Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.. Αγορασα πριν 40 μερες περιπου ενα κλιματιστικο 9αρι Inventor (https://www.skroutz.gr/s/11863799/Inventor-Life-Pro-L4VI32-09-L4VO32-09.html) για το υπνοδωματιο.

Απο την αρχη της χρησης του κατι δε μου παει καλα. Το βαζω στη χαμηλη σκαλα το βραδυ στους 26 αλλα παρολα αυτα μετα απο 3-4 ωρες λειτουργιας νιωθω οτι ιδρωνω καθως κοιμαμαι και αρκετες φορες που ξυπναω ειμαι ιδρωμενος. Κανονικα το δωματιο επρεπε να ειναι παγωμενο. Εχω ενα toyotomi 9αρι στο σαλονι παλιοτερης τεχνοκογιας και το κανει παγακι (μεγαλο σαλονι ενω το ac ειναι 9αρι!!).

Εβαλα και ενα ψηφιακο θερμομετρο στο δωματιο να δω τι παιζει με τη θερμοκρασια αλλα οντως τις πρωινες ωρες η θερμοκρασια του δωματιου ειναι 26, οσο εχω βαλει εγω στο ac, αντε στη χειροτερη 27.

Διαβασα και απο αλλους σχολια στο σκρουτζ και αναφερουν το ιδια πραγμα, οτι αισθανονται να μη παγωνει το δωματιο και λενε οτι ισως φταιει το καινουριο ψυκτικο υφρο ρ32(;).. Δε ξερω, εχω προβληματιστει αρκετα και δε ξερω τι να κανω..

Σε οσα ac ειχα σε καποια φαση σκεπαζομουν με σεντονι, τψρα ουτε καν...

 

Υγ. Καποιος φιλος ειπε πριν για τα πλαστικα σε ενα inventor. Στο συγκεκριμενο που εχω κανουν τριξιματα αλλα μονο στα πρωτα 2-3 λεπτα λογικα λογο συστολων διαστολων απο τη θερμοκρασια. Οσο αφορα τη καταναλωση κουμπωσα στη πριζα και ενα ψηφιακο μετρητη ρευματος και ειδα τα εξης : στην αρχη τη πρωτη ωρα περιπου καταναλωση 700-800 watt, αφου πιασει καποια θερμοκρασια πεφτει στα 450-600 watt, ενω το πρωι που ξυπναω εχω πετυχει το μετρητη να γραφει απο 170 εως 300 watt περιπου καταναλωση/ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για συντήρηση έχω μια ερώτηση. Ηρθε ο συντηρητής αυτόν που έχω καθε χρόνο δεν έχω παράπονο. Απλά μου λεει δεν θα κάνουμε αμπερομέτρηση και μέτρηση πίεσης φρέον γιατι το κλιματιστικό λειτουργεί καλά. αν είχε πρόβλημα θα το ήξερες.

 

Σε κλιματιστικά που λειτουργούν σωστά, δεν χρειάζονται αυτά;

 

Τι να ζητάμε στην συντήρηση; 1-2-3-4 ..;

 

 

ή να την κάνω μόνος μου με ειδικό υγρό και να τελειώνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εγκατέστησα πρόσφατα στο χώρο μου το Fujitsu ASYG24LFCC.

Οι πρώτες εντυπώσεις δεν ήταν ιδιαίτερα θετικές,

 

Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής:

  • Από τη στιγμή που πατήσω το Start δεν ξεκινάει κατευθείαν αλλά κάνει γύρω στα 3 λεπτά να ξεκινήσει. Είναι φυσιολογικό;
  • Δουλεύοντας το στην λειτουργία ψύξης στους 24 βαθμούς ο δροσερός αέρας που βγάζει σε καμία περίπτωση δεν "κρυώνει" τον χώρο μονάχα τον δροσίζει σε σημείο που αν δεν είσαι κοντά του συνεχίζεις να ζεσταίνεσαι. Μιλάω με φίλους και μου λένε πως φτάνουν στο σημείο να κρυώνουν αν το κλιματιστικό τους δουλεύει πολλή ώρα και μου προξενεί μεγάλη εντύπωση.

