Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα miyoto ξέρει κάποιος από ποια εταιρία είναι φασον;; gree, midea κάποια άλλη;;

 

Επίσης κριτική γιαυτη την μάρκα;;

Τα miyoto ειναι private label της εταιρειας μαυρογενης και ειναι συνηθωσ φτιαγμενα στην AUX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναβοσβήνει 6 φορές και σταματάει δεν γνωρίζω ποιο είναι

Το μοντέλο αναγράφεται στην ετικέτα της εσωτερικής ή της εξωτερικής μονάδας . Αν το βρεις γράψτο να ψάξω να δω τι μπορεί να είναι . Χρειάζομαι το μοντέλο για να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω 3 κλιματιστικα και δεδομενου οτι εχουμε ενα μωρακι στο σπιτι με νοιαζει ιδιαιτερα η ποιοτητα αερα και εν συνεχεια ο θορυβος τοσο της εσωτερικης οσο και τις εξωτερικης μοναδας.

 

Οι χωροι ειναι 2 δωματια των 15 m2 (βλεπουν βορρα) και ενα σαλονι των 36m2 (βλεπει νοτο), σε πολυκατοικια του 2008 με διπλα τζαμια αλλα γενικα μετρια μονωση (κατ εκτιμηση).

 

Εχω καταληξει στα ακολουθα, αλλα δεν ξερω μη τυχον ειναι εντελως λαθος επιλογες (για συντομια σας παραθετω μονο τα 9000BTU μοντελα) και ως εκ τουτου θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την αποψη σας.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Toshiba Daiseikai 8

http://www.skroutz.gr/s/6163787/Toshiba-RAS-10G2KVP-E.html

+Ενδεχομενως καλη ποιοτητα αερα, χωραει στο χωρο μου εχοντας απαιτηση μονο για 5 cm αποσταση απο το ταβανι

-Τιμη, R410 (και οχι το νεο R32), οχι WiFi

?Δεν μπορω να δω αν εχει δυνατοτητα εκτος απο αφυγρανση και υγρανσης του χωρου οπως το Daikin

 

Daikin Ururu Sarara FTXZ25N / RXZ25N

http://www.skroutz.gr/s/4070810/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ25N-RXZ25N.html

+Ενδεχομενως η καλυτερη δυνατη ποιοτητα αερα, αξιοπιστια, R32

-Πολυ ακριβο!

 

Toyotomi Kuro TKN/TKG-628R32

http://www.skroutz.gr/s/9496465/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-628R32.html

+Τιμη, R32

-Θορυβος

?Αξιοπιστια, ποιοτητα αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω 3 κλιματιστικα και δεδομενου οτι εχουμε ενα μωρακι στο σπιτι με νοιαζει ιδιαιτερα η ποιοτητα αερα και εν συνεχεια ο θορυβος τοσο της εσωτερικης οσο και τις εξωτερικης μοναδας.

 

Οι χωροι ειναι 2 δωματια των 15 m2 (βλεπουν βορρα) και ενα σαλονι των 36m2 (βλεπει νοτο), σε πολυκατοικια του 2008 με διπλα τζαμια αλλα γενικα μετρια μονωση (κατ εκτιμηση).

 

Εχω καταληξει στα ακολουθα, αλλα δεν ξερω μη τυχον ειναι εντελως λαθος επιλογες (για συντομια σας παραθετω μονο τα 9000BTU μοντελα) και ως εκ τουτου θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την αποψη σας.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Toshiba Daiseikai 8

http://www.skroutz.gr/s/6163787/Toshiba-RAS-10G2KVP-E.html

+Ενδεχομενως καλη ποιοτητα αερα, χωραει στο χωρο μου εχοντας απαιτηση μονο για 5 cm αποσταση απο το ταβανι

-Τιμη, R410 (και οχι το νεο R32), οχι WiFi

?Δεν μπορω να δω αν εχει δυνατοτητα εκτος απο αφυγρανση και υγρανσης του χωρου οπως το Daikin

 

Daikin Ururu Sarara FTXZ25N / RXZ25N

http://www.skroutz.gr/s/4070810/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ25N-RXZ25N.html

+Ενδεχομενως η καλυτερη δυνατη ποιοτητα αερα, αξιοπιστια, R32

-Πολυ ακριβο!

