18αρι με διάφορα περίπου 100 € .Για χώρο 55-60τμ (σαλοκουζινα δωμάτιο )Το 24 μήπως είναι υπερβολικό ή με καλύπτει το 18αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Φτιάξαμε το μπαλκόνι και ο Μαστορας έτριψε τον σοβά χωρίς να καλύψει τη μονάδα του air condition. Όσο έτριβε, το air condition δούλευε κάποια ώρα. Την επόμενη μέρα που το βάλαμε με κλειστά παράθυρα ένιωθα στο λαιμό, μύτη, μάτια την σκόνη. Τι μπορώ να κάνω για να φύγει; Έβγαλα τα φίλτρα και τα καθάρισα, επίσης το άφησα να δουλεύει κάνα μισάωρο με ανοιχτό παράθυρο αλλά νομίζω πως το πρόβλημα παραμένει. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήμερα ... καθάρισμα εξωτερικού καλύμματος και εσωτερικου  στοιχείου καθως και τον  κυλινδρικό εσωτερικό ανεμιστήρα απέφυγε να το δουλεύεις μέχρι να το καθαρίσεις αλλιώς θα το πετάξεις.. το στοιχείο μαζεύει υγρασία και αν έχει σοβά θα "τσιμεντοση " το στοιχείο (ανάλογα το ποση σκόνη εχει περάσει τα φίλτρα σίτες ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

 

http://www.skroutz.gr/s/6336586/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-556ZR.html

 

Ρε παιδιά το ένα είναι 24 αρι το άλλο 18αρι με διάφορα περίπου 100 € .Για χώρο 55-60τμ (σαλοκουζινα δωμάτιο )Το 24 μήπως είναι υπερβολικό ή με καλύπτει το 18αρι;

Ξεκαθαρα 24αρι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήμερα ... καθάρισμα εξωτερικού καλύμματος και εσωτερικου  στοιχείου καθως και τον  κυλινδρικό εσωτερικό ανεμιστήρα απέφυγε να το δουλεύεις μέχρι να το καθαρίσεις αλλιώς θα το πετάξεις.. το στοιχείο μαζεύει υγρασία και αν έχει σοβά θα "τσιμεντοση " το στοιχείο (ανάλογα το ποση σκόνη εχει περάσει τα φίλτρα σίτες ).

κάτσε γιατί δεν σκαμπάζω και πολλά από aircondition. Αυτά βρίσκονται στην εξωτερική μονάδα η στο κουτί εσωτερικά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε γιατί δεν σκαμπάζω και πολλά από aircondition. Αυτά βρίσκονται στην εξωτερική μονάδα η στο κουτί εσωτερικά;

 

εσωτερικα... εξωτερικά καντο μπανιο με το λαστιχο του νερου  κανονικότατα απλα δωσε λιγακι προσοχη εκει που ειναι η κλεμα δηλαδη το πλαϊνό καπακι  μην του ρίχνεις με πολύ πίεση ολο το υπόλοιπο καντο μπανιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προσοχη μονο μην σου μείνει τιποτα στο χερι και μετα τρεχουμε βγαζε φωτο και εδω ειμαστε.. B)

 

για ξεκουμπώσεις την εσωτερική πρόσοψη εχει  στο τελείωμα του κλιματιστικου 3 βιδες με καλλυματακια  και ενδεχόμενος  μολις ανοίξεις το καπάκι  των φίλτρων  να δεις αλλες 2 αφαιρείς και ξεκουμπώνεις απο πανω προς τα κατω την πρόσοψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Φτιάξαμε το μπαλκόνι και ο Μαστορας έτριψε τον σοβά χωρίς να καλύψει τη μονάδα του air condition.

Λες για μπαλκονι.. Αρα μιλας για την εξωτερικη μοναδα..?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρυπήσετε ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΤΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ . ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.

Tελικά αποφάσισα να μην τρυπήσω την κολώνα αλλά να γδύσω τον σοβά της περιμετρικά και πίσω απο την μπαλκονόπορτα αλουμινιου ώστε να μπορέσω να περάσω τον σωλήνα αποχετευσης.

 

Βεβαια ολο αυτό θα έχει αρκετο μερεμέτι αλλά θα το φτιάξω μόνος μου γιατί κανένας μάστορας δεν πρόκειται να ασχοληθεί.