Έχει κάποιος το ίδιο μοντέλο να μου δώσει κάποια συμβουλή ή να μοιραστεί την εμπειρία του;

To να αργεί λίγο να εκκινήσει δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί .

 

Αν υποθέσουμε ότι επέλεξες τα σωστά btu για τον χώρο σου τότε το πιο πιθανό σενάριο είναι κάποια διαρροή απο τα ρακόρ της εγκατάστασης και να έχασε η εγκατάσταση φρέον . Επίσης μια πολύ σπάνια περίπτωση να υπάρχει κάποια τρύπα σε κάποιο στοιχείο στο μηχάνημα απο κατασκευής .

 

Σε κάθε περίπτωση αυτό που αναφέρεις δηλώνει κατα 90 % ότι το μηχάνημα σου δεν έχει την απαιτούμενη ποσότητα σε φρέον πιθανόν από κάποια διαρροή .

Καλημέρα, ψάχνω κλιματιστικό για ένα υπνοδωμάτιο περίπου 12τμ, με βασικό κριτήριο να είναι αθόρυβο.

 

Αρχικά είχα καταλήξει στο Inventor Passion Pro II αλλά διάβασα διάφορα για τριξίματα από πλαστικά, και είπα μήπως δώσω κάτι παραπάνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Η αδερφή μου έχει ένα Daikin ATX25KV από το οποίο είναι πάρα πολύ ευχαριστημένη, και φαίνεται να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και να είναι αθόρυβο.

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω βρήκα και το Mitsubishi-SRK-SRC-25-ZS-S περίπου στα ίδια χρήματα με το Daikin.

 

Πιστεύετε ότι αξίζουν τα παραπάνω χρήματα, και αν ναι, πιο από τα 2 θα επιλέγατε;

 

Ευχαριστώ :)

Το inventor και το mitsubishi θα κοιτούσα και τα 2 εξαιρετικές τιμές θορύβου .

 

To πρώτο μεγάλη 10ετής εγγύηση χωρίς όρους συντήρησης και πιο φθηνό και το άλλο με μικρότερη εγγύηση πιο ακριβό .

Το mitsubishi καίει λιγότερο συγκριτικά με το inventor αλλά στην τελική αν δεν  έχεις σκοπό να καίει 10ωρα κάθε μέρας και σε ψύξη και σε θέρμανση τότε δεν έχει ουσία να πάρεις το mitshubishi για την καλύτερη οικονομία του σε ρεύμα . H διαφορά στην κατανάλωση είναι μικρή και λόγο διαφοράς τιμής αγοράς θα αργήσεις χρόνια να κάνεις την όποια απόσβεση .

 

Απο κει και πέρα το design είναι υποκειμενικός παράγοντας

Αν δεν εχει διαρροη ενα κλιματιστικο,

με χονδρικά ένα μήνα χρήσης τον χρόνο για κάποιες ωρες εκείνες τις δυσκολες μερες (πχ μονο στους καύσωνες, Ιούλιο - Αύγουστο),

για ποσα χρονια ειναι επαρκες το φρεον; Εστω μια εκτιμηση κατα προσεγγιση.

Για πάντα θεωρητικά ! Αφού δεν έχει απολύτως καμία διαρροή . Φ΄ρέον βάζουμε όταν λείπει απο το μηχάνημα κάποια ποσότητα . Δεν έχει ημερομηνία λήξης το ψυκτικό μέσο .

Καλησπερα.. Αγορασα πριν 40 μερες περιπου ενα κλιματιστικο 9αρι Inventor (https://www.skroutz.gr/s/11863799/Inventor-Life-Pro-L4VI32-09-L4VO32-09.html) για το υπνοδωματιο.

Απο την αρχη της χρησης του κατι δε μου παει καλα. Το βαζω στη χαμηλη σκαλα το βραδυ στους 26 αλλα παρολα αυτα μετα απο 3-4 ωρες λειτουργιας νιωθω οτι ιδρωνω καθως κοιμαμαι και αρκετες φορες που ξυπναω ειμαι ιδρωμενος. Κανονικα το δωματιο επρεπε να ειναι παγωμενο. Εχω ενα toyotomi 9αρι στο σαλονι παλιοτερης τεχνοκογιας και το κανει παγακι (μεγαλο σαλονι ενω το ac ειναι 9αρι!!).