 

Toyotomi Kuro TKN/TKG-628R32

http://www.skroutz.gr/s/9496465/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-628R32.html

+Τιμη, R32

-Θορυβος

?Αξιοπιστια, ποιοτητα αερα

Έχω ένα Toshiba daisekai μοντέλο 2009 και έχω να πω ότι πρόκειται για φοβερό μηχάνημα. Μιλάμε απλά για άλλη κλάση σε σχέση με οτιδήποτε άλλο πλην ίσως των πολύ ακριβών daikin .. Βέβαια κόστισε το 16αρι 1400 ευρώ αλλά θα τα ξανά έδινα ευχαρίστως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

 

 

 

Toshiba Daiseikai 8

http://www.skroutz.gr/s/6163787/Toshiba-RAS-10G2KVP-E.html

+Ενδεχομενως καλη ποιοτητα αερα, χωραει στο χωρο μου εχοντας απαιτηση μονο για 5 cm αποσταση απο το ταβανι

-Τιμη, R410 (και οχι το νεο R32), οχι WiFi

?Δεν μπορω να δω αν εχει δυνατοτητα εκτος απο αφυγρανση και υγρανσης του χωρου οπως το Daikin

 

Daikin Ururu Sarara FTXZ25N / RXZ25N

http://www.skroutz.gr/s/4070810/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ25N-RXZ25N.html

+Ενδεχομενως η καλυτερη δυνατη ποιοτητα αερα, αξιοπιστια, R32

-Πολυ ακριβο!

Για τον θορυβο να εχει λειτουργια quiet(εσωτερικη) και για ησυχη εξωτερικη μοναδα κοιτα σε fujitsu..

Για καθαρο αερα συχνος καθαρισμος στα φιλτρα και 2 φορες το χρονο καθαρισμα στοιχειων..

Για το θεμα της αφυγρανσης παρε εναν αφυγραντηρα να το δουλευεις οσο χρειαζεται..

Για υ/δ σου προτεινω αυτο https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/srksrc-25zm-s-seira-premium-se-6-atokes-doseis

 

Αυτα τα κλιματιστικα ειναι καλα αλλα ειναι υπερκοστολογιμενα και δεν θα κανεις ποτε την αποσβεση των χρηματων..!!!

Και μην πλανασθε με τους συντελεστες γιατι η διαφορα στα ρευματα ειναι πολυ μικρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

 

Έχω ένα Toshiba daisekai μοντέλο 2009 και έχω να πω ότι πρόκειται για φοβερό μηχάνημα. Μιλάμε απλά για άλλη κλάση σε σχέση με οτιδήποτε άλλο πλην ίσως των πολύ ακριβών daikin .. Βέβαια κόστισε το 16αρι 1400 ευρώ αλλά θα τα ξανά έδινα ευχαρίστως.

 

Η ποιοτητα του αερα πως ειναι? Γνωριζεις εαν εχει δυνατοτητα να "προσθεσει" υγρασια οπως τα Daikin ή την αφαιρει μονο οπως ολα?

 

Για τον θορυβο να εχει λειτουργια quiet(εσωτερικη) και για ησυχη εξωτερικη μοναδα κοιτα σε fujitsu..
Για καθαρο αερα συχνος καθαρισμος στα φιλτρα και 2 φορες το χρονο καθαρισμα στοιχειων..
Για το θεμα της αφυγρανσης παρε εναν αφυγραντηρα να το δουλευεις οσο χρειαζεται..
Για υ/δ σου προτεινω αυτο https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/srksrc-25zm-s-seira-premium-se-6-atokes-doseis

Αυτα τα κλιματιστικα ειναι καλα αλλα ειναι υπερκοστολογιμενα και δεν θα κανεις ποτε την αποσβεση των χρηματων..!!!
Και μην πλανασθε με τους συντελεστες γιατι η διαφορα στα ρευματα ειναι πολυ μικρη..

 

Εχω Mitsubishi Electric εδω και 10 χρονια και πραγματικα ειναι εξαιρετικο... Ομως ξηραινει την ατμοσφαιρα και πλεον ηλπιζα σε κατι που δινει πιο "καθαρο" αερα, συνεπως που θα εχει τουλαχιστον ιονιστη. Κατι που δυστυχως αυτα που μου προτεινεις δεν εχουν :(

 

Το θεμα της καταναλωσης το θεωρω και εγω μαρκετιστικο εντελως, ομως αυτη τη στιγμη δινω προτεραιοτητα στην ποιοτητα του αερα, αυτοματη ρυθμιση υγρασιας (που δεν ξερω εαν το fujitsu κ το Mitsubishi τα εχουν), αλλιως προ πολλου θα ειχα ξαναπαει στα Mitsubishi.

 

 

 

Και παλι σας ευχαριστω!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω Mitsubishi Electric εδω και 10 χρονια και πραγματικα ειναι εξαιρετικο... Ομως ξηραινει την ατμοσφαιρα και πλεον ηλπιζα σε κατι που δινει πιο "καθαρο" αερα, συνεπως που θα εχει τουλαχιστον ιονιστη. Κατι που δυστυχως αυτα που μου προτεινεις δεν εχουν :(

 

Το θεμα της καταναλωσης το θεωρω και εγω μαρκετιστικο εντελως, ομως αυτη τη στιγμη δινω προτεραιοτητα στην ποιοτητα του αερα, αυτοματη ρυθμιση υγρασιας (που δεν ξερω εαν το fujitsu κ το Mitsubishi τα εχουν), αλλιως προ πολλου θα ειχα ξαναπαει στα Mitsubishi.

 

 

 

Και παλι σας ευχαριστω!!!

Χοντρικα το χειμωνα ποσο ειναι η υγρασια? και με κλιμα ποσο κατεβαινει???