 

Πήρα τηλ. την ινβέντορ και μου είπε οτι συνίσταται το φ16 όπου και έχει χωρίς να μου πει οτι απαγορεύεται να βάλεις μικρότερη διάσταση σε ερώτηση μου.

 

θα βάλω μικρότερη διάσταση πλαστικού σωλήνα. έχετε να προτείνετε κάτι το οποίο να είναι κατι παραπάνω απο 1εκατοστό σε μέγεθος και να κουμπώνει με την σωλήνα του κλιματιστικού μέσω αντάπτορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι καιρό ποιος γνωρίζει αν μπορεί να απαντήσει έχω ένα a/c mitsubishi το κλιματιστικό είναι του 2008 αλλά ελάχιστα χρησιμοποιημενο και σωστά συντηρημένο εχθές άρχισε να ανάβο σβήνει το λαμπάκι του timer και το κλιματιστικό δεν βγάζει κρύο αέρα είναι σαν ανεμιστήρας οι ενδείξεις στο χειριστήριο είναι σωστές και στο Mode που πρέπει να είναι ..Όποιος γνωρίζει ας μου πει τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το μηχάνημα σε ποιότητα, ρυθμίσεις κλπ .Ρώτησε σε καταστήματα κλιματισμού ,να δουν τον χώρο σου και να σου προτείνουν τι ακριβώς χρειάζεται,και τι σε συμφέρει .Αν έχεις αμφιβολίες ρωτάς μέχρι να καταλήξεις. Δες και εδώ για κάτι φθηνότερο ,αναφέρει σχετικά  https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/mporo-na-leitourgiso-to-klimatistiko-mou-gia-na-kano-afygransi-ston-xoro-mou    


Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι καιρό ποιος γνωρίζει αν μπορεί να απαντήσει έχω ένα a/c mitsubishi το κλιματιστικό είναι του 2008 αλλά ελάχιστα χρησιμοποιημενο και σωστά συντηρημένο εχθές άρχισε να ανάβο σβήνει το λαμπάκι του timer και το κλιματιστικό δεν βγάζει κρύο αέρα είναι σαν ανεμιστήρας οι ενδείξεις στο χειριστήριο είναι σωστές και στο Mode που πρέπει να είναι ..Όποιος γνωρίζει ας μου πει τι συμβαίνει.

 

Δες στις οδηγίες χρήσης ,για προβλήματα .Ανάλογα τον συνδιασμό που ανάβει ,θα γράφει το πρόβλημα.

Οπως τα περιγράφεις ,από ότι γνωρίζω από άλλη περίπτωση,μάλλον αφορά ένδειξη διαρροής ψυκτικού.Σε κάθε περίπτωση μη λειτουργίας,το βγάζεις απο την μπρίζα,και καλείς τεχνικό της εταιρίας,Δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου κάτι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

 

http://www.skroutz.gr/s/6336586/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-556ZR.html

 

Ρε παιδιά το ένα είναι 24 αρι το άλλο 18αρι με διάφορα περίπου 100 € .Για χώρο 55-60τμ (σαλοκουζινα δωμάτιο )Το 24 μήπως είναι υπερβολικό ή με καλύπτει το 18αρι;

Δεν είναι υπερβολικό το 24άρι . Εγώ για τυπικό χώρο δεν θα κοιτούσα σε 18 άρι .πόσο μάλλον όταν θα ψύχει και κουζίνα

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι καιρό ποιος γνωρίζει αν μπορεί να απαντήσει έχω ένα a/c mitsubishi το κλιματιστικό είναι του 2008 αλλά ελάχιστα χρησιμοποιημενο και σωστά συντηρημένο εχθές άρχισε να ανάβο σβήνει το λαμπάκι του timer και το κλιματιστικό δεν βγάζει κρύο αέρα είναι σαν ανεμιστήρας οι ενδείξεις στο χειριστήριο είναι σωστές και στο Mode που πρέπει να είναι ..Όποιος γνωρίζει ας μου πει τι συμβαίνει.

Mε τι ρυθμό αναβοσβήνει το timer και πιο μοντέλο έχεις;

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...