Εβαλα και ενα ψηφιακο θερμομετρο στο δωματιο να δω τι παιζει με τη θερμοκρασια αλλα οντως τις πρωινες ωρες η θερμοκρασια του δωματιου ειναι 26, οσο εχω βαλει εγω στο ac, αντε στη χειροτερη 27.

Διαβασα και απο αλλους σχολια στο σκρουτζ και αναφερουν το ιδια πραγμα, οτι αισθανονται να μη παγωνει το δωματιο και λενε οτι ισως φταιει το καινουριο ψυκτικο υφρο ρ32( ;).. Δε ξερω, εχω προβληματιστει αρκετα και δε ξερω τι να κανω..

Σε οσα ac ειχα σε καποια φαση σκεπαζομουν με σεντονι, τψρα ουτε καν...

 

Υγ. Καποιος φιλος ειπε πριν για τα πλαστικα σε ενα inventor. Στο συγκεκριμενο που εχω κανουν τριξιματα αλλα μονο στα πρωτα 2-3 λεπτα λογικα λογο συστολων διαστολων απο τη θερμοκρασια. Οσο αφορα τη καταναλωση κουμπωσα στη πριζα και ενα ψηφιακο μετρητη ρευματος και ειδα τα εξης : στην αρχη τη πρωτη ωρα περιπου καταναλωση 700-800 watt, αφου πιασει καποια θερμοκρασια πεφτει στα 450-600 watt, ενω το πρωι που ξυπναω εχω πετυχει το μετρητη να γραφει απο 170 εως 300 watt περιπου καταναλωση/ωρα.

Αφού το λες και μόνος σου .ότι το βάζεις στους 26 βαθμούς και η θερμοκρασία που σου δείχνει το θερμόμετρο είναι 26 . Δεν βλέπω κάτι παράξενο αλλά πάρε τηλ και την εταιρία να σου πεί την άποψη της !

 

Το νεό ψυκτικό υγρό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με όλους αυτούς το προβληματισμούς που διαβάζω κατα καιρούς στα forums . 

Είναι τελείως λάθος το σκεπτικό . Δεν καθορίζει ο τύπος του φρεον τη καλή απόδοση ενός μηχανήματος . Δεν είναι μέτρο σύγκρισης αυτό . Το κλιματιστικό είναι ένα σύνολο υποσυστημάτων όπου όλα μαζί ολοκληρώνουν την τελική απόδοση του μηχανήματος .

 

Όταν ένα κλιματιστικό δεν αποδίδει σωστά (δηλαδή δεν ανταποκρίνεται στα δηλωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά του) μπορεί να φταίει οτιδήποτε άλλο πλην του τί τύπου φρέον έχει .

 

Όσον αφορά σχόλια κατα καιρούς στο σκρουτζ για κλιματιστικά διαφόρων εταιριών ότι δεν αποδίδουν σωστά (με ότι φρέον και αν χρησιμοποιείται) , είτε έχουν αγοράσει μηχάνημα που δεν καλύπτει τις ανάγκες του χώρου είτε έχει γίνει λάθος τοποθέτηση ή κακή στεγανότητα σωληνώσεων χωρίς να γίνει έλεγχος στεγανότητας με αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα να χάσει φρέον η εγκατάσταση και να νομίζουν ότι φταίει το Χή Ψ κλιματιστικό .

 

Τέτοιου είδους σχόλια είναι λογικό να γίνονται διότι δεν έχουν γνώσεις στον κλιματισμό και για όλα πάντα φταίει το μηχάνημα . όχι ότι αγοράζουμε στην τύχη μηχάνημα για το χώρο μας χωρίς να ξέρουμε τις ψυκτικές ανάγκες του ή ότι μπορεί να έχει πρόβλημα η εγκατάσταση όπου δεν είναι καθόλου σπάνιο πρόβλημα .