Μου κανει εντυπωση γιατι τα περισσοτερα σπιτια πασχουν απο υγρασια..

Σου ανεφερα την εξωτερικη μοναδα της fujitsu γιατι ακομα και στην οικονομικη της σειρα εχει περιορισμενο θορυβο..

 

Εγω δεν πιστευω οτι ενα κλιματιστικο μπορει να κανει την ιδια δουλεια οπως ενας ιονιστης ή αφυγραντηρας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

 

 

Η ποιοτητα του αερα πως ειναι? Γνωριζεις εαν εχει δυνατοτητα να "προσθεσει" υγρασια οπως τα Daikin ή την αφαιρει μονο οπως ολα?

 

 

Εχω Mitsubishi Electric εδω και 10 χρονια και πραγματικα ειναι εξαιρετικο... Ομως ξηραινει την ατμοσφαιρα και πλεον ηλπιζα σε κατι που δινει πιο "καθαρο" αερα, συνεπως που θα εχει τουλαχιστον ιονιστη. Κατι που δυστυχως αυτα που μου προτεινεις δεν εχουν :(

 

Το θεμα της καταναλωσης το θεωρω και εγω μαρκετιστικο εντελως, ομως αυτη τη στιγμη δινω προτεραιοτητα στην ποιοτητα του αερα, αυτοματη ρυθμιση υγρασιας (που δεν ξερω εαν το fujitsu κ το Mitsubishi τα εχουν), αλλιως προ πολλου θα ειχα ξαναπαει στα Mitsubishi.

 

 

 

Και παλι σας ευχαριστω!!!

Η ποιότητα του αέρα είναι εξαιρετική. Το pure κάνει δουλειά. Υγρασία μόνο αφαιρεί. Δεν έχει τέτοια λειτουργία όπως το daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin Ururu sarara εδω.

To εχω 3 χρόνια.

Οταν μπαίνω στο δωμάτιο με αυτό νιώθω αλλιώς τον αέρα σε σύγκριση με το υπόλοιπο σπίτι. Αν έχεις τα λεφτα αγόρασε το με κλειστα μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πηγαινα σε Toshiba ή Mitsubishi Electric σαν ιαπωνεζικες εταιρειες ειναι πολυ ανωτερες τεχνολογικα απο τη fujitsu που τεχνολογικα δεν εχει παρουσιασει κατι που να πεις ουαου

Η προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, και μόνο η λειτουργία Quiet των Fujitsu για μένα μετράει.

 

Έχω βάλει το Midea RF New και στο Low ακούγεται και με ωτασπίδες. Πρέπει να βουλώσω όσο πιο πολύ μπορώ το αυτί για να μην το ακούω.

 

Ενώ με το Fujitsu στο Quiet ήμουν άρχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, και μόνο η λειτουργία Quiet των Fujitsu για μένα μετράει.

 

Έχω βάλει το Midea RF New και στο Low ακούγεται και με ωτασπίδες. Πρέπει να βουλώσω όσο πιο πολύ μπορώ το αυτί για να μην το ακούω.

 

Ενώ με το Fujitsu στο Quiet ήμουν άρχοντας.

ο θόρυβος του Midea rf new της εξωτερικής μονάδας σε σχέση με Fujitsu πόσο είναι?

Πως ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα, ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού για υπνοδωμάτιο 15τμ και χρήση χειμώνα καλοκαίρι (θέρμανση και ψύξη) στη περιοχή του Ρίου Πατρών (έξω από την πόλη). Είδα ότι το ΜΜ έβαλε πάλι δωρεάν εγκατάσταση (μ' ένα σωρό όρους είναι η αλήθεια) και σκεφτόμουν να τους ρωτήσω για την αντλία κενού που εδώ έμαθα πόσο χρήσιμη είναι και ότι αναφέρεται (όντως σε όλα?) τα εγχειρίδια εγκατάστασης των κλιματιστικών.

 

Από την παρακάτω λίστα του ΜΜ τι προτείνετε με γνώμονα την ποιοτική και κυρίως αθόρυβη λειτουργία (BTU, μοντέλα)?

 

http://www.mediamarkt.gr/el/search.html?campaign=true&searchProfile=onlineshop&catalogId=14051&query=fujitsu-midea-toyotomi-free-installation&rbtc=ema%7ccn%7c2017_08_05_freeservice_ac_free_install%7cclima%7cp%7cfreeservice%7c&sc_src=email_1937908&sc_lid=119669665&sc_uid=2mBHzmtAnD&sc_llid=6942&&sc_customer=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε!

Εχω ενα κλιματιστικο περιπου 6ετιας και θελω να μαθω αν υπαρχει καποιο κιτ εγκαταστασης wifi ωστε να μπορω να το ανοιγω ή να το κλεινω μεσω κινητου, εξ αποστασεως.

Τα νεα κλιματιστικα υποστηριζουν χρηση wifi, τα παλια ομως οχι.

Ξερει κανεις κατι τετοιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...