 

 

Η φράση "δεν αποδίδει το μηχάνημα είναι μάπα" είναι άκυρη . Είτε έχει γίνει λάθος επιλογή κλιματιστικού για τον χώρο (κλασσική περίπτωση) είτε έχει γίνει κακή εγκατάσταση (συχνό φαινόμενο δεν είναι όλοι οι επαγγελματίες σωστοί ή λάθη γίνονται και απο τους καλύτερους, άνθρωποι είμαστε) και το τελευταίο πράγμα που θα αναρωτηθείς είναι να έχει κάποια τρύπα το στοιχείο  ή κάποιο άλλο πρόβλημα το μηχάνημα όπου κατα 99 % θα το καταλάβει κάποιος απο το αντίστοιχο κωδικό βλάβης που θα βγάλει το μηχάνημα .

 

Πολλές οι ανακρίβειες από έλλειψη γνώσεων στις κριτικές των χρηστών στο skroutz όσον αφορά θέματα "μειωμένης απόδοσης" των μηχανημάτων των εταιρειών .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας παιδια εγω ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο.......... http://www.skroutz.gr/s/6339405/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-535ZR.html?keyphrase=Toyotomi+Izuru+TRN+TRG+535ZR#reviews


 


το εχει καποιος για να μου δωσει τα φωτα του να δω αν αξιζει??? γτ ειναι το πρωτο κλιματιστικο που θα παρω και δεν ξερω την τυφλα μου σε θεμα κλιματιστικου.....ευχαριστω εκ των πρωτερων


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί πολλές φορές ότι τα Toyotomi είναι φασόν της Gree Κίνας, που θεωρείται καλή εταιρεία. Το συγκεκριμένο είναι η πλατφόρμα του Lomo, αν δεν κάνω λάθος. Είναι λίγο θορυβώδες αλλά καλό μηχάνημα. Από κοντά τα πλαστικά του μου φάνηκαν απαράδεκτα (προτιμώ του ίδιου του Lomo, το οποίω κάνει 30€ παραπάνω και δίνει 10 χρόνια εγγύηση, ή το παίρνεις 359€ από Leroy με 2 χρόνια εγγύηση). Επομένως, σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει το Toyotomi. Τις κριτικές στο skroutz καλύτερα να τις αγνοήσεις γενικότερα για την επιλογή κλιματιστικού.

 

Εναλλακτικά, στα χρήματα που διαθέτεις υπάρχει το Daikin το φτηνό που όμως δεν διαθέτει αυτοματισμούς, καθώς και ορισμένα μοντέλα Haier, Midea και Inventor (= Midea, με 10 χρόνια εγγύηση). Καλύτερα όμως να ξεκινήσεις με το ποιος είναι ο χώρος και οι ανάγκες σου, π.χ. 12άρι για υπνοδωμάτιο μπορεί να σου πέσει μεγάλο και να μην είναι αποδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει γραφτεί πολλές φορές ότι τα Toyotomi είναι φασόν της Gree Κίνας, που θεωρείται καλή εταιρεία. Το συγκεκριμένο είναι η πλατφόρμα του Lomo, αν δεν κάνω λάθος. Είναι λίγο θορυβώδες αλλά καλό μηχάνημα. Από κοντά τα πλαστικά του μου φάνηκαν απαράδεκτα (προτιμώ του ίδιου του Lomo, το οποίω κάνει 30€ παραπάνω και δίνει 10 χρόνια εγγύηση, ή το παίρνεις 359€ από Leroy με 2 χρόνια εγγύηση). Επομένως, σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει το Toyotomi. Τις κριτικές στο skroutz καλύτερα να τις αγνοήσεις γενικότερα για την επιλογή κλιματιστικού.

 

Εναλλακτικά, στα χρήματα που διαθέτεις υπάρχει το Daikin το φτηνό που όμως δεν διαθέτει αυτοματισμούς, καθώς και ορισμένα μοντέλα Haier, Midea και Inventor (= Midea, με 10 χρόνια εγγύηση). Καλύτερα όμως να ξεκινήσεις με το ποιος είναι ο χώρος και οι ανάγκες σου, π.χ. 12άρι για υπνοδωμάτιο μπορεί να σου πέσει μεγάλο και να μην είναι αποδοτικό.

ευχαριστω καταρχην για την απαντηση.....εγω το θελω για το σαλονι μου γυρω στα 30-40τετραγωνικα ειναι δεν ειμαι σιγουρος....

τωρα απο θορυβο ποσα db ειναι μια νορμαλ προς ησυχη κατασταση? κοιτα το ταβανι μου ειναι 450€ αντε και λιγο παραπανω αν αξιζει ενα καλυτερο μεχρι 500€....και πανω απ ολα η καταναλωση ρευματος

δηλαδη midea k inventor ειναι καλες επιλογες? αυτο π.χ  http://www.skroutz.gr/s/11997862/Gree-Lomo-GRS-121-EI-JLM1-N2.html#reviews

 

 

Επεξ/σία από mike foutzis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν νομίζω ότι φτάνει το 12αρι για 30-40τμ

 

Αν δεις πχ για το Toyotomi πιο πάνω, διάφορα καταστήματα γράφουν "Καλύπτει χώρους (m²) 18-25"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι φτάνει το 12αρι για 30-40τμ

 

Αν δεις πχ για το Toyotomi πιο πάνω, διάφορα καταστήματα γράφουν "Καλύπτει χώρους (m²) 18-25"

δηλαδη πρεπει να παω σε 18αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mike foutzis σε καμία περίπτωση μην πας σε 12000 btu για τον χώρο σου.

 

Πρέπει να διαθέσεις άλλα 300 euro για να πάς σε 18000 btu το οποίο θα είναι πολύ πιο ξεκούραστο και θα καίει και λιγότερο από το 12000 btu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συντήρηση έχω μια ερώτηση. Ηρθε ο συντηρητής αυτόν που έχω καθε χρόνο δεν έχω παράπονο. Απλά μου λεει δεν θα κάνουμε αμπερομέτρηση και μέτρηση πίεσης φρέον γιατι το κλιματιστικό λειτουργεί καλά. αν είχε πρόβλημα θα το ήξερες.

 

Σε κλιματιστικά που λειτουργούν σωστά, δεν χρειάζονται αυτά;

 

Τι να ζητάμε στην συντήρηση; 1-2-3-4 ..;

 

 

ή να την κάνω μόνος μου με ειδικό υγρό και να τελειώνω;

Εγω εχω μετρητη καταναλωσης και θερμοκρασιας. Ξερω με καποιες συνθηκες θερμοκρασιας και με βαση την στιγμιαια καταναλωση ποια θερμοκρασια

πρεπει να μου αποδοση στις περσιδες και ετσι ξερω οτι αποδιδει σωστα..

Τον καθαρισμο τον κανω μονος μου και μονο οταν αρχιζει να μυριζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mike foutzis σε καμία περίπτωση μην πας σε 12000 btu για τον χώρο σου.

 

Πρέπει να διαθέσεις άλλα 300 euro για να πάς σε 18000 btu το οποίο θα είναι πολύ πιο ξεκούραστο και θα καίει και λιγότερο από το 12000 btu.

οοο οκ πρεπει να τιναχτει η μπανκα στον αερα δηλαδη......εχεις  καποιο συγκεκριμενο υποψην σου???? βασικα τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει για να καταλαβω οτι ειναι καλο το προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοο οκ πρεπει να τιναχτει η μπανκα στον αερα δηλαδη......εχεις  καποιο συγκεκριμενο υποψην σου???? βασικα τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει για να καταλαβω οτι ειναι καλο το προιον

18 άρι σίγουρα . Το συζητάμε και για 24άρι  ανάλογα τις ανάγκες του χώρου σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συντήρηση έχω μια ερώτηση. Ηρθε ο συντηρητής αυτόν που έχω καθε χρόνο δεν έχω παράπονο. Απλά μου λεει δεν θα κάνουμε αμπερομέτρηση και μέτρηση πίεσης φρέον γιατι το κλιματιστικό λειτουργεί καλά. αν είχε πρόβλημα θα το ήξερες.

 

Σε κλιματιστικά που λειτουργούν σωστά, δεν χρειάζονται αυτά;

 

Τι να ζητάμε στην συντήρηση; 1-2-3-4 ..;

 

 

ή να την κάνω μόνος μου με ειδικό υγρό και να τελειώνω;

 

Η αμπερομέτρηση δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, η μέτρηση της πίεσης έπρεπε να γινόταν όμως, πρέπει να γίνεται σε κάθε κλιματιστικό για τον έλεγχο του φρέